Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2017 року о/об 11 год. 30 хв.Справа № 808/771/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»
до 1.Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС, 2.Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС, 3.Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» (надалі позивач або ПАТ «Донбасенерго») звернулось до суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС (надалі - відповідач-1 або Дніпропетровське управління ОВПП), Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС (надалі - відповідач-2 або Запорізьке управління ОВПП), Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі - відповідач-3 або ОВПП ДФС), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідачів-1,3 щодо нарахування пені в розмірі 183046 грн. 37 коп., нарахованої на щомісячну суму сплати розстроченої заборгованості з податку на прибуток у період з 31.12.2015 по 29.03.2016 (90 днів) у розмірі 60125 грн. 96 коп. та за період з 03.06.2016 (з дати набуття законної сили постановою суду про розстрочення податкового боргу) по 03.12.2016 (відповідно даним інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2016) у розмірі 122920 грн. 41 коп.; 2) зобов'язати відповідачів-2,3 скасувати пеню в розмірі 183046 грн. 37 коп., нараховану на щомісячну суму сплати розстроченої заборгованості з податку на прибуток у період з 31.12.2015 по 29.03.2016 (90 днів) у розмірі 60125 грн. 96 коп. та за період з дати вступу постанови суду до законної сили (03.06.2016) по 03.12.2016 (відповідно даним інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2016) у розмірі 122920 грн. 41 коп.; 3) зобов'язати відповідачів-2,3 внести зміни до інтегрованої картки платника податку позивача шляхом виключення з неї пені у розмірі 183046 грн. 37 коп. (з 31.12.2015 по 29.03.2016 (90 днів) у розмірі 60125 грн. 96 коп. та за період з дати вступу постанови суду до законної сили (03.03.2016) по 03.12.2016 (відповідно даним інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2016) у розмірі 122920 грн. 41 коп., нарахованої на суми податку на прибуток, сплату яких розстрочено відповідно до рішення суду.
Позивачем в адміністративному позові (т.1, а.с.4-11) зазначено, що СДПІ з ОВП у м.Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення коштів з ПАТ "Донбасенерго" (з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують), а саме: податок на додану вартість у сумі 169752081 грн. 88 коп.; податок на прибуток у сумі 55569263 грн. 18 коп. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 по справі №805/854/16-а, яка набрала законної сили 03.06.2016, адміністративний позов задоволений. Також, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 по справі №805/854/16-а були встановлені спосіб, порядок і строки виконання цього судового рішення: шляхом сплати ПАТ "Донбасенерго" в дохід державного бюджету податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 169752081 грн. 88 коп. впродовж 60 місяців зі сплатою заборгованості щомісячно до третього числа місяця, починаючи з 03.06.2016 по 03.04.2021 рівними частинами по 2829201 грн. 36 коп. та у травні 2021 року у сумі 2829201 грн. 64 коп. та податкового боргу з податку на прибуток у сумі 55569263 грн. 18 коп. впродовж 60 місяців зі сплатою заборгованості щомісячно до третього числа місяця, починаючи з 03.06.2016 по 03.04.2021 у сумі 926154 грн. 39 коп. та у травні 2021 року у сумі 926154 грн. 17 коп. У відповідності з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 по справі №805/854/16-а ПАТ "Донбасенерго" було проведено оплату розстроченої податкової заборгованості з податку на прибуток з авансового платежу за грудень 2015 року згідно графіку по строку 03.12.2016 за рахунок від'ємного значення з податку на прибуток, яке сталося за результатами Податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2016 року та заяви від 01.12.2016 №01-1.7/03250 про зарахування переплати з податку на прибуток в рахунок розстроченого боргу по строку 03.12.2016 у розмірі 926154 грн. 39 коп. При обробці даних інтегрованої картки платника податку з Електронного кабінету платника ДФС позивачем встановлено: оскільки, граничним строком (датою) сплати авансового платежу з податку на прибуток за грудень 2015 року є 30.12.2015, то на щомісячну суму сплати розстроченої