Рішення № 69348530, 27.09.2017, Шацький районний суд Волинської області

Дата ухвалення
27.09.2017
Номер справи
170/366/17
Номер документу
69348530
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/366/17

Позовне провадження Провадження № 2/170/102/17

Рядок - 46

Шацький районний суд Волинської області

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 вересня 2017 року смт. Шацьк

Шацький районний суд Волинської області у складі головуючого судді Жевнєрової Н.В., за участю секретаря Фрис О.І., прокурора Ляшук І.П., представника позивача Волинської обласної державної адміністрації Дробишинець Л.К., представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Стасюка О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Шацьк цивільну справу за позовом заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації до Шацької районної державної адміністрації Волинської області, Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання незаконними розпоряджень Шацької районної державної адміністрації Волинської області, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок водного фонду, визнання недійсними договорів оренди водних об'єктів, зобов'язання повернути земельні ділянки та водні об'єкти, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Волинській області,

в с т а н о в и в:

Заступник прокурора Волинської області звернувся в суд в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації з трьома цивільними позовами до Шацької районної державної адміністрації Волинської області, Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, про визнання незаконними розпоряджень Шацької районної державної адміністрації Волинської області №156, №157, №158 від 25.06.2016 року «Про надання в оренду земельної ділянки водного фонду»; про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок водного фонду, укладених між Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області та ОСОБА_3 03.08.2016 року щодо земельних ділянок площею 26,4987 га, 11,8328 га, 21,3524 га, з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, та скасування їх державної реєстрації; визнання недійсними договорів оренди водних об'єктів №59, №58, №57 від 27.09.2016 року, укладених між Управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації і ОСОБА_3, щодо водних об'єктів площею водного дзеркала 23,45 га, 10,0656 га, 15,3572 га, розташованих за межами населених пунктів Грабівської сільської ради Шацького району Волинської області, а також про зобов'язання повернути за актом приймання-передачі вказані земельні ділянки та водні об'єкти.

Ухвалою суду вказані позови об'єднано в одне провадження.

Позови обґрунтовано тим, що прокуратурою області вивчено матеріали перевірки управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області щодо дотримання вимог земельного законодавства Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області при передачі в оренду фізичним особам земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб і встановлено, що розпорядженнями голови Шацької районної державної адміністрації Волинської області №156, №157 №158 від 25.06.2016 року затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 в оренду на строк десять років громадянину ОСОБА_3, загальною площею відповідно: 26,4987 га, в тому числі під ставом 23,4539 га, під гідротехнічними спорудами 3,0448 га; 11,8328 га, в тому числі: під ставом 10,0656 га, під гідротехнічними спорудами 1,7672 га; 21,3524 га, втому числі під ставом 15,3572 га, під гідротехнічними спорудами 5,9952 га; для рибогосподарських потреб, що розташовані на території Грабівської сільської ради за межами населених пунктів.

На підставі вказаних розпоряджень 03.08.2016 року між Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області та ОСОБА_3 укладено договори оренди землі. Вказані розпорядження не відповідають нормам чинного законодавства, є незаконним та підлягають скасуванню, а укладені на їх підставі договори оренди - визнанню недійсними.

Зі змісту ч. 2 ст. 122 Земельного кодексу України вбачається, що до компетенції районних державних адміністрацій на їхній території належить передача земельних ділянок із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, в тому числі для ведення водного господарства.

Поряд з тим, як зазначено вище, згадані земельні ділянки передані в оренду ОСОБА_3 для рибогосподарських потреб, а не для ведення водного господарства. Прийняття рішень про передачу земельних ділянок із земель державної власності, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб належить до повноважень обласної державної адміністрації відповідно до положень ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України.

Разом з тим, розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації №83 від 10.03.2015 року "Про надання повноважень районним державним адміністраціям у сфері надання в оренду земельних ділянок під водними об'єктами, розташованими за межами населених пунктів на території Волинської області" уповноважено голів районних державних адміністрацій готувати документи, необхідні для передачі у користування на умовах оренди земель водного фонду, проводити процедуру земельних торгів в установленому законодавством порядку та доручено укладати договори оренди земельних ділянок вказаної категорії згідно з чинним законодавством.

