
Справа 206/4017/17
Провадження 2/206/1070/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" жовтня 2017 р. Самарський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді: Кушнірчука Р.О.,
при секретарі: Соловйової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, суми надміру виплачених за призначеною адресною допомогою внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово – комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ :
01 серпня 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на його користь суму у розмірі 1326,00 гривень, що була виплачена їй надміру у вигляді адресної допомоги (а.с.1-3).
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги.
Відповідач та її представник заперечували проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач звернулась 5 листопада 2014 року до управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради з заявою на призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття виплат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.4).
На підставі цієї заяви вказана допомога була призначена відповідачу на шість місяців, на період з 05 листопада 2014 року по 04 травня 2015 року, відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.214 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Надалі, відповідно до вищезазначеного Порядку, відповідач неодноразово зверталась за призначенням адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття виплат на проживання, в тому числі :
- на оплату житлово-комунальних послуг, 09 червня 2015 року (допомога була призначена на період з 09.06.2015 р. по 08.12.2015 року;
- 10 серпня 2015 року у зв'язку з працевлаштуванням 03.08.2015 року ОСОБА_1 (допомога була призначена на період з 03.08 2015 р. по 08.12.2015 р.);
- 09 грудня 2015 року (допомога була призначена на період з 09.12.2015 р. по 05.05.2016 р. - по кінцевий термін дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення);
- 06 травня 2016 року (допомога була призначена з урахуванням доплати за попередній період з 01.04.2016 р. по 08.06.2016 р. та на період з 09.06.2016 р. по 04.11.2016р.).
25 липня 2016 року відповідач звернулась до управління граці та соціального захисту населення з заявою про виключення її доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 зі складу сім'ї, яка отримує адресну допомогу, у зв’язку з її переїздом та відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи (а.с.9).
Позивачем на підставі цієї заяви було прийнято рішення про здійснення перерахунку з 01.08.2016 року по 08.12.2016 року призначеної допомоги без врахування у складі родини ОСОБА_1 її доньки ОСОБА_2
Таким чином, у зв’язку зі зняттям з обліку як внутрішньо переміщеної особи доньки відповідача було проведено відповідний перерахунок суми призначеної адресної допомоги, в результаті якого виявилася надміру сплачена сума бюджетних коштів у розмірі 1326,00 грн. за період з 01.08.2016 р. по 31.10.2016 р. (а.с.10).
08 листопада 2016 року позивач вручив повідомлення відповідачу ОСОБА_1, яке вона отримала особисто про надміру виплачені їй державні кошти за призначеною адресною допомогою в сумі 1326,00 грн. та необхідність їх повернення до 15 грудня 2016 року на рахунок управління праці та соціального захисту населення, однак на час розгляду справи ці надміру виплачені кошти на рахунок управління не повернуті, хоча фактично відповідачем отримані, про що остання не заперечувала в судовому засіданні.
Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.214 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги отримувачем допомоги вони стягуються до Державного бюджету України у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на те, що за змістом п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги отримувачем допомоги вони стягуються до Державного бюджету України у судовому порядку, тому сума 1326,00 гривень підлягають стягненню з відповідача, оскільки вона була виплачена останній надміру у вигляді адресної допомоги.
Суд не погоджується з доводами представника відповідача про відсутність підстав для повернення надміру отриманих коштів в контексті ст.. 1215 ЦК України, оскільки позивач законно прийняв рішення про перерахунок допомоги саме за заявою відповідача (а.с.9), але остання знаючи, що на підставі її заяви припиняється виплата такого розміру допомоги, продовжила з використанням своєї банківської картки її отримувати, стверджуючи про те, що вона не розуміла цільового призначення коштів, які надходили на її банківську картку.
Керуючись ст.ст. 4 - 8, 10, 11, 18, 88, 169, 208, 209, 212 - 215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпро ради – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпрі ради ( код ЄРДПОУ 05425365 рахунок № 35416025037189 в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області МФО 805012) суму у розмірі 1326,00 гривень, що виплачена надміру у вигляді адресної допомоги.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави судовий збір в сумі 1600,00 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Самарський районний суд м. Дніпропетровська. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя: Р.О. Кушнірчук