
Справа № 697/2548/16-ц
№ пров. 2/697/83/2017
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2017 року
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
в складі : головуючого - судді О.М. Льон
за участю секретаря Н.В. Дрянової
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каневі Черкаської області матеріали цивільної справи за позовом Регіонального ландшафтного парка «Трахтемирів» до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Трахтемирів» до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області - Савченко Віктора Михайловича, третя особа: Золотоніська місцева прокуратура, Управління екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА про визнання незаконним та скасування наказів Головного управління Держземагентства у Черкаській області, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
Позивач РЛП «Трахтемирів» звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, ПП «Землемір», третя особа: Золотоніська місцева прокуратура, Управління екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА про визнання незаконним та скасування наказів Головного управління Держземагентства у Черкаській області, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації. Позов мотивує тим, що Регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів» організовано рішенням Черкаської (№14-4 від 26.02.2000 р,) та Київської (№ 168-10 від 17.02.2000 р.) обласних Рад «Про організацію регіонального парку «Трахтемирів» місцевого значення відповідно до ст. 51-53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», як об'єкт природно-заповідного фонду місцевого значення.
Відповідно до п.п 1.2 - 1.4 Положення «Про регіонально ландшафтний парк «Трахтемирів» Парк є природоохоронною, науково-дослідною та еколого-просвітницькою установою, територія й акваторія якої включає природні комплекси й об'єкти, що мають особливу екологічну, історичну і естетичну цінність і які призначені для використання в природоохоронних, наукових, просвітницьких, культурних, обмежено-рекреаційних цілях і для регульованого туризму. Відповідно до статті 2 Закону України «Про природо-заповідний фонд України» відносини в галузі охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Законом та іншими актами законодавства України.
У межах Черкаської області РЛП «Трахтемирів» розміщується на території, що розташована на землях Григорівської сільської ради Канівського району Черкаської області та становить 5562,5 га. Регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів» охороняється як національне надбання і є складовою частиною системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною та включений до ключового елементу Дніпровського коридору Екологічної мережи України. Одночасно встановлено, що під час визначення меж територій природно-заповідного фонду необхідно враховувати положення ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», згідно якого до встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
08.07.2013 Головним управлінням Держземагенства у Черкаській області прийнято наказ №ЧК/7122081900:01:001/00000211 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» по заяві ОСОБА_1 та від 26.09.2013 Головним управлінням Держземагенства у Черкаській області прийнято наказ №ЧК/7122081900:01:001/00001157 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» по заяві ОСОБА_1
Відповідно до офіційного листа ПП «Землемір», що був підписаний його директором, відповідно до вимог ч.4 ст. 186-1 Земельного кодексу України недопрацьовані проекти із землеустрою в кількості 13 штук було передано до управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області для надання висновків, які в подальшому не було повернуто розробнику та про прийняті рішення розробнику ПП «Землемір» нічого не було повідомлено. Проект відводу земельної ділянки площею 0,2000 га у приватну власність відповідачу ОСОБА_1 на території Григорівської сільської ради Канівського району не був розроблений до кінця, тому ні розробник, ні ОСОБА_1 не надавали даний проект на погодження, в рамках ст.186-1 Земельного кодексу, до департаменту екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА; до кадастрового реєстратора Канівського міськрайонного управління Держземагенства з метою формування земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 ніхто з вище перелічених осіб не звертався, а тому наказ Головного управління Держземагенства у Черкаській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 26.09.2013 № ЧК/7122081900:01:00100001157, що були надані начебто, ОСОБА_1 повинен бути визнаний недійсним та скасованим.
Договір на розробку «Проекту відводу земельної ділянки», що в майбутньому отримала кадастровий номер НОМЕР_1 на території Григорівської сільської ради Канівського району» між ПП «Землемір» та ОСОБА_1 не заключався. Таким чином встановлено, що формування земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 на території Григорівської сільської ради Канівського району відбулось без розроблення «Проекту відводу земельної ділянки...» або будь-якою іншої земельно-технічної документації.
Адміністрація РЛП «Трахтемирів» відповідно до покладених на неї завдань, зверталась до відповідачів, департаменту екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА, державної сільгоспінспекціїї в Черкаській області, прокуратуру Черкаської області стосовно неправомірних дій відповідачів у передачі вище зазначеної земельної ділянки з державної форми власності до приватної; внаслідок чого слідчим управління УМВС в Черкаській області по заяві директора РЛП «Трахтемирів» стосовно посадових осіб Головного управління Держкомзема в Черкаській області 11.02.2014 р. було порушено кримінальне провадження за ознаками ст.364 ч.2 КК України.
