Постанова № 69259469, 28.09.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
802/84/17-а
Номер документу
69259469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/84/17-а

Головуючий у 1-й інстанції: Бошкова Ю.М.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

28 вересня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Граб Л.С. Гонтарука В. М.

секретар судового засідання: Черняк А.В.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" до Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру про стягнення штрафних санкцій,

В С Т А Н О В И В :

В січні 2017 року державне підприємство "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" звернулось до суду з адміністративним позовом до Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру, в якому просило стягнути штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 10370 грн., який був застосований до відповідача на підставі постанови № 06/10-03-18-ПШ від 27.07.2016 року та постанови № 06/10-02-38-ПШ від 25.10.2016 року.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в позові, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

14 березня 2017 року до суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу (вх.№ 4408/17) від позивача.

Ухвалою суду від 25 травня 2017 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішень у справі № 802/1180/16-а, предметом якої є визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії від 27.07.2016 №06/10-03-18-ПШ, якою накладено на Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр штраф у розмірі 5100 грн та у справі № 802/683/17-а, предметом якої є визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії від 25.10.2016 №06/10-02-38-ПШ про накладення на відповідача штрафу в сумі 5270 грн.

Ухвалою суду від 08 вересня 2017 року провадження у даній справі поновлено та призначено до розгляду апеляційну скаргу відповідача.

В судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник позивача заперечила проти задоволення апеляційної скарги та просила залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, 15.04.2016 посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Вінницькій області проведено планове обстеження Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів І категорії з надійності електропостачання, у разі коли перерви в електропостачанні призводять до негативних наслідків техногенного та природного характеру, а також для яких встановлено екологічну броню електропостачання та/або у власності чи оперативному управлінні яких є виробничі обєкти підвищеної небезпеки, внесені до Державного реєстру, за результатами якого винесено припис №06/10-20-4-ПР про усунення порушень законодавства.

19.07.2016 проведено позапланову перевірку щодо виконання Вінницьким обласним клінічним високоспеціалізованим ендокринологічним центром припису №06/10-20-4-ПР від 15.04.2016 та складено акт перевірки (протокол) №06/10-20-4-АП, яким зафіксовано ухилення від виконання вимог вказаного припису.

19.07.2016 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії видано розпорядження №06/10-01-10-РП, не виконання якого тягне за собою накладення штрафних санкцій.

Враховуючи те, що відповідачем не виконані вимоги припису, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії винесено постанову від 27.07.2016 №06/10-03-18-ПШ та накладено Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр штраф у розмірі 5100 грн.

18.10.2016 проведено позапланову перевірку щодо виконання Вінницьким обласним клінічним високоспеціалізованим ендокринологічним центром розпорядження №06/10-01-10-РП від 19.07.2016 та складено акт перевірки (протокол) №06/10-20-5-АП, яким зафіксовано ухилення від виконання вимог вказаного розпорядження.

Оскільки Вінницьким обласним клінічним високоспеціалізованим ендокринологічним центром не виконані вимоги розпорядження, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії винесено 25.10.2016 постанову №06/10-02-38-ПШ та накладено штраф у розмірі 5270 грн.

Враховуючи, що відповідачем добровільно не сплачено суми штрафів, позивач звернувся до суду для їх стягнення.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що штрафні санкції в розмірі 10370 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив та не оскаржив рішення, на підставі яких вони накладені.

Колегія суддів апеляційної інстанції частково погоджується з такою позицією суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Нормами ч. 3 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929 (далі - Положення № 929) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

За приписами п. 11 Положення № 929 Держенергонагляд має право: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно з ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду, тягне за собою застосування до субєкта господарювання штрафних санкцій.

Положеннями ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 (далі - Положення № 1312), суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п. 11 цього Положення).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання умов припису суб'єкт господарювання несе відповідальність у вигляді штрафних санкцій, які накладаються постановою про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Надаючи оцінку доводам апелянта, стосовно відсутності підстав для стягнення з нього штрафних санкції, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Як слідує з матеріалів справи, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії за невиконання вимог припису винесено постанову №06/10-03-18-ПШ від 27.07.2016 та накладено Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр штраф у розмірі 5100 грн.

В свою чергу, відповідач оскаржив постанову №06/10-03-18-ПШ від 27.07.2016 та постанову №06/10-02-38-ПШ від 25.10.2016 до суду, що слугувало підставою для зупинення апеляційного провадження у даній справі.

Так, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року по справі №802/1180/16-а скасовано постанову №06/10-03-18-ПШ від 27.07.2016 (а.с. 124-125).

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2017 року по справі №802/683/17-а у задоволені позову відмовлено, а відтак постанова від 25.10.2016 №06/10-02-38-ПШ про накладення штрафу в сумі 5270 грн. є чинною (а.с. 130-133).

Враховуючи, що на момент апеляційного розгляду справи за результатами судового оскарження скасовано постанову №06/10-03-18-ПШ від 27.07.2016, відповідно до якої на відповідача накладено штраф у розмірі 5100 грн., колегія суддів приходить до висновку щодо відсутності підстав для стягнення даної суми з Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру.

Разом з цим, постанова від 25.10.2016 №06/10-02-38-ПШ про накладення штрафу в сумі 5270 грн. є чинною, а відтак висновок суду першої інстанції щодо стягнення вказаної суми з відповідача є обґрунтованим.

Таким чином, доводи апелянта стосовно відсутності підстав для стягнення штрафних лише частково знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення та допущено порушення норм матеріального або процесуального права, у зв'язку з чим, судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

За правилами вказаної вище норми, колегія суддів вважає, що з позивача слід стягнути судовий збір за подання Вінницьким обласним клінічним високоспеціалізованим ендокринологічним центром апеляційної скарги у розмірі 862 грн. 40 коп., що дорівнює 49 % від суми задоволених вимог апелянта.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру задовольнити частково.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" до Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру про стягнення штрафних санкцій скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" до Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру про стягнення штрафних санкцій задовольнити частково.

Стягнути з Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру до Державного бюджету України (р/р 31111106700002 ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, код ЄДРПОУ 38054707, код платежу 21081100) 5270 (п'ять тисяч двісті сімдесят) гривень штрафних санкцій.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру судовий збір в сумі 862 грн. 40 коп.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 02 жовтня 2017 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5