Ухвала суду № 69314610, 03.10.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
805/2081/17-а
Номер документу
69314610
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 року справа № 805/2081/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання - Куленко О.Д., за участю представника позивача - Малушко Г.Ю., представника відповідача - Колеснікової О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року у справі № 805/2081/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНУГЛЕПОСТАВКА» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень від 17.05.2017 року № 0000121304, від 17.05.2017 року № 0000131304, податкового повідомлення-рішення від 17.05.2017 року № 0000101304, від 17.05.2017 року № 0000111304,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНУГЛЕПОСТАВКА» (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень від 17.05.2017 року № 0000121304, від 17.05.2017 року № 0000131304, податкового повідомлення-рішення від 17.05.2017 року № 0000101304, від 17.05.2017 року № 0000111304.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівниками Покровської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області було проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНУГЛЕПОСТАВКА» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, військового збору за період з 03.08.2014 по 31.12.2016, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2016 та складено акт від 20.04.2017 № 99/05-99-13-08/34500531. За результатами перевірки позивачем отримано рішення ГУ ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 2667413,53 грн. від 17.05.2017 № 0000121304, рішення ГУ ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного - внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в сумі 6120 грн. від 17.05.2017 № 0000131304, податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000101304 про донарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб в сумі 198471 грн., податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000111304 про донарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату військового збору в сумі 8698 грн. Позивач не погоджується з такими рішеннями та податковими повідомленнями - рішеннями та вважає їх протиправними та такими, що винесені без законних підстав, тому вони підлягають скасуванню.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року у справі № 805/2081/17-а позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000121304 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 2667413,53 грн.; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000131304 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 6120 грн.; в інший частині позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, Головне управління ДФС у Донецькій області подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача у судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНУГЛЕПОСТАВКА» зареєстрований як юридична особа, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 34500531, перебуває на податковому обліку Покровської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області, є платником податку на додану вартість.

Як вбачається з матеріалів справи посадовими особами Покровської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області у період з 30.03.2017 по 12.04.2017 на підставі направлень та наказу, виданих ГУ ДФС у Донецькій області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ДОНУГЛЕПОСТАВКА» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, військового збору за період з 03.08.2014 по 31.12.2016, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2016, за наслідком чого складено акт від 20.04.2017 № 99/05-99-13-08/34500531.

Згідно висновків акту перевірки позивачем порушено:

- пп. 176.2 "б" п.176.2 ст. 176 Податкового кодексу України і пп.3.1.13 п.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13.01.2015 № 4, в частині надання інформації з недостовірними відомостями (помилками) податкового розрахунку за 3 квартал 2015 року і 4 квартал 2015 року, що призвело до зменшення і збільшення податкових зобов'язань платника податку;

- пп. 168.1.2, 168.1.5 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями в частині несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) податку на доходи з фізичних осіб (із сум заробітної плати) на загальну суму 448733,04 грн. у тому числі листопад 2014 року в загальній сумі 101376,35 грн., січень 2014 року в загальній сумі 97523,42 грн., лютий 2015 року в загальній сумі 102827,44 грн., грудень 2015 року в загальній сумі 102827,44 грн., січень 2016 року в загальній сумі 41310,31 грн., липень 2016 року в загальній сумі 22351,32 грн.;

- пп. 168.1.2, 168.1.5 п.168.1 ст. 168, п.п.1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями в частині несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) військового збору на загальну суму 37315,99 грн. в тому числі за періоди: листопад 2014 року в сумі 16075,32 грн., січень 2015 року в сумі 10082,93 грн., лютий 2015 року в сумі 11157,74 грн.;

- п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове

державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI зі змінами та доповненнями в частині несвоєчасного надання Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за липень 2016 року - грудень 2016 року;

- п.1, п.4 ч. 2 ст.6, ч.4, ч.5 ст.7, ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI зі змінами та доповненнями" за період з жовтня 2014 по грудень 2016 року ТОВ «Донуглепоставка» своєчасно не нараховано єдиного внеску всього на суму 6809906,38 грн., а саме: жовтень 2014 року в сумі 300561,39 грн.; листопад 2014 року в сумі 445992,29 грн.; грудень 2014 року в сумі 357451,86 грн.; січень 2015 року в сумі 284476,34 грн.; лютий 2015 року в сумі 322178,77 грн.; березень 2015 року в сумі 329500,15 грн.; квітень 2015 року в сумі 338172,65 грн.; травень 2015 року в сумі 365873,06 грн.; червень 2015 року в сумі 178427,67 грн.; липень 2015 року в сумі 208676,57 грн.; серпень 2015 року в сумі 198789,99 грн.; вересень 2015 року в сумі 218281,57 грн.; жовтень 2015 року в сумі 249541,55 грн.; листопад 2015 року в сумі 285277,53 грн.; грудень 2015 року в сумі 344709,39 грн.; січень 2016 року в сумі 174741,81 грн.; лютий 2016 року в сумі 211359,95 грн.; березень 2016 року в сумі 188281,39 грн.; квітень 2016 року в сумі 215746,70 грн.; травень 2016 року в сумі 212776,36 грн.; червень 2016 року в сумі 207436,39 грн.; липень 2016 року в сумі 172507,50 грн.; серпень 2016 року в сумі 193002,46 грн.; вересень 2016 року в сумі 193793,09 грн.; жовтень 2016 року в сумі 202242,65 грн.; листопад 2016 року в сумі 200806,18 грн.; грудень 2016 року в сумі 209301,12 грн.

Позивач не погоджуючись з висновками акту перевірки подав до відповідача заперечення від 26.04.2017 року за № 64, які згідно відповіді ГУ ДФС у Донецькій області залишені без задоволення, а висновки акту перевірки без змін.

За результатами перевірки відповідачем прийнято:

- рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000121304 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 2667413,53 грн.;

- рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000131304 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного - внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в розмірі 6120 грн.;

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000101304 про донарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб в сумі 198471 грн.;

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000111304 про донарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату військового збору в сумі 8698 грн.

Так, згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (надалі по тексту - ПК України).

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК України контролюючий орган має право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Статтею 77 Податкового кодексу України встановлено порядок проведення документальних планових перевірок.

Пунктом 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Відповідно до п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Формування плану - графіка документальних планових перевірок відбувається відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (далі Порядок № 524).

План - графік документальних виїзних перевірок відповідно до положень Податкового кодексу України - це перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року. До плану - графіка відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, а також невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДФС.

Тобто платник податків включається до плану графіку проведення перевірок залежно від ступеня ризику в діяльності такого платника податків.

З матеріалів справи вбачається що відповідачем за наслідками порушення позивачем п.1, п.4 ч. 2 ст.6, ч.4, ч.5 ст.7, ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI зі змінами та доповненнями, в частині своєчасно не нараховано ТОВ «Донуглепоставка» єдиного внеску всього на суму 6809906,38 грн. за період з жовтня 2014 по грудень 2016 року прийнято рішення про застосування штрафної санкції у розмірі 2667413,53 грн. (спірне рішення від 17.05.2017 № 0000121304).

Крім того, за наслідками порушення позивачем п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI зі змінами та доповненнями в частині несвоєчасного надання Звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за липень 2016 року - грудень 2016 року, відповідачем на підставі п.7 ч. 11 ст. 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI прийнято рішення про застосування штрафної санкції у розмірі 6120 грн. (спірне рішення від 17.05.2017 № 0000131304).

Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI, встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною восьмою статті 9 Закону № 2464 визначено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, страхувальники, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), зобов'язані подавати звіт за таких осіб до фіскальних органів протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.

Пунктом 3 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Пунктом 7 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон № 1669-VII, що набув чинності 15.10.2014 року, який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 1 Закону № 1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» (далі - Указ № 405) та датою набрання чинності Указом Президента України «Про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України».

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу № 405.

Підпунктом б пункту 8 статті 14-1 Закону №1669-VII розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI було доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Законом України від 02.03.2015 №219-VIII «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці, до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 2-3, ст. 11; 2014 р., № 44, ст. 2040) внесли такі зміни: пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII вважати пунктом 9-4.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року були внесені зміни до Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у відповідності до якого підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669 виключено.

Таким чином, положення пп.8 п.4 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а змін безпосередньо до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п. 9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було.

На теперішній час жодних рішень про виключення з чинної редакції закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пункту 9-4 розділу VIII прийнято не було.

Таким чином, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску не застосовуються.

Колегія суддів зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.

При цьому, пункт 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

При цьому колегія суддів звертає увагу, що штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску, тому для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо - не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 не передбачено.

Крім того, пунктом 4 статті 11 Закону України № 1669 частину першу статті 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 40, ст. 365; 2011 р., № 36, ст. 362) доповнено абзацом другим такого змісту: «У рамках здійснення заходів, передбачених Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, на період її проведення звільняються від відповідальності за недотримання строків, передбачених для подання фінансової звітності».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Покровськ.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 року.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Покровськ.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що до позивача не підлягають застосуванню штрафні санкції у вигляді штрафу та пені, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання або несвоєчасне виконання обов'язків платника єдиного внеску за спірний період.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було подано до Головного управління ДФС у Донецькій області та Покровській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області заяву від 21 квітня 2017 року № 62 про звільнення від сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені. До заяви було додано копію сертифікату Донецької ТПП про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборно сили) у період з 15 травня 2014 року по 01 жовтня 2014 року щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2014 року - серпень 2014 року та висновок Донецької ТПП про наявність підстав для звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Поряд з цим, про звільнення від сплати штрафних санкцій ТОВ «Донуглепоставка» повідомлено ще й листом від 24.03.2017 № 51, ще до початку проведення перевірки.

Право надати додаткові документи до заперечень вже після закінчення проведення перевірки гарантовано абзацом 2 пункту 44.7 статті 44 ПК України. Цією нормою передбачено, що протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки, платник податків має право подати контролюючому органу, що проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.

Отже, заяву про звільнення від сплати штрафних санкцій, копію сертифікату про наявність обставин форс-мажор та висновок, видані Донецькою ТПП надані підприємством в рамках процедури оскарження акту перевірки, що не є порушенням приписів ПК України.

Також колегія суддів зауважує, що відповідно до пункту 3 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», орган доходів і зборів за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

При цьому, відповідачем згідно розрахунку штрафної санкції по ЄСВ до спірного рішення № 0000121304 від 17.05.2017 року було нараховано зобов'язання з єдиного соціального внеску в сумі 6809906,38 грн., проте така сама внеску була самостійно сплачена позивачем і підстав його донараховувати не було, тоді як вказана норма Закону № 2464 передбачає застосування санкції лише у випадку самостійного донарахування суми ЄСВ платником або податковою.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що до позивача не підлягають застосуванню штрафні санкції у вигляді штрафу, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання або несвоєчасне виконання обов'язків платника єдиного внеску за спірний період, що визначені рішеннями Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.05.2017 № 0000121304 та № 0000131304.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року у справі № 805/2081/17-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2017 року у справі № 805/2081/17-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала буде складена протягом п'яти днів.

У повному обсязі ухвала складена 03.10.2017.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов