
264/4041/17
2/264/1824/2017
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
"05" жовтня 2017 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Іванченко А. М., при секретарі Солонській Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2017 року позивач, в особі Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради (далі - Управління) звернувя до суду із даним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що ОСОБА_1 з 21.05.2015 року перебував на обліку в Управлінні як внутрішньо переміщена особа та отримувала щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на себе у розмірі 884,00 грн.
При оформленні документів та подачі заяв від 18.11.2015 року та від 02.12.2015 року, щодо надання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідач надав відомості, що не має у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Однак, згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником квартири, загальною площею 45,8 кв.м., житловою площею 30,0 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Місто Маріуполь не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого Розпорядженням кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085-р.
Відповідачем порушено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв‘язку із чим була припинена виплата щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на відповідача
Рішенням Управління від 25.09.2016 року, ОСОБА_1 було відмовлено у наданні допомоги переміщеним особам на проживання.
Відповідно до розрахунків спеціалістів Управління за періоди виплат 2015-2016 рр. відповідачу було надмірно виплачено державну адресну допомогу в розмірі 5287,84 грн. (п’ять тисяч двісті вісімдесят сім гривень вісімдесят чотири копійки), також розмір переплати встановлено рішенням Управління від 03.10.2016 року.
Відповідач був попереджений про необхідність відшкодувати переплату листом Управління від 28.09.2016 року №02/4918-1, однак, до теперішнього часу сума переплати не відшкодована.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, направив заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить винести рішення на підставі наявних у справі доказів, просив стягнути з відповідача надміру виплачену суму щомісячної адресної допомоги у сумі 5287,84 грн. (п’ять тисяч двісті вісімдесят сім гривень вісімдесят чотири копійки).
Відповідач, будучи своєчасно та належним чином повідомленою про час і місце слухання справи, у судове засідання не прибув з невідомих причин, тому за наявності письмової згоди позивача суд вважає можливим постановити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Згідно із статтею 169 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що закріплено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.
Згідно довідки №1412017005 від 21.05.2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради з 21.05.2015 року як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
18 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
19.04.2016 року повторно звернувся до Управління з заявою про поновлення виплат щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, адресою проживання відповідача вказано: АДРЕСА_2.
У вищевказаних заявах відповідач зазначив, що житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, у володінні будь-кого із членів сім'ї немає; у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів немає; на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у будь-кого із членів сім'ї відсутні.
Підписавши заяви для призначення щомісячної адресної допомоги, ОСОБА_1 був проінформованицй про те, що інформація подана у заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів.
За заявою відповідача від 18.11.2015 року та рішенням Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 04.12.2015 року ОСОБА_1 була призначена допомога на проживання у розмірі 884,00 грн.
Вирішуючи питання про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до п. 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1.10.2014 року №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Згідно з п.5 Порядку, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
Відповідно до п.10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1.10.2014 року №505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 1 жовтня 2014 року грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 №136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування», управлінням соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради було отримано інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та складено акт перевірки даних з інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчудження об єктів нерухомого майна №616988.
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 на момент звернення за грошовою допомогою та по теперішній час має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, а саме квартиру, загальною площею 45,8 кв.м., житловою площею 30,0 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Місто Маріуполь не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого Розпорядженням кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085-р.
Згідно п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1.10.2014 року № 505, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
У відповідності до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до рішення Управління від 25.09.2016 року, ОСОБА_1 було відмовлено у наданні допомоги переміщеним особам на проживання, рішенням Управління від 03.10.2016 року визначено, що на особовому рахунку №616988 ОСОБА_1 утворилась переплата допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 5287,84 грн. (п’ять тисяч двісті вісімдесят сім гривень вісімдесят чотири копійки) за період з 18.11.2015 року по 17.05.2016 року у зв'язку із виявленням не декларованого житлового приміщення розташованого не в зоні АТО. Вказана переплата допомоги за період з 18.11.2015 року по 17.05.2016 року у розмірі 5287,84 грн. підлягає відшкодуванню на реєстраційний рахунок управління.
На адресу відповідача був направлений лист за вх. № 02/4918-1 від 28.09.2016 року, яким було повідомлено ОСОБА_1 про виявлення недостовірних відомостей, а саме наявність у нього у власності не декларованого житлового приміщення розташованого не в зоні АТО та необхідність повернення надмірно виплаченої допомоги у розмірі 5287,84 грн., яку у вказаний період він не маі права отримувати. Однак, на момент звернення позивача до суду зазначені кошти відповідачем добровільно повернуті не були.
Відповідно до ч.1 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. 212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1, будучи особою, яка не мала права на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, незаконно отримала цю допомогу у сумі 5287,84 грн., надавши Управлінню соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради неправдиві відомості, та в добровільному порядку не повернула зайво виплачені кошти, суд вважає, що вимоги позивача про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, судові витрати по справі, що складаються з витрат на сплату судового збору у розмірі 1600,00 грн., від сплати яких позивач був звільнений при подачі позову, підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 224 ЦПК України, «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 1.10.2014 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради безпідставно одержані грошові кошти в розмірі 5287,84 грн. (п’ять тисяч двісті вісімдесят сім гривень вісімдесят чотири копійки)
. Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1600,00 грн.(одна тисяча шістсот гривень нуль копійок).
Заочне рішення може бути переглянуто Іллічівським районним судом м. Маріуполя за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
На рішення може бути подана апеляція в Апеляційний суд Донецької області через Іллічівський районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: А. М. Іванченко