Поряд з тим вказане розпорядження, на думку прокурора, не наділяє повноваженнями голів районних державних адміністрацій на прийняття відповідних розпорядчих документів щодо передачі в оренду земель водного фонду для рибогосподарських потреб, оскільки це виключні повноваження обласної державної адміністрації згідно з ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України.

Статтею 14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами. Кабінет Міністрів України в межах, визначених законами України, може передавати місцевим державним адміністраціям окремі повноваження органів виконавчої влади вищого рівня. Отже положеннями чинного законодавства не передбачено можливості делегування обласними державними адміністраціями повноважень районним державним адміністраціям щодо передачі в оренду земельних ділянок водного фонду із земель державної власності за межами населених пунктів для рибогосподарських потреб, тому оспорювані розпорядження Шацької районної державної адміністрації прийняті з перевищенням повноважень, що є підставою для їх скасування. Статтею 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що акти місцевих адміністрацій, що прийняті з порушенням законодавства, оскаржуються до суду.

Таким чином, укладені 03.08.2016 року між Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області та ОСОБА_3 на підставі незаконних розпоряджень, з перевищенням наданих законом повноважень договори оренди землі підлягають визнанню недійсними.

Крім того, 27.09.2016 між управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації на підставі розпорядження Волинської обласної державної адміністрації №425 від 15.10.2014 "Про питання укладання договорів оренди водних об'єктів, розташованих на території Волинської області" та ОСОБА_3 укладено договори оренди водних об'єктів для рибогосподарських потреб, а саме, рибогосподарських технологічних водойм загальною площею водного дзеркала 23,4539 га, 10,0656 га, 15,3572 га, розташованих на земельних ділянках з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 відповідно, за межами населених пунктів Грабівської сільської ради Шацького району.

Уповноваженим органом на розпорядження земельних ділянок для рибогосподарських потреб, а відтак і водних об'єктів, відповідно до ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України, ст. 51 Водного кодексу України та ст. 14 Закону України "Про аквакультуру" є Волинська обласна державна адміністрація, голова якої на виконання своїх повноважень видає розпорядження, в тому числі і щодо передачі в оренду земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб.

Зазначеним у договорах оренди водних об'єктів від 27.09.2016 року розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації №425 від 15.10.2014 року уповноважено управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації готувати документи, необхідні для передачі у користування на умовах оренди водних об'єктів, розташованих на території Волинської області та від імені облдержадміністрації укладати (продовжувати) та розривати з орендарями договори оренди. Однак укладенню договору оренди водного об'єкта чи продовженні його дії повинно передувати прийняття головою обласної державної адміністрації відповідного розпорядження, оскільки згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами державної влади на підставі відповідних рішень.

Таким чином, передача водних об'єктів ОСОБА_3 за договорами оренди відбулась без відповідного розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації, чим порушено вимоги ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та ст. 123 Земельного кодексу України. Враховуючи викладене, договори оренди водних об'єктів, укладені між управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації та ОСОБА_3 №59, №58, №57 від 27.09.2016 року, підлягають визнанню недійсними з тих же підстав, що і договори оренди земельних ділянок від 03.08.2016 року, укладені між Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області та вказаним громадянином.

Положення ст. 58 Земельного кодексу України закріплює принцип цілісності водного об'єкта із земельною ділянкою, на якій він розташований.

Зважаючи на те, що між Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області та ОСОБА_3 у 2011 році укладено договір оренди водного об'єкта площею 60 га, можна зробити висновок, що площа земельної ділянки під цим об'єктом становила мінімум 60 га. Проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 26,4987 га, 11,8328 га, 21,3524 га у користування змінено її площу та присвоєно кадастрові номери, що є фактично створенням нових об'єктів оренди. За таких обставин зміна фактичної площі і межі земельної ділянки з присвоєнням їй нового кадастрового номера, що відбулося після укладення договору оренди землі від 2011 року з ОСОБА_3, унеможливлює пролонгацію останнім укладеного раніше договору у порядку, передбаченому ч. 1, ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», оскільки такі зміни мають наслідком укладання договору оренди земельних ділянок із дотриманням вимог закону щодо порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Згідно з ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2, ч. 3 ст. 134 цього Кодексу. Відповідно до ч. 3 ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.