Відповідним органом у сфері охорони навколишнього природного середовища проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів», площею 0,2000 га у власність ОСОБА_1, не погоджувався, що підтверджується листом Департаменту від 04.09.2013 № 1276/03. Вважає, що оскільки межі земельної ділянки, що проектувались до передачі у приватну власність з кадастровим номером НОМЕР_1, не були раніше встановлені в натурі на місцевості, таку земельну ділянку слід вважати новоствореною. Тому, під час її надання, необхідно виготовляти проект землеустрою.
Наведені порушення, призводять до порушення цілісності земель регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів», що створює загрозу його існування. Крім того, указані порушення можуть перешкоджати створенню умов для ефективного туризму, відпочинку, та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів і об'єктів. Просить суд визнати причину пропуску строку поважною та поновити процесуальний строк для звернення до суду з цивільним позовом, визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Черкаській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 08.07.2013 p., №ЧК-7122081900:01:001-00000211 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», що був наданий ОСОБА_1. Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Черкаській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 26.09.2013 «ЧК/7122081900:01:00100001157, що був наданий ОСОБА_1. Скасувати свідоцтво право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, що було зареєстровано 14.01.2014р. з індексним номером 16104052 на ім'я ОСОБА_1. Скасувати реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1. Судові витрати покласти солідарно на відповідачів.
Ухвалою суду від 09.03.2017 (а.с.208 т.1) по справі замінено неналежного відповідача - приватне підприємство «Землемір» на належного - Державного кадастрового реєстратора Головного управління держгеокадастру у Черкаській області (ідент. код 39765890) Савченко Віктора Михайловича.
У судове засідання представник позивача - РЛП «Трахтемирів» - Сіренко О.В. не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, клопотання про відмову від позовних вимог в частині стягнення судових витрат з відповідача - Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області Савченка В.М. (а.с.53 т.2) підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області - Сіроштан О.М., яка діє на підставі довіреності від 03.03.2017 в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов не визнала та заперечує щодо його задоволення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляд у справи був повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду заяву (т.1 а.с.49) про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач - Державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області - Савченко В.М. в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнав, заперечує щодо задоволення.
Представник третьої особи - Золотоніської місцевої прокуратури - Лукященко Ю.В. в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справ за його відсутності, позовні вимоги визнав та не заперечував щодо їх задоволення.
Представник третьої особи - Управління екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА в судове засідання не з'явився, до суду надійшли клопотання (т.2 а.с.47-51) про розгляд справи за відсутності представника третьої особи та письмові пояснення на позов, згідно яких РЛП «Трахтемирів» включено до переліку територій та об'єктів екологічної мережі області. Відповідно до Положення про Управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації до компетенції Управління у сфері земельних ресурсів належить погодження в межах повноважень проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Статтею 186-1 Земельного кодексу України визначено, що зі структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища підлягає погодженню проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги. За наявною в Управлінні інформацією, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Григорівської сільської ради Канівського району на території регіонального ландшафтного парку "Трахтемирів" на розгляд до Управління не надходив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ст. ст. 10, 11, 60 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих доказів. При цьому кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що наказом Головного Управління Держземагентства у Черкаській області від 08.07.2013 за № ЧК/7122081900:01:001/00000211 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в межах Григорівської сільської ради Канівського району, орієнтовною площею 0,2000 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (а.с.133 т.1).
Наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2022 га у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Григорівської сільської ради Канівського району за межами населеного пункту (а.с.131 т.1).
Згідно висновку експертів КНДІСЕ за результатами проведення комплексної експертизи з питань землеустрою та оціночно-земельної експертизи № 5519/15-41/15321-15337/15-41 від 31.08.2015 (а.с.11-17 т.1) вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 (площею 0,2000 га), який затверджено наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157, не відповідає вимогам земельного законодавства, чинного станом на 26.09.2013 року. Згідно відомостей проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1. (площею 0,2000 га), який затверджено наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157, будь-які обмеження на використання цієї земельної ділянки не встановлені.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно п. «б» ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 ЗК України).
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. (ч.ч. 2, 3 ст.116 ЗК України).
