
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/772/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П
Суддя-доповідач: Бабенко К.А
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 жовтня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Кузьмишиної О.М., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У зв'язку з неприбуттям жодного з представників осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до п. 2 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вона просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким його позов задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції - скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.
Позивач 07.12.2016 року звернувся до Відповідача із Заявою про розгляд і затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 13,7501 га для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Кутівської сільської ради Маньківського району Черкаської області, за результатом розгляду якої Листом від 23.12.2016 року № 10375/6-16 йому у зазначеному відмовлено, тому як згідно з Довідкою з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями станом на 31.12.2015 року від 23.02.2017 року №31-23-0.300-10/168-17, земельна ділянка, що відводиться, знаходиться в оренді Фермерського господарства «Рубін» на підставі Договору оренди землі терміном дії 5 років, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Маньківському районі, про що в Державному реєстрі земель здійснено запис від 11.12.2012 року за №712310004004100.
Позивач 14.03.2017 року повторно звернуся до Відповідача із Заявою про затвердження проекту землеустрою, до якої додано Проект землеустрою, Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Листом Відповідача від 27.03.2017 року №3516/6-16 Позивачу відмовлено у зазначеному, оскільки статтею 116 п. 5 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. "а" частини третьої ст. 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно з частиною другою ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки; у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини другої ст. 50 «Про землеустрій» від 22.05.2003 року № 858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Згідно з частиною десятою ст. 123 Земельного кодексу України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Відповідно до частини тринадцятої ст. 123 Земельного кодексу України, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.
Згідно з п. 1 частини першої ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (надалі - Закон № 1952-IV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини першої ст. 24 Закону № 1952-IV, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Згідно з п. 1 частини першої ст. 27 Закону № 1952-IV, державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-XIV (надалі - Закон № 161-XIV), договір оренди землі набирає чинності з моменту його державної реєстрації.
Згідно з частиною четвертою ст. 31 Закону № 161-XIV, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до п. 36 Договору оренди землі, зареєстрованого у Відділі Держкомзему у Маньківському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11 грудня 2012 року за №712310004004100 (надалі - Договір), розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
Проте, згідно з частиною першою ст. 31 Закону № 161-XIV, договір оренди землі припиняється, зокрема в разі ліквідації юридичної особи - орендаря.
Відповідно до п. 34 Договору, дія договору припиняється у разі, зокрема ліквідації юридичної особи - орендаря.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичну особу - Фермерське господарство «Рубін», припинено з 11.03.2015 року, про що здійснено запис №10111110014000259.
Згідно з частиною п'ятою ст. 116 Земельного кодексу України, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Отже, що право оренди на земельну ділянку попереднього орендаря - Фермерського господарства «Рубін», припинено з 11.03.2015 року.
У зв'язку з наведеним колегія суддів дійшла висновку про визнання дій Відповідача щодо відмови Позивачу в затвердженні проекту землеустрою про відведення земельної ділянки державної власності площею 13,7501 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в оренді ФГ «Рубін», в адмінмежах Кутівської сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області протиправними, зобов'язання Відповідача повторно розглянути його Заяву та прийняти відповідне рішення.
Згідно зі ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення є, зокрема неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, тому Постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2017 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою адміністративний позов задовольняється повністю.
Відповідно до частини першої ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2017 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою про відведення земельної ділянки державної власності площею 13,7501 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в оренді ФГ «Рубін», в адмінмежах Кутівської сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області (з метою укладення Договору оренди земельної ділянки з гр. ОСОБА_2).
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код за ЄДРПОУ 39765890) з урахуванням висновків суду повторно розглянути Заяву ОСОБА_2 (індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) від 14.03.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 13,7501 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в оренді ФГ «Рубін», в адмінмежах Кутівської сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області (з метою укладення Договору оренди земельної ділянки з гр. ОСОБА_2) та прийняти відповідне рішення.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (код за ЄДРПОУ 39765890) на користь ОСОБА_2 (індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 2688 (дві тисячі шістсот вісімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого Квитанціями від 16 травня 2017 року №0.0.766114649.1, від 01 червня 2017 року №40 та від 24 липня 2017 року №151.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Кузьмишина О.М.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Кузьменко В. В.
Кузьмишина О.М.