Ухвала суду № 69363179, 04.10.2017, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
520/11903/17
Номер документу
69363179
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 520/11903/17

Провадження № 1-кс/520/2478/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.10.2017 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Чаплицький В.В., при секретарі судового засідання Марченко Я.А., за участю прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1, розглянувши у судовому засіданні в м. Одесі клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1 про проведення огляду у кримінальному провадженні за №12017160000000493 від 05.05.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУкраїни, -

ВСТАНОВИВ:

04.10.2017 року в провадження слідчого судді надійшло клопотання про проведення огляду.

Як вбачається з клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що за матеріалами ДЗЕ НП України розпочато кримінальне провадження стосовно службових осіб органів місцевого самоврядування - Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та департаментом ДАБІ в Одеській області, які за попередньою змовою із забудовником, розробили та втілюють у життя злочинний план з незаконного будівництва багатоповерхівок, у тому числі за адресою: м. Одеса, вул. Педагогічна, 20а та інших, з порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді ухилення забудовника від сплати пайової участі до бюджету у розвиток інфраструктури м. Одеси та становить небезпеку для життя та здоровя людей.

Земельна ділянка за вказаною адресою площею 0,0903 га відведена із земель територіальної громади м. Одеси у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із забороною зміни цільового призначення.

Вказана земельна ділянка 17.03.2016 відчужена попереднім власником на користь ОСОБА_2, яким набуто 1/10 прав на вказаний обєкт та ОСОБА_3, якою набуто 9/10 прав на вказаний обєкт. Кадастровий номер земельної ділянки: 5110137500:49:003:0011.

Наразі на вказаній земельній ділянці здійснюється зведення житлової багатоповерхівки (зведено 2-і секції по 7-м поверхів) за відсутності підіймального башеного крану, іншої спеціальної будівельної техніки. Облаштування паркану навколо будівельного майданчику проведено впритул до обєкту будівництва та однією стороною впритул до суміжних землекористувачів та їх будинків, тобто без додержання вимог пунктів 3.8, 3.13, 3.19 * ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 року за № 44, якими зокрема визначені вимоги щодо необхідності здійснення відступу більше ніж на 20 метрів від найближчих споруд при новому будівництві обєктів понад як у 4 поверхи, а також недотримані протипожежні вимоги, нормативи щодо освітлення, інсоляції, мінімальної розрахункової площі.

Навколо вказаного обєкту нерухомості розташовано здебільшого приватні одно та двоповерхові жилі садиби, власники яких потерпають від вказаних чисельних порушень, щоденно ризикуючи власним здоровям та життям.

Будівництво здійснюється також і у порушення п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 26.08.2015 № 747) за відсутності інформаційного стенду про замовника, підрядника будівництва, зареєстровану декларацію, орган ДАБІ, що здійснив її реєстрацію, відповідальних за будівництво осіб.

За результатами моніторингу Реєстру дозвільних документів ДАБІ, встановлено, що ІДАБК в Одеській області зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт за № ОД 083143370837, за III категорією складності об'єкта будівництва «Будівництво шестиповерхового 2-х секційного житлового будинку з улаштуванням підземного паркінгу та благоустроєм прилеглої території за рахунок знесення існуючого домоволодіння та надвірних споруд: м.Одеса, вул.Педагогічна, 20-А».

З метою зясування інформації про декларанта, який є замовником будівництва, підрядника, у тому числі осіб, які здійснюють технічний і авторський нагляд, а також субєкта, якому надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, отримання інформації про планувальні та архітектурні вимоги до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, у тому числі щодо граничнодопустимих параметрів забудови, інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою із дотриманням чинних нормативних документів на підставі ст. 93 КПК України до Департаменту ДАБІ в Одеській області та Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради (головному архітектору) надані письмові запити про надання інформації щодо декларанта, забудовника, та з інших питань.

Однак, співробітниками Департаменту ДАБІ в Одеській області, незважаючи на чисельні нагадування про необхідність надання інформації відповідь до цього часу не надано.

У той же час Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради надано лист від 17.05.2017 № 01-15/242п в якому запитувана інформація наявна лише частково. Так, у відповіді не наведено відомостей про осіб яким видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Педагогічна, 20-А, відомостей про укладений договір зі сплати пайової участі до місцевого бюджету. У вказаній відповіді зазначено, що доступ до вказаних документів буде надано виключно у порядку тимчасового доступу до речей та документів, визначених КПК України.

Вочевидь, перешкоди в отриманні інформації, які чиняться службовими особами органів місцевого самоврядування та контролю, зумовлені наявними корумпованими звязками фактичного власника обєкту будівництва, про що повідомлено свідком ОСОБА_4, ОСОБА_5

З реклами, розміщеної у мережі Інтернет, а саме у соціальній мережі «Facebook.com» та на сайті «dom.ria», зясовано що вказаний житловий комплекс має назву «Семицветик», із запланованим розміщення на кожному поверсі вказаного двосекційного будинку 12 окремих квартир (загалом не менше 84 квартир, та 3430 кв.м.). Проект має мансарду. Ціна за квартиру, що пропонуються до продажу у цьому будинку станом на 29.05.2017 починається від 686тис.грн, у тому числі 22570 грн. (840 дол. США) за 1 кв.м., що виключає його належність до будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла.

