
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
25.09.2017 р. справа №908/833/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя судді секретар судового засіданняОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4за участю представників сторін від позивача від відповідача ОСОБА_5, за довіреністю, ОСОБА_6, за довіреністю ОСОБА_7, за довіреністюрозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Запорізької міської ради, м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької областівід03.07.2017 (підписано 07.07.2017)у справі №908/833/17 (суддя Зінченко Н.Г.)за позовомВиконавчого комітету Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжяпровизнання недійсним рішення від 22.02.2017 №2-рш у справі №02/16-16 В С Т А Н О В И В:
Виконавчий комітет Запорізької міської ради, м. Запоріжжя, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №2-рш від 22.02.2017 у справі №02/16-16 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
В обґрунтування позовних вимог позивач наполягав, що Відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення № 2-рш від 22.02.2017р., були неповно зясовані обставини, які мають значення для справи, не доведено обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, висновки, викладені у рішенні, не відповідають обставинам справи, порушені норми матеріального права, що за приписами ст.59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», є підставою для визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №2-рш від 22.02.2017 у справі №02/16-16 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
Рішенням господарського суду Запорізької області від 03.07.2017 у справі №908/833/17 в задоволенні позову Виконавчого комітету Запорізької міської ради до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення від 22.02.2017 № 2-рш відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване обґрунтованістю та законністю прийнятого Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішення №2-рш від 22.02.2017.
Не погодившись з рішенням суду, Виконавчий комітет Запорізької міської ради звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 03.07.2017 у справі №908/833/17 та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги Виконавчого комітету Запорізької міської ради до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у повному обсязі.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, позивач вважає рішення господарського суду Запорізької області необґрунтованим, незаконним та прийнятим без всебічного дослідження обставин справи. Наполягає, що судом першої інстанції не досліджено всіх обставин справи в цілому та по суті заявлених позовних вимог, оскільки установлення органом місцевого самоврядування переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах та подальше проведення таких конкурсів не є обовязком, а є правом органу місцевого самоврядування; висновок суду, що не визначення позивачем переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, може призвести до обмеження конкуренції, вважає зробленим на підставі лише припущень.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 24.07.2017 апеляційну скаргу прийнято до провадження.
Відповідач проти задоволення вимог та доводів апеляційної скарги заперечив з підстав, викладених у відзиві № 01-17/04-1685 від 07.08.2017р. Просив у задоволенні апеляційної скарги Виконавчого комітету Запорізької міської ради відмовити у повному обсязі, рішення господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. у справі № 908/833/17 залишити без змін.
Наполягав, що матеріалами конкурентної справи № 02/16-16 підтверджується, а рішенням Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України доведено порушення позивачем законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 3 ст. 50, ч.1 ст.15 Закону України Про захист економічної конкуренції.
З письмовими поясненнями по справі №908/833/17, що надійшли до суду апеляційної інстанції 05.09.2017р., позивачем надані додаткові документи, а саме: копія довідки департаменту управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради від 31.08.2017р. № 1414/01-37/01 по житловому фонду м. Запоріжжя з додатками; копія рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.05.2017р. № 265 зі Складом конкурсної комісії з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Запоріжжя, Положенням про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Запоріжжя та витягом з Переліку будинків, в яких не створено обєднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Враховуючи, що позивачем не обґрунтовано неможливість надання зазначених документів до суду першої інстанції, з незалежних від нього причин, вказані документи не були предметом дослідження при розгляді адміністративною колегією справи №02/16-16, додатково надані позивачем документи не оцінюються судом апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги.
Представники позивача у судових засіданнях підтримували позицію, викладену в апеляційній скарзі, наполягали на задоволенні вимог апеляційної скарги.
Представники відповідача в судових засіданнях, наполягаючи на правомірності та законності прийнятого судом рішення, просили залишити рішення господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. у справі № 908/833/17 без змін.
Згідно з положеннями ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.ст. 42, 43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
За результатами дослідження фактів, викладених в зверненнях депутата Запорізької обласної ради ОСОБА_8 від 13.08.2016р. № 13/08-1 та Народного депутата України ОСОБА_9 № 792-дз від 15.09.2016р., Розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було розпочато розгляд справи № 02/16-16 за ознаками вчинення виконавчим комітетом Запорізької міської ради порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.3 ст.50 ч.1 ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції, у вигляді бездіяльності Виконавчого комітету Запорізької міської ради, які полягають у: не визначенні, з 23.06.2016 переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах; не проведенні з 01.07.2016 конкурсу на визначення управителя багатоквартирних будинків, - ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції.
22.02.2017р. Адміністративною колегію Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, за результатами розгляду справи № 02/16-16, було прийнято рішення № 2-рш «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу», яким:
1. Визнано бездіяльність виконавчого комітету Запорізької міської ради, яка полягає в невизначенні, з 23.06.2016 та по теперішній час, переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частиною першою статті 15 цього Закону, у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції;
2. Зобовязано виконавчий комітет Запорізької міської ради припинити порушення, зазначене у пункті 1 цього рішення, шляхом затвердження переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах;
3. Визнано бездіяльність виконавчого комітету Запорізької міської ради, яка полягає у не проведенні, з 01.07.2016 та по теперішній час, конкурсу на визначення управителя багатоквартирних будинків, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частиною першою статті 15 цього Закону у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг з управління багатоквартирними будинками;
4. Зобовязано виконавчий комітет Запорізької міської ради припинити порушення, зазначене у пункті 3 цього рішення, шляхом проведення конкурсу на визначення управителя багатоквартирних будинків.
Зазначено, що рішення може бути оскаржено до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.
Супровідним листом від 23.02.2017р. №02-18/01-510 копія рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення АМК України від 22.02.2017р. № 2-рш була направлена позивачу та отримана 27.02.2017р., про що свідчить штамп Виконавчого комітету Запорізької міської ради на копії супровідного листа, копія якого міститься в матеріалах справи.
Позивач, Виконавчий комітет Запорізької міської ради, не погоджуючись з прийнятим адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішенням, скористався правом на його оскарження, звернувшись в установлений законом строк з позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення АМК України від 22.02.2017р. № 2-рш.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги Виконавчого комітету Запорізької міської ради, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України.
Основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель (ст.3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України (ст. 6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Статтею 19 наведеного Закону визначені гарантії здійснення повноважень Антимонопольного комітету України.
Правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності визначаються Законом України "Про захист економічної конкуренції", який спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин.
Наведеним Законом регулюються відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією. ОСОБА_10 застосовується до відносин, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.
На підставі ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю; визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; примусовий поділ суб'єкта господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу; блокування цінних паперів; усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема усунення чи пом'якшення негативного впливу узгоджених дій, концентрації суб'єктів господарювання на конкуренцію; скасування дозволу на узгоджені дії у разі вчинення дій, заборонених згідно із статтею 19 цього Закону; тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. ОСОБА_10 строк не може бути відновлено.
Оскаржуваним рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 2 рш від 22.02.2017р. «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2009 № 235/1 «Про перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах» з метою, зокрема, створення конкурентного середовища в сфері надання житлово-комунальних послуг, було затверджено перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, а саме: послуги з управління будинком; послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд; вивезення твердих побутових відходів.
Рішенням Запорізької міської ради від 25.05.2016р. № 25 створено комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради, затверджено статутний фонд КП «Наше місто» Запорізької міської ради у розмірі 100 000,00 грн, утворений за рахунок коштів бюджету розвитку міста.
Предметом діяльності КП «Наше місто», згідно з п.3.2.1. Статуту, є виконання послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2016 № 302 «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2009 № 235/1 «Про перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах» визначено, що рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2009 № 235/1 втратило чинність.
У вступній частині (преамбулі) Рішення № 302 від 23.06.2016р. зазначено, що це рішення приймається виконавчим комітетом Запорізької міської ради у зв'язку з тим, що види послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначені законодавчо.
Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.06.2016р. №311, визначено, що з 01.09.2016р. комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради є виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 15.08.2016 № 441 Про встановлення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду комунальної власності м. Запоріжжя (далі - Рішення № 441), затверджено Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мінімально необхідний для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання, перебування в приміщеннях та забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку, виконавцем яких є комунальне підприємство Наше місто Запорізької міської ради.
26.08.2016р. виконавчим комітетом Запорізької міської ради прийнято рішення №494 «Про вилучення обєктів житлового та нежитлового фонду, обєктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто» та затвердження актів приймання-передачі».
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень Закону України Про особливості права власності в багатоквартирному будинку, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом (тобто до 01.07.2016) співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим комітетом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах.
Листом від 29.12.2016 №25345/02-20/06, у відповідь на вимогу про надання інформації, Виконком повідомив територіальне Відділення АМК, що станом на 29.12.2016 органами місцевого самоврядування не затверджено переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах; органами місцевого самоврядування не розпочиналась конкурсна процедура на визначення управителя багатоквартирних будинків.
Тобто, в період з 23.06.2016р. Виконавчим комітетом Запорізької міської ради перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах не затверджувався; в період з 01.07.2016 - органами місцевого самоврядування конкурсна процедура на визначення управителя багатоквартирних будинків не розпочиналася.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» одним із принципів державної політики у сфері житлово-комунальних послуг є, зокрема, створення та підтримання конкурентного середовища при виробленні та наданні житлово-комунальних послуг, забезпечення контролю у сфері діяльності природних монополій.
За приписами ст.27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу. Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Порядок проведення конкурсу при укладанні договорів на надання житлово-комунальних послуг визначений ст.28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Порядок підготовки та проведення конкурсів, типові договори на надання житлово-комунальних послуг затверджує Кабінет Міністрів України (п.7 ст.28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 631, що прийнята на виконання ст.28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», затверджений Порядок проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг.
З метою упорядкування правовідносин, що виникають між виробниками, виконавцями і споживачами у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, та створення правового поля для визначення виконавця житлово-комунальних послуг наказом Державного комітету України і питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 року № 60, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 травня 2005 року за № 541/1 0821, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 жовтня 2014 року N 279, затверджений Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, який зареєстровано у Мін'юсті 19.05.2005 р. за N 541/10821.
Отже, чинним законодавством передбачено застосування конкурсних засад при наданні житлово-комунальних послуг та укладанні договорів. При цьому, перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, має бути визначеним органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб'єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію (п.2). Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України (п.4). Органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти Антимонопольному комітету України у здійсненні його повноважень у сфері підтримки й захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму та контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції (п.5).
Відповідно до ст.20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» органи влади, органи місцевого самоврядування беруть участь у розробленні та реалізації конкурентної політики, взаємодіють з Антимонопольним комітетом України в питаннях розвитку конкуренції, розроблення регіональних програм економічного розвитку та інформують Антимонопольний комітет України про виконання заходів, пов'язаних з реалізацією конкурентної політики.
У питаннях розвитку конкуренції та демонополізації економіки Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення взаємодіють з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю.
Органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані погоджувати з Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями проекти нормативно-правових актів та інших рішень, які можуть вплинути на конкуренцію, зокрема щодо створення суб'єктів господарювання, встановлення і зміни правил їх поведінки на ринку, або такі, що можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках, а також одержувати дозвіл Антимонопольного комітету України на концентрацію у випадках, передбачених законом.
Економічна конкуренція (конкуренція), в розумінні ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
Застосування принципів конкуренції, як вирішального фактора розвитку ринкової економіки для органів виконавчої влади і місцевого самоврядування полягає у встановленні прозорих процедур проведення конкурсів, тендерів, з залученням якомога більшого кола учасників. На виконання цього завдання мають бути спрямовані дії та рішення всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
Разом з тим, визначення саме на конкурсних засадах юридичних осіб з метою надання житлово-комунальних послуг може сприяти залученню нових учасників, що дозволить придбавати послуги належної якості за оптимальними цінами.