Передача Шацькою районною державною адміністрацією земельних ділянок та управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації водних об'єктів зі зміненими межами та присвоєнням кадастрових номерів в порушення ст. 124 Земельного кодексу України, та ст. 51 Водного кодексу України відбувалась без проведення торгів, що є ще однією підставою для визнання недійсними спірних договорів оренди землі та водних об'єктів.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Частиною другою статті 45 ЦПК України передбачено, що прокурор, з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді, в межах повноважень, визначених законом, може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України повноваження на розпорядження землями водного фонду для рибогосподарських потреб належить до компетенції Волинської обласної державної адміністрації. Частиною 3 ст. 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

Незважаючи на те, що у Волинської обласної державної адміністрації існують повноваження на скасування розпоряджень районної державної адміністрації, таких дій щодо розпоряджень Шацької райдержадміністрації №156, №157, №158 від 25.06.2016 року протягом року не було вжито та не ставилось питання про визнання недійсними договорів оренди землі.

Таким чином, у зв'язку з бездіяльністю уповноваженого органу на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах, прокурор вимушений звернутися до суду за захистом інтересів держави в особі вказаного органу - Волинської обласної державної адміністрації. Неправильне застосування Шацькою районною державною адміністрацією та управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації норм чинного законодавства, а саме, передача в оренду земельних ділянок водного фонду та водних об'єктів для рибогосподарських потреб всупереч встановленим нормам цивільного та земельного законодавства, становить суспільний інтерес та порушує встановлений законом порядок отримання земельних ділянок під водними об'єктами в користування. Оскільки Волинська обласна державна адміністрація, яка є органом, уповноваженим державою на розпорядження спірним майном, не вживала заходів до усунення порушень, відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявні підстави для представництва інтересів держави в суді прокурором.

Не погоджуючись з позовом прокурора, відповідач Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації надало суду письмові пояснення, у яких вказано, що станом на час укладання оспорюваних договорів оренди водних об'єктів були чинними розпорядження Шацької районної державної адміністрації Волинської області від 25.06.2016 року №156, №157, №158 «Про надання в оренду земельних ділянок водного фонду». Крім того при укладанні оспорюваних договорів оренди водних об'єктів управління екології та природних ресурсів керувалося розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 15.10.2014 року №425 «Про питання укладання договорів оренди водних об'єктів, розташованих на території Волинської області», яким уповноважено управління екології та природних ресурсів від імені Волинської обласної державної адміністрації укладати (продовжувати) та розривати з орендарями договори оренди. Оспорювані розпорядження Шацької районної державної адміністрації від 25.06.2016 року №156, №157, №158 «Про надання в оренду земельних ділянок водного фонду» не були скасовані Волинською обласною державною адміністрацією згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а також не були визнані нечинними в судовому порядку. Проекти землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок ОСОБА_3 пройшли державну експертизу землевпорядної документації, про що свідчать відповідні висновки від 19.04.2016 року №166, №167, №168, затверджені 19.04.2016 року начальником Головного управління Держгеокадастру у Волинській області. Тому відповідач стверджує, що при укладенні оспорюваних прокурором договорів оренди водних об'єктів діяв відповідно до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з позовом прокурора, відповідачем Шацькою районною державною адміністрацією подано письмове заперечення щодо позову, яке обґрунтовано тим, що оспорювані розпорядження голови Шацької районної державної адміністрації №156, №157 №158 від 25.06.2016 року видано на підставі розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №83 від 10.03.2015 року «Про надання повноважень районним державним адміністраціям у сфері надання в оренду земельних ділянок під водними об'єктами, розташованих за межами населених пунктів на території Волинської області», яким уповноважено голів районних державних адміністрацій готувати документи, необхідні для передачі у користування на умовах оренди земель водного фонду, проводити процедуру земельних торгів в установленому законодавством порядку. Крім того доручено головам районних державних адміністрацій укладати (поновлювати, розривати) договори оренди землі водного фонду згідно з чинним законодавством на відповідній території. На підставі вказаного розпорядження Волинської ОДА 03.08.2016 року було укладено з ОСОБА_3 оспорювані договори оренди земельних ділянок водного фонду з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3. Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами і громадянами. Частиною 1 статті 33 цього закону визначено, що обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю. На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні позову прокурора відмовити.

