
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1075/17
02 жовтня 2017 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
відповідача Державного
реєстратора Марцинкевич В.І.
представників Головного
територіального управління
юстиції у Тернопільській
області Марцинкевич В.І., Сокосюк Л.В., Шпит І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації "Федерація футболу України" до Державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Марцинкевич Василя Івановича, Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання неправомірним та скасування рішення державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 20 червня 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Тернопільська обласна Федерація Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» (надалі позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Марцинкевич Василя Івановича (надалі відповідач-1), Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (надалі відповідач - 2), в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення державного реєстратора Марцинкевича Василя Івановича від 20 червня 2017 року про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про Тернопільську обласну федерацію всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України», що містяться в Єдиному державному реєстрі, в тому числі змін до установчих документів.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі. Вказав, що Позивач не є відокремленим підрозділом будь-якої громадської організації, і жодним актом законодавства не обумовлено, що мета діяльності позивача має відповідати меті громадської спілки «Федерація футболу України». З огляду на те, що позивач не є відокремленим підрозділом будь-якої громадської організації, неправомірним є твердження відповідачів про те, що відсутнє рішення виконавчого комітету громадської спілки «Федерація футболу України» про призначення керівника позивача. Позаяк, оскільки позивач не є відокремленим підрозділом будь-якої громадської організації, таким, що не відповідає чинному законодавству України є твердження відповідача про те, що назва позивача має містити слова «відокремлений підрозділ» («філія», «представництво» тощо) та вказувати юридичну особу, яка створила позивача. Відповідачем не вказано, яким саме актом законодавства передбачено, що звітно-виборча конференція позивача повинна приймати рішення про підписання протоколу звітно-виборчої конференції позивача. Відповідачем не вказано, які саме норми Статуту позивача не узгоджуються з положенням Закону України "Про громадські об'єднання" у частині надання довідки про підтвердження правомочності прийнятих рішень. Однак подання такої довідки законодавством не вимагається, а відсутність довідки чи її неправильне оформлення не є підставою для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації змін до відомостей у Єдиному державному реєстрі. Додатково пояснив, що відомості про керівні органи позивача вказані із дотриманням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Усі рішення звітно-виборчої конференції позивача прийняті у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства України. Відтак, відповідачем при прийнятті рішення про відмову у державній реєстрації внесення змін про юридичну особу було неправильно застосовано законодавство, що свідчить про його необґрунтованість та неправомірність.
Відповідач державний реєстратор Марцинкевич В.І та представники відповідача Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області у судовому засіданні проти позову заперечили, просили відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Пояснили, що зміни до найменування прийняті на 8-ій звітно-виборчій конференції Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України», протокол від 29 квітня 2017 року. Даним рішенням позивач змінив своє найменування з «Тернопільська обласна Федерація Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» на Громадська спілка «Тернопільська обласна федерація футболу», яке є тотожним найменуванню іншої юридичної особи , що суперечить ч.4 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та ч.4 ст.10 Закону України «Про громадські об'єднання». Зазначили, що подані позивачем документи для державної реєстрації змін до відомостей у Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ( надалі ЄДР) суперечать статтям 104,108 Цивільного кодексу України, так як позивач при зміні найменування змінив організаційно-правову форму. 04 жовтня 2012 року в ЄДР проведено реєстраційну дію «включення відомостей про юридичну особу з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію, вважається недійсним» Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» та згідно даних ЄДР, державна реєстрація змін до установчих документів Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» не проводилась. До того ж, всупереч вимогам закону України «Про громадські об'єднання», рішення про уповноваження голови та секретаря на підписання протоколу звітно-виборної конференції Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» не приймалось, відтак такий Протокол підписаний без дотримання встановленого чинним законодавством порядку. Додатково пояснив, що жодна особа, обрана до складу керівних органів не давала на це особистої згоди. Відомості про керівні органи, подані позивачем, не відповідають даним пункту 5 частини 4 статті 17 Закону «Про громадські об'єднання», оскільки не містять даних реєстраційного номеру облікової картки платників податків, однак позивачем не надано жодних відомостей, що підтверджують відсутність реєстраційного номеру облікової картки платника податків всіх членів керівного органу. Просять врахувати, що пунктом 4 частини 1 статті 17 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу передбачений документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру - у разі державної реєстрації внесення змін до відомостей про громадське формування. Виходячи з вищенаведеного, вважають, що подані позивачем документи для державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в ЄДР, суперечать нормам чинного законодавства України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти.
03 жовтня 1997 року наказом в.о. начальника управління юстиції у Тернопільській області №37-з "Про реєстрацію громадської організації - Тернопільська обласна федерація футболу Федерації футболу України" прийнято рішення про реєстрацію громадської організації Тернопільської обласної федерації футболу Федерації футболу України, згідно поданих документів.
У відповідності до частини 1 статті 1 розділу 2 Статуту позивача ( в редакції від 03.10.1997 року) зазначено, що Тернопільська обласна Федерація Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» є місцевим осередком Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України».
Основним нормативно - правовим актом, що регулює питання реєстрації, внесення змін та припинення господарської діяльності фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб, громадських формувань є Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року за № 755-ІУ, зі змінами (надалі Закон № 755).
Статтею 17 Закону №755 зазначається перелік документів, які подаються державному реєстратору для реєстрації, внесення змін та припинення суб'єктів господарювання.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.17 Закону №755 для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.
Зазначений перелік є вичерпним і не підлягає широкому трактуванню.
З огляду на наявність чи відсутність поданих заявником документів, державний реєстратор приймає рішення у встановленому законом порядку про внесення інформації чи відмову у внесенні такої інформації у ЄДР. Відсутність або невідповідність поданих документів заявником є підставою для відмови у здійсненні тієї чи іншої реєстраційної дії.
Рішенням Державного реєстратора Марцинкевича В.І. від 20 червня 2017 року відмовлено у державній реєстрації змін до відомостей про Тернопільську обласну Федерацію Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. При цьому, суд враховує пояснення представника відповідача, що не заперечується позивачем, про те, що у поданому до суду разом з матеріалами справи рішенні державного реєстратора про відмову у державній реєстрації змін до відомостей допущено описку у даті, а саме вірною слід вважати дату "20 червня 2017 року", а не "20 травня 2017 року".
Зокрема, підставами для відмови позивачу у державній реєстрації змін зокрема були: тотожність найменування, а саме згідно відомостей Реєстру громадських об'єднань дане найменування використовується іншим об'єднанням, що підтверджується витягом про перевірку найменування громадського об'єднання з реєстру громадських об'єднань №36106 від 19 червня 2017 року; не відповідність вимогам статей 104, 108 Цивільного кодексу України, частини 4 статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання» в частині зміни організаційно-правової форми; не відповідність мети громадського об'єднання, що викладена у Статуті позивача, меті, що викладена у Статуті Громадської спілки " Федерація футболу України", відокремленим підрозділом якої є позивач.
Відповідно до пункту 8 розділу 5 Закону України «Про громадські об'єднання», місцеві осередки всеукраїнських (міжнародних) громадських організацій, які діяли зі статусом юридичної особи на день введення цього Закону в дію, за рішенням вищого органу управління всеукраїнської (міжнародної) громадської організації зберігають за собою статус юридичної особи після введення цього Закону в дію.
Як вбачається з матеріалів справи, на 8-ій звітно - виборчій конференції Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України», прийнято рішення про зміну найменування з Тернопільська обласна організація Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» на громадська спілка «Тернопільська обласна федерація футболу».
У відповідності до ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання», громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи; громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.
З огляду на зазначене вище, при прийнятті рішення звітно-виборчою конференцією, має місце зміна організаційно-правової форми з громадської організації на громадську спілку, що змінює зміст правосуб'єктності засновників таких юридичних осіб. При цьому, у розумінні ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання», громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів, яке за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Організаційно-правова форма суб'єкта ґрунтується на відповідній правовій основі, що дозволяє розмежовувати ті чи інші види юридичних осіб. Відтак, при прийнятті рішення звітно-виборчою конференцію мало місце вирішення питання щодо зміни організаційно-правової форми позивача. До того ж, у відповідності до Витягу про перевірку найменування громадського об'єднання з Реєстру громадських об'єднань, сформованого 19 червня 2017 року, повне найменування позивача: «Громадська організація «Тернопільська обласна федерація футболу».
У відповідності до ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Зі змісту ст.108 Цивільного кодексу України вбачається, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. Тобто, на думку суду, подані документи для держаної реєстрації змін відомостей Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» порушують вимоги ст.ст. 104, 108 Цивільного кодексу України, оскільки при зміні найменування мала місце зміна організаційно - правової форми.
Наказом державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 травня 2004 року №97 «Про затвердження національних стандартів України», державних класифікаторів України, національних змін до міждержавних стандартів, внесення зміни до наказу Держспоживстандарту України від 31 березня 2004 року №59 та скасування нормативних документів», організаційно-правова форма господарювання - форма здійснення господарської (зокрема підприємницької) діяльності з відповідною правовою основою, яка визначає характер відносин між засновниками (учасниками), режим майнової відповідальності по зобов'язаннях підприємства (організації), порядок створення, реорганізації, ліквідації, управління, розподілу одержаних прибутків, можливі джерела фінансування діяльності тощо.
Судом підкреслює, що Статут, прийнятий в редакції рішенням 5-ої звітно-виборної Конференції Тернопільської обласної Федерації футболу України ( протокол №1 від 18 березня 2005 року та зареєстрований Тернопільським обласним управлінням юстиції 16 листопада 2005 року) є останньою його редакцією. У відповідності до ч.1 ст.1 розділу 2 цього Статуту позивача зазначено, що Тернопільська обласна Федерація Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» є місцевим осередком Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України».
З огляду на зазначене вище, до позивача застосовуються норми абзацу 3 частини 2 статті 13 Закону України «Про громадські об'єднання», а саме, громадські об'єднання зі статусом юридичної особи можуть мати своє положення, якщо це передбачено статутом громадського об'єднання. Положення про відокремлений підрозділ громадського об'єднання містить інформацію про найменування відокремленого підрозділу, назву керівних (та в разі потреби контролюючих) органів, порядок обрання (призначення), строк повноважень, перелік повноважень керівних (та в разі потреби контролюючих) органів. Положення про відокремлений підрозділ громадського об'єднання не може суперечити законам та статуту громадського об'єднання до якого він входить як відокремлений підрозділ.
Відповідно до п.8 розділу 5 Прикінцевих положень Закону України «Про громадські об'єднання», місцеві осередки всеукраїнських (міжнародних) громадських організацій , які діяли зі статусом юридичної особи на день введення цього Закону в дію, за рішенням вищого органу управління всеукраїнської (міжнародної) громадської організації зберігають за собою статус юридичної особи. Проте, судом не здобуто доказів того, що Тернопільська обласна Федерація Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» зберігає за собою статус юридичної особи за відповідним рішенням.
Абзацом 1 пункту 6 частини 1 статті 15 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається в письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Протокол 8-ої звітно-виборної Конференції Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» підписано головою і секретарем секретаріату, однак рішення про уповноваження їх на підписання суду не надано.
При прийнятті рішення по суті, суд не приймає до уваги твердження представника позивача про те, що довідка про підтвердження правомочності законодавством не вимагається, оскільки пунктом 4 частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу передбачений документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування.
У відповідності до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене вище, відповідачем наведено ті обставини, які підтверджують недотримання позивачем вимог чинного законодавства України у частині подання документів для державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування.
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними в справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації «Федерація футболу України» до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Тернопільської обласної Федерації Всеукраїнської спортивної громадської організації "Федерація футболу України" до Державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Марцинкевич Василя Івановича, Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання неправомірним та скасування рішення державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 20 червня 2017 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 жовтня 2017 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.