Рішення № 69337923, 03.10.2017, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
638/4317/17
Номер документу
69337923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/4317/17

Провадження № 2-а/638/355/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова

у складі: головуючого судді - Наумової С.М.

секретаря - Перегудової В.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова адміністративний позов Харківської міської ради до Департаменту комунального господарства Харківської міської ради про визнання протиправними дій органу місцевого самоврядування та скасування акту індивідуальної дії,-

в с т а н о в и в:

У березні 2017 року Харківська міська рада звернулась до Дзержинського районного суду м.Харкова із позовом до Департаменту комунального господарства Харківської міської ради про визнання протиправними дій Департаменту щодо складання акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів та скасування акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

На обґрунтування позову Позивач зазначив, що 02.10.2013 виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийнято рішення № 605 «Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою стан», відповідно до якого було визначено перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для подальшого використання територіальною громадою стан.

До пункту 7 переліку самовільно розміщених об'єктів, затвердженого рішенням виконавчого комітету № 605 від 02.10.2013, було внесено нежитлову будівлю літ. «А-1» по АДРЕСА_1, що належала ОСОБА_2

03.10.2013 Інспекцією з благоустрою та екології м. Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства було складено Акт № 582/13 про проведення звільнення території від самовільно розміщеного об'єкту ФО-П ОСОБА_2 по АДРЕСА_1

Департамент комунального господарства участі а ні у здійснені знесення нежитлової будівлі літ. «А-1» по АДРЕСА_1, а ні у її демонтажу не приймав.

Адміністрацією Комінтернівського району Харківської міської ради фактично було організовано роботи щодо вивезення будівельного сміття

з території міста Харкова по АДРЕСА_1, а тому підстави для складання Відповідачем Акту про проведене звільнення території

від самовільно розміщених об'єктів в розумінні параграфу 5.10 Правил благоустрою м. Харкова, відсутні.

Акт № 582/13 від 03.10.2013 складено відповідачем в порушення Правил благоустрою м. Харкова та не на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 №605, а на власний розсуд, а тому інформація, зазначена в цьому акті не відповідає дійсним обставинам, які мали місце на той час.

Представник відповідача - Максимовський С.О. при вирішенні справи покладався на розсуд суду та просив прийняти рішення згідно діючого законодавства.

У своїх поясненнях представник відповідача Максимовський С.О. зазначив, що Департаментом не здійснювалось заходів щодо звільнення земельної ділянки від самовільно розміщеного об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 на виконання рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 № 605 «Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою стан», а лише було зафіксовано в Акті № 582/13 від 03.10.2013, що Адміністрацією Комінтернівського району Харківської міської ради було організовано роботи щодо вивезення будівельного сміття.

Представник відповідача - Мартиненко А.М. проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову.

У своїх поясненнях представник відповідача Мартиненко А.М. зазначив, що позивач звернувся до суду з пропуском строку звернення до адміністративного суду, зазначений спір не відноситься до юрисдикції адміністративних судів, оскаржуваний акт складений у відповідності до Правил благоустрою території м. Харкова.

Вислухавши думку сторін, дослідивши інші докази та матеріали справи, суд дійшов висновку про відхилення клопотань представника відповідача Мартиненко А.М. про залишення позову без розгляду та закриття провадження у справі з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлених цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, згідно положень вказаної статті - початок перебігу строку звернення до суду безпосередньо пов'язане з часом коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 03.10.2016

у справі № 641/8190/16-ц було відкрито провадження за позовом ОСОБА_2

до Харківської міської ради, Департаменту комунального господарства Харківської міської ради про відшкодування шкоди, спричиненої діями органу місцевого самоврядування у розмірі 1288656,00 грн.

Пред'являючи до Харківської міської ради вимоги про відшкодування шкоди у сумі 1 288 656 грн., ОСОБА_2 посилається на судові рішення, у яких встановлено факт вчинення Департаментом комунального господарства дій щодо знесення нежитлової будівлі літ. «А-1», загальною площею 61,8 кв.м., розташованою за адресою: АДРЕСА_1, виключно на підставі Акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів.

