Постанова № 69340682, 03.10.2017, Липовецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
136/1365/17
Номер документу
69340682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 136/1365/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 року м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Стадника С.І.

секретаря судового засідання Шевчук Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувсь до суду з вищевказаним позовом, який мотивував тим, що з 01.01.2016 року як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України він набув право на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), якою затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України.

В серпні 2017 року позивач звернувсь до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (далі - відповідач) з вимогою виготовити довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній відомостей згідно Постанови № 988

Розглянувши звернення, 18.08.2017 року відповідач відмовив у внесенні відомостей до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 згідно Постанови № 988, при цьому вказав на пункту 5 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Постанова № 45), який визначає складові види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.

Вказану відмову позивач вважає незаконною, оскільки відмовляючи у видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 із внесенням до неї відомостей згідно Постанови № 988, відповідач не врахував положень: 1) абз. 2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію", яка гарантує колишнім працівникам міліції, у тому числі пенсіонерам, збереження пільг, компенсацій і гарантій, що передбачені цим Законом для колишніх поліцейських; 2) ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яка визначає, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. При цьому, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій; 3) Постанови КМУ № 988, яка встановлює конкретні розміри грошового забезпечення поліцейським.

У зв'язку з цим позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області щодо відмови у виготовленні та видачі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також просить суд зобов'язати Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45, із включенням до неї відомостей з урахуванням змін про грошове забезпечення, передбачених Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 в таких розмірах: посадовий оклад - 3600 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням "полковник поліції" - 2400 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 3000 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 4320 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540 грн., надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (15%) - 540 грн., премія (40%) - 5760 грн., всього - 20 160 грн.

В судовому засіданні позивач просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача подала до суду письмові заперечення в яких вказала на необґрунтованість позовних вимог, оскільки ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у відповідності до законодавства, яке регламентує спірні правовідносини.

Будучи повідомленим у встановленому законом порядку про час і місце розгляду справи, представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в судове засіданні не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, що не перешкоджає розгляду справи судом.

Дослідивши матеріали, оцінивши докази, суд встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 28.02.2005 року і отримує пенсію за вислугу років обчислену відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

На день звільнення полковник ОСОБА_1 проходив службу на посаді начальника Барського районного відділу Управління МВС України у Вінницькій області, що підтверджується витягом з наказу начальника УМВС України у Вінницькій області № 22/ос від 28.02.2005 року (а.с. 12).

Грошове забезпечення ОСОБА_1 з якого нараховується пенсія складається з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років - 40%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення - 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48%, премія - 40%.

08.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області з вимогою виготовити Довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній згідно Постанови №988 основних і додаткових видів грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав, для перерахунку пенсії.

Листом від 18 серпня 2017 року голова Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (вих. №209/22-2017, а.с. 26) повідомив позивача про відмову в наданні довідки у зв'язку з відсутністю правових підстав до перерахунку пенсії, при цьому послався на пункту 5 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393".

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Статтею 6 КАС України визначено право особи на судовий захист, згідно якої кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

28.12.2015 року набув чинності Закон України "Про національну поліцію" (далі - Закон №580-УІІ).

У пункті 15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З зазначеного слідує, що не дивлячись на введення в дію Закону України "Про національну поліцію", за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч.1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно абзацу 2 пункту 3 Постанови № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, діючим законодавством чітко встановлено право позивача як пенсіонера МВС на отримання інформації (довідки) про грошове забезпечення з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліцейських, якому кореспондується обов'язок УМВС в Вінницькій області, як володільцю зазначеної інформації і який не ліквідований, надати таку інформацію. Вказана позиції висловлена в постанові Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 22.04.2014р. (справа №21-484а13).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, далі - Порядок).

За правилами пунктів 23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган ПФУ.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлені збільшені розміри грошового забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" зазначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанова № 988.

З зазначеного слідує, що ліквідаційна комісія УМВС України в Вінницькій області допустила протиправну бездіяльність, яка полягає у не виготовлені за заявою ОСОБА_1 від 07.08.2017 року нової довідки про розмір грошового забезпечення.

Належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення шляхом виготовлення та направлення вказаної довідки до ГУ ПФУ в Вінницькій області із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, відповідно до Постанови № 988.

Для перерахунку пенсій грошове забезпечення позивача розраховується за посадою начальника відділу поліції з урахуванням таких його видів (а.с. 16): посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник поліції); надбавка за стаж служби; надбавка за специфічні умови проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за шифрувальну роботу; надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; доплата за вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Постанови № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Судом встановлено, що такий додатковий вид грошового забезпечення як надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, на момент виникнення в позивача права на перерахунок пенсії, за посадою начальника відділу поліції не виплачується, а тому для перерахунку пенсії позивачу врахуванню не підлягає.

Розмір надбавки за специфічні умови проходження служби, яка за своїм змістом є "надбавкою за виконання особливо важливих завдань", а також премії, встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо). Оскільки виплата вказаних додаткових видів грошового забезпечення за посадою начальника відділу поліції не скасована, суд дійшов висновку про необхідність їх врахуванню для перерахунку пенсії позивачу в розмірі з якого нараховувалась пенсія при її призначенні (надбавка за виконання особливо важливих завдань - 48%, премія - 40%), тобто в розмірі встановленому позивачу за його особистий внесок в період проходження ним служби. При цьому суд вважає, що згідно статті 22 Конститції України вказаний розмір не може бути зменшеним, оскільки погіршуватиме становище особи, а їх розмір не може залежати від внеску зробленого працівником поліції за посадою начальника відділу, який обіймає її на даний час.

При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

З урахуванням встановлених обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням (полковник поліції), надбавка за стаж служби (50%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (40%).

В решті позову слід відмовити, оскільки надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення (15%) не виплачувалась на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а тому не підлягають врахуванню для перерахунку пенсії позивачу.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до статті 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 6-9, 69-71, 94, 158-163, 167, 267 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за заявою від 07.08.2017 року.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45, із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням (полковник поліції), надбавка за стаж служби (50%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (40%).

В решті позову відмовити.

Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.І Стадник