
Номер провадження 2-а/754/204/17
Справа №754/479/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 вересня 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Шевчука О.П.
при секретарі Базік А.В.
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що вона проживала у м. Києві і отримувала пенсію за віком.
У зв'язку з виїздом позивача на постійне місце проживання до Ізраїлю виплата пенсії позивачу була припинена та її виплата була відновлена на підставі рішення суду від 18.07.2016 року.
Після проведення перерахунку на підставі вищезазначеного рішення суду позивачу нарахована пенсія в розмірі 48 коп.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, оскільки розмір пенсії не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум, встановлений у державі, при проведенні перерахунку пенсії відповідач не провів її індексацію, не врахував надбавки та додаткові виплати позивачу я дитині війни тощо.
Посилаючись на викладене, позивач звертається до суду з даним позовом та просить його задовольнити.
Сторони у справі в судові засідання не з'явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, представник відповідача причини неявки суду не повідомив.
Оглянувши письмові докази у справі та оцінивши їх в сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач у справі є громадянкою України, виїхала на постійне місце проживання до держави Ізраїль, у зв'язку з чим нарахування та виплату пенсії їй було припинено.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.07.2016 року виплату пенсії ОСОБА_1 відновлено та позивачку було повідомлено про те, що їй нараховано пенсію у розмірі 48 коп.
Згідно із ч. 3 ст. 25 Конституції України Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
За приписами статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, виплату пенсію було поновлено позивачці на підставі постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 18.07.2016 року.
Виплата пенсії була поновлена позивачці згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року, на підставі наявних у матеріалах пенсійної справи документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно із ч. 1 ст. 43 Закону перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 4-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" для осіб, які втратили працездатність було установлено з 1 січня 2014 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 949 гривень.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність було установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 грудня - 1074 гривні.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність, було установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 01 січня 2016 року - 1074, 00 грн., з 01 травня 2016 року - 1130, 00 грн., з 01 грудня 2016 року - 1247, 00 грн.
З огляду на зазначене пенсія позивачки, починаючи з січня 2014 року, не може бути меншою встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з наведеного вище, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог позивачки про зобов'язання проводити виплату пенсії з урахуванням вимог діючого законодавства.
Крім того, виплата пенсії повинна здійснюватися позивачці з урахуванням індексації з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 8 КАС України і статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини як джерела права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Пічкур проти України", право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. Дійсно, заявник, який був економічно активним в Україні з 1956 до 1996 року, мав право на отримання пенсії після закінчення трудової діяльності та, як це передбачалося національним законодавством на час події, він знову отримував би свою пенсію після повернення в Україну. Тому ЄСПЛ дійшов до висновку, що заявник перебував у відносно схожій ситуації із пенсіонерами, які проживали в України, щодо самого права на отримання пенсії (пункт 51 рішення).
У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою: статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою, у поєднанні із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Таким чином, позивачка, проживаючи в Ізраїлі, як громадянка України, має такі ж самі конституційні права, як громадянин України, проживаючий на території України, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускає обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання громадянина України.
Відповідно до абзацу 3 частини другої статті 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Частинами першою, другою статті 42 Закону передбачено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.
Таким чином, позивачка має такі ж самі конституційні права, як громадянин України, які проживають на території України, це також стосується її права як на виплату пенсії, так і на індексацію та інші перерахунки таких виплат.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи викладене, суд вважає встановленим, що відповідач безпідставно відмовив позивачці у нарахуванні пенсії відповідно до вимог діючого законодавства, чим порушив її права та законні інтереси, які підлягають поновленню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивачці.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з дати поновлення виплати - 29.03.2015 року із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, як не працюючому пенсіонеру та дитині війни, передбачених чинним законодавством та здійснювати в подальшому перерахунок розміру пенсії відповідно змін в чинному законодавстві.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя