ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"03" жовтня 2017 р. Справа № 806/1088/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" травня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними дій та бездіяльність, зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2017 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" звернулось до суду з позовом, в якому просить: визнати дії Головного управління ДФС у Житомирській області щодо зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 66705,00 грн. задекларованих нарахувань протиправними; визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Житомирській області щодо невиконання визначеної законом процедури відшкодування податку на додану вартість за червень 2016 року в сумі 66705,00 грн.; зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області скласти та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про суму 66705,00 грн. податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" за червень 2016 року; враховуючи зміни до п.200.12 та п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2017р., зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області узгодити та відобразити в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (внести відповідні дані та інформацію про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму в Реєстр заяв про проведення суми бюджетного відшкодування) суму 66705,00 грн. податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" за червень 2016 року.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.05.2017р. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Житомирській області щодо зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (яка була заявлена ТОВ "СІГНЕТ-ЦЕНТР" за червень 2016 року) на загальну суму 66705,00грн. задекларованих нарахувань. Зобов'язано Головне управління ДФС у Житомирській області скласти та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області) висновок про суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню ТОВ "СІГНЕТ-ЦЕНТР" за червень 2016 року в розмірі 66705,00грн. В решті позову відмовлено. Стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" 1600 (тисяча шістсот) грн. витрат по сплаті судового збору.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Встановлено, що 19.07.2017 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року, з якої вбачається, що відповідно до рядка 20.2 заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 3834418,00 грн. із заявою про повернення сум бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищено суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету за червень 2016 року (а.с.10-27).
Попільнянським відділенням Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекцій проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий, квітень, червень 2016 року.
За результатом вказаної перевірки складено довідку від 20.09.2016р. № 2/1200/38180739 з якої вбачається, що перевіркою не встановлено порушень при відображенні позивачем у декларації за лютий, квітень, червень 2016 року суми від'ємного значення та яка задекларована до бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 3834418 грн. (а.с.28-57).
21.12.2016р. управлінням Державної казначейської служби України у Попільнянському районі Житомирської області відшкодовано ПДВ за червень 2016 року на підставі висновку податкового органу в сумі 3767713,00 грн. (а.с.88).
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходить з того, що залишок невідшкодованої позивачу суми податку на додану вартість по податковій декларації за червень 2016 року становить 66705,00 грн. (3834418,00 грн. (заявлена сума ПДВ до відшкодування) - 3767713,00 грн. (перераховане бюджетне відшкодування ПДВ), при цьому належним способом захисту порушеного права позивача буде зобовязання Головного управління ДФС у Житомирській області скласти та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області) висновок про суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню ТОВ "СІГНЕТ-ЦЕНТР" за червень 2016 року в розмірі 66705,00грн..
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
У відповідності до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу
Згідно з п.200.1 ст.200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 статті 200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті (п.200.7 ст.200 ПК України).
Пунктом 200.12 статті 200 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобовязаний протягом пяти робочих днів після закінчення перевірки: або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобовязань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.
У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який протягом пяти робочих днів з дня отримання такої заяви повинен її задовольнити.
Згідно з п.200.13 ст.200 ПК України, на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Відповідно до п.200.17 ст.200 ПК України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
Положеннями п.200.23 ст.200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 6 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №39 від 17.01.2011р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.
Пунктом 7 вказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011 року в електронній формі з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" і "Про електронні документи та електронний документообіг" і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
В матеріалах справи міститься висновок податкового органу №90-12 від 20 грудня 2016 року про відшкодування податку на додану вартість за червень 2016 року ТОВ "СІГНЕТ-ЦЕНТР" в розмірі 3767713,00 грн., який відповідно до реєстру висновків про суми відшкодування податку на додану вартість, переданих до органів Державної казначейської служби України №2 зареєстрований 21 грудня 2016 року, тоді як перевірку закінчено 20.09.2016, тобто податковим органом порушено строки складання висновку, встановлені п.200.12 ст.200 ПК України та п.7 вказаного Порядку (а.с.101-102). Разом з тим, станом на день закінчення перевірки та день складання висновку у позивача був відсутній податковий борг.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Зокрема, згідно із витягом з розділу "Стан розрахунків з бюджетом" електронного кабінету платника ТОВ "СІГНЕТ-ЦЕНТР" задекларовані суми за серпень 2016 року в сумі 8731,00 грн. та за вересень 2016 року в сумі 57974,00 грн. сплачені 29.09.2016 та 24.10.2016 відповідно (а.с.61).
Посилання відповідача на норми п.3 розділу 6 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422, яким передбачено, що після рознесення до ІКП інформації про суму відшкодування ПДВ на рахунок платника або зменшення такої суми за уточненим розрахунком, поданим до раніше поданої звітності, в ІКП платника зменшується залишок бюджетного відшкодування за відповідний звітний (податковий) період, а у разі його недостатності відбувається зменшення позитивного сальдо розрахунків платника з бюджетом в календарній черговості його виникнення, при відсутності позитивного сальдо виникає податковий борг та що зменшення в ІКП сум бюджетного відшкодування ПДВ при погашенні грошових зобовязань платника податків та пені з ПДВ відбувається у календарній черговості їх виникнення є безпідставним, так як даною нормою передбачено порядок відображення в обліку сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а не повноваження податкового органу самостійно зменшувати суму бюджетного відшкодування на суму задекларованих нарахувань, які, як зазначалось, передбачено п.200.12 ст.200 ПК України.
Посилання відповідача на те, що сума 66705,00 грн. рахується в ІКП позивача як переплата по ПДВ не спростовує факту безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2016 на цю суму.
Враховуючи, що позивачем виконані всі необхідні умови для своєчасного отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2016 року, а податковий орган не вчинив визначених законом дій, спрямованих на своєчасне перерахування позивачу бюджетного відшкодування в повному розмірі, суд дійшов правомірного висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "СІГНЕТ-ЦЕНТР" про визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Житомирській області щодо зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 66705,00 грн. задекларованих нарахувань за червень 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" травня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "04" жовтня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "СІГНЕТ-ЦЕНТР" вул.Заводська,5,с.Андрушки,Попільнянський район, Житомирська область,13543
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул.Святослава Ріхтера,24,м.Житомир,10008 Головне управління ДФС у Житомирській області вул.Юрка Тютюнника,7,м.Житомир,10003
4- Головне управління ДФС у Житомирській області вул.Юрка Тютюнника,7,м.Житомир,10003
5- ОСОБА_3 вул.Авіаторська, 32/1, м.Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37501
6- ОСОБА_4 вул.Леніна 53, м.Лохвиця, Полтавська обл.
7- ОСОБА_5 АДРЕСА_1 - ,