Отже, вказаний обєкт житлової нерухомості розрахований на одночасне перебування щонайменше 300 осіб та у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації: можуть бути спричинені збитки в обсязі понад 15000 мінімальних розмірів заробітних плат покупцям майнових прав на нерухомість, що відносить вказаний обєкт будівництва до іншої категорії складності (щонайменше IV категорії), яка вимагає оформлення дозвільних документів у ДАБІ України (м. Київ) у відповідності до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 № 466(в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 26.08.2015 № 747).

Таким чином, із публічно доступної інформації вбачається, що замовником будівництва та забудовником занижено категорію складності будівництва, наведено недостовірні відомості у декларації, будівництво здійснюється із порушенням норм ДБН, містобудівного та земельного законодавства, яке стало можливим за участі у протиправній схемі зі зведення багатоповерхівки службових осіб Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та Департаменту ДАБІ в Одеській області, які не лише ухиляються від виявлення чисельних порушень, а й перешкоджають органу досудового розслідування установленню відомостей про замовника, забудовника будівництва, шляхом вчинення дії з приховування інформації про планувальні та архітектурні вимоги до проектування і будівництва вказаного обєкту, у тому числі з метою заподіяння збитків покупцям нерухомості, власного збагачення, шляхом одночасного ошукування потенційних покупців та територіальної громади м. Одеси, у тому числі через не визначення та не внесенням коштів до місцевого бюджету у вигляді внесків на розвиток інфраструктури населеного пункту (пайової участі), який має становити щонайменше 2 млн.грн., а також не притягнення до відповідальності замовника будівництва за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Відповідно до п. 1.9. «ОСОБА_6 визначення пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси у новій редакції», затвердженої рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2014 року №339, інформування замовників стосовно необхідності укладання Договору Пайової участі, крім випадків, передбачених чинним законодавством та пп.1.10 цієї ОСОБА_6, та/або сплати коштів за ним здійснюється Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради до моменту видачі містобудівних умов та обмежень за фактом звернення замовника за їх видачею.

Відповідно до ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

З метою визначення загальної сукупної вартості будівництва та визначення розміру пайової участі, а отже завданих збитків територіальній громаді м. Одеси, фіксації технічних характеристик споруджуваного житлового обєкту, нецільового використання земельної ділянки, підтвердження факту невідповідності фактичного будівництва отриманим містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки від 25.09.2014 за № 01-07/282 (земельної ділянки розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Педагогічна, 20А); проведення робіт не задекларованими підрядними організаціями та із заниженням категорії складності обєкту будівництва, не подання відповідних повідомлень до органів контролю про зміну відповідальних осіб за будівництво та здійснення нагляду, надання Департаментом ДАБІ в Одеській області за результатами вирішення звернень громадян недостовірної інформації, а також сприяння, шляхом зловживання службовим становищем у порушенні містобудівного законодавства, у тому числі несплаті пайової участі до місцевого бюджету, винила необхідність у проведенні огляду земельної ділянки площею 0,0903 га (кадастровий номер: 5110137500:49:003:0011), яка належить на праві власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також споруд зведених на вказаній земельній ділянці (двохсекційного семиповерхового будинку).

Прокурор звертається з клопотанням про проведення огляду, обґрунтовуючи його тим, що існує реальна загроза зміни або знищення споруд, замороження будівельних робіт, чинення перешкод у фізичному доступі до буд майданчика у володінні та власності яких знаходиться вказана земельна ділянка.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання в повному обсязі та просив слідчого суддю його задовольнити.

Розглянувши клопотання, заслухавши думку прокурора, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно дост. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Відповідно до ч.ч. 1,2ст. 237 КПК Україниогляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цьогоКодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до ч. 1ст. 234 КПК України,обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення.

В судовому засіданні встановлено, що клопотання прокурора відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України, є належним чином обґрунтованим, містить відомості про можливість досягнення мети в результаті проведення слідчої (розшукової) дії у вигляді огляду.

З урахуванням вищевикладеного, з метою фіксації кримінального правопорушення, враховуючи що існує реальна загроза зміни або знищення споруд, замороження будівельних робіт, чинення перешкод у фізичному доступі до будівельного майданчика у володінні та власності яких знаходиться вказана земельна ділянка, а також в цілях забезпечення повноти, всебічності та обєктивності досудового розслідування, беручи до уваги правове обґрунтування клопотання прокурора, яке в повній мірі відповідає вимогам, які ставляться до такого роду клопотань, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 234, 235, 237, 309,561, 562КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1 про проведення огляду у кримінальному провадженні за №12017160000000493 від 05.05.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУкраїни задовольнити.

Надати процесуальному керівнику прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1, прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_7, або за його дорученням о/у УЗЕ в Одеській області ДЗЕ НП України ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10 із залученням за їх рішенням сертифікованого інженера геодезиста, судових експертів, інспекторів Департаменту ДАБІ в Одеській області та Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради дозвіл на проведення огляду земельної ділянки загальною площею 0,0903 га (кадастровий номер: 5110137500:49:003:0011), яка належить на праві власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, розташованої у м. Одесі по вул. Педагогігчній, 20а, а також споруд зведених на вказаній земельній ділянці.

Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Чаплицький В. В.