
Справа № 367/4037/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2013 рокуІрпінський міський суд Київської області в складі:
головуючогосудді Мікуліна А.В.,
при секретаріДегтяр М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправними рішень і розпоряджень, їх скасування, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу,
в с т а н о в и в :
До Ірпінського міського суду Київської області надійшов зазначений вище адміністративний позов, який позивач мотивує тим, що його, депутата Ірпінскої міської ради рішенням від 25.02.2014 р. №3871-54-VI було обрано на посаду секретаря Ірпінської міської ради Київської області VI скликання. В звязку із достроковим припиненням повноважень Ірпінського міського голови ОСОБА_2 25.02.2014 р. позивач як секретар Ірпінської міської ради виконує обовязки голови. Зазначає, що депутат Ірпінської міської ради ОСОБА_3 підписав рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 р. №4124-57- VI «Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_1О.» та від 27.06.2014 р. №4125-57-VI «Про обрання ОСОБА_4 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання». На підставі цих рішень депутат Ірпінської міської ради ОСОБА_4 підписав розпорядження від 02.07.2014 р. №119-о «Про дострокове припинення повноважень» та від 02.07.2014 р. №120-о «Про виконання обовязків». Позивач вказує, що його права у сфері публічно-правових відносин порушено в звязку з тим, що оскаржувані вищезазначені рішення та розпорядження прийняті з порушенням норм чинного законодавства та Регламенту Ірпінської міської ради. У звязку із вищенаведеним звернувся до суду з даним позовом та просить визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 року №4124-57-VI «Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_1О.»; визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 р. №4125-57-VI «Про обрання ОСОБА_4 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання»; визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №119-о «Про дострокове припинення повноважень»; визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №120-о «Про виконання обовязків»; поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області з 27.06.2014 р.; стягнути з Ірпінської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 27.06.2014 р. по день фактичного його поновлення на посаді секретаря Ірпінської міської ради; постанову в частині поновлення ОСОБА_5 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу допустити до негайного виконання; зобовязати відповідача не вносити до порядку денного сесії міської ради питання про припинення повноважень в.о. голови Ірпінської міської ради або звільнення секретаря Ірпінської міської ради до вступу на посаду новообраного Ірпінського міського голови, вибори якого призначені на 26.10.2014 р.
Представники позивача в судове засідання зявилися, підтвердили обставини викладені у позові, просили задовольнити вимоги.
Представник Ірпінської міської ради за довіреністю, підписаною В.о. міського голови секретаря ради ОСОБА_1, в судове засідання зявився, щодо позовних вимог не заперечував.
Представники Ірпінської міської ради за довіреністю, підписаною В.о. міського голови секретаря ради ОСОБА_4, в судове засідання зявилися, заперечували щодо позовних вимог повністю.
Заслухавши доводи і заперечення представників сторін по справі, заслухавши показання свідка ОСОБА_6, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає заявлений адміністративний позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що Рішенням №3871-54-VI від 25.02.2014 р. на 54 позачерговій сесії шостого скликання Ірпінської міської ради ОСОБА_1 обрано на посаду секретаря Ірпінської міської ради (а.с.12). Відповідно до Рішення №4124-57-VI від 27.06.2014 р. 57 позачергової сесії Ірпінської міської ради достроково припинено повноваження секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_1, звільнивши його з посади з 27.06.2014 р. (а.с.13). Рішенням №4125-57-VI від 27.06.2014 р. на 57 позачерговій сесії шостого скликання Ірпінської міської ради ОСОБА_4 обрано на посаду секретаря Ірпінської міської ради (а.с.14). Також встановлено, що Розпорядженням №119-о від 02.07.2014 р. припинено повноваження секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_1 на підставі рішення сесії від 27.06.2014 р. №4124-57-VI (а.с.15), Розпорядженням №120-о від 02.07.2014 р. ОСОБА_4 приступив до виконання обовязків секретаря Ірпінської міської ради (а.с.16).
Відповідно до ч. 14 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.
Згідно із ч. 9 ст. 46 вищезазначеного Закону рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 (десять) днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Частиною 3 статті 3 Регламенту Ірпінської міської ради передбачено, що в разі скликання позачергової сесії розпорядження про це із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради оприлюднюється в газеті «Ірпінський вісник» або в інший спосіб, а також шляхом розміщення повідомлень на офіційному сайті Ірпінської міської ради та доводиться до відома депутатів не пізніше як за добу до сесії у спосіб, що зазначений даним Регламентом.
