
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2017 рокум. Ужгород№ 807/2142/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Кречко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виноградівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Квартирно експлуатаційного відділу м. Мукачеве про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 4 жовтня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 5 жовтня 2017 року.
Виноградівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі позивач, Виноградівська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Мукачеве (далі відповідач, КЕВ м. Мукачеве) про стягнення податкового боргу в сумі 42622,24 грн.
24 липня 2017 року до суду надійшла заява Виноградівської ОДПІ про зміну позовних вимог, якою зменшено розмір заявлених позовних вимог та просить стягнути з відповідача 15769,50 грн. (в тому числі, основний платіж 10061,96 грн., пеня 5707,54 грн.). Крім того, вказаною заявою просить розгляд справи провести за відсутності представника на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів та у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
КЕВ м. Мукачеве (код 08439994) зареєстрований як юридична особа за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Берегівська Обїздна, буд. 1 А, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .
Станом на час розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по платежу "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 15769,50 грн., в т. ч. пеня в сумі 5707,54 грн.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пп. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
У відповідності до статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
У відповідності до п.286.2 ст.286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно п.287.3 ст.287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем, податкового (звітного) місяця.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем подано податкові декларації та відповідачем самостійно задекларовано до сплати податкове зобовязання по земельному податку. Так, зокрема відповідачем подано:
- податкову декларацію № НОМЕР_1 від 16.02.2015 р. з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 392782,77 грн. (по 32732,00 грн. за січень-листопад, 32731,77 за грудень) (самостійно задекларована сума грошового зобовязання не сплачена в повному обсязі);
- уточнюючу податкову декларацію № НОМЕР_2 від 08.04.2015 р. з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік, у відповідності до якої зменшено загальну суму податкового зобовязання із земельного податку на 2015 рік у розмірі 359563,31 (на 32687,59 грн. за лютий-листопад, на 32687,41 грн. за грудень);
- податкову декларацію № НОМЕР_3 від 17.02.2016 р. з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2016 рік із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 763,61 грн. (по 63,63 грн. за січень-листопад, 63,68 за грудень)
- уточнюючу податкову декларацію № НОМЕР_4 від 25.01.2017 р. з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), якою платник зменшив зобовязання по вказаному податку за січень 2015 року у розмірі 32687,59, та задекларував зобовязання за вказаний період у розмірі 41,10 грн.
Згідно п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає, у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пп.56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п.129.1.1. ст.129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цимКодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня. наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно із пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання, на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 15814,68 грн. (платником сплачено та/або зменшено пені в розмірі 10107,14 грн.), несплаченою залишається пеня в сумі 5707,54 грн.).
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як визначено пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Так, відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлялася податкова вимога від 26.03.2015 року № 42-25 та отримана представником відповідача за довіреністю 20.05.2015 року.
Таким чином, залишок заборгованості по сумах, що заявлені до стягнення, становить 15769,50 грн. (основний платіж 10061,96 грн., пеня 5707,54 грн.).
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема податковими деклараціями з плати за землю та обліковими картками платника податків.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пп. 20.1.34 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Виноградівською ОДПІ доведено наявність податкового боргу КЕВ м. Мукачеве у розмірі 15769,50 грн., правомірність звернення з позовом про стягнення податкового боргу до суду та наявність підстав для стягнення такого, тобто позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та підтверджуються дослідженими належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення та слід стягнути з розрахункових рахунків КЕВ м. Мукачеве кошти у сумі 15769,50 грн. на погашення суми податкового боргу у розмірі 15769,50 грн. по земельному податку.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Виноградівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Квартирно експлуатаційного відділу м. Мукачеве про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
2. Стягнути з розрахункових рахунків Квартирно експлуатаційного відділу міста Мукачеве (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Берегівська Об'їздна, 1 А код 08439994) кошти у сумі 15769,50 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот шістдесят дев'ять гривень п'ятдесят копійок) на погашення суми податкового боргу у розмірі 15769,50 грн. по земельному податку.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання її копії (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя ОСОБА_1