Згідно з вищенаведеним, днем виникнення підстав для пред'явлення вимог щодо визнання незаконними дій Департаменту комунального господарства щодо складання Акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів та скасування зазначеного Акту є день, коли Харківська міська рада дізналась про порушення своїх прав, свобод та інтересів складанням зазначеного Акту, а саме день отримання позову ОСОБА_2 про стягнення 1 288 656 грн. - 06.10.2016.

З Рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Іліан проти Туреччини» слідує, що правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.

У справі Delcourt v. Belgium Європейський Суд з прав людини зазначив, що «у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення».

Водночас у справі Bellet v. France Суд зазначив, що «стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права».

Правила строку звернення до суду закріплені в нормах КАС України повинні сприяти формуванню законного і справедливого правосуддя та неправильно застосовувати його, як перешкоду в зверненні до суду для захисту порушених прав та інтересів особи.

Не відповідає дійсності твердження представника відповідача, що оскаржуваний акт містить підпис представника саме Харківської міської ради.

Відповідно до розділу ІІ посадової інструкції головного спеціаліста-юрисконсульта відділу правового забезпечення депутатської діяльності, представницьких функцій міської ради та діяльності адміністрацій районів Юридичного департаменту міської ради ОСОБА_7 (далі - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу), затвердженої Директором Юридичного департаменту 09.01.2013, що підписала спірний Акт, головний спеціаліст-юрисконсульт відділу здійснює правове забезпечення виключно діяльності Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради.

Згідно з інформацією Департаменту діловодства Харківської міської ради від 17.07.2017 № 1376/0/26-17 довіреність на ОСОБА_7 - головного спеціаліста-юрисконсульта з гуманітарних та соціальних питань Юридичного департаменту Харківської міської ради для представництва інтересів Харківської міської ради в судах, адміністративних та правоохоронних органах на2013 рік не реєструвалась.

Згідно з вищенаведеним, ОСОБА_7, при підписанні спірного Акту, не здійснювала представництва інтересів Харківської міської ради, оскільки не мала відповідних на то повноважень.

Таким чином, зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку про не порушення позивачем строку звернення до адміністративного суду передбаченого ст. 99 КАС України.

Згідно з п. 1) ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

До повноважень виконавчих органів міських рад належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти

і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування

в Україні» виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи.

Пунктом 1.1. Положення про Департамент комунального господарства Харківської міської ради, затвердженого рішенням 27 до рішення Харківської міської ради від 24.11.2010 № 07/10 (в редакції рішення 34 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.08.2014 №1638/14 із змінами та доповненнями, внесеними рішенням 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 р. № 1842/15) встановлено, що Департамент є виконавчим органом Харківської міської ради.

Згідно з пунктами 2.1.- 2.2. Положення Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати рахунки в органах Державної казначейської служби України, рахунки в установах банків, у межах своїх повноважень підписувати від свого імені угоди, бути позивачем і відповідачем

та третьою особою у судах всіх інстанцій, що також підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Відповідно до п. 3.1. Положення основною метою Департаменту

є забезпечення споживачів міста комунальними послугами з тепло-, водопостачання та водовідведення необхідного рівня та якості; виконання повноважень виконавчих органів міської ради у сфері охорони навколишнього природного середовища; забезпечення належного стану об'єктів міського благоустрою, підвищення експлуатаційних якостей та продовження строків

їх служби.

Статтею 3.2 Положення визначені основні завдання Департаменту, до яких віднесені такі: здійснення діяльності, спрямованої на поліпшення стану

і запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, вжиття заходів щодо дотримання в належному стані території м. Харкова, вжиття заходів щодо дотримання в належному стані та сталого функціонування об'єктів благоустрою.

На виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів» рішенням 11 сесії Харківська міська рада 6 скликання від 16.11.2011 № 504/11 затверджено Правила благоустрою території м. Харкова (далі - Правила), відповідно до яких встановлена процедура та порядок вирішення питань

щодо звільнення території м. Харкова від самовільно розміщеного майна (об'єктів) (параграф 5.10).

Відповідно до п. 5.10.18. Правил про проведене звільнення території міста Харкова від зазначеного в даному порядку майна (об'єктів) у 3-х примірниках складається акт, форма якого затверджується Юридичним департаментом Харківської міської ради та підписується посадовою особою адміністрації відповідного району Харківської міської ради, представником Інспекції з благоустрою міста Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, представником Юридичного департаменту, представником Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради.

Згідно п. 1 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 № 605 саме Департаменту комунального господарства було доручено забезпечити складання актів звільнення території міста Харкова.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» зі змінами, внесеними згідно з Постановами Вищого адміністративного суду № 2 від 14.02.2014, № 6 від 15.05.2014, № 6 від 22.05.2015 (далі - Постанова №8), вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні

та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті

3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу

чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень

з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.

Ураховуючи викладене, Департамент комунального господарства

є виконавчим органом Харківської міської ради, а тому згідно із статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органом місцевого самоврядування, а відповідно і суб'єктом владних повноважень.

Діяльність Департаменту комунального господарства щодо складання Акту про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів покладена на нього рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 № 605 прийнятого, на виконання Правила благоустрою території

м. Харкова, прийнятими на виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів», а тому є владною управлінською функцією на підставі законодавства.

Таким чином, зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку, що на спір між Харківською міською радою та Департаментом комунального господарства Харківської міської ради поширюється юрисдикція адміністративного суду.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши інші докази та матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 №07/10 «Про затвердження Положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» (зі змінами і доповненнями) затверджено Положення

про адміністрації районів, департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи Харківської міської ради.

Додатком 27 до рішення Харківської міської ради від 24.11.2010 № 07/10

затверджено Положення про Департамент комунального господарства Харківської міської ради.

Пунктом 1.1. вказаного Положення встановлено, що Департамент згідно

з рішенням 1 сесії Харківської міської ради «Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 року є виконавчим органом Харківської міської ради.

Згідно з п. 1.4. Положення про Департамент комунального господарства Харківської міської ради у своїй діяльності Департамент керується Конституцією України, законами України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами Президента України, розпорядженнями Харківського міського голови, рішеннями Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, даним Положенням та іншими нормативними актами.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

На виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів» рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16.11.2011 № 504/11 затверджено Правила благоустрою території м. Харкова (далі - Правила), відповідно до яких встановлена процедура та порядок вирішення питань

щодо звільнення території м. Харкова від самовільно розміщеного майна (об'єктів) (параграф 5.10).

Згідно з п. 5.10.12. Правил рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про звільнення території міста Харкова від зазначених

у п. 5.10.2. цього параграфу об'єктів приймається у встановленому законом порядку.

У рішенні про звільнення території від зазначених у п. 5.10.2. цього параграфу об'єктів зазначаються відповідні виконавчі органи міської ради

та комунальні підприємства, яким доручено його виконання, місце, до якого переміщується майно (об'єкт), інші необхідні вказівки та відомості.

Відповідно до п. 5.10.14. Правил територія міста Харкова звільняється

від самовільно розміщених об'єктів (майна) після прийняття виконавчим комітетом Харківської міської ради відповідного рішення.

Пунктами 5.10.15.- 5.10.17 Правил передбачено, що звільнення території міста Харкова від майна (об'єктів) здійснюється шляхом демонтажу таких об'єктів, їх транспортування до місця зберігання чи утилізації, передачі відповідальній особі комунального підприємства (зазначеного в рішенні міськвиконкому) під розпис.

Під демонтажем необхідно розуміти комплекс заходів, які передбачають відокремлення зазначених у даному параграфі об'єктів, а також майна,

що знаходиться в цих об'єктах, від місця їх розташування або їх основи, фундаменту, тощо (у тому числі від'єднання від інженерних мереж

при необхідності), транспортування на місце подальшого зберігання, утилізації, тощо.

Звільнення території від майна (об'єктів) здійснюється у присутності уповноваженої посадової особи адміністрації відповідного району Харківської міської ради, уповноваженого представника Інспекції з благоустрою

та екології м. Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, уповноваженого представника Юридичного департаменту, уповноваженого представника Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин незалежно від присутності особи, що здійснила встановлення (будівництво) об'єкта або заявляє право на майно (об'єкт).

