
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2017 р.Справа № 820/2111/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2017р. по справі № 820/2111/17
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (надалі по тексту позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 14.03.2017 №2038/48/1303 про зобов'язання ОСОБА_2 сплатити транспортний податок з фізичних осіб, 18011001 за 2017 рік в сумі 25000,00 грн за легковий автомобіль Tesla Model S, ДНЗ АХ2000ЕН.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 14.03.2017 №2038-48/1303.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 (61171, м.Харків, Салтівське шосе, б. 256, кв. 426, код НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 39599198).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність та необґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є власником транспортного засобу марки Tesla, моделі S, рік випуску 2013, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 12-13).
Головним управлінням ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 14.03.2017 №2038/48/1303, яким відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок за 2017 рік в розмірі 25000,00 грн (а.с. 11).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є обєктами оподаткування.
Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, передбачено що обєктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
З аналізу підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України слідує, що обєктом оподаткування є легкові автомобілі з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Як передбачено підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2017 визначена у розмірі 3200 гривень.
Враховуючи приписи підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що об'єктом оподаткування у 2017 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, за фізичною особою ОСОБА_2 з 01.10.2016 зареєстрований транспортний засіб марки Tesla, модель S, 2013 року випуску, тип кузову: загальний легковий седан - В, тип двигуна - електро, державний номерний знак НОМЕР_2, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СХО 646405.
З матеріалів справи встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ґрунтується на висновках податкового органу про те, що транспортний засіб марки Tesla, модель S, 2013 року випуску, тип кузову: загальний легковий седан - В, тип двигуна - електро, державний номерний знак НОМЕР_2 є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки його середньоринкова вартість становить понад 1200000 грн.
Такі висновки податкового органу ґрунтуються на інформації з офіційного сайту компанії "AVTO-RIA", згідно якої вартість нового автомобіля марки Tesla, модель S, складає 4778680,00 грн.
Проте, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що транспортний засіб позивача є об»єктом оподаткування транспортним податком, виходячи з наступного.
Відповідачем з урахуванням інформації з офіційного сайту компанії "AVTO-RIA" самостійно було розраховано середньоринкову вартість автомобіля, яка складає 2007045,60 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України середньоринкова вартість автомобіля визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податквого (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Порядок визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілей (далі автомобілі) для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 13 вищезазначеної методики передбачено, що ОСОБА_3 відповідно до цієї ОСОБА_3 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відповідно до п. 14 ОСОБА_3 забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
З аналізу підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу та вищезазначеної методики встановлено, що розрахунок середньоринкової вартості автомобіля здійснює лише ОСОБА_3, яке надає відповідну інформацію органам ДФС та забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля.
Згідно листа Державної фіскальної служби України від 15.05.2017 року № 10205/6/99-99-19-02-03-15 здійснення розрахунків середньоринкової вартості автомобілів не належить до компетенції Державної фіскальної служби України. Середньоринкова вартість легкових автомобілів для цілей сплати транспортного податку визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку та така інформація розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Проведення відповідачем самостійно розрахунку середньоринкової вартості автомобіля позивача на підставі інформації з офіційного сайту компанії "AVTO-RIA" здійснено за відсутності визначених законом підстав та повноважень.
Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не подано до суду будь-яких належних та допустимих доказів, що розрахунок середньоринкової вартості спірного автомобіля було розраховано Міністерством економічного розвитку та торгівлі України і що така вартість автомобіля становить понад 1200000 грн.
Таким чином, відповідачем не доведено суду, що транспортний засіб марки Tesla, модель S, 2013 року випуску має середньоринкову вартість понад 1200000 грн, а, отже, не доведено, що він є об'єктом оподаткування транспортним податком у розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і прийняв рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.06.2017р. по справі № 820/2111/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст ухвали виготовлений 03.10.2017 р.