заборгованості з податку на прибуток у розмірі 926154 грн. 39 коп., визначену відповідно до постанови Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 по справі №805/854/16-а за період з 31.12.2015 по 03.12.2016 була нарахована пеня у сумі 226469 грн. 35 коп. Позивач вважає неправомірним нарахування пені на щомісячну суму сплати розстроченої заборгованості з податку на прибуток у період з 31.12.2015 по 03.12.2016 у сумі 183046 грн. 37 коп., а саме: без врахування 90 днів, передбачених пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України - у сумі 60125 грн. 96 коп., та з 03.06.2016 по 03.12.2016 (після набрання постанови суду законної сили та сплати розстроченої суми податку) у сумі 122920 грн. 41 коп. Механізм розстрочення податкового боргу, встановлений нормами податкового законодавства, не передбачає, що на розстрочені суми податкового боргу нараховується пеня. ПАТ "Донбасенерго" вважає, що суми добровільно сплаченої ним пені, яка була нарахована на суми розстроченого судом податкового боргу у разі задоволення цього позову мають бути зараховані в рахунок податкового боргу ПАТ "Донбасенерго" в порядку черговості, встановленої податковим законодавством (п.87.9 ст.89, п.131.2 ст.132 Податкового кодексу України).
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідачем-3 подано до суду письмові заперечення (т.1, а.с.65-66, 75-77), в яких зазначено наступне: 1.Строк сплати податкового боргу по справі №805/854/15-а не перенесений судом, як це вважає підприємство, а встановлений саме порядок виконання судового рішення щодо стягнення податкового боргу. Тобто, замість застосування органом доходів і зборів заходів стягнення податкового боргу, які визначені ст.95 Податкового кодексу України, судом дозволено підприємству щомісячно рівними частинами самостійно погашати податковий борг. При цьому вказане судове рішення не звільняє підприємство від відповідальності, яка встановлена діючим податковим законодавством за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання та визначена у статтях 126 та 129 Податкового кодексу України. 2.Перенесенням строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу є розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, що визначено ст.100 Податкового кодексу України, платник податків має право звернутися до контролюючого органу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання. Інший механізм щодо надання розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) у Податковому кодексі України відсутній. ПАТ "Донбасенерго" із заявою про розстрочення (відстрочення) податкового боргу до СДПІ з ОВП у м.Дніпропетровську Міжрегіонального ГУ ДФС не зверталося, відповідне рішення про розстрочення податкового боргу органом доходів і зборів не приймалося, договори про розстрочення податкового боргу між СДПІ з ОВП у м.Дніпропетровську Міжрегіонального ГУ ДФС та підприємством не укладались. Відсотки за користування розстроченням СДПІ з ОВП у м.Дніпропетровську Міжрегіонального ГУ ДФС підприємству не нараховує. 3.Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим кодексів строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Враховуючи вище викладене, Відповідач-1 вважає нарахування пені ПАТ "Донбасенерго" з податку на прибуток правомірним та законним, що відповідає діючому податковому законодавству. Розстрочення виконання судового рішення, застосоване адміністративним судом, не звільняє платника податків від відповідальності, передбаченої п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України. Факт дотримання при цьому строків сплати, встановлених у судовому рішенні, не впливає на порушення строків сплати узгоджених грошових зобов'язань, визначених Податковим кодексом України, і не може нівелювати правове значення останніх.
Представник відповідачів-2,3 проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2016 у справі №805/854/16-а, яка набрала законної сили 13.06.2016, задоволено позов СДПІ з ОВПП у м.Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС до ПАТ "Донбасенерго" та стягнуто з рахунків у банках обслуговуючих ПАТ "Донбасенерго" кошти за податковим боргом у загальній сумі 225321345 грн. 06 коп., у тому числі: з податку на додану вартість у сумі 169752081 грн. 88 коп.; з податку на прибуток у сумі 55569263 грн. 18 коп. (т.1, а.с.12-15).
