
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
28.09.2017 Справа № 7/262
за заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, ідент. код 40358617
до боржника Житлово-комунальної контори „Полтавоблагробуд", м.Полтава, вул. М.Бірюзова, 66, ідент. код 05454970
про визнання поточних кредиторських вимог
Суддя Іванко Лідія Андріївна
Представники сторін:
від кредитора: Марченко І.Ю., дов.№ 01.27/16 від 03.01.2017 року
від ліквідатора: Шишлов О.М., дов.№ 4050 від 18.09.2017 року
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду.
Розглядається заява Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання поточних кредиторських вимог подана у справі № 7/262 про банкрутство Житлово-комунальної контори „Полтавоблагробуд".
Ліквідатор ЖКК "Полтавоблагробуд" подав суду повідомлення про розгляд вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якому зазначає про невизнання поточних вимог даного кредитора.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника, ліквідатора, встановив:
Постановою господарського суду Полтавської області № 7/262 від 23.11.2006 року Житлово - комунальну контору „Полтавоблагробуд" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.
В ході ліквідаційної процедури банкрута на адресу господарського суду надійшла заява Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вих. 01-27/4303 від 21.08.2017 року, вх.№ 1715 від 31.08.2017 року з проханням:
- визнати кредиторські вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об"єднання по агропромисловому будівництву з повернення споживачам суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 48245,28 грн.;
- визнати кредиторські вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об"єднання по агропромисловому будівництву зі стягнення в доход Державного бюджету України штрафу в сумі 48245,28 грн.;
- зобов"язати ліквідатора включити кредиторські вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до реєстру вимог кредиторів Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об"єднання по агропромисловому будівництву.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 11.09.2017 року заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з грошовими вимогами до боржника прийнято та призначено до розгляду.
Свою заяву Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області обгрунтовує наступним.
19 вересня 2016 року до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській через Департамент економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської обласної державної адміністрації за належністю надійшов лист від мешканців гуртожитку АДРЕСА_1, підписаний гр. ОСОБА_4 від 23 серпня 2016 р., в тому числі щодо врегулювання питань по розміру плати в зв'язку з необгрунтованим підвищенням боржником вартості проживання в гуртожитку з 01 серпня 2016 р.
Згідно п.1 ч.1 ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів).
За абз.15 п.12 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" від 25 грудня 1996 р. № 1548 обласні, міські державні адміністрації регулюють (встановлюють) граничний розмір плати за проживання в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які займають приміщення, що знаходяться у спільному користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних відносинах.
Розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації № 300 від 27 липня 2011 р. встановлено граничний розмір плати за проживання в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які займають приміщення, що знаходяться у спільному користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних відносинах, на рівні 180 гривень 00 копійок за одне ліжко-місце в місяць (з урахуванням ПДВ).
Наказом ЖКК "Полтавоблагробуд" від 18 липня 2016 р. № 13 встановлено розмір місячної плати в неопалювальний сезон за гуртожиток по АДРЕСА_1 за ліжко-місце мешканцям по ціні 300 гривень 00 копійок з 01 серпня 2016 p.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області встановлено порушення боржником вимог Закону України «Про ціни та ціноутворення" та Розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 27 липня 2011 р. № 300, а саме: застосування вільних цін і тарифів на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання. Встановлена відсутність регуляторного акту, а саме розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації щодо встановлення граничного розміру плати за проживання в гуртожитку в розмірі 300 гривень 00 копійок. Дані обставини відображені в акті перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін кредитора від 04 листопада 2016р. № 7.
При цьому, розмір одержаної виручки боржником склав 48245,28 грн.
За даних обставин, на підставі ч.1 ст.165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п.1 ч.1 ст.20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" кредитором складений Протокол про адміністративне правопорушення від 04 листопада 2016 р. № 4 в тому, що посадовою особою боржника - ліквідатором Шишловим О.М., починаючи з 01 серпня 2016 р. було порушено ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" в частині застосування вільних цін і тарифів на продукцію (роботи, послуги) за умови запровадження для них режиму державного регулювання, а також відсутній регуляторний акт, а саме розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації щодо встановлення граничного розміру плати за проживання в гуртожитку в розмірі 300 гривень 00 копійок, чим порушено п.12 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" від 25 грудня 1996 р. № 1548.
09 листопада 2016 р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області винесений припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін № 4, в якому встановлена вимога в місячний термін усунути порушення порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін на послуги за проживання в гуртожитках шляхом приведення їх у відповідність з чинним регуляторним актом - розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 27 липня 2011 р. № 300 "Про встановлення граничного розміру плати за проживання в гуртожитках" на рівні 180 гривень 00 копійок за одне ліжко-місце в місяць (з урахуванням ПДВ) та в триденний термін з моменту виконання припису повідомити кредитора про вжиті заходи.
За п.6 ч.1 ст.18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необгрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необгрунтовано одержаної виручки.
За ч.2 ст.20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Сума необгрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, повертається споживачам.
З врахуванням зазначених вище обставин, 09.11.2016 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області винесене рішення про застосування до боржника адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 7, в якому суму необгрунтовано отриманої боржником виручки у розмірі 48245,28 грн. вирішено повернути споживачам.
Також, згідно рішення за порушення вимог ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та п.12 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" від 25 грудня 1996 р. № 1548 до боржника застосовано штраф в сумі 48245,28 грн.
10 листопада 2016 р. боржнику рекомендованим листом були направлені примірники припису та рішення, що підтверджується чеком відділення зв'язку.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду № 816/2177/16 від 20.12.2016 року підтверджується, що розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об'єднання по агропромисловому будівництву в особі арбітражного керуючого -ліквідатора Шишлова Олександра Миколайовича до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про скасування вищезазначених припису та рішення, суд відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 р. по справі № 816/2177/16 апеляційну скаргу Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об'єднання по агропромисловому будівництву в особі арбітражного керуючого - ліквідатора Шишлова О.М. залишено без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 р. по справі №816/2177/16 залишено без змін.
За твердженням кредитора, боржником не повернуто суму необґрунтовано отриманої виручки, штраф за рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09 листопада 2016 р. № 7 не сплачено.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до абз.8 ст.1 Закону кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи,- які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Як передбачено абз.4 ч.8 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
На підставі системного аналізу зазначених норм вбачається, що з грошовими вимогами до боржника повинні звертатися саме особи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов"язань до боржника.
Матеріалами справи встановлено, що грошовим зобов"язанням боржника -ЖКК "Облагробуд" є зобов"язання повернути споживачам суму необгрунтовано отриманої виручки 48245,28 грн. (згідно рішення № 7 від 09.11.2016 року Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області).
Таким чином, ЖКК "Облагробуд" має заборгованість не перед Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області, а перед споживачами-мешканцями гуртожитку, тому, прохання заявника визнати кредиторські вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об"єднання по агропромисловому будівництву з повернення споживачам суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 48245,28 грн. судом відхиляється, як таке, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За змістом статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. ст. 34, 43 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Матеріали справи свідчать, що підставою виникнення поточної кредиторської заборгованості ЖКК "Облагробуд" перед Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області є застосування останнім адміністративно - господарських санкцій за порушення суб"єктом господарювання державної дисципліни цін у вигляді накладення штрафу в розмірі 48245,28 грн. (рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 7 від 09.11.2016 року додається).
За наслідками розгляду поточних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області ліквідатор повідомив, що заперечує заявлені вимоги даного кредитора з посиланням на норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"(надалі-Закон).
Згідно ст.38 п.1 Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
Наявними матеріалами підтверджується, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до підприємства-банкрута уповноваженим органом державної влади застосовано адміністративно-господарські санкції.
Адміністративно - господарські санкції застосовуються до суб"єктів господарювання, які порушили встановлені законодавством правила ведення господарської діяльності. При цьому, адміністративно-господарські санкції відрізняються від інших заходів правового впливу.
Невиконання суб"єктом господарювання норм чинного законодавства, зокрема в сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін є правопорушенням. Тому, нарахування штрафних санкцій грунтується на законі.
Таким чином, застосування до ЖКК "Облагробуд" адміністративного штрафу є не економічною, а адміністративно-господарською санкцією, а отже, його нарахування суд вважає правомірним.
Приймаючи до уваги викладене, проаналізувавши, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає за необхідне визнати заявлену до ЖКК "Облагробуд" поточну вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на суму 48245,28 грн. (адміністративний штраф) з наступним включенням до реєстру поточних вимог кредиторів.
Керуючись ст.ст.1, 23, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -
УХВАЛИВ:
1. Відхилити кредиторські вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Житлово-комунальної контори Полтавського обласного міжгосподарського виробничого об"єднання по агропромисловому будівництву з повернення споживачам суми необгрунтовано отриманої виручки у розмірі 48245,28 грн.
2. Визнати поточні грошові вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в сумі 48245,28 грн. (вимоги шостої черги), 3200 грн. судового збору (вимоги першої черги).
3. Зобов"язати ліквідатора ЖКК "Облагробуд" включити визнані судом поточні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до реєстру вимог кредиторів відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Повний текст ухвали складено 03.10.2017 року
Суддя Іванко Л.А.