Постанова № 69345266, 03.10.2017, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
750/6261/17
Номер документу
69345266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/6261/17

Провадження № 2-а/750/894/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2017 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

головуючого судді Рахманкулової І.П.

із секретарем Разумейко К.М.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не здійснення нарахування індексу споживчих цін згідно опублікованих індексів наростаючим підсумком з грудня 2014 року, непроведення індексації та виплати сум індексації в належному розмірі, починаючи з грудня 2014 року. Також позивач просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування індексу споживчих цін згідно опублікованих індексів наростаючим підсумком з грудня 2014 року, проводити нарахування та виплату їй сум індексації в належному розмірі, починаючи з грудня 2014 року.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 03.10.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати і виплатити індексацію пенсії за період з 01.12.2014 року по 02.01.2017 року, залишено без розгляду.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала та просила суд його задовольнити.

Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що з 01.01.2015 проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично отриманих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 25.04.2014 отримує пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У січні 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання інформації про здійснення індексаціюї її пенсії відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 01.01.2014 року.

09.02.2017 та 02.06.2017 відповідач листами №220/02/П-7, №850/02/П-7 повідомив позивача, що пенсія їй призначена та виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.10-12)

З довідок про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії за 2014-2017 роки вбачається, що з січня 2015 року індексація пенсії позивача не проводилася (а.с.13-14)

Статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" як єдиною підставою грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 6 вказаного вище Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. При цьому грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно із п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд приходить до висновку, що індексація грошових доходів населення здійснюється уповноваженим органом автоматично за наявності конкретного юридичного факту. Більше того, жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність звертатись до органів із заявою про проведення індексації.

Враховуючи викладене, з урахуванням вимог ст. 11 КАС, суд вважає за необхідне вимоги позивача задовольнити, визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з 03.01.2017 та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести індексацію пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 03.01.2017.

Проте, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про зобов'язання відповідача проводити нарахування та виплату сум індексації в майбутньому, оскільки судове рішення стосується чинного правового регулювання.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163, 167, 171, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з 03.01.2017.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести індексацію пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 03.01.2017.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 640 грн. на відшкодування понесених витрат по сплаті судового збору.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

С у д д я