Також, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2016 у справі №805/854/16-а встановлено порядок виконання судового рішення шляхом сплати ПАТ "Донбасенерго" у дохід державного бюджету податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 169752081 грн. 88 коп. впродовж 60 місяців із сплатою заборгованості щомісячно до третього числа місяця, починаючи з 03.06.2016 по 03.04.2021 рівними частинами по 2829201 грн. 36 коп. та у травні 2021 року у сумі 2829201 грн. 64 коп. та податкового боргу з податку на прибуток у сумі 55569263 грн. 18 коп. впродовж 60 місяців із сплатою заборгованості щомісячно до третього числа місяця, починаючи з 03.06.2016 по 03.04.2021 у сумі 926154 грн. 39 коп. та у травні 2021 року у сумі 926154 грн. 17 коп. Встановлено, що погашення податкового боргу здійснюється ПАТ "Донбасенерго" грошовими коштами, а також за допомогою будь-яких інших механізмів погашення податкового боргу (податкових зобовязань), які передбачені чинним законодавством України. ПАТ "Донбасенерго" має право достроково погашати заборгованість із збереженням розміру та строків оплати інших чергових платежів, які залишаються несплаченими відповідно до підписаного сторонами і наданого суду графіку погашення податкового боргу (т.1, а.с.12-15).
Судом досліджено: Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік (звітна, річна), якою ПАТ "Донбасенерго" визначило самостійно авансовий внесок з податку на прибуток за грудень 2015 року у сумі 7555303 грн. 18 коп. (т.1, а.с.16-20); Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, якою ПАТ "Донбасенерго" визначило податок на прибуток за звітний період у сумі 48013960 грн. 00 коп. (т.1, а.с.21-24); Заяву ПАТ "Донбасенерго" подану відповідачу-1 (вих.№01-1.7/03250 від 01.12.2016) про зарахування переплати з податку на прибуток в рахунок сплати частки розстрочених сум з податку на прибуток згідно рішення суду по справі №808/854/16-а (т.1, а.с.25).
Згідно наданої до суду інтегрованої картки ПАТ "Донбасенерго" з податку на прибуток за період з 31.12.2015 по 31.12.2016 позивачу нараховано пеню у сумі 226469 грн. 35 коп. (т.1, а.с.28-30, 59-64; т.2, а.с.91-97).
Позивач не погоджується з нарахованою Дніпропетровським управлінням ОВПП пенею у сумі 183046 грн. 37 коп. та погоджується з нарахованою пенею у сумі 43422 грн. 98 коп. (43422 грн. 98 коп. = 226469 грн. 35 коп. - 183046 грн. 37 коп.).
При цьому, позивачем надано до суду докладний Розрахунок пені, який, на його думку, відповідає вимогам пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України та іншим нормам права, з яких виходить, що 183046 грн. 37 коп. пені нараховано контролюючим органом протиправно (т.2, а.с.12, 85).
У відповідачів-1,2,3 з приводу арифметичних калькуляцій вирахування позивачем пені у сумі 183046 грн. 37 коп. зауваження відсутні.