Вищенаведені норми чинного законодавства вказують на необхідність сприяння з боку органів місцевого самоврядування розвитку конкуренції у сфері житлово-комунального господарства на території розташування відповідних територіальних громад, які вони представляють, та від імені і в інтересах яких здійснюють функції і повноваження місцевого самоврядування.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, з метою визначення виконавців житлово-комунальних послуг, на виконання обовязку сприяти розвитку конкуренції, орган місцевого самоврядування повинен затвердити перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, і забезпечити проведення таких конкурсів в установленому порядку, оскільки відсутність такого переліку може призвести до обмеження конкуренції, коли окремі суб'єкти господарювання можуть здобути переваги над іншими не завдяки власним досягненням, а внаслідок дії зовнішніх факторів, одним з яких є вплив органів, наділених владними повноваженнями.
Проте, як свідчать матеріали конкурентної справи, та вже зазначалося вище, рішенням Запорізької міської ради від 25.05.2016р. № 25 створено комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2016 №302 визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.06.2009 № 235/1 «Про перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах».
Рішенням від 24.06.2016р. №311, Виконавчий комітет Запорізької міської ради з 01.09.2016р. визначив комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
26.08.2016р. Виконавчим комітетом Запорізької міської ради прийнято рішення №494 «Про вилучення обєктів житлового та нежитлового фонду, обєктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто» та затвердження актів приймання-передачі».
Відповідно до ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції (ч.1).
Антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнаються: надання окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції (ч.2). Вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Відповідно до п.3ст.50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
Враховуючи, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради було скасовано існуючий перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, і, натомість, не було визначено іншого переліку таких послуг, суд першої інстанції правомірно зазначив про обґрунтованість висновку відповідача в оскаржуваному рішенні, що бездіяльність виконавчого комітету Запорізької міської ради, яка полягає у не визначенні з 23.06.2016 та по час прийняття оспорюваного рішення від 22.02.2017р. № 2-рш, переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частиною першою статті 15 цього ж Закону, у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть привести до обмеження конкуренції.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про особливості права власності в багатоквартирному будинку», у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом (тобто до 01.07.2016) співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим комітетом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах.
Отже, визначення управителя багатоквартирних будинків, в яких до 01.07.2016р. не створено об'єднання співвласників, повинно здійснюватись виключно за результатами конкурсу, метою проведення якого є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавця відповідних послуг, який, саме завдяки власним досягненням, виборює таке право у інших суб'єктів господарювання, що сприятиме створенню конкурентного середовища на цьому ринку та покращенню якості послуг.
Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06. 2016 року N 150, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.2016 р. за N 893/29023.
Матеріалами антиконкурентної справи встановлено, що в місті Запоріжжі послуги з управління багатоквартирними будинками надають декілька суб'єктів господарювання, зокрема, ТОВ «Керуюча компанія «Наш дім Запоріжжя», ПП «МСР», тощо. Тобто, товарний ринок з управління багатоквартирними будинками та прибудинковими територіями є потенційно конкурентним.
Рішенням № 311 від 24.06.2016р. Виконавчий комітет Запорізької міської ради з 01.09.2016р. визначив комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради, предметом діяльності якого, є виконання послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, - виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 15.08.2016 № 441 Про встановлення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду комунальної власності м.Запоріжжя (далі - Рішення № 441), затверджено Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мінімально необхідний для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання, перебування в приміщеннях та забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку, виконавцем яких є комунальне підприємство Наше місто Запорізької міської ради.
Згідно додатку №1 до рішення № 441, до вищевказаного переліку включено: прибирання прибудинкової території; технічне обслуговування ліфтів (за наявності); технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання та інших внутрішньобудинкових систем (за наявності); поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків; освітлення місць загального користування; енергопостачання ліфтів (за наявності), тощо.
26.08.2016р. виконавчим комітетом Запорізької міської ради прийнято рішення №494 «Про вилучення обєктів житлового та нежитлового фонду, обєктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто» та затвердження актів приймання-передачі».
Як свідчить Додаток 1 до Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 червня 2016 р. за № 893/29023 (набрання чинності 12.07.2016), до примірного переліку складових послуги з управління багатоквартирним будинком відносяться послуги, що перелічені в затвердженому рішенням № 441 від 15.08.2016р. Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мінімально необхідного для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання, перебування в приміщеннях та забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку.
Враховуючи вищенаведене, відповідачем у оспорюваному рішенні та судом першої інстанції вірно зазначено, що КП «Наше місто», яке визначено Позивачем виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не на конкурсній основі, наразі фактично виконує функції, які відносяться до послуги з управління багатоквартирними будинками, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах.
Визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг без проведення конкурсу, звільняє такого суб'єкта господарювання від потреби пропонувати для здобуття права на надання такої послуги, кращі умови її надання, тобто використовувати власні досягнення для отримання переваг порівняно з іншими суб'єктами.
Станом на 29.12.2016р. органами місцевого самоврядування конкурсна процедура на визначення управителя багатоквартирних будинків не розпочиналася, про що свідчить лист Виконавчого комітету Запорізької міської ради №25345/02-20/06 від 29.12.2016.
Не проведенням конкурсу на визначення управителя багатоквартирних будинків, виконавчим комітетом Запорізької міської ради створено ситуацію коли суб'єкти господарювання, які мають можливість та бажання надавати вищезазначені послуги, не змогли вступити у конкурентну боротьбу за право їх виконувати, що може призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг з управління багатоквартирними будинками між потенційними виконавцями таких послуг.
Відповідно до статей 51, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. Виконавчий комітет ради координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників.
За приписами ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів місцевих рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Матеріали конкурентної справи не містять доказів того, що повноваження виконавчих органів міської ради в галузі житлово-комунального господарства реалізуються Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, яким здійснюються підготовчі заходи щодо забезпечення проведення конкурсу.
У Запереченнях Виконавчого комітету Запорізької міської ради на подання про попередні висновки Запорізького обласного територіального відділення АМК України № 02-08-спр від 25.01.2017р. по справі № 02/16-16, також не зазначалося про уповноваження Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради здійснювати повноваження виконавчих органів міської ради в галузі житлово-комунального господарства.
Відповідно до Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, організатором конкурсу є - виконавчий орган місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або інший орган - суб'єкт владних повноважень, якому делеговано функції та здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг.
Враховуючи наведене, як вірно зазначено судом першої інстнації, відповідач в оскаржуваному рішенні дійшов обґрунтованого висновку, що бездіяльність виконавчого комітету Запорізької міської ради, яка полягає у не проведенні з 01.07.2016 конкурсу на визначення управителя багатоквартирних будинків, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частиною першою статті 15 цього ж Закону, у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг з управління багатоквартирними будинками.
Вже під час розгляду судом першої інстанції цієї справи, Виконавчим комітетом Запорізької міської ради прийнято рішення № 265 від 26.05.2017р. «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Запоріжжя», яким Позивачем оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Запоріжжя, в яких не створено об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до пункту 3 Положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.05.2017 № 265 організатором конкурсу є виконавчий комітет Запорізької міської ради.
За приписами ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
З огляду на наведене, з урахуванням повноважень органів Антимонопольного комітету України щодо оцінки та кваліфікації наявних дій як відповідного порушення, та враховуючи, що доводи Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, викладені в рішенні № 2-рш від 22.02.2017р. не спростовано позивачем, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про прийняття відповідачем оспорюваного рішення у межах наданих йому повноважень, та про відсутність передбачених статтею 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підстав для визнання Рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №2-рш від 22.02.2017р. недійсним.
Враховуючи наведене, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, у звязку з чим відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду Запорізької області від 03.07.2017р. у справі № 908/833/17.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.
Результати апеляційного провадження у справі № 908/833/17 оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Запорізької міської ради на рішення господарського суду Запорізької області від 03.07.2017 (підписано 07.07.2017) у справі № 908/833/17 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 03.07.2017 (підписано 07.07.2017) у справі № 908/833/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
СуддіТ.Д. Геза
ОСОБА_3
Надруковано 4 екз.:
1. позивачу
1. відповідачу
1.у справу
1.ГСЗО