
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 556/1431/17
Рядок статзвіту № 90
26 вересня 2017 року
Володимирецький районний суд Рівненської області в складi:
головуючої судді Іванків О.В.
секретаря судових засіданьОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії та провести її виплату,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просить визнати протиправними дії Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в проведенні перерахунку йому пенсії відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача з 14.08.2017 року провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 з урахуванням частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії та стягнути на його користь судовий збір.
Позивач у судове засідання не з'явивився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача ОСОБА_3 - подала заперечення проти позову, мотивуючи його тим, що у позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», остання не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачу вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просила у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Дослідивши докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки застосування окремих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2 14 серпня 2017 року звернувся до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З відповіді Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 2448/05-01 від 21 серпня 2017 року, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком з відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і згідно ст. 28 даного Закону йому здійснюється нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж, тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 видано Рівненською обласною державною адміністрацією посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, серія В-1 № 424283.
З трудової книжки позивача встановлено, що загальний стаж ОСОБА_2 становить 44 роки.
Таким чином, позивач ОСОБА_2 як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, при стажі роботи більше 44 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України. Так, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України і у постановах від20 вересня 2016 року(справа № 21-1255а16).
Таким чином, суд приходить до висновку, що пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно зЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з врахуванням пільг, передбаченихЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.72 цього Кодексу.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогамист.94 КАС України.
На підставі викладеного,ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49,55,56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71,158-163,167,256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Володимирецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 з урахуванням частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 14 серпня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Стягнути з Володимирецького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області в користь ОСОБА_2 понесені ним при подачі позову судові витрати в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієїпостанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя: Іванків О.В.