Позивач надав суду пояснення (т.2, а.с.1-6), в яких зазначив: "… ПАТ "Донбасенерго" 03.02.2015 подало податкову декларацію з податку на прибуток підприємств №9079814568 за 2014 рік, якою визначило розмір щомісячного авансового внеску з податку на прибуток підприємств в сумі 10032742 грн. В строк не пізніше 30.12.2015 позивач повинен був сплатити 10032742 грн. авансового внеску з податку на прибуток підприємств за грудень 2015, але не сплатив його в повному обсязі. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 у справі №805/854/16-а, стягнута в дохід державного бюджету, зокрема, вказана податкова заборгованість позивача. При цьому, відповідно до ст.257 КАС України, постановою суду були встановлені спосіб, порядок і строки виконання судового рішення: шляхом сплати позивачем в дохід державного бюджету податкового боргу з податку на прибуток підприємства в сумі 55569263,18 грн. впродовж 60 місяців із сплатою заборгованості щомісячно до третього числа місяця, починаючи з 03.06.2016 по 03.04.2021 рівними частинами по 926154,39 грн. Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку МГУ ДФС України складений та надісланий позивачу ОСОБА_1 погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС (у тому числі недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) від 27.05.2016 №805/854/16-а до рішення суду від 23.05.2016 №805/854/16-а (далі - ОСОБА_1 погашення). Відповідно до встановленого порядку виконання судового рішення та ОСОБА_1 погашення частина податкового боргу в сумі 926154,39 грн. з податку на прибуток мала бути сплачена не пізніше 03.12.2016. 03.12.2016 вона була сплачена за рахунок переплати за податком на прибуток підприємств за відповідною заявою позивача, тобто позивач виконав грошове зобов'язання в строк, який визначений судовим рішенням та ОСОБА_1 погашення, що підписаний контролюючим органом. Контролюючий орган, в якому ПАТ "Донбасенерго" перебувало на податковому обліку станом на 03.12.2016 (основне місце обліку) - Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - нарахував пеню за прострочення сплати грошового зобов'язання в сумі 926154,39 грн. за період з 31.12.2015 (перший день після спливу граничного терміну сплати грошового зобов'язання) по 03.12.2016 (день оплати). Пеня нарахована в загальній сумі 226469,35 грн. Позивач вважає безпідставним нарахування пені в сумі 183046,37 грн. … У зв'язку з цим, контролюючий орган не мав права на нарахування пені на суму самостійно нарахованого але несплаченого позивачем грошового зобов'язання до закінчення періоду в 90 днів, тобто до 29.03.2016 включно. Таким чином, нарахувавши позивачу пеню за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 контролюючий орган порушив пп."а" пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України. Внаслідок цього порушення позивачу було безпідставно нарахована пеня в розмірі 60125,96 грн. … В день складення ОСОБА_1 погашення (27.05.2016) податковий борг з податку на прибуток, стягнутий постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 у справі №805/854/16-а, в інтегрованій картці платника погашений. Чергові суми розстрочення у розмірі 926154,39 грн. відображаються в інтегрованій картці платника в дати, визначені згідно з ОСОБА_1 погашення розстрочених (відстрочених) сум, а саме 3 числа кожного місяця, починаючи з 03.06.2016. Тобто, відповідачі здійснили всі передбачені Порядком обліку дії по оформленню розстрочення податкового боргу, який стягнутий постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 у справі №805/854/16-а, зокрема, погасили (зменшили) податковий борг в сумі 55569263,18 грн., тобто в сумі, яка передбачена ОСОБА_1 погашення. Фактичне списання розстроченої суми податкового боргу підтверджується як даними інтегрованої картки платника ("мінусові" проводки від 27.05.2016), так і даними поточного обліку стану розрахунків позивача по сплаті податків, зборів т datastoretyedptfnяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїяяЫїя
Судом досліджено "ОСОБА_1 погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС (у тому числі недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) від 27.05.2016 №805/854/16-а до рішення суду від 23.05.2016 №805/854/16-а" (т.2, а.с.7-8).
Позивачем надано до суду листи Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС від 30.05.2017 за №29491/10/28-10-47-02-19 та від 08.06.2017 за №31547/10/28-10-47-02-19 за змістом яких заборгованість зі сплати податків, зборів та обов'язкових платежів у розмірі 85660384,32 грн. відповідає показникам інтегрованих карток платника ПАТ "Донбасенерго" (код ЄДРПОУ 23343582) інформаційної системи органів ДФС "Податковий блок". Станом на 29.05.2017 загальна сума розстроченого податкового боргу по ПАТ "Донбасенерго" складає 495061820,20 грн., в т.ч.: з податку на прибуток - 90304001,30 грн.; з податку на додану вартість - 404757818,90 грн. (т.2, а.с.21-22).
