Постанова № 69317621, 27.09.2017, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
27.09.2017
Номер справи
285/2131/17
Номер документу
69317621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 285/2131/17

провадження в справі 2-а/0285/520/17

27 вересня 2017 року м. Новоград-Волинський

Новоград - Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Сташків Т.Б., за участі секретаря судового засідання Медяної І.В. та осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1

відповідачі: представник ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинської міської ради та управління містобудування, архітектури та земельних відносин Новоград-Волинської міської ради про оскарження дій субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобовязати його вчинити дії щодо надання йому містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для підготовки документів на виконання робіт з реконструкції квартири.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що з метою реконструкції квартири, яка належить йому на праві власності він звернувся із заявою до міського голови з проханням видати містобудівні умови та обстеження на реконструкцію квартири АДРЕСА_1 з метою надбудови житлової кімнати над нежитловим приміщенням розміром 30.8 кв.м, що належить його сину ОСОБА_3. 9.06.2017 року він отримав лист від відповідача, який містив вимогу надити перелік документів, що засвідчують його право власності на земельну ділянку під нежитловою будівлею іншого власника. Відповідач згідно ст. 29 Закону повинен був відмовити йому у проханні у випадку неповного подання документів, а не вимагати надання додаткових документів. Керуючись вимогами п. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в якому передбачено, що реконструкція, реставрація або капітальний ремонт обєктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані у межах земель їх розміщення можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. Відповідно до вимог положення МРРБЖКГУ для будівництва обєктів, передбачених частиною четвертою ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження можуть надаватися без документів, що засвідчують право власності чи користування земельною ділянкою. Позивач вважає, що він не зобовязаний надавати документи про право власності на земельну ділянку і рахує, що ним виконані вимоги чинного законодавства щодо переліку поданих разом із заявою документів. У відповідача не було підстав відмовляти йому в наданні містобудівних умов та обмежень.

Відповідачами подано заперечення на позовну заяву, які зводяться до того, що управління містобудування, архітектури та земельних відносин Новоград-Волинської міської ради ніяким чином не порушило права позивача оскільки підстав для надання або відмови у наданні містобудівних умов та обмежень згідно ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст станом на 9.06.2017 не було. Позивач у позовній заяві посилається на норми Закону, який набрав чинності лише 10.06.2017 року, тобто вже після звернення позивача із заявою про надання йому містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для підготовки документів на виконання робіт з реконструкції квартири. Отже права позивача щодо надання містобудівних умов та обмежень до набрання чинності Закону № 1817 від 17.01.2017 року порушені не були.

Відповідно до п. 4 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт обєктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. В заяві позивач просив видати містобудівні умови та обмеження на реконструкцію квартири з метою добудови житлової кімнати над нежитловим приміщенням розміром 30 кв.м. Отже у разі вищезазначеної добудови зміняться зовнішні геометричні розміри квартири. На підставі вище викладеного просять відмовити у задоволенні повністю.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у запереченнях.

Заслухавши у судовому засіданні пояснення позивача, представника відповідача, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 29.05.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до міського голови Новоград-Волинської міської ради з заявою про надання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію належної йому квартири з метою добудови житлової кімнати над нежитловим приміщенням розміром 30 кв.м., яке належить на праві власності його сину ОСОБА_3 (а.с.7).

ОСОБА_3, який є власником нежитлової будівлі за адресою вул. Соборності, 48, м. Новоград-Волинський, нотаріально посвідченою заявою надав згоду на добудову та реконструкцію ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_2, яка зблокована з нежитловою будівлею (а.с.6, 8-9, 10).

Першим заступником міського голови Новоград-Волинської міської ради 9.06.2017 року на адресу ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення, що відповідно до Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки йому необхідно надати до заяви для отримання містобудівних умов та обмежень: засвідчену копію документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М1:2000; кадастрову довідку з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий растровий план; фото фіксацію земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з технічно-економічними показниками запланованого обєкта будівництва (а.с.11).

Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 109 від 7.07.2011 року (далі Порядок № 109), визначено порядок надання містобудівних умов та обмежень.

Так, відповідно до п.п. 2.1, 2.2, 2.3 зазначеного Порядку містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» . Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються:

- засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою;

- ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

- кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності);

- черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру);

- фотофіксація земельної ділянки (з оточенням);

- містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.

Для будівництва об'єктів, передбачених частиною четвертою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження можуть надаватися без документів, що засвідчують право власності чи користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання будівельних робіт: реконструкція, реставрація або капітальний ремонт обєктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, звязку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво обєктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Однак, позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу містобудівних умов з метою добудови нової житлової кімнати, а не реконструкції, реставрації і капітального ремонту уже існуючого обєкту, а тому до спірних правовідносин не підлягає застосування ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім того, як встановлено судом, ОСОБА_1 звернувся до Новоград-Волинської міської ради із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень на реконструкцію квартири з метою добудови житлової кімнати 29 травня 2017 року. 9 червня 2017 року Управлінням містобудування, архітектури та земельних відносин Новоград-Волинської міської ради надано відповідь, що ОСОБА_1 до заяви слід додати перелік документів, передбачених п.п. 2.1, 2.2, 2.3 Порядку № 109. Чинна на момент виникнення спірних правовідносин норма статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачала обовязку спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури прийняти рішення про надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні. Такий обовязок у спеціально уповноваженого органу виник лише після внесення змін до статті 29 Закону, які були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», який набрав чинності 10 червня 2017 року, тобто уже після виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі виконали покладений на нього обовязок.

Доводи позивача про протиправність дій щодо надання йому містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для підготовки документів та виконання робіт з реконструкції квартири не знайшли свого підтвердження.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставними, та приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 70-72, 104, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Новоград-Волинської міської ради та управління містобудування, архітектури та земельних відносин Новоград-Волинської міської ради про оскарження дій субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити дії відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 2 жовтня 2017 року.

Суддя Т.Б. Сташків