
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/1225/17 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
04 жовтня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс» до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про стягнення пені з Державного бюджету України,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про стягнення пені з Державного бюджету України.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс» (ідентифікаційний код: 30367782, місцезнаходження: 08113, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Петрушки, вулиця Лісна, будинок 1) зареєстроване Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 19.03.1999 як юридична особа, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №087855 (а.с.61).
Позивач взятий на облік в якості платника податків 25.03.1999 за №885, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №335 від 23.05.2012 (а.с.76), а відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №13831221 Серії НВ №052367 від 06.04.1999 позивач зареєстрований в якості платника податку на додану вартість (а.с.75).
Як вбачається з матеріалів справи, 20.03.2012 позивачем до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2012 року, де у рядку 23.1 було заявлено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 43501,00 грн. (а.с.105-107).
Отримання відповідачем - 1 податкової декларації підтверджується відтиском штемпеля ДПІ у Києво-Святошинському районі на титульному аркуші податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року.
З вказаною податковою декларацією позивачем було також подано, зокрема, розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року) (а.с.111) та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року) (а.с.112).
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2016 у справі №810/1958/16, яка набрала законної сили 02.03.2017, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс» до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Головного управління Державної казначейської служби у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення пені з Державного бюджету України задоволений у повному обсязі.
Вказаним рішенням суду зобов'язано Києво-Святошинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області подати до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми у розмірі 43501,00 грн., що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України за лютий 2012 року на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс».
Крім цього постановлено стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс» пеню на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України за порушення строків бюджетного відшкодування за лютий 2012 року за період з 11.06.2013 по 02.09.2016 у розмірі 26654,58 грн.
За правилами частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як встановлено судом у рамках адміністративної справи №810/1958/16, ТОВ «Васт-Транс» має право на бюджетне відшкодування у сумі 43501,00 грн., яка є узгодженою Києво-Святошинською ОДПІ з 20.04.2012.
При цьому, днем, коли Києво-Святошинська ОДПІ та Головне управління Казначейства зобов'язані були завершити вчинення відповідних дій та виплатити ТОВ «Васт-Транс» бюджетне відшкодування у розмірі 43501,00 грн. є 03.05.2012.
Поряд з цим судом встановлено, що суму ПДВ у розмірі 43501,00 грн. за декларацією з ПДВ за лютий 2012 року на банківський рахунок ТОВ «Васт-Транс» було зараховано лише 28.03.2017, що підтверджується платіжним дорученням №33 від 28.03.2017 та не заперечувалось представником податкового органу (а.с. 7).
Як вбачається зі змісту позовних вимог позивача по даній справі, позивач просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Васт-Транс» пеню на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України у загальному розмірі 8522,38 грн., з яких пеня за період з 04.05.2012 по 10.06.2013 складає 4289,79 грн., а також пеня за період з 03.09.2016 по 28.03.2017 - 4232,59 грн., що підтверджується розрахунками пені на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України (а.с.53).
Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів виходить з наступного.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 200.12 ст. 200 ПК України контролюючий орган протягом 5 робочих днів після закінчення перевірки зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
За змістом п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податків в обслуговуючому банку протягом 5 операційних дів після отримання висновку контролюючого органу.
Згідно п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 року у справі № 21-131а14 та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.09.2014 року у справі № К/800/36094/14.
Оскільки суму податку на додану вартість за лютий 2012 року не відшкодовано позивачу у визначені ПК України строки, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позивач має право на стягнення сум пені відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом першої інстанції було встановлено, що як вбачається зі змісту судового рішення по справі №810/1958/16, у ТОВ «Васт-Транс» виникло право на нарахування пені з наступного дня, коли відповідачі зобов'язані були завершити вчинення відповідних дій та виплатити позивачу бюджетне відшкодування, тобто з 04.05.2012 року.
Отже, загальний період, за який позивач має право на нарахування пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ за лютий 2012 у розмірі 43501,00 грн. є період, який починається з наступного дня, коли відповідачі зобов'язані були завершити вчинення відповідних дій та виплатити позивачу бюджетне відшкодування - 04.05.2012 року, по день, що передує фактичному зарахуванню відповідних коштів на рахунок ТОВ «Васт-Транс» - 28.03.2017 року.
Враховуючи, що постановою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2016 року у справі №810/1958/16 на користь ТОВ «Васт-Транс» вже було стягнуто пеню за період з 11.06.2013 року по 02.09.2016 року, позивач має право на нарахування пені за період з 04.05.2012 року по 10.06.2013 року, що становить 403 дні, а також за період з 03.09.2016 року по 28.03.2017 року, що відповідно становить 207 днів, тобто за весь період, не охоплений рішенням суду у справі №810/1958/16.
Так, позивачем надано до суду розрахунки сум пені на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України за заявлені позивачем періоди з 04.05.2012 року по 10.06.2013 року, а також з 03.09.2016 року по 28.03.2017 року, з якого вбачається, що загальна сума пені за порушення строків перерахування суми бюджетного відшкодування, яку позивач просить стягнути за вказаний період, складає 8522,39 грн. (а.с.53).
Розрахунок пені здійснений позивачем з урахуванням змін ставок Національного банку України за періоди з 04.05.2012 року по 10.06.2013 року, а також з 03.09.2016 року по 28.03.2017 року.