З метою технічного забезпечення демонтажу майна (об'єкта) залучаються працівники відповідних комунальних підприємств, служб, координацію їх роботи здійснюють представники департаментів міської ради, в оперативному підпорядкуванні яких знаходяться відповідні комунальні підприємства.

На місце проведення звільнення території від майна (об'єктів)

з повідомленням про місце, час та дату такого звільнення адміністраціями районів запрошуються співробітники відповідних територіальних органів внутрішніх справ, при необхідності, - співробітники ДАІ, відповідних органів державної податкової служби, органів міністерства з надзвичайних ситуацій, інших органів, служб, тощо.

Відповідно до п. 5.10.18. Правил про проведене звільнення території міста Харкова від зазначеного в даному порядку майна (об'єктів) Департаментом

у 3-х примірниках складається акт, форма якого затверджується Юридичним департаментом Харківської міської ради та підписується посадовою особою адміністрації відповідного району Харківської міської ради, представником Інспекції з благоустрою міста Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, представником Юридичного департаменту, представником Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради, в якому відображається наступне: дата, час, місце складання акту; відомості про особу, яка розмістила майно (об'єкт), або про її відсутність; рішення виконавчого комітету, на підставі якого здійснюється звільнення території; опис технічного стану майна (об'єкта); адресу (місце) транспортування майна (об'єкта) для зберігання; відомості, які необхідні для розрахунків витрат підприємств, пов'язаних з реалізацією процедури звільнення, транспортування (переміщення), демонтажу, розвантаження, зберігання майна (об'єкта); посада, прізвище, ініціали, підпис осіб, що склали акт.

У разі відмови власника майна (об'єкта) від підпису акту, в ньому робиться відповідна відмітка.

Пунктом 5.10.19. Правил встановлено, що звільнення території

від зазначених у цьому порядку об'єктів здійснюється з фіксацією технічного стану цих об'єктів та стану території після її звільнення від об'єкту,

у тому числі за допомогою засобів фото-, відео-фіксації, які додаються до акту про звільнення території.

Згідно з вищенаведеним Департамент комунального господарства зобов'язаний скласти Акт про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів виключно за результатами проведення демонтажу таких об'єктів. При складанні Акту Департамент комунального господарства повинен дотримуватись вимог передбачених Правилами благоустрою території

м. Харкова. Форма акту повинна відповідати пунктам 5.10.18 та 5.10.19 Правил.

02.10.2013 виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийнято рішення № 605 «Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою стан», відповідно до якого було визначено перелік самовільно розміщених об'єктів,

від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для подальшого використання територіальною громадою стан (Додаток).

Пунктом 1 цього рішення було встановлено процедуру його реалізації, зокрема, Департаменту комунального господарства було доручено забезпечити звільнення територій разом із КП «Харківські теплові мережі»,

КП «Харківводоканал», КП «Міськсвітло», СКП «Харківзеленбуд»,

КП «Харківблагоустрій», про що скласти акти звільнення території міста Харкова та забезпечити облік та зберігання майна, від якого звільняється територія міста за адресами згідно з додатком.

До пункту 7 переліку самовільно розміщених об'єктів, затвердженого рішенням виконавчого комітету № 605 від 02.10.2013, було внесено нежитлову будівлю літ. «А-1» по АДРЕСА_1, що належала ОСОБА_2

03.10.2013 Інспекцією з благоустрою та екології м. Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства було складено Акт № 582/13 про проведення звільнення території від самовільно розміщеного об'єкту ФО-П ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 у якому відображено наступну інформацію: дата складання акту - 03.10.2013; підстави складання акту - рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 № 605; здійснено звільнення території від самовільно розміщеного майна (об'єкта) цегляної конструкції з залізобетонним перекриттям за адресою : АДРЕСА_1; опис технічного стану майна (об'єкта) - цегляна конструкція із залізобетонним перекриттям; адрес транспортування майна (об'єкта) - полігон (Дергачі); в графах (демонтаж, завантаження та транспортування) зазначено, що технічні засоби залучені адміністрацією Комінтернівського району Харківської міської ради.

Акт містить підписи посадових осіб: Коверзневої І.І. - начальника Інспекції з благоустрою та екології м. Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради; Махно Р.О. - завідувача сектору з контролю південної частини території міста Інспекції з благоустрою та екології м. Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради; ОСОБА_9 - представника адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради; ОСОБА_10 - представника Юридичного департаменту Харківської міської ради.

Акт не підписано представником управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, відсутня відмітка про відмову власника майна (об'єкта) від підпису акту. До акту не додано доказів фіксації технічного стану об'єкту та стану території після її звільнення від об'єкту за допомогою засобів фото-, відео-фіксації.

Також судом при розгляді справи встановлено та підтверджено показаннями свідка ОСОБА_9, що Департаментом комунального господарства заходи по організації звільнення земельної ділянки від самовільно розміщеного об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 на виконання рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 № 605 «Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою стан» не здійснювалися.

Комунальними підприємствами, підпорядкованими Департаменту комунального господарства, роботи по звільненню вказаної земельної ділянки

від вищевказаного об'єкта не проводились, демонтовану споруду та інші матеріальні цінності на зберігання не приймалися.

Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 №605 були передані до Департаменту діловодства Харківської міської ради для подальшої передачі відповідним органам та посадовим особам тільки 11.10.2013.

Адміністрацією Комінтернівського району Харківської міської ради фактично було організовано роботи щодо вивезення будівельного сміття

з території міста Харкова по АДРЕСА_1.

Згідно з вищенаведеним акт № 582/13 від 03.10.2013 складено відповідачем в порушення Правил благоустрою м. Харкова та не на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 №605, а на власний розсуд, інформація, зазначена в акті не відповідає дійсним обставинам, які мали місце на той час.

Роботи щодо вивезення будівельного сміття з території міста Харкова по АДРЕСА_1, проведені Адміністрацією Комінтернівського району Харківської міської ради не передбачають складання Акту про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів в розумінні параграфу 5.10 Правил благоустрою м. Харкова.

Департамент комунального господарства не мав права складати акт №582/13 про проведене звільнення території міста Харкова від самовільно розміщених об'єктів на виконання п. 1.3 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 02.10.2013 № 605 та Правил благоустрою території м. Харкова.

Таким чином, з урахуванням відсутності з боку відповідача доказів на підтвердження правомірності його дій, як суб'єкта владних повноважень, суд вважає позовну вимогу про визнання дій Департаменту комунального господарства Харківської міської ради обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Позовна вимога Харківської міської ради щодо скасування Акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 5.10.18. Правил про проведене звільнення території міста Харкова від зазначеного в даному порядку майна (об'єктів) Департаментом комунального господарства у 3-х примірниках складається акт, форма якого затверджується Юридичним департаментом Харківської міської ради та підписується посадовою особою адміністрації відповідного району Харківської міської ради, представником Інспекції з благоустрою міста Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, представником Юридичного департаменту, представником Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради, в якому відображається наступне: дата, час, місце складання акту; відомості про особу, яка розмістила майно (об'єкт), або про її відсутність; рішення виконавчого комітету, на підставі якого здійснюється звільнення території; опис технічного стану майна (об'єкта); адресу (місце) транспортування майна (об'єкта) для зберігання; відомості, які необхідні для розрахунків витрат підприємств, пов'язаних з реалізацією процедури звільнення, транспортування (переміщення), демонтажу, розвантаження, зберігання майна (об'єкта); посада, прізвище, ініціали, підпис осіб, що склали акт. У разі відмови власника майна (об'єкта) від підпису акту, в ньому робиться відповідна відмітка.

Згідно з вищенаведеним Акт № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів, складений посадовими особами органів місцевого самоврядування фактично є службовим документом, а не рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Харківської міської ради до Департаменту комунального господарства Харківської міської ради про визнання протиправними дій щодо складання Акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів та скасування зазначеного Акту задовольнити частково.

Дії Департаменту комунального господарства Харківської міської ради зі складання Акту № 582/13 від 03.10.2013 про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів визнати протиправними.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд

м. Харкова протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя С М Наумова.