Постанова № 69299261, 03.10.2017, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
623/1883/17
Номер документу
69299261
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер справи 623/1883/17

Номер провадження 2-а/623/133/2017

ПОСТАНОВА

іменем України

03 жовтня 2017 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

в складі: головуючого - судді Гуренко М.О.

з участю: секретаря - Телешевської В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

В серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії.

Просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, ідентифікаційний суд юридичної особи: 40387920, яка полягає у невиплаті, починаючи з 01.03.2016 року, пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1;

- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області,ідентифікаційний суд юридичної особи: 25793378, направлені на припинення виплати, починаючи з 01.03.2016 року, пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1;

- зобовязати Ізюмське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області 40367050, поновити виплату пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 негайно після проголошення судового рішення;

- зобовязати Ізюмське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області 40367050, виплатити заборгованість по пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 негайно після проголошення судового рішення.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач з 01.08.1996 року здобув право на отримання пенсії за віком. До жовтня 2014 року позивач перебував на обліку в Управлінні пенсійного фонду України Антрацитівського району Луганської області. З жовтня 2014 року позивач є внутрішньо-переміщеною особою та перебуває на обліку в Ізюмському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України, як внутрішньо переміщена особа, що отримує пенсію. З 01.03.2016 року УПФ припинило виплачувати пенсію до зясування місця проживання.

Вищезазначені дії відповідача позивач вважає протиправними, такими що суперечать нормам чинного законодавства, його права відповідачем порушенні, а тому вони підлягають судовому захисту.

Представник позивача в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідачі у судове засідання не зявилися, надали до суду письмові заперечення, у яких зазначено, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам врегульовано постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Згідно поданої заяви ОСОБА_1 17.10,2014 року до управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації відповідно п„ 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб», дані заявника внесені до Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, і видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб № НОМЕР_2 від 17.10.2014 року за адресою с. Підлиман вул. Підлиманська 21, Борівського району Харківської області.

На виконання листа Харківської Обласної державної адміністрації від 16.02.2016 року № 08-58/1140 стосовно цільового використання бюджетних коштів та виконання Указу Президента України від 30 січня 2015 року №40/2015 «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році» (а.с.53) була створена комісія під головуванням заступника голови районної державної адміністрації (Розпорядження голови Борівської районної державної адміністрації № 38 від 19.02.2016 року «Про створення в Борівському районі комісії щодо забезпечення перевірки правомірності взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та призначення їм відповідних соціальних виплат». (а.с.47).

Відповідно до листа від 17.02.2016 року №70/8-2403 Управління Служби безпеки України в Харківській області, наданого обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 1596/09 від 23.02.2016 року, щодо розгляду питання про зупинення соціальних виплат особам згідно списку до підтвердження фактичного мешкання за тимчасовим місцем проживання, вказаним у заяві переселенця, та виконання листа Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 22.02.2016 року № 01-46/05/1532: Отримані списки внутрішньо переміщених осіб, наданих Службою безпеки України, відпрацювало та в базі переселенців (згідно рекомендацій вищезазначених листів) зазначено ознаку «не перебування за фактичним місцем проживання». (а.с.51). Була проведена перевірка фактичного місця проживання внутрішньо перемішених осіб, в ході якої було встановлено, що ОСОБА_2 був відсутній за адресою с. Підлиман вул. Підлиманська 21, що підтверджує акт обстеження перевірки правомірності взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та призначення їм відповідних соціальних виплат, наданий Піддиманською сільською радою від 29.02.2016 року. (а.с.39,40).

За зверненням ОСОБА_2 28 березня 2016 року внесені зміни до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_2 від 17.10.2014 року у частині фактичного місця проживання на : с. Підлиман, вул. Євдокимова 30. (а.с.46).

Відповідно до списку Борівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 20.01.2017 року № 1 відповідно до п. 5 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», представниками управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації здійснена перевірка фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. На момент обстеження 31.01.2017 року за вказаною фактичною адресою у довідці: Борівський район, с. Підлиман, вул. Євдокимова б. 30 ОСОБА_2 був відсутній, про що складений акт матеріально-побутових умов сімї, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2004 року № 95. (а.с.42).

На виконання рішення начальника була проведена додаткова перевірка фактичного місця проживання ОСОБА_2, в ході якої було встановлено що ОСОБА_2 відсутній за адресою вул. Євдокимова б. 30, що підтверджує акт обстеження від 10.04.2017 року, складений представником управління соціального захисту населення та секретарем Підлиманської сільської ради. (а.с.41).

Згідно протоколу № 13 від 14 квітня 2017 року рішенням Комісії щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам дію довідки № НОМЕР_2 від 17.10.2014 року скасовано на підставі п. З ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у звязку з тривалою відсутністю (понад 60 днів) за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця проживання. (а.с.44).

Згідно поданої заяви ОСОБА_1 05.05.2017 року до управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації відповідно п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб», дані заявника внесені до Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, і видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб № НОМЕР_3 від 05.05.2017 року. (а.с.12).

Згідно списку Борівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 12.05.2017 року № 10 відповідно до п. 5 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, представниками управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації здійснена повторна перевірка фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. (а.с.34). На момент обстеження 13.05.2017 року за вказаною фактичною адресою у довідці: Борівський район, с. Підлиман, вул. Підлісна б. 7 гр. ОСОБА_2 був відсутній, про що складений акт матеріально-побутових умов проживання та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів зявитись до органу соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. (а.с.39). Відповідно до п. 6 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, 15.05.2017 року син ОСОБА_1 зявився до управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації з проханням повторно прийти за цією адресою для підтвердження фактичного місця проживання ОСОБА_1Ф, так як самостійно переміщатися ОСОБА_1 не може. 15.05.2017 року було проведено обстеження, в ході якого було встановлено, що ОСОБА_3Ф знаходиться за даною адресою, обстеження проводила соціальний інспектор управління соціального захисту населення. (а.с.40).

Згідно протоколу № 18 від 30 травня 2017 року рішенням Комісії щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам гр. ОСОБА_1 відмовлено у поновленні виплати пенсії на підставі п. 18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, так як повторне призначення можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. (а.с.17).

УПФ призупинило виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до списків наданих органами СБУ.

Поновлення виплати пенсій особам, зазначеним у списках здійснюється у Порядку призначення (відновлення соціальних виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою КМУ від 08.06.2016 року за № 365.

Питання призначення соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам врегульовано постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а такожЗаконом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-УІІ від 20.10.2014 р.

Пунктом 2 постанови КМУ від 08.06.2016 року № 365 встановлено, що Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у м. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цієюпостановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб". Механізм призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок).

Підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи-довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженогопостановою КМУ від 01.10.2014 року № 509(п. 2,5 Порядку). Скасування зазначеної довідки є підставою для відмови у виплаті пенсії. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі якого приймає рішення безпосередньо орган, що здійснює зазначену виплату (п. 13,14,15 Порядку).

З 14 червня 2016 року (дата набрання чинностіпостанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - Комісії).

Відповідно до п.12 Порядкуздійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 8 червня 2016 р. № 365 соціальні виплати припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сімї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;

5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. ст.69,71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на викладені обставини, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 19 Конституції Українист. ст. 9,11,17,69,71,94 КАС України, Постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, суд -

п о с т а н о в и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ізюмського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М. О. Гуренко