Не погоджуючись з позовом прокурора, відповідач ОСОБА_3 подав письмове заперечення щодо позову. Відповідач вважає, що позов подано неналежним позивачем, не обґрунтовано який суспільний інтерес і яким чином порушено добропорядним орендарем та платником податків ОСОБА_3; позовні вимоги є безпідставними та не підтверджені належними доказами. Крім того відповідач вказує, що йому правомірно надано в оренду земельну ділянку без проведення торгів, оскільки він має дозвіл на спеціальне водокористування, тому відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України вказана земельна ділянка не підлягає продажу на земельних торгах. Тому відповідач просить у задоволенні позову прокурора відмовити повністю.

Прокурор в судовому засіданні позов підтримав з викладених у ньому підстав, просив вимоги задовольнити повністю.

Представник позивача Волинської обласної державної адміністрації позов підтримав.

Представник відповідача Шацької районної державної адміністрації Волинської області щодо позовних вимог прокурора заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні, просив у задоволенні позову прокурора відмовити.

Представник третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головного управління Держгеокадастру у Волинській області позов прокурора підтримав.

Представник відповідача ОСОБА_3 Стасюк О.Л. просив у задоволенні позову прокурора відмовити, суду пояснив, що його довіритель є добросовісним орендарем спірних земельних ділянок і водних об'єктів протягом багатьох років. У 2016 році він звернувся до відповідних органів державної влади і згідно з рекомендаціями відповідних посадових осіб оформив документи щодо фактично продовження права користування земельною ділянкою та водними об'єктами відповідно до вимог законодавства, що змінилося. Про те, хто повинен підписувати відповідні договори він не обізнаний, документи готував відповідно до рекомендацій, які йому надавали посадові особи. Тому його права не повинні бути порушені у зв'язку з неналежним виконанням своїх обов'язків посадовими особами органів державної влади та різним тлумаченням ними норм чинного законодавства.

Представник відповідача Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові пояснення щодо позову, у яких вказано, що при укладенні оспорюваних договорів оренди водних об'єктів управління діяло згідно з вимогами чинного законодавства.

Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову прокурора слід відмовити з таких підстав.

Судом установлено, що розпорядженнями голови Шацької районної державної адміністрації Волинської області №293, №294, №295 від 03 серпня 2012 року було надано дозвіл ОСОБА_3 на складання проектів землеустрою щодо відведення трьох земельних ділянок водного фонду в оренду, строком на п'ять років, для рибогосподарських потреб, на території Грабівської сільської ради Шацького району Волинської області, за межами населених пунктів, на землях державної власності: площею 11,8328 га, в тому числі водне плесо 10, 0656 га; площею 21,6685 га, в тому числі водне плесо 16,2871 га; площею 26,4987 га, в тому числі водне плесо 23,6065 га.

Розроблені за замовленням ОСОБА_3 проекти землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок пройшли державну експертизу землевпорядної документації, про що свідчать відповідні висновки від 19.04.2016 року №166, №167, №168, затверджені 19.04.2016 року начальником Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.

Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації від 10.03.2015 року №83 «Про надання повноважень районним державним адміністраціям у сфері надання в оренду земельних ділянок під водними об'єктами, розташованих за межами населених пунктів на території Волинської області» уповноважено голів районних державних адміністрацій готувати документи, необхідні для передачі у користування на умовах оренди земель водного фонду, проводити процедуру земельних торгів в установленому законодавством порядку. Крім того доручено головам районних державних адміністрацій укладати (поновлювати, розривати) договори оренди землі водного фонду згідно з чинним законодавством на відповідній території.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами і громадянами.

Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.

На виконання вказаного розпорядження Волинської обласної державної адміністрації розпорядженнями голови Шацької районної державної адміністрації №156, №157 №158 від 25.06.2016 року затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, для рибогосподарських потреб, що розташовані на території Грабівської сільської ради Шацького району за межами населених пунктів, в оренду на строк десять років, громадянину ОСОБА_3, загальною площею відповідно: 26,4987 га, в тому числі під ставом 23,4539 га, під гідротехнічними спорудами 3,0448 га; 11,8328 га, в тому числі під ставом 10,0656 га, під гідротехнічними спорудами 1,7672 га; 21,3524 га, в тому числі під ставом 15,3572 га, під гідротехнічними спорудами 5,9952 га.

03 серпня 2016 року між Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області в особі першого заступника голови, який діяв на підставі розпорядження Волинської обласної адміністрації від 10.03.2015 року №83, розпоряджень голови Шацької районної державної адміністрації Волинської області №156, №157, №158 від 25.06.2016 року, Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 17, 122, 123, 124 Земельного кодексу України, статей 11, 14 Закону України «Про аквакультуру», та ОСОБА_3 укладено договори оренди землі і ОСОБА_3 передано у платне користування для рибогосподарських потреб, на строк десять років, земельні ділянки водного фонду з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, що розташовані на території Грабівської сільської ради Шацького району за межами населених пунктів.

Крім того, 27 вересня 2016 року між Волинською обласною державною адміністрацією в особі начальника управління екології та природних ресурсів, згідно з розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації « Про питання укладання договорів оренди водних об'єктів, розташованих на території Волинської області» №425 від 15.10.2014 року, та ОСОБА_3 було укладено договори оренди водних об'єктів №59, №58, №57, на підставі яких ОСОБА_3 було передано на строк п'ять років у платне користування для рибогосподарських потреб: за договором №59 рибогосподарську технологічну водойму загальною площею водного дзеркала 23,45 га, водний простір 316,6 тис.м.куб., а також земельну ділянку під водним об'єктом з кадастровим номером НОМЕР_1, площею під ставом 23,45 га, під гідротехнічними спорудами 3,0448 га; за договором №58 рибогосподарську технологічну водойму загальною площею водного дзеркала 10,07 га, водний простір 195 тис.м.куб., а також земельну ділянку під водним об'єктом з кадастровим номером НОМЕР_3, площею під ставом 10,0656 га, під гідротехнічними спорудами 1,7672 га; за договором №57 рибогосподарську технологічну водойму загальною площею водного дзеркала 15,36 га, водний простір 120,8 тис.м.куб., земельну ділянку під водним об'єктом з кадастровим номером НОМЕР_2, площею під ставом 15,3572 га, під гідротехнічними спорудами 5,0653 га. У договорі визначено розмір орендної плати як за водний об'єкт, так і за відповідну земельну ділянку та вказано, що передача об'єкта оренди здійснюється після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, підставою для розроблення якого є розпорядження Шацької РДА від 03.08.2012 року №294.

Отже судом встановлено, що вказані земельні ділянки водного фонду з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 були об'єктами оренди згідно з оспорюваними договорами оренди, укладеними ОСОБА_3 03 серпня 2016 року з Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області, та об'єктами оспорюваних договорів оренди, укладених відповідачем 27 вересня 2016 року з Волинською обласною державною адміністрацією.

Фактично вказані земельні ділянки водного фонду як об'єкти оренди ОСОБА_3 було передано Шацькою районною державною адміністрацією Волинської області, згідно з актами приймання-передачі без зазначення дати. Зазначені водні об'єкти ОСОБА_3 було фактично передано Волинською обласною державною адміністрацією згідно з актами приймання-передачі від 27 вересня 2016 року.

З пояснень прокурора, представника позивача Волинської обласної державної адміністрації, представника відповідача ОСОБА_3 адвоката Стасюка О.Л. судом встановлено, що ОСОБА_3 протягом дії оспорюваних договорів оренди земельних ділянок водного фонду та водних об'єктів порушення умов договорів оренди не допускав, добросовісно сплачував визначену договором орендну плату та податки.

Розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 10.03.2015 року №83 «Про надання повноважень районним державним адміністраціям у сфері надання в оренду земельних ділянок під водними об'єктами, розташованих за межами населених пунктів на території Волинської області» є чинним.

