
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" вересня 2017 р.Справа № 915/305/17Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Лавриненко Л.В.
суддів: Філінюка І.Г., Лашина В.В.
при секретарі судового засідання Безпалюку А.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська обл.
на рішення Господарського суду Миколаївської області від 21.06.2017 р.
по справі № 915/305/17
за позовом Миколаївської філії Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Миколаїв
до відповідача ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська обл.
про стягнення грошових коштів у сумі 21 630,74 грн.,-
за участю представників сторін:
від Миколаївської філії Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Миколаїв: ОСОБА_2 за довір.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 04.08.2017 р. у складі колегії суддів: головуючого судді Лавриненко Л.В., суддів Величко Т.А., Жекова В.І. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область на рішення Господарського суду Миколаївської області від 21.06.2017 р. по справі № 915/305/17.
В звязку з перебуванням судді - учасника колегії ОСОБА_3 та судді - учасника колегії ОСОБА_4 у відпустці, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 12.09.2017 р. № 1064 здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи.
Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів визначено суддів - учасників колегії ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 13.09.2017 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область на рішення Господарського суду Миколаївської області від 21.06.2017 р. по справі № 915/305/17 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючого судді Лавриненко Л.В., суддів Лашина В.В., Філінюка І.Г.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, визначеного ст. 102 ГПК України.
В квітні 2017 р. Публічне акціонерне товариство Укртелеком м. Київ в особі Миколаївської філії Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Миколаїв звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовом до ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область про стягнення заборгованості в сумі 21 630,74 грн. за надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян в період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р.
31.05.2017 р. позивач звернувся до Господарського суду Миколаївської області із заявою про збільшення розміру позовних вимог до 22 531,74 грн., у звязку з тим, що відповідач здійснив оплати, які отримані позивачем на суму 901 грн., як оплати телекомунікаційних послуг по договору від 29.09.2011 р. № 4959.
Ці оплати були зараховані позивачем, як платежі відповідача по оплаті наданих телекомунікаційних послуг на пільгових умовах відповідним категоріям громадян. У звязку з необхідністю правильного рознесення вищевказаних платежів позивач переніс платежі в сумі 901 грн. з рахунку відповідача по оплаті наданих телекомунікаційних послуг на пільгових умовах на особовий рахунок по оплаті телекомунікаційних послуг за договором від 29.09.2011 р. № 4959, в результаті чого заборгованість відповідача по оплаті наданих телекомунікаційних послуг на пільгових умовах відповідним категоріям громадян збільшилась на 901 грн.
16.06.2017 р. Публічне акціонерне товариство Укртелеком м. Київ в особі Миколаївської філії Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Миколаїв звернулось до місцевого господарського суду з заявою про зменшення позовних вимог до 21 958,37 грн., у звязку з тим, що при здійсненні взаєморозрахунків позивачем було встановлено, що пять осіб померло, в результаті чого заборгованість відповідача по оплаті наданих телекомунікаційних послуг на пільгових умовах відповідних категоріям громадян за період з січня 2016 р. по грудень 2016 р. складає 21 958,37 грн.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 21.06.2017 р. по справі № 915/305/17 позов Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Київ в особі Миколаївської філії Публічного акціонерного товариства Укртелеком м. Миколаїв задоволено у повному обсязі.
Не погодившись з наведеним рішенням, ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область оскаржило його до Одеського апеляційного господарського суду.
В обґрунтування своїх вимог, відповідач посилається на те, що бюджетом на 2016 р. ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область не передбачені кошти на відшкодування пільг за послуги зв'язку для пільгових категорій громадян.
Розглянувши матеріли справи, заслухавши представників сторін, суд апеляційної інстанції встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" м. Київ є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.
Як вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" м. Київ протягом 2016 р. надавало телекомунікаційні послуги на пільгових умовах відповідним категоріям громадян у м. Вознесенську та Вознесенському районі Миколаївської області відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу, Закону України Про жертви нацистських переслідувань, Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Закону України Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус, Закону України Про охорону дитинства.
Відповідно до п. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" та п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМУ від 11.04.2012 р. № 295, споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Установлені законами пільги з оплати послуг звязку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня предявлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
Наведеним Законом не передбачено жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Положеннями ст. ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки на відшкодування вартості послуг надання пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України).
Частиною 2 ст. 97 Бюджетного Кодексу України встановлено, що порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету та встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Абзацом 2 цього Порядку передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Відповідно до абз. 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання держаних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
З приписів вказаного Порядку вбачається, що обовязок щодо розрахунку з постачальниками послуг, в тому числі і операторами телекомунікації, які є постачальниками телекомунікаційних послуг (послуг електрозвязку), покладено на головних розпорядників коштів місцевих бюджетів, тобто на органи державної виконавчої влади, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення, у даному випадку ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область.
Відповідно до абз. 5 та абз. 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад: зокрема, до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів.
Органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського, Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у п. 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, управлінням державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі: до 25 числа місяця, що настає за звітним,-щодо пільг зв'язку, зокрема безпровідного доступу до телекомунікаційної мережі з придбання відповідних стаціонарних абонентських терміналів.
Приписами абз. 1 та абз. 2 п. 8 Порядку передбачено, що отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків.
Головні розпорядники коштів у пятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.
Як свідчать матеріали справи, відповідачем в порушення наведених приписів не були підготовлені та направлені позивачу акти звіряння розрахунків.
Поряд з цим, акти звіряння розрахунків на загальну суму 21 630,74 грн. складені позивачем та направлені відповідачу для проведення звірки взаєморозрахунків.
Проте, наведені акти так і не були підписані ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобовязання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору, Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень, тому місцевий суд вірно встановив, що в даному випадку ОСОБА_1 повинно відповідати за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись у залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками місцевого господарського суду, що в даному випадку розпорядником коштів бюджетного фінансування зазначених соціальних пільг в м. Вознесенську та Вознесенському районі Миколаївської області є саме ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область, тому на підставі вказаних норм законодавства відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, повинно здійснюватися відповідачем за рахунок державних субвенцій.
Згідно з висновком Верховного Суду України від 15.05.2012 р. у справі 11/466, з огляду на положення частини другої статті 617 Цивільного кодексу України, частини другої статті 218 Господарського кодексу України та рішення Європейського суду з прав людини у справі ОСОБА_3 ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України від 18 жовтня 2005 року, відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання, а тому доводи, викладені у відзиві на позовну заяву, не можуть вважатися підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Отже, відсутність бюджетного фінансування відповідача на проведення відшкодування за надані пільги з послуг звязку не звільняє його від виконання обовязків.
Посилання відповідача в апеляційні скарзі на те, що з 01.01.2016 р. в Державному бюджеті на 2016 р. не передбачені видатки на фінансування пільг з послуг звязку за рахунок субвенцій державного бюджету всім категоріям громадян, які мали на це право, не приймаються судом апеляційної інстанції, оскільки вказані пільги на законодавчому рівні не скасовані, змін щодо їх фінансування до Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів не внесено, отже зобов'язання відповідача по оплаті за надані позивачем послуги громадянам, які мають відповідні пільги, не припинилися.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позову, всебічно, повно та об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи, у зв'язку з чим рішення суду підлягає залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. 85, 91, 93, 99, 101-105 ГПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду Миколаївської області від 21.06.2017 р. по справі № 915/305/17 залишити без змін, апеляційну скаргу ОСОБА_1 соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації, Миколаївська область без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено та підписано 27.09.2017 р.
Головуючий суддя Л.В. Лавриненко
Судді І.Г. Філінюк
ОСОБА_5