Положення пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України передбачають обрахунок розміру пені виходячи із облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку дії такої облікової ставки. Право на нарахування пені виникає за кожен день прострочення відшкодування включаючи день погашення, у зв'язку із чим моментом виникнення пені є кожен день прострочення.
Аналогічний правовий висновок викладений в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.07.2016 року у справі №825/1402/15-а (реєстраційний номер в ЄДРСР - 59081899).
Колегія суддів проаналізувала здійснений судом першої інстанції перерахунок суми пені та встановлено, що у період з 04.05.2012 року (дата, з якої у позивача виникло право на нарахування пені) по 10.06.2013 року діяли різні ставки Національного банку України, зокрема:
- з 04.05.2012 року по 09.06.2013 року - 7,5%, згідно постанови Правління Національного банку України від 21.03.2012 № 102 «Про регулювання грошово-кредитного ринку»;
- з 10.06.2013 року по 10.06.2013 року - 7%, згідно постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 року № 209 «Про регулювання грошово-кредитного ринку».
Строки дії облікових ставок НБУ з 04.05.2012 року по 31.12.2012 року становить 242 дні, з 01.01.2013 року по 09.06.2013 року - 160 днів, з 10.06.2013 року по 10.06.2013 року - 1 день.
З огляду на вищевказане розмір пені за прострочення виплати бюджетного відшкодування згідно податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року за період з 04.05.2012 по 10.06.2013 становить 4314,88 грн., що підтверджується наступним розрахунком:
1. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,09% (7,5% ставка НБУ х 120% = 0,09% від облікової ставки НБУ) : 366 (кількість календарних днів у 2012 році) х 242 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 04.05.2012 по 31.12.2012) = 2588,67 грн.;
2. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,09% (7,5% ставка НБУ х 120% = 0,09% від облікової ставки НБУ) : 365 (кількість календарних днів у 2013 році) х 160 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 01.01.2013 по 09.06.2013) = 1716,20 грн.;
3. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,084% (7% ставка НБУ х 120% = 0,084% від облікової ставки НБУ) : 365 (кількість календарних днів у 2013 році) х 1 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 10.06.2013 по 10.06.2013) = 10,01 грн.
В період з 03.09.2016 року по 28.03.2017 року (дата фактичного зарахування відповідних коштів на рахунок позивача) діяли різні ставки Національного банку України, зокрема:
- з 03.09.2016 по 15.09.2016 - 15,5%, згідно рішення Правління Національного банку України 28 липня 2016 року №172-рш «Про розмір облікової ставки Національного банку України»;
- з 16.09.2016 по 27.10.2016 - 15%, згідно рішення Правління Національного банку України від 15 вересня 2016 року № 277-рш «Про розмір облікової ставки Національного банку України»;
- з 28.10.2016 по 31.12.2016 - 14% згідно рішення Правління Національного банку України від 27 жовтня 2016 року №372-рш «Про розмір облікової ставки Національного банку України» та рішення від 08 грудня 2016 року №475-рш, якою залишено облікову ставку на рівні 14%;
- з 01.01.2017 по 28.03.2017 - 14% згідно рішення Правління Національного банку України від 08 грудня 2016 року №475-рш «Про розмір облікової ставки Національного банку України», рішення від 26 січня 2017 року №49-рш та рішення від 02 березня 2017 року № 110-рш, якими залишено облікову ставку на рівні 14%.
Суд зазначає, що строки дії облікових ставок НБУ з 03.09.2016 по 15.09.2016 складають 13 днів, з 16.09.2016 по 27.10.2016 - 42 дні, з 28.10.2016 по 31.12.2016 - 65 днів, з 01.01.2017 по 28.03.2017 - 87 днів.
Таким чином, розмір пені за прострочення виплати бюджетного відшкодування згідно податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року за період з 03.09.2016 по 28.03.2017 становить 4225,79 грн., що підтверджується наступним розрахунком:
1. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,186% (15,5% ставка НБУ х 120% = 0,186% від облікової ставки НБУ) : 366 (кількість календарних днів у 2016 році) х 13 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 03.09.2016 по 15.09.2016) = 287,39 грн.;
2. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,18% (15% ставка НБУ х 120% = 0,18% від облікової ставки НБУ) : 366 (кількість календарних днів у 2016 році) х 42 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 16.09.2016 по 27.10.2016) = 898,55 грн.;
3. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,168% (14% ставка НБУ х 120% = 0,168% від облікової ставки НБУ) : 366 (кількість календарних днів у 2016 році) х 65 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 28.10.2016 по 31.12.2016) = 1297,90 грн.;
4. 43501,00 грн. (сума відшкодування) х 0,168% (14% ставка НБУ х 120% = 0,168% від облікової ставки НБУ) : 365 (кількість календарних днів у 2017 році) х 87 (кількість днів прострочення протягом дії ставки з 01.01.2017 по 28.03.2017) = 1741,95 грн.
Загальний розмір пені за прострочення бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року, яка підлягає стягненню на користь ТОВ «Васт-Транс», становить 8540,67 грн. (4314,88 грн. + 4225,79 грн.).
Враховуючи зазначені вище обставини справи, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Васт-Транс» пені саме у сумі 8540,67 грн. за несвоєчасне бюджетне відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року.
З огляду на викладене судова колегія не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254, 265 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
С.Б.Шелест
Повний текст ухвали виготовлено 04 жовтня 2017 року.
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Шелест С.Б.
Глущенко Я.Б.