
Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2017 року справа №805/3946/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
ОСОБА_2,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.
за участю
представника позивача ОСОБА_3 (за довіреністю)
представника відповідача ОСОБА_4 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі № 805/3946/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЗ «Азов-Схід» до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання незаконною та скасування податкової вимоги № 6540-17 від 04 жовтня 2016 року, визнання незаконним та скасування рішення про опис майна у податкову заставу № 174/17 від 06 жовтня 2016 року, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі № 805/3946/16-а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ВЕЗ Азов-Схід до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання незаконною та скасування податкової вимоги № 6540-17 від 04 жовтня 2016 року, визнання незаконним та скасування рішення про опис майна у податкову заставу № 174/17 від 06 жовтня 2016 року задоволено. Визнано незаконною та скасувати вимогу Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 6540-17 від 04 жовтня 2016 року. Визнано незаконним та скасовано рішення Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про опис майна у податкову заставу № 174/17 від 06 жовтня 2016 року. Стягнуто з Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю ВЕЗ Азов-Схід судові витрати з судового збору у розмірі 4404 (чотири тисячі чотириста чотири) гривні 39 копійок. (арк.справи 151-153)
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (арк. справи 157-162)
У судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення та рішення суду першої інстанції без змін.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю ВЕЗ Азов-Схід є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 31674430 з 17 вересня 2001 року, що доведено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк.справи 7-9).
Також, ТОВ ВЕЗ Азов-Схід перебуває на обліку як платник податків у Маріупольській ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області з 27 вересня 2001 року, про що зазначено у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк.справи 8 зв. бік).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно до приписів підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За вимогами підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства (пункт 288.1 статті 288 ПК України).
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
Оскільки позивач є платником орендної плати за землю, то 09 лютого 2015 року надав до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, відповідно до якої нарахована щомісячна сума податку з січня по листопад складає 203285,95 гривень, а у грудні 2015 року 203285,90 гривень (арк.справи 13-14). Таким чином, самостійно нарахована сума податку з січня по грудень 2015 року складає 2439431,35 гривень.
28 березня 2016 року позивачем надано до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області уточнену податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, відповідно до якої самостійно нарахована сума податку у березні 2015 року зменшується на 196008,39 гривень.
Підставою виникнення зазначених вище податкових зобовязань є договір оренди земельної ділянки з Маріупольською міською радою, наведений у додатку № 1 до податкової декларації (арк.справи 15-16).
Підставою зменшення самостійно узгоджених податкових зобовязань з орендної плати за землю послугувала стаття 6 Закону України №1669-VII від 02.09.2014 року Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, якою передбачено, що під час проведення антитерористичної операції звільняються субєкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Позивач звернувся до Донецької Торгово-промислової палати з проханням надати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин, проте, листом від 14 січня 2016 року № 23/12-1-21-03 йому було розяснено, що стаття 6 Закону України №1669-VII від 02.09.2014 року звільняє господарюючих субєктів без умові те потребує додаткового засвідчення форс-мажорних обставин, посилаючись при цьому на лист Державної фіскальної служби України від 03.08.2015 року № 16280/6/99-99-17-02-02-15 (арк.справи 30-31).
У 2015 році позивач сплатив орендну плату за землю за періоди: квітень-листопад 2015 року по 203285,95 гривень щомісячно та у грудні 2015 року 203285,90 гривень, що доведено відповідними платіжними дорученнями та з січня 2016 року по серпень 2016 року по 291302,09 гривень щомісячно (арк.справи 38-56).
Відповідно до підпункту 14.1.135 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Листом від 25 квітня 2016 року № 139/12/05-19-17 позивача повідомлено про відсутність у нього податкового боргу з орендної плати за землю (арк.справи 33).
Листом від 14 липня 2016 року № 22454/Ю/05-83-12-14-4 відповідач повідомив, що згідно уточнюючої податкової декларації з плати за землю зменшено нарахування за березень 2015 року на суму 196008,39 гривень, що відображено в АІС Податковий блок (арк.справи 32).
Таким чином, з зазначених вище обставин у фіскального органу не було підстав для винесення податкової вимоги через відсутність податкового боргу та прийняття рішення про опис майна у податкову заставу.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено винесення відповідачем спірної вимоги № 6540-17 від 04 жовтня 2016 року та рішення про опис майна у податкову заставу № 174/17 від 06 жовтня 2016 року (арк.справи 11-12).
Відповідно до приписів частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Правомірність дій щодо сплати орендної плати за землю за березень-грудень 2015 року встановлено постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року у справі 805/3644/16-а, що набрало законної сили згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року у справі 805/3646/16-а, що набрало законної сили згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року. (арк.. справи 98-111, 130-138)
За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, п.1 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі № 805/3946/16-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі № 805/3946/16-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 жовтня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом пяти днів.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
ОСОБА_2