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 № 258 (яке було чинне на момент виникнення спірних відносин) Головне управління Держземагентства в області (далі - Головне управління) було територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане. Завданням Головного управління була реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Розпорядження Уряду №294-р від 31 березня 2015 року погоджено з пропозицією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства щодо можливості здійснення покладених функцій і повноважень Державного агентства земельних ресурсів Держземагентства) на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Згідно п.9 вище вказаного Положення (що втратило чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 49 від 16.02.2015) Головне управління у межах своїх повноважень видавало накази організаційно-розпорядчого характеру.
Зі змісту ст. 118 ЗК України слідує, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, який розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно ч.1 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.4 вказаної вище статті розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 6 ст.186-1 ЗК України передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Згідно ч.7 ст.186-1 ЗК України органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,2000 га пасовищ, за рахунок земель запасу, в адмінмежах Григорівської сільської ради Канівського р-ну району Черкаської області приватним підприємством «Землемір», згідно ліцензії серії АВ №540237 від 25.05.2010 року, №394, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №000148 від 24.12.2012 року (т.1 а.с.139-164).
З відповіді на запит щодо проведення робіт із землеустрою, наданою ПП «Землемір» від 25.04.2014 №91 (т.1 а.с.67), вбачається що Висновки управління Держземагентства у Канівському р-ні Черкаської області по документам, які було подано останнім на погодження та є невід'ємною частиною проектів відведення земельних ділянок, щодо можливості відведення земельних ділянок до ПП «Землемір» не надходили, і самі матеріали Виконавцю робіт не повернуто, а отже проекти відведення на той час не були завершеним розробленням.
Відповідно до наказу ГУ Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2000 га у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Григорівської сільської ради Канівського району, надано ОСОБА_1 земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 0,2000 га (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1) у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Григорівської сільської ради Канівського району, за межами населеного пункту, до використання земельної ділянки приступити після встановлення її меж в натурі (на місцевості), здійснити державну реєстрацію права власності в порядку визначеному ст.ст. 125-126 Земельного кодексу України, використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням (а.с.131 т.1).
Відповідно до ч.3 ст. 186-1 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки: природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, а земельної ділянки, розташованої у зоні відчуження або зоні безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
В судовому засіданні встановлено та не оспорюється сторонами, що РЛП «Трахтемирів» місцевого значення створено на площі 5562,5 га у межах території Григорівської сільської ради Канівського р-ну, без вилучення земель у власників і користувачів, з метою збереження цінних природних комплексів, об'єктів рослинного і тваринного світу на території області, на підставі рішення Черкаської обласної ради №14-14 від 26.02.2000 (т.1 а.с.20,21).
Відповідно до листа Департаменту заповідної зони Міністерства екології та природних ресурсів України від 12.02.2014 № 143/09/04-14 (а.с.25 т.1) станом на 01.01.2014 регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів» перебуває на обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України.
З письмових пояснень наданих представником третьої особи - Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА (т.2 а.с.38-40) вбачається, що відповідно до проекту схеми Регіональної екомережі Черкаської області та Порядку включення територій та об'єктів до переліку територій та об'єктів екологічної мережі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1196, території РЛП включено до переліку територій та об'єктів екологічної мережі області. Відповідно до Положення про Управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації до компетенції Управління у сфері земельних ресурсів належить погодження в межах повноважень проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. За наявною в Управлінні інформацією, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Григорівської сільської ради Канівського району на території регіонального ландшафтного парку "Трахтемирів" на розгляд до Управління не надходив.
Таким чином, проаналізувавши норми Законів та нормативно-правових актів зазначених вище, суд приходить до висновку, що при передачі земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_1 необхідною умовою було погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність структурним підрозділом Черкаської обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Дані вимоги закону виконані не були, однак, в порушення вимог ст. 186-1 ЗК України проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2000 га у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Григорівської сільської ради Канівського району було затверджено наказом ГУ Держземагентства у Черкаській області від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157 без погодження зі структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища - Управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА, а тому суд може зробити висновок, що відповідач ОСОБА_1 набув право власності на спірну земельну ділянку з порушенням вимог Закону.
Згідно зі ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157, згідно якого ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Григорівської сільської ради, є недійсними, оскільки одним із способів захисту прав на земельні ділянки є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та підлягають скасуванню.