Прокурор стверджує про перевищення службових повноважень посадовими особами Шацької районної державної адміністрації Волинської області при укладенні договорів оренди земельних ділянок водного фонду, однак суду пояснив, що до відповідальності посадових осіб не притягнуто.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, а районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим - також рішеннями та постановами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 Земельного кодексу України вбачається, що до компетенції районних державних адміністрацій на їхній території належить передача земельних ділянок із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, в тому числі для ведення водного господарства.

Стаття 11 закону України «Про аквакультуру» визначає повноваження місцевих державних адміністрацій у сфері аквакультури, у тому числі, до таких повноважень закон відносить надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 14 Закону України "Про аквакультуру" та ст. 51 Водного кодексу України рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, що здійснює розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства. Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі.

З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що водний об'єкт разом із земельною ділянкою, на якій він розташований, передається юридичній або фізичній особі на умовах оренди за правилами, визначеними Земельним кодексом України.

Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті водними об'єктами, громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Стаття 134 Земельного кодексу України передбачає обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах). Згідно з частиною 1 статті земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Поряд з цим частина 2 цієї статті визначає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.

Судом встановлено, що 10 квітня 2014 року Управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації видано дозвіл Укр. №1565 Вол. На спеціальне водокористування щодо ставкового господарства на території Грабівської сільської ради Шацького району Волинської області, орендар ОСОБА_3, на строк до 26 квітня 2018 року. З відповіді на адвокатський запит представника відповідача Стасюка О.Л. Управлінням екології та природних ресурсів Волинської ОДА 07.08.2017 року повідомлено, що вказаний дозвіл на спеціальне водокористування №1565 від 10.04.2014 року виданий орендарю ОСОБА_3 на строк до 26.04.2018 року на ставкове господарство, розташоване на території Грабівської сільської ради Шацького району (площа дзеркала 48,8767га), що складається з трьох ставів, площа дзеркала яких становить: ставу №1 - 23 4539 га, ставу №2 - 15,3572 га, ставу №3 - 10,0656 га. До листа додано копію схеми розташування ставів на двох аркушах.

Отже послання прокурора на те, що передача Шацькою РДА земельних ділянок та управлінням екології та природних ресурсів Волинської ОДА водного об'єкта зі зміненими межами та присвоєнням кадастрового номера відбувалась без проведення торгів, суд вважає необґрунтованими.

Щодо визнання недійсними оспорюваних розпоряджень, договорів оренди земельних ділянок водного фонду та водних об'єктів, у зв'язку з перевищенням посадовими особами своїх повноважень при прийнятті таких розпоряджень і укладенні відповідних договорів оренди, слід зазначити таке.

У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції» від 23 вересня 1982 року, «Новоселецький проти України» від 11 березня 2003 року, «Федоренко проти України» від 1 червня 2006 року). Зокрема, необхідно, щоб була дотримана обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності або іншого речового права, зокрема права оренди, як у даному спорі за позовом прокурора.

Крім того у справі «Рисовський проти України» (п. 70, п. 71 рішення) Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов'язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку, а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові.

На підставі викладеного суд вважає, що при виправленні помилки державного органу шляхом визнання незаконними оспорюваних розпоряджень, договорів оренди земельних ділянок водного фонду та водних об'єктів не буде дотримано обґрунтовану пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої прокурор намагається досягти шляхом позбавлення особи, зокрема, права оренди, а також призведе до непропорційним чином втручання в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

На підставі статей 21, 393, 203, 215 Цивільного кодексу України, статей 58, 59, 116, 122, 123, 134 Земельного кодексу України, статті 51 Водного кодексу України, керуючись статтями 10, 60, 61, 88, 209, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації до Шацької районної державної адміністрації Волинської області, Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання незаконними розпоряджень Шацької районної державної адміністрації Волинської області, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок водного фонду, визнання недійсними договорів оренди водних об'єктів, зобов'язання повернути земельні ділянки та водні об'єкти, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, відмовити повністю.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Волинської області через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення в повному обсязі складено 03.10.2017 року.

Суддя Н.В.Жевнєрова