У дослідженій судом Службовій записці оформленій Заступником начальника управління - начальником відділу супроводження підприємств чорної та кольорової металургії Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС "Про виправлення помилок в ІС "Податковий блок"", зокрема, зазначено: "… Підприємство ПАТ "Донбасенерго", код ЄДРПОУ 23343582 перебуває на обліку в Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків ДФС з 03 березня 2017 року. Підприємство протягом 2017 року сплачує податковий борг з податку на додану вартість (код платежу 14010100) та податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (код платежу 11020100), який розстрочений за рішеннями суду №805/854/16-а від 23.05.2016, №805/1577/16-а від 27.07.2016 та №805/4205/15-3 від 14.12.2015. При проведенні аналізу ІКП підприємства в ІС "Податковий блок" у 2017 році встановлено, що в ІКП за кодами платежів 14010100 та 11020100 ПАТ "Донбасенерго", код ЄДРПОУ 23343582 за період з 01.01.2017 по 31.03.2017 не відбувається нарахування чергових часток розстрочення податкового боргу по встановленим строкам. У зв'язку з вказаним, не нараховується також пеня на розстрочений податковий борг та наявна сума переплати в ІКП з податку на додану вартість та податку на прибуток ПАТ "Донбасенерго", що не відповідає фактичним даним. При цьому в підсистемі "Облік платежів" ІС "Податковий блок" (розділ "Облік розстрочок (відстрочок)" підрозділ "Журнал розстрочок (відстрочок)" "Графік" розстрочення податкового боргу, надані підприємству у 2015 та 2016 роках (по справах №805/854/16-а від 23.05.2016, та №805/1577/16-а від 27.07.2016 та №805/4205/15-а від 14.12.2015) відсутні. Крім того, за 2016 рік в ІКП платника пеня за розстрочений податковий борг за рішенням суду, по зазначених вище справах, нараховується без врахування вимог ст.129 пп.129.1.1 абз."а" Податкового кодексу України. ПАТ "Донбасенерго" щомісячно звертається до суду з позовами про визнання протиправними дій контролюючого органу з нарахування пені за перші 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати за податковими деклараціями … Оскільки нарахування пені протягом перших 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати за податковими деклараціями, поданими після 01.09.2015, очевидно суперечить статті 129 Податкового кодексу України, єдиною можливістю уникнути негативного вирішення спорів на користь платника та нанесення збитків Державному бюджету внаслідок сплати та стягнення з Офісу ВПП ДФС судового збору є коректне рознесення вказаних розстрочень за рішеннями суду. Крім того, листом від 03.04.2017 ПАТ "Донбасенерго" повідомляє Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС, що при обробці даних інтегрованої картки платника податку з Електронного кабінету ДФС встановлено відсутність нарахування розстрочених сум ПДВ та податку на прибуток, починаючи з січня 2017 року, та просить відновити в ІКПП нарахування розстрочених сум податкових зобов'язань, згідно затвердженим графікам сплати, у відповідності з Постановами Донецького окружного адміністративного суду. Враховуючи вищевикладене, Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС просить сприяти у вирішенні питання приведення у відповідність облікових даних в ІКП з податку на додану вартість (код платежу 14010100) та податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (код платежу 11020100) по ПАТ "Донбасенерго", код ЄДРПОУ 23343582 в частині нарахувань чергових часток за розстроченим податковим боргом/зобов'язанням, що надані підприємству за рішеннями суду, та поновлення відображення в підрозділі "Журнал розстрочок (відстрочок)" розстрочення по справі №805/4205/15-а від 14.12.2015 …" (т.2, а.с.23-24).
Вирішуючи спір по суті суд, з урахуванням зазначеного вище, виходить з наступного.
У п.137.4 ст.137 Податкового кодексу України зазначено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду (…).
Відповідно до п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: 49.18.1. календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; 49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); 49.18.3. календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; 49.18.4. календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу; 49.18.5. календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з п.9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України у січні - грудні 2015 року платники зобов'язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. Починаючи з 1 січня 2016 року щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств не сплачуються.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України (у редакції до 01.01.2015) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом. Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до/або на день подання митної декларації. Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. На суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу (в тому числі за наслідками попередніх звітних (податкових) періодів) зменшується сума авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом. Якщо сума авансових внесків з податку на прибуток, сплачена при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, перевищує суму авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом, сума перевищення зараховується у зменшення авансових внесків, визначених цим пунктом, у наступних звітних місяцях до повного її погашення. Платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році без подання податкової декларації за звітні (податкові) періоди (календарний квартал, півріччя та дев'ять місяців) та не сплачують авансового внеску. Платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків. У разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому цим Кодексом. Платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов'язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань. У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань. При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно. Форма розрахунку, передбачена у цьому пункті, затверджується у порядку, встановленому цим Кодексом. Податкова декларація та розрахунок щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Як зазначено у п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України (у редакції після 01.01.2015), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; (…).
У ст.31 Податкового кодексу України зазначено наступне: "31.1. Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. 31.2. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. 31.3. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом".
При цьому, у ст.32 Податкового кодексу України зазначено наступне: "32.1. Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. 32.2. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки. 32.3. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку".
З урахуванням наведених норм права та матеріалів справи, суд вважає, що позивачу необґрунтовано нарахована пеня за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 у сумі 60125 грн. 96 коп.
Також, у ч.1 ст.257 КАС України зазначено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно з п.3.9 розділу ІІ "Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків", затвердженого 10.10.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №574, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385, на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Як передбачено п.1 глави 1 розділу VІ "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - "Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), відображення в підсистемі, що забезпечує облік платежів, відомостей про надані платникам податків розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), здійснюється відповідно до статті 100 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України та порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків. Кожний випадок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань або податкового боргу оформлюється окремим рішенням. Первинними документами, що є підставою для розстрочення (відстрочення) сплати грошових зобов'язань (податкового боргу) перед бюджетом та скасування наданих розстрочень (відстрочень), є: рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу); договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу); рішення про скасування розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу); додаткова угода до договору у разі дострокового погашення розстрочених (відстрочених) сум; додаткова угода до договору у разі прийняття рішення про перенесення раніше визначених строків розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу); графік погашення розстрочених (відстрочених) сум боргу, складений на підставі рішення суду або відповідного закону, що передбачає надання платнику податків розстрочення (відстрочення) (…).
Відповідно до п.1 глави 3 розділу VІ "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" надання розстрочок (відстрочок) грошових зобов'язань (податкового боргу) відображається в ІКП як зменшення суми грошових зобов'язань (податкового боргу) за датою укладання договору про розстрочення (відстрочення). Для відображення розстрочених (відстрочених) сум грошових зобов'язань (податкового боргу) в ІКП відображається обліковий показник (операція) щодо надання розстрочення (відстрочення) усієї суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) згідно з договором про розстрочення (відстрочення). Відображення в ІКП чергової суми розстрочення (відстрочення) здійснюється шляхом використання облікових показників (операцій) щодо нарахування платежу згідно з графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум, передбаченим договором про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) (спеціальним законом або рішенням суду). Погашення суми розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) здійснюється у загальному порядку погашення згідно з черговістю виникнення. При нарахуванні чергової частки розстрочення (відстрочення) сум податкового боргу в ІКП відбувається нарахування пені за несвоєчасну сплату на суму нарахованої частки податкового боргу за період: з 91-го дня після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України, і по дату надання розстрочення (відстрочення) податкового боргу (у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати платником податків грошового зобов'язання, визначеного у поданій ним звітності); (…).
У разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків (п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України).
З урахуванням наведених норм права та матеріалів справи, суд вважає, що позивачу необґрунтовано нарахована пеня за період з 03.06.2016 по 03.12.2016 у сумі 122920 грн. 41 коп.
Таким чином, суд погоджується з думкою позивача, що 183046 грн. 37 коп. пені нараховано контролюючим органом протиправно.
Відповідачами-1,2,3 не надано до суду доказів намагання внести зміни до інтегрованої картки позивача шляхом виключення з неї пені у сумі 183046 грн. 37 коп.
Нарахована пеня у сумі 183046 грн. 37 коп. не є рішенням у розумінні приписів ст.17 КАС України, а, отже, суд вважає, що у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання контролюючого органу скасувати пеню у сумі 183046 грн. 37 коп. має бути відмовлено.
Водночас позовні вимоги про визнання протиправними дій контролюючого органу щодо нарахування пені у сумі 183046 грн. 37 коп. та зобов'язання контролюючого органу внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення з неї нарахованої пені у сумі 183046 грн. 37 коп. суд вважає такими, що можуть бути задоволені.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково (ч.1 ст.162 КАС України).
Звідси, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2,3 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Як зазначено у ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» пені у сумі 183046 грн. 37 коп., а саме: за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 у сумі 60125 грн. 96 коп. та за період з 03.06.2016 по 03.12.2016 у сумі 122920 грн. 41 коп.
Зобовязати Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника податку Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» шляхом виключення з неї пені у сумі 183046 грн. 37 коп., а саме: за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 у сумі 60125 грн. 96 коп. та за період з 03.06.2016 по 03.12.2016 у сумі 122920 грн. 41 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з бюджетних асигнувань Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з бюджетних асигнувань Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Повернути Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» судовий збір у сумі 1145 грн. 70 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 08.09.2017.
Суддя О.О. Прасов
правовий акт № 2755-VI від 02.12.2010" target="_blank">56.21 ст.56 Податкового кодексу України).
З урахуванням наведених норм права та матеріалів справи, суд вважає, що позивачу необґрунтовано нарахована пеня за період з 03.06.2016 по 03.12.2016 у сумі 122920 грн. 41 коп.
Таким чином, суд погоджується з думкою позивача, що 183046 грн. 37 коп. пені нараховано контролюючим органом протиправно.
Відповідачами-1,2,3 не надано до суду доказів намагання внести зміни до інтегрованої картки позивача шляхом виключення з неї пені у сумі 183046 грн. 37 коп.
Нарахована пеня у сумі 183046 грн. 37 коп. не є рішенням у розумінні приписів ст.17 КАС України, а, отже, суд вважає, що у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання контролюючого органу скасувати пеню у сумі 183046 грн. 37 коп. має бути відмовлено.
Водночас позовні вимоги про визнання протиправними дій контролюючого органу щодо нарахування пені у сумі 183046 грн. 37 коп. та зобов'язання контролюючого органу внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення з неї нарахованої пені у сумі 183046 грн. 37 коп. суд вважає такими, що можуть бути задоволені.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково (ч.1 ст.162 КАС України).
Звідси, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2,3 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Як зазначено у ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» пені у сумі 183046 грн. 37 коп., а саме: за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 у сумі 60125 грн. 96 коп. та за період з 03.06.2016 по 03.12.2016 у сумі 122920 грн. 41 коп.
Зобовязати Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника податку Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» шляхом виключення з неї пені у сумі 183046 грн. 37 коп., а саме: за період з 31.12.2015 по 29.03.2016 у сумі 60125 грн. 96 коп. та за період з 03.06.2016 по 03.12.2016 у сумі 122920 грн. 41 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з бюджетних асигнувань Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з бюджетних асигнувань Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Повернути Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» судовий збір у сумі 1145 грн. 70 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 08.09.2017.
Суддя О.О. Прасов