З огляду на те, що судом визнано незаконним наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157, то відповідно і наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 08.07.2013 p. №ЧК/7122081900:01:001/00000211, що був наданий ОСОБА_1 необхідно визнати незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до копії Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-7104366132016 від 31.10.2016, вбачається, що Управління Держгеокадастру у Канівському районі Черкаської області 21.08.2013 здійснило державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Григорівської сільської ради Канівського району, але оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 набув право власності на спірну земельну ділянку з порушенням вимог чинного законодавства, тому і рішення про державну реєстрацію права на земельну ділянку площею 0,2000га з кадастровим номером НОМЕР_1, що була зареєстрована 21.08.2013р. Управлінням Держгеокадастру у Канівському районі Черкаської області, і свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 0,2000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, що було зареєстровано 14.01.2014р. з індексним номером 16104052 на ім'я ОСОБА_1 необхідно скасувати.
Представник позивача у позові клопотав про поновлення йому строку звернення до суду, оскільки пропустив його з поважних причин, викликаних тривалою перепискою з органами, до компетенції яких входять обов'язки захищати інтереси держави.
У п.11 Постанови ПВС України «Про судове рішення» 18.12.2009 N14 роз'яснено, що встановивши, що строк для звернення з позовом пропущено без поважної причини, суд у рішенні зазначає про відмову в позові з цих підстав, якщо про застосування позовної давності заявлено стороною у спорі, зробленою до ухвалення ним рішення, крім випадків, коли позов не доведено, що є самостійною підставою для цього.
Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).
При цьому відповідно до частин першої та п'ятої статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Разом з тим згідно із частинами третьою, четвертою статті 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення та за наявності порушення права або охоронюваного законом інтересу особи. Тобто правила про позовну давність мають застосовуватись лише тоді, коли буде доведено існування самого суб'єктивного права, а відтак і обґрунтованості позовних вимог.
В судовому засіданні встановлено та не оспорюється сторонами, що представник позивача про порушення права РЛП «Трахтемирів» дізнався у серпні 2013 року, коли представник ПП «Землемір» виїздив зробити обміри земельної ділянки. З позовом до суду позивач звернувся 28 листопада 2016 року та відповідно пропустив строк для його звернення до суду.
У разі пропуску з поважних причин строку суд може поновити цей строк.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
На підтвердження обставини поважності пропуску строку для звернення до суду з позовом представник позивача надав суду листи до Міністерства екології та природних ресурсів України від 12.02.2014, Департаменту екології та природних ресурсів від 04.09.2013, відповіді на його (позивача) звернення до прокурора Черкаської області від 23.04.2015, Канівського міжрайонного прокурора від 08.01.2014 (т.1 а.с.22-24,26). Суд вважає причину пропуску строку звернення до суду з даним позовом поважною. Так як права РЛП «Трахтемирів» порушено, то відповідно є підстави для поновлення строку звернення до суду.
Всебічне дослідження усіх обставин справи та письмових доказів, з урахуванням допустимості доказів та узгодженістю і несуперечністю між собою дають об'єктивні підстави вважати, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню в зв'язку з їх доведеністю.
Оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі, то відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню судовий збір на користь позивача, в рівних частинах з кожного.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11,59-61,88,214-216,223 ЦПК України, ст.ст.80,116,118,122,158,186-1 Земельного кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
Поновити Регіональному ландшафтному парку «Трахтемирів» строк звернення до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області - Савченко Віктора Михайловича, третя особа: Золотоніська місцева прокуратура, Управління екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА про визнання незаконним та скасування наказів Головного управління Держземагентства у Черкаській області, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації.
Позов Регіонального ландшафтного парка «Трахтемирів» до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Трахтемирів» до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області - Савченко Віктора Михайловича, третя особа: Золотоніська місцева прокуратура, Управління екології та природних ресурсів при Черкаській ОДА про визнання незаконним та скасування наказів Головного управління Держземагентства у Черкаській області, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації - задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 08.07.2013 p. №ЧК/7122081900:01:001/00000211, що був наданий ОСОБА_1.
Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Черкаській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 26.09.2013 №ЧК/7122081900:01:001/00001157, що був наданий ОСОБА_1.
Скасувати свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 0,2000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, що було зареєстровано 14.01.2014р. з індексним номером 16104052 на ім'я ОСОБА_1.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,2000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, що була зареєстрована 21.08.2013р. Управлінням Держгеокадастру у Канівському районі Черкаської області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 на користь Регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів» понесені останнім судові витрати по сплаті судового збору по 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Черкаської області через Канівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий О . М . Льон