
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Панас О.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"02" жовтня 2017 р. Справа № 569/2744/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Мацького Є.М.
ОСОБА_2,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "24" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягали у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця із 01.03.2016, додатково включивши до врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % від загального розміру 8857,74 грн., що складається із матеріальної допомоги на оздоровлення 4542,59 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 4313,15 грн. та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3 із 01.03.2016, додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % від загального розміру 8857,74 грн., що складається із матеріальної допомоги на оздоровлення 4542,59 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 4313,15 грн.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 24.04.2017 визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3 додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з 22.08.2016. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3І,, додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90 % матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням виплачених сум, починаючи із 22.08.2016. Стягнуто з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_3 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 ( шістсот сорок ) грн. 00 копійок.
В апеляційній скарзі Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Рівненського міського суду від 11.05.2016 задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 та зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, код ЄДРПОУ 40373305, провести перерахунок та виплату пенсії по віку, призначеної згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_3, виходячи із розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 за №08-502, починаючи із 01 березня 2016 року. Постанова суду набрала законної сили .
На письмове звернення позивача щодо перерахунку пенсії згідно норм чинного законодавства з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідач надав лист-відповідь від 31.01.2017 № 39/10, в якому зазначив, що 01.12.2015 скасовано порядок перерахунку пенсії державним службовцям, форма довідки, яка передбачала включення до неї відомостей про заробітну плату для перерахунку пенсії працюючим (непрацюючим) державним службовцям скасована, а тому позивач позбавлена права на врахування сум виплат матеріальної допомоги при визначенні розміру пенсійної виплати.
Не погоджуючись з рішенням відповідача позивач звернулася до суду.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції прийшов до висновку, що дії відповідача є неправомірними, оскільки перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Окрім того, суд першої інстанції зазначив, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, яким визначено, що позивач набула право на перерахунок пенсії згідно ст. 37-1 Закону України "Про Державну службу" на підставі наданої довідки ВК РМР від 03.03.2016 № 08-502, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Стаття 37-1 вказаного Закону викладена так: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31 травня 2000 року.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції чинній на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII.
Згідно із пунктом 2 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітку працюючих службовців.
На запит позивача виконавчим комітетом Рівненської міської ради було лише надано інформацію про середню матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, які були нараховані та виплачені головним спеціалістам у січні-грудні 2015 року.
Враховуючи обставини справи та вищенаведені норми права, у відповідача не було жодних підстав для перерахунку пенсії позивачу з врахуванням матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції, що перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, яким визначено, що позивач набула право на перерахунок пенсії згідно ст. 37-1 Закону України "Про Державну службу" на підставі наданої довідки ВК РМР від 03.03.2016 № 08-502, оскільки постанова Рівненського міського суду від 11.05.2016, яка набула законної сили, виконана відповідачем. Предметом спору у даній справі є здійснення перерахунку пенсії позивача з врахуванням інших складових заробітної плати, що не досліджувалися судом при розгляді справи № 569/3657/16-а та не були включені до довідки виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 № 08-502.
Таким чином, суд першої інстанції задовольняючи позов частково, неправильно застосував норми матеріального права, а висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволені позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "24" квітня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 в задоволенні адміністративного позову за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Є.М. Мацький
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33027
3- відповідачу: Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Яворницького,34,м.Рівне,33001
- ,