Також даним регламентом визначається, що міський голова (або інші особи, у випадках, встановлених законодавством та цим регламентом) видає розпорядження про проведення позачергової сесії лише за наявності виготовлених проектів рішень з питань, які виносяться на розгляд позачергової сесії.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 Регламенту Ірпінської міської ради апарат ради забезпечує депутатів матеріалами, які вносяться на розгляд сесії: не пізніше як за 3 (три) дні до її відкриття.
Згідно із ч. 6 ст. 3 Регламенту Ірпінської міської ради документи позачергової сесії ради депутати отримують за добу до проведення позачергової сесії.
Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи встановлені судом обставини та надаючи юридичну оцінку зібраним доказам, суд дійшов висновку, що позачергова сесія Ірпінської міської ради Київської області від 27.06.2014 р. була скликана із порушенням вимог, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Ірпінської міської ради, зокрема, у зверненні депутатів про термінове скликання позачергової сесії відсутнє зазначення часу й місця проведення засідання, відсутнє відповідне повідомлення про скликання позачергової сесії на 27.06.2014 р. в газеті «Ірпінський вісник», на офіційному сайті Ірпінської міської ради або в інший спосіб, не було надано депутатам проекти рішень з питань порядку денного позачергової сесії щодо незаконності перебування ОСОБА_1 на посаді секретаря ради й підстав для обрання секретарем ради саме ОСОБА_4
Також слід зазначити на невідповідності у тексті звернення депутатів про термінове скликання позачергової сесії Ірпінської міської ради з порядком денним: про оголошення недовіри ОСОБА_1 як депутату, який незаконно перебуває на посаді секретаря ради; про обрання секретарем Ірпінської міської ради ОСОБА_4, із самим висновком постійної депутатської комісії Ірпінської міської ради в якому комісія вирішила винести вже на розгляд ради питання про звільнення секретаря ради та обрання нового.
Крім того, суд зауважує на тому, що постійна депутатська комісія Ірпінської міської ради попередньо не розглядала кандидатуру ОСОБА_4 для обрання його на посаду секретаря ради.
Згідно із частиною 8 та 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в разі якщо посадові особи у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу субєктів, або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Так як суду не було надано фактичних доказів того, що ОСОБА_1, під час виконання обовязків міського голови, відмовився у двотижневий строк скликати позачергову сесію, тому суд дійшов висновку про відсутність законних підстав у депутатів, вказаних у зверненні від 09.06.2014 р., для скликання оскаржуваної позачергової сесії.
Також суд зазначає, що рішення про скликання позачергової сесії 27.06.2014 р. не приймалось ні в.о. міським головою, ні однією третиною депутатів ради. Крім того, суду не була доведена наявність оригіналу звернення такої третини депутатів про скликання позачергової сесії.
Тому, на підставі зазначеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 року №4124-57-VI «Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_1О.»; визнання протиправним та скасування рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 р. №4125-57-VI «Про обрання ОСОБА_4 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання»; визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №119-о «Про дострокове припинення повноважень»; визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №120-о «Про виконання обовязків».
Всупереч вимогам ст. 71 КАС України відповідачем не було надано доказів того, що існували будь-які підстави, передбачені статтею 40 Кодексу законів про працю України, для дострокового припинення повноважень секретаря ради ОСОБА_1
Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає, що існують законні підстави для поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області з 27.06.2014 р.
Щодо позовної вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу із відповідача на користь позивача, суд відмовляє в задоволенні такої вимоги, так як суду не було надано розрахунку такого середнього заробітку.
Що стосується вимоги позивача зобовязати відповідача не вносити до порядку денного сесії міської ради питання про припинення повноважень в.о. голови Ірпінської міської ради або звільнення секретаря Ірпінської міської ради до вступу на посаду новообраного Ірпінського міського голови, то суд вважає дану вимогу такою, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Суд відмовляє в задоволенні вимоги щодо негайного виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_5 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області, оскільки така вимога суперечить приписам статті 367 КАС України, так як вказана посада є виборною.
Згідно із вищевикладеним, керуючись статтями 26, 42, 46, 47, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 2, 4, 7-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в :
Визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 року №4124-57-VI «Про дострокове припинення повноважень секретаря Ірпінської міської ради ОСОБА_1О.».
Визнати протиправним та скасувати рішення Ірпінської міської ради від 27.06.2014 р. №4125-57-VI «Про обрання ОСОБА_4 на посаду секретаря Ірпінської міської ради шостого скликання».
Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №119-о «Про дострокове припинення повноважень».
Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови Ірпінської міської ради за підписом секретаря ради від 02.07.2014 р. №120-о «Про виконання обовязків».
Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Ірпінської міської ради Київської області з 27.06.2014 р.
В іншій частині позову відмовити.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено до 01.08.2014 року.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_7