Постанова № 69261119, 20.09.2017, Ладижинський міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
20.09.2017
Номер справи
135/912/17
Номер документу
69261119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 135/912/17

Провадження № 2-а/135/57/17

ПОСТАНОВА

іменем України

20.09.2017 м. Ладижин

Ладижинський міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Патраманського І.О.,

при секретарі

судового засідання ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у м. Ладижин Вінницької області, у залі судового засідання, адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Бершадського обєднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з цим позовом і повідомив, що є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, станом на 1 січня 1993 року прожив у зоні посиленого радіологічного контролю чотири роки, тому має право на зниження пенсійного віку на 5 років.

07.04.2017року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про призначення йому, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, пенсії за віком із скороченням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та подав необхідні документи.

Однак, 07.07.2017року отримав розпорядження № 9 від 04.07.2017 року про відмову у призначенні йому пенсії. Свою відмову відповідач мотивував тим, що відсутні 4 роки роботи чи постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю. Вважає це розпорядження неправомірним та таким, що порушує його особисті права та інтереси. У зв'язку з чим просить визнати неправомірним рішення (розпорядження) відповідача № 9 від 04.07.2017 року про відмову йому у призначенні пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати відповідача призначити та виплачувати йому пенсію за віком із скороченням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до поданої ним 07.04.2017 року заяви про призначення пенсії.

У судове засідання ОСОБА_2 не зявився, однак подав до суду заяву, у якій просить позов задовольнити, а справу розглянути за його відсутності.

У судове засідання представник відповідача - Бершадського об'єднаного управління пенсійного фонду України Вінницької області не зявилася, однак представник за довіреністю ОСОБА_3 подала до суду заяву, у якій просила відмовити в задоволенні позову, справу розглянути за відсутності представника відповідача, подані раніше відповідачем заперечення підтримує у повному обсязі.

Згідно поданих до суду заперечень, вважає, що відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для проведення перерахунку пенсії щодо переходу на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_4 немає підстав, оскільки станом на 01.01.1993 року відсутні 4 роки роботи чи постійного проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Зазначає, що відповідно до наданих ОСОБА_2 документів, а саме, довідок відділу ведення реєстру територіальної громади Ладижинської міської ради він був дійсно зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 25.02.1987 по 07.04.2017 року, однак, дані трудової книжки заявника про роботу у Христинівській дистанції Шевченківської колії Одеської залізниці з 06.02.1985 по дату звернення, суперечать довідці відділу, хоча саме постійне проживання нею й не підтверджується.

Дослідивши докази і давши їм належну правову оцінку, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з приписами статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

У відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якою потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на призначення та виплату пенсії із зменшенням пенсійного віку на 2 роки, та додатково 1 рік за 3 роки проживання роботи, але не більше 5 років, яка провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня їх надходження і приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому, відповідно до п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсії, заяви про призначення пенсії. У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі документи, орган, що призначає пенсії, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії за віком виникає після досягнення чоловіками 60 років та наявності страхового стажу не менше п'ятнадцяти років.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 на момент звернення до Бершадського обєднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, досяг 55 річного віку і на підставі ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років, оскільки він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, та станом на 1 січня 1993 року прожив у цій зоні більше 4 років. Однак, розпорядженням № 9 від 04.07.2017року позивачеві відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку у звязку з тим, що дані трудової книжки заявника про роботу у Христинівській дистанції Шевченківської колії Одеської залізниці з 06.02.1985 по дату звернення, суперечать довідці відділу ведення реєстру Ладижинської територіальної громади.

Дані факти підтверджуються сукупністю доказів, що не викликають сумнівів у своїй достовірності та допустимості.

Із паспорту громадянина України серії АВ 734363, виданого 23.03.1962 року Ладижинським МВ УМВС України у Вінницькій області, видно, що ОСОБА_2 народився 23.03.1962 року.

Із посвідчення серії В-І № 494291 від 28.04.1994 року, виданого Вінницькою обласною державною адміністрацією видно, що воно видано громадянину ОСОБА_4, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю(категорія 4).

Із розпорядження Бершадського обєднаного управління Пенсійного фонду України № 9 від 04.07.2017року, видно, що відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_4 відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки для того немає підстав через відсутність 4 років необхідного проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю, адже ОСОБА_2 постійно не проживав в зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 01.01.1993 року відсутні 4 роки такої роботи, постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю.

Із довідки про реєстрацію місця проживання № 5381 від 24.07.2017 року, виданої відділом ведення реєстру Ладижинської територіальної громади видно, що з 25.02.1987 року і по дату видачі довідки місцем проживання ОСОБА_2 є АДРЕСА_1.

