Постанова № 69312058, 28.09.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
813/3131/17
Номер документу
69312058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2017 року № 813/3131/17

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Магиревич Ю.Д.,

представника позивача Ільницької Х.Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Львівській області (надалі - ГУ Держпраці у Львівській області, позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» (надалі - ТзОВ «Ельпласт-Львів», відповідач), в якому просить суд:

-застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів», шляхом зупинення експлуатацію шафового газорегуляторного пункту; газопроводу низького тиску; газових котлів (2 шт.) та газового бойлера в опалювальній адміністративного корпусу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів», що знаходиться за адресою: Львівська область, м.Городок, вул.Заводська,4 - до усунення встановлених порушень.

Ухвалою судді від 11.09.2017 року відкрито провадження, у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача були виявлені порушення останнім вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці при експлуатації шафового газорегуляторного пункту; газопроводу низького тиску; газових котлів (2 шт.) та газового бойлера в опалювальній адміністративного корпусу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів». Окрім того, у позові позивач зазначив, що такі порушення створюють загрозу здоров'ю і життю працівників суб'єкта господарювання. Так, на підставі ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заявлено означений позов.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, відкласти розгляд справи не просив, письмових заперечень на позов не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, із наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 11.08.2017 року №1321-П та направлення на проведення перевірки від 11.08.2017 року №1294 уповноваженою особою Головного управління Держпраці у Львівській області головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки Петегиричом Дмитром Івановичем у присутності уповноваженої особи відповідача технічного директора ТзОВ «Ельпласт -Львів» Гриба Ігоря Івановича у період з 10.00 год. 28 серпня 2017 року по 16.00 год. 28 серпня 2017 року, проведено планову перевірку суб'єкта господарювання щодо дотримані вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки ТзОВ «Ельпласт-Львів».

Перевірка була проведена згідно плану проведення перевірок суб'єктів господарювань Головного управління Держпраці у Львівській області на 2017 року, затвердженого наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 28.11.16 року №127-ОД.

Так, в результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників ТзОВ «Ельпласт - Львів», а саме:

1.ТзОВ «Ельпласт-Львів» не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки:

-технологічного устаткування, лінійних частини та їх елементів систем газопостачання природним газом суб'єктів господарювання, що є порушенням п.3.1 розділу III Правил безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00-1.76-15, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 року №285 (надалі - Правила), відповідно до якого Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (надалі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки).

2.Керівництвом не визначено відповідальну особу за газове господарство, що є порушенням п.3.1 розділу V Правил, який містить вимогу, що на підприємстві, де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.

3.Не відключено від системи газопостачання з встановленням заглушок газові котли (2 шт.) та газовий бойлер в опалювальній адміністративного корпусу при несправності оголовків димових та вентиляційного каналів, несправності системи контролю загазованості та невідповідності системи газопостачання проектній документації, що є порушенням п.5.7 розділу V Правил, який передбачає, що підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови:

-наявності витоків газу;

-несправної автоматики безпеки;

-несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів;

-відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах;

-самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання;

-не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави;

-не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.

Відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року за результатами перевірки та у зв'язку звиявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу Управління Держпраці було складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 28 серпня 2017 року №13/12/087/1992, в якому задокументовано зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України у ТзОВ «Ельпласт-Львів», які створюють загрозу здоров'ю і життю працівників суб'єкта господарювання.

Як вбачається із матеріалів справи, примірник акта перевірки був підписаний технічним директором ТзОВ «Ельпласт-Львів» Грибом І.І. та вречено генеральному директору ТзОВ «Ельпласт-Львів» Гурському О.О. 28.08.2017 року.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно, статтею 13 Конвенції Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, інспектори праці уповноважені вживати заходів з метою усунення недоліків, виявлених на споруді, в обладнанні або методах роботи, які вони мають підстави вважати такими, що загрожують здоров'ю чи безпеці працівників. Для того, щоб інспектори праці мали можливість вживати таких заходів, вони будуть уповноважені, з дотриманням права на оскарження у судових або адміністративних органах, яке може бути передбачене законодавством, давати розпорядження або вимагати, щоб було дано розпорядження: а)щодо внесення протягом визначеного терміну до установки або споруди таких змін, які можуть бути необхідні для забезпечення дотримання правових норм з питань охорони здоров'я та безпеки працівників; b)у разі безпосередньої загрози здоров'ю чи безпеці працівників - щодо вжиття заходів, які підлягають негайному виконанню. Якщо процедура, встановлена у пункті 2, є несумісною з адміністративною чи судовою практикою члена Організації, інспектори матимуть право звертатися до компетентного органу для того, щоб він видав наказ або ініціював вжиття заходів, які підлягають негайному виконанню.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 та пункту 3 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 року №75, (надалі - Положення), основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області (надалі - Управління ) є:

-реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування га виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч.15 п.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (конролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб'єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки №13/12/087/1992 від 28.08.2017 року, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ГУ Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів», шляхом зупинення експлуатацію шафового газорегуляторного пункту; газопроводу низького тиску; газових котлів (2 шт.) та газового бойлера в опалювальній адміністративного корпусу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів», що знаходиться за адресою: Львівська область, м.Городок, вул.Заводська,4 - до усунення встановлених порушень.

Відповідно до ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст.2, 6-14, 17-20, 50, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» (місцезнаходження: вул.Заводська, 4, м.Городок, Львівська область, 81500, код ЄДРПОУ 23957545), шляхом зупинення експлуатацію шафового газорегуляторного пункту; газопроводу низького тиску; газових котлів (2 шт.) та газового бойлера в опалювальній адміністративного корпусу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельпласт-Львів» - до усунення порушень.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сакалош В.М.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 жовтня 2017 року.