
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Волощук В.В.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
УХВАЛА
іменем України
"04" жовтня 2017 р. Справа № 287/29/17-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "10" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
В березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що 01.03.2017 року, він звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», так як він зареєстрований та проживає в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка відноситься до 4-ї категорії, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачу відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії НОМЕР_1 від 16.08.1994 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області. У зв'язку з вищевикладеним позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня звернення, тобто з 01.03.2017 року, та здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком, з дня звернення, тобто з 01.03.2017 року.
Заявою від 21.04.2017р. позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати відповідачем по даній справі Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 10.07.2017р. позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає у відмові у призначенні позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.
Зобов'язано Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення, тобто з 01.03.2017 року.
Зобов'язано Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.03.2017 року.
В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач по досягненню 55 років, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. Відповідач листом №795/03 від 01.03.2017 року відмовив позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії НОМЕР_1 від 16.08.1994 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області. Не погоджуючись з вказаним рішення суду першої інстанції позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов частково, дійшов висновків щодо протиправності дій відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду, виходячи з наступного.
Згідно положень ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п.2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії потерпілим від Чорнобильської катастрофи надаються із зменшенням пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
За змістом ч.ч. 3, 4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Суд встановив, що позивач є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4-ї категорії та постійно проживав на території радіологічного забруднення з 27.01.1987р. по даний час. На час звернення позивача до пенсійного органу, останній досяг віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно паспортних даних позивач народився 01.01.962 року, тобто на час звернення за призначенням пенсії позивач досяг віку 55 років.
Статус позивача як потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС 4-ї категорії підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1, виданого 16.09.194р. Олевською районною Радою (а.с.13).
Факт проживання позивача у м. Олевськ - у зоні посиленого радіологічного контролю з 27.01.1987р. по 29.03.2017р. підтверджується довідкою №3401 від 29 березня 2017 року, наданою уповноваженою на те особою, а саме Олевською міською радою.
Відтак, довідкою підтверджено факт проживання позивача в зоні посиленого радоілогічного контролю, що дає йому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку строком на п"ять років у відповідності до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що відповідно до рішення координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 13.11.1991р. №3 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вирішено для оформлення і видачі посвідчень створити в сільських та міських (районного підпорядкування) Радах народних депутатів комісії з питань видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в складі не менше 7 чоловік.
А тому доводи відповідача, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії НОМЕР_1 від 16.08.1994 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області, є безпідставними.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку строком на п'ять років у відповідності до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", її нарахування та виплати, та ухвалив судове рішення про задоволення позову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції розглянув спір з дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого обґрунтовано задовольнив позов, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваної постанови колегія суддів не вбачає.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому не можуть бути підставою для її задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Олевського районного суду Житомирської області від "10" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч