
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/18575/16 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
28 вересня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Беспалова О.О.,
при секретарі судового засідання Приходько К.М.,
за участю представників сторін:
від позивача Коротюк М.Г.,
від третьої особи ОСОБА_3 ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 серпня 2017 року у справі за позовом Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування наказів,-
ВСТАНОВИВ:
Лукашівська сільська рада Баришівського району Київської області (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправними та скасувати накази ГУ Держгеокадастру в Київській області №10-186/15-15ст, №10-187/15-15ст, №10-188/15-15ст та №10-189/15-15ст від 29.01.2015 року, якими затверджено проекти землеустрою щодо відведення громадянину ОСОБА_3 земельних ділянок в оренду строком на 49 років загальною площею 56,5341 га на території Баришівського району Київської області для ведення фермерського господарства.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 серпня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 29.01.2015 року за №10-186/15-15ст затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_3 на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області та надано останньому в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 8,9824 га (кадастровий номер НОМЕР_1);
- наказом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 29.01.2015 року за №10-187/15-15ст затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_3 на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області та надано останньому в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 23,9905 га (кадастровий номер НОМЕР_2);
- наказом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 29.01.2015 року за №10-188/15-15ст затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_3 на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області та надано останньому в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 18,2053 га (кадастровий номер НОМЕР_3);
- наказом ГУ Держгеокадастру у Київській області від 29.01.2015 року за №10-189/15-15ст затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_3 на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області та надано останньому в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 5,3559 га (кадастровий номер НОМЕР_4).
Попередньо наказами ГУ Держземгагентства у Київській області від 30.12.2014 року №10-14420/15-14-сг, №10-14427/15-14-сг, №10-14426/15-14-сг, №10-14425/15-14-сг були надані дозволи ОСОБА_3 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок в оренду.
Посилаючись на ту обставину, що земельні ділянки, які були надані третій особі в оренду, використовувалися територіальною громадою Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області під пасовища, а також на те, що у 2013 році сільська рада зверталася до відповідача із клопотанням про передачу у власність територіальної громади с. Лукаші, яке не було розглянуте у встановленому порядку, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просив скасувати вищезазначені накази відповідача про надання земельних ділянок ОСОБА_3 в оренду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що спірні накази відповідають вимогам законодавства.
Перевіряючи правильність застосування судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, колегія суддів виходить з наступного.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з переданням уповноваженим органом земельних ділянок в оренду ОСОБА_3
Ухвалюючи рішення по суті, суд першої інстанції виходив з того, що цей спір є справою адміністративної юрисдикції.
Такий висновок є помилковим, оскільки, даний спір стосується правомірності рішення органу, уповноваженого на розпорядження землями держави, щодо надання громадянину дозволів на розробку проектів землеустрою на земельні ділянки та в подальшому передання їх в оренду.
У разі перебування земельної ділянки у користуванні чи власності певних осіб, оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки, а також правомірності надання іншій особі дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Подібну правову позицію було висловлено колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 25 травня 2016 року по справі № 816/4339/14.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Спір у справі, що розглядається, не є адміністративним, оскільки спірні правовідносини стосуються порушення права цивільного, та повинен розглядатися за правилами ЦПК України.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Суд першої інстанції наведеного не врахував та розглянув справу за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки розгляд справи помилково здійснено судом першої інстанції за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалена у справі постанова суду першої інстанції, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 198 та ч. 1 ст. 203 КАС України, підлягає скасуванню, а провадження у справі - закриттю.
Керуючись ст.ст. 41, 157, 160, 195, 196, 198, 203, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 серпня 2017 року скасувати.
Провадження у справі за позовом Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування наказів закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.О. Беспалов
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 02.10.2017
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Беспалов О.О.
Грибан І.О.