
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2017 р. Справа № 805/2886/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі директора Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення ОСОБА_1 про скасування рішення № 99 від 21 липня 2017 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 21 липня 2017 року директором Краматорської міської виконавчої дирекції Фонду ОСОБА_1 була винесене незаконне рішення № 99 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн.
Позивач вважає зазначене рішення не законним та необґрунтованим, просить визнати дії директора Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 щодо накладення штрафу у сумі 1531,88 гривні протиправними; визнати рішення № 99 від 21.07.2017 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій зав порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн. протиправним в частині накладення штрафу та скасувати його в частині накладення штрафу в розмірі 1531,88 грн. а провадження по справі закрити.
01 вересня 2017 року позивачем до суду надане клопотання про зміну позовних вимог, в якому позивач просив викласти позовні вимоги у наступній редакції: «визнати протиправним та скасувати рішення № 99 від 21.07.2017 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2017 року замінено первинного відповідача - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі директора Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення ОСОБА_1 на управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Просив розглядати справу за його відсутності у порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав письмові заперечення. Просив розглядати справу за його відсутності у порядку письмового провадження та надав.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, на підставі ст. 128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Привокзальна, 2а, код ЄДРПОУ 32879254).
12 липня 2017 року згідно направлення № 194 від 10.07.2017 року провідним спеціалістом відділу соціальних виплат і перевірок страхувальників Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_2 була проведена перевірка у зв'язку з перевищенням розміру середньоденної допомоги по листкам непрацездатності: № 632033 та № 633018 в порівнянні з розміром середньоденної заробітної плати у страхувальника, встановленого в результаті аналізу заяв - розрахунків.
13 липня 2017 року на підставі вищевказаної перевірки був виданий Акт № 194 позапланової перевірки перевищення розміру середньоденної допомоги по тимчасовій непрацездатності по листкам непрацездатності: № 632033 та № 633018.
17.07.2017 року директору Краматорського МВД ДОВ ФСС з ТВП за вих. № 116були надані заперечення на неправомірні дії посадової особи під час проведення перевірки.
25.07.2017 року на адресу ТОВ «Краматорський шифер» за вих. № 03-18-677 від 21.07.2017 року надійшов лист «Про розгляд заперечень на неправомірні дії посадової особи», де заперечувалась неправомірність дій посадової особи Фонду під час перевірки.
21 липня 2017 року директором Краматорської міської виконавчої дирекції Фонду ОСОБА_1 було винесене рішення № 99 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн.
Згідно тексту вищевказаного рішення № 99, Краматорського МВД ДОВ ФСС з ТВП з питань додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (акт від 13 липня 2017 року), виявлено порушення ч. 4 ст. 19, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (акт від 13 липня 2017 року) виявлено порушення ч. 4 ст. 19, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-XIV в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року № 77-VIII і за наслідками якої підлягає відшкодуванню до Фонду соціального страхування штрафні санкції (50% чи 10%) за період з 01.01.2015 року у сумі 1531,88 грн.
Отже, як зазначено вище, відповідачем була проведена позапланова перевірка позивача з питання перевищення розміру середньоденної заробітної плати по листках непрацездатності виданих страховій особі ОСОБА_3 № 632033 на період з 26.04.2017 року по 03.05.2017 року та № 633018 (продовження листка непрацездатності № 632033) на період з 04.05.2017 року по 19.05.2017 року.
Під час перевірки встановлені порушення ч. 4 ст. 19, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та пунктів 5, 29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, а саме: відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_3, наданих Пенсійним Фондом України за формою ОК-5, протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку його страховий стаж менше шести місяців. Виходячи з нарахованої заробітної плати ОСОБА_3 розмір середньоденної допомоги по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності АГТ № 632033 та № АГТ № 633018 складає 266,37 грн., тобто вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку (105,12 грн.), в той час коли страхувальником нарахована та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності виходячи з нарахованої заробітної плати, що призвело до переплати за рахунок коштів Фонду в загальній сумі 3063,75 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», законодавство про соціальне страхування складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону, інших законодавчих актів та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», фонд має право: користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, даними електронного реєстру листків непрацездатності, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи; утворювати підприємства, установи, організації для виконання своїх статутних завдань.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на відносини у сфері здійснення контролю за своєчасністю подання та достовірністю поданих роботодавцем відомостей щодо отримання коштів Фонду та дотримання порядку їх використання не поширюється дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Отже, відповідач, як орган Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на даний час діє в межах Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі чинних нормативно правових актів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Порядок проведення перевірок і прийняття рішень за результатами перевірки встановлюються Інструкцією № 29.
Відповідно до пп. «в» п. 3.6. розділу ІІІ Інструкції № 29 позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника якщо за результатами аналізу даних, зазначених у звітності, заяві - розрахунку страхувальника по коштах Фонду, статистичних даних виявлено перевищення розміру середньоденної допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності і пологах над розміром середньоденної заробітної плати.
Таким чином, дії спеціаліста Краматорської міської виконавчої дирекції відповідають винному законодавству, а отже посилання позивача на дію ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є невмотивованою.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», роботодавець несе відповідальність за:
1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;
2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;
3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду;
4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.
Згідно ч. 6 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Краматорською міською виконавчою дирекцією прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду від 21.07.2017 року № 99, згідно якого підлягає відшкодуванню до Фонду неправомірно витрачена сума страхових коштів та штрафні санкції на загальну суму 4595,63 грн. в т.ч. сума неправомірно витрачених коштів за період з 01.01.2015 року в сумі 3063,75 грн. та штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених коштів в сумі 1531,88 грн.
Платіжним дорученням № 485 від 17.07.2017 року, ТОВ «Краматорський шифер» перерахувало на розрахунковий рахунок Краматорської міської виконавчої дирекції 3063,75 грн., але не як суму неправомірно витрачених коштів за період з 01.01.2015 року, а як повернення надлишкове отриманих коштів згідно акту перевірки № 194 від 13.07.2017 року.
Повернення надлишково отриманих страхових коштів до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, передбачено статтею 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої, у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Проте штрафні санкції в сумі 1531,88 грн. ТОВ «Краматорський шифер» не сплатило до наступного часу.
Отже, виходячи з вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що відповідачем прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 21.07.2017 року № 99 ТОВ «Краматорський шифер», згідно якого підлягає відшкодуванню до Фонду неправомірно витрачену суму страхових коштів та штрафні санкції на загальну суму 4595,63 грн., у т.ч. сума неправомірно витрачених страхових коштів за період з 01.01.2015 року - 3063,75 грн., штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 1531,88, правомірно та відповідно до діючого законодавства.
Отже суд вказує, що позивачем сплачена сума витрачених сум страхових коштів вже після проведення відповідачем перевірки.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Донецький окружний адміністративний суд, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» є таким, що не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський шифер» до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині накладення штрафу у розмірі 1531,88 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.