Із довідки № 5380 від 24.07.2017 року, виданої відділом ведення реєстру Ладижинської територіальної громади видно, що ОСОБА_2 з 25.02.1987 року і по дату видачі довідки дійсно був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Із відповіді виробничого підрозділу Служби колії Христинівська дистанція колії регіональної філії «Одеська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» № 10/524 від 02.08.2017 року, що надана адвокату ОСОБА_5 видно, що періоди роботи ОСОБА_2 відповідають, зазначеним у трудовій книжці. За період роботи ОСОБА_2 в дистанції колії, будь-яке житло дистанцією йому не надавалось, у тому числі у м. Христинівка Черкаської області. Згідно особової картки П-2, ОСОБА_2 проживає за адресою: 24320, Вінницька область, Тростянецький район, м. Ладижин, 2 мікрорайонАДРЕСА_2.

Із показів свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 видно, що вони є сусідами ОСОБА_2 та підтверджують той факт, що він зі своєю сімєю з лютого 1987 року і по 20.09.2017 року постійно проживав в квартирі 60 будинку 44, що у м. Ладижин Вінницької області та нікуди зі своєї квартири не виселявся.

Перераховані докази і вимоги нормативних актів суд приймає до уваги, так як вони зібрані з дотриманням вимог законів і перевірені на відповідність та допустимість відносно предмета спору.

Посиланнявідповідача на відсутність у позивача ОСОБА_2 необхідних 4 років роботи чи постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, суд не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовані, наданими суду доказами та вимогами законів.

ОСОБА_2 уже визнаний особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням, виданим йому компетентним органом в межах чинного законодавства. Воно ніким не оспорювалось, є чинним, а отже, підтверджує його статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, що передбачено ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", факт проживання у зоні посиленого радіологічного контролю підтверджується довідкою про період проживання на цій території, що узгоджується із ч. ч. 3, 4 ст. 15 даного Закону.

Посвідчення та довідку суд приймає до уваги, оскільки вони видані компетентними органами, містять усі необхідні реквізити, підписи та печатки.

Із трудової книжки серії БТ-І № 6482210 від 23.11.1982 року, видно, що вона належить ОСОБА_4 та підтверджує те, що він працював оператором дефектоскопного візка Христинівської дистанції колії Одеської залізниці з 06.02.1985 року (наказ від 07.02.1985 №55/к) по 30.11.2015, а з 01.12.2015 по теперішній час оператором дефектоскопного візка виробничого Підрозділу Служби колії Христинівська дистанція колії регіональної філії «Одеська залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (наказ від 01.12.2015 №1/ОС).

Однак суд звертає увагу на те, що все ж таки ОСОБА_2 фактично проживав у ІНФОРМАЦІЯ_3, за місцем своєї реєстрації. Беручи до уваги його посадові обовязки та місцезнаходження робочого місця (ст. Ладижин) видно, що у нього не було та немає ніякої необхідності проживати в іншому місці, зокрема, у м. Христинівка Черкаської області. Сумніви відповідача у тому, що він не міг проживати у місті Ладижин у звязку з його роботою в Христинівській дистанції колії Одеської залізниці є повністю надуманими та не підтверджені жодними доказами.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, у судовому засіданні доведено, що ОСОБА_2 має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, а субєкт владних повноважень неправомірно відмовив позивачці у реалізації її права та не довів у суді правомірності прийнятого ним рішення, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати із Державного бюджету України.

Квитанцією від 09 серпня 2017 року документально підтверджено судові витрати, здійснені позивачем в розмірі 640,00 грн., а тому вони підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі ст. ст. 17-19, 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України, керуючись ст. ст. 14, 15, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 13, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним розпорядження Бершадського обєднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 2 від 04.07.2017 року про відмову ОСОБА_4 у призначенні пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Бершадське обєднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком, як особі, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, 4 категорії із зменшенням пенсійного віку, у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виплачувати пенсію з 07 квітня 2017 року.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 640,00 грн. судових витрат.

Допустити до негайного виконання постанову в межах стягнення присуджених виплат пенсії за один місяць.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ладижинський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті160цьогоКодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя

" title="Кодекс адміністративного судочинства України; нормативно-правовий акт № 2747-IV від 06.07.2005" target="_blank">104-106 Кодексу адміністративного судочинства України, керуючись ст. ст. 14, 15, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 13, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним розпорядження Бершадського обєднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 2 від 04.07.2017 року про відмову ОСОБА_4 у призначенні пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Бершадське обєднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком, як особі, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, 4 категорії із зменшенням пенсійного віку, у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виплачувати пенсію з 07 квітня 2017 року.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 640,00 грн. судових витрат.

Допустити до негайного виконання постанову в межах стягнення присуджених виплат пенсії за один місяць.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ладижинський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті160цьогоКодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя