номер провадження справи 4/98/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2017 Справа № 908/1435/17
За позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 50 )
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Січ-Інфоком (69063, м. Запоріжжя, вул. Свердлова, 21)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» в особі Запорізької дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 133)
про зобовязання виселення з нежитлових приміщень та стягнення суми 30380,97 грн. неустойки за договором оренди № 2612/д від 18.06.2010 р.,
Суддя Зінченко Н.Г.
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_1, довіреність № 22/18 від 13.01.2017р.
від відповідача ОСОБА_2, довіреність № б/н від 01.09.2017р.
від третьої особи ОСОБА_3, довіреність № 720 від 13.03.2017р.;
До господарського суду Запорізької області звернулось Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Січ-Інфоком, м. Запоріжжя про виселення з державного нерухомого майна за договором оренди №2612/д від 18.06.2010 р., який укладено між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та ТОВ «Січ-Інфоком», повернення його Запорізькій дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» та стягнення суми 26326,35 грн. неустойки за договором оренди № 2612/д від 18.06.2010 р.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 12.07.2017р. справу № 908/1435/17 призначено до розгляду судді Зінченко Н.Г.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.07.2017р. порушено провадження у справі № 908/1435/17 справі присвоєно номер провадження 4/98/17 судове засідання призначено на 04.09.2017р., у сторін витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору по суті. Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, залучено Запорізьку дирекцію Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта.
На підставі ст. 69 ГПК України, ухвалою суду від 04.09.2017р. строк вирішення спору продовжено на п'ятнадцять днів за клопотанням представника позивача, розгляд справи відкладено на 25.09.2017р. На підставі ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалася перерва до 26.09.2017р.
22.09.2017р. позивачем подано заяву від 20.09.2017р. № 10-22-04893 про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої, у звязку збільшенням періоду прострочення, позивач просить стягнути з ТОВ «Січ-Інфоком» суму 30380,97 грн. неустойки за весь період користування майном після закінчення терміну дії договору, а саме: з 15.06.2016 р. по 19.09.2017р.
Суд відзначає, що заява подана позивачем відповідно до ст. 22 ГПК України, відповідає вимогам чинного законодавства, не суперечить правам і охоронюваним законом інтересам сторін, прийнята судом до розгляду та задоволена.
Судом розглядаються позовні вимоги про виселення Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» з державного нерухомого майна за договором оренди №2612/д від 18.06.2010 р., який укладено між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та ТОВ «Січ-Інфоком», повернення його Запорізькій дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», та стягнення суми 30380,97 грн. неустойки за договором оренди № 2612/д від 18.06.2010 р.
За письмовим клопотанням представників сторін та третьої особи фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Представник позивача у судовому засіданні в повному обсязі підтримав доводи позовної заяви та надав усні пояснення по суті спору.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на приписи ст. 785 Цивільного кодексу України, ст.ст. 216, 291 Господарського кодексу України, ст. 11, 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та умови укладеного між сторонами договору. Вказує, що після припинення дії договору оренди внаслідок закінчення строку, на який його було укладено, орендоване приміщення орендарем не звільнено, акт приймання-передачі не підписано. Наведене, за твердженням позивача, є підставою для повернення майна орендодавцеві у судовому порядку зі сплатою неустойки у вигляді подвійної орендної плати за весь час неправомірного користування орендованим приміщенням.
Представник відповідача у судовому засіданні в повному обсязі підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.
У відзиві на позов відповідач вказує, що відповідно до п. 10.1 Договору оренди №2612/д від 18.06.2010р., він укладений строком на 2 роки 364 дні, а саме, з 18.06.2010 року по 16.06.2013 року включно. Договором про зміни №2 від 16.07.2013 року договір продовжено по 14.06.2016 року включно. Листом від 30.03.2016 року № 052 Орендар звернувся до регіонального відділення та просив продовжити термін дії цього договору і ніяких заперечень щодо продовження терміну дії від позивача у визначений термін не надходило, тому договір оренди є продовженим до 13.06.2019 року і жодних із наведених позивачем підстав для повернення орендованого майна немає. Відповідно, на думку, відповідача, відсутні законні підстави для нарахування неустойки за період
користування орендованим майном після закінчення терміну дії Договору, бо він є продовженим відповідно до вимог п. 10.4 договору. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтвердив обставини, викладені у письмових поясненнях.
У наданий суду письмових поясненнях третя особа зазначає, що у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2015 року № 728-р «Про перетворення Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», Наказу Мінінфраструктури України від 11.11.2015 №465 Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» (УДППЗ «Укрпошта») реорганізовано 01.03.2017р. шляхом перетворення в Публічне акціонерне товариство «Укрпошта». Відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» останнє є правонаступником УДППЗ «Укрпошта». По суті спору вказує, що починаючи з 15.06.2016 року термін дії договору закінчився, оскільки орендодавець та орендар не здійснили дій щодо його продовження. На момент закінчення дії договору заборгованість відповідача перед ПАТ «Укрпошта» відсутня. На теперішній час всі грошові кошти за користування майном відповідно до вимог чинного законодавства спрямовуються виключно до державного бюджету. Заборгованості за комунальними платежами відповідач перед балансоутримувачем також не має. На момент розгляду справи акт приймання передачі майна між сторонами договору оренди не підписано та не надано балансоутримувачу, внаслідок чого відповідач продовжує користуватися нерухомим майном ПАТ «Укрпошта».
В судовому засіданні 26.09.2017р. справу розглянуто, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
18.06.2010р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області (Орендодавцем, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» (Орендарем, відповідачем у справі) було укладено договір №2612/д оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» (ОСОБА_4, правонаступником якого є третя особа у справі) (надалі Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно нежитлові приміщення (літера А-3, приміщення №87 та частина приміщення №80, загальною площею 10,00кв.м.), вбудовані в другий поверх триповерхової адміністративної будівлі, реєстровий номер 21560045.800.АААЖЖБ303, відповідно до плану другого поверху та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі (далі - Майно), що розміщена за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пр-т. ОСОБА_5, буд. 15 (Додаток № 3).
Вартість майна визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку та висновком про його вартість і на дату оцінки 30.11.2009р. становить 25697,00 грн. (Додаток № 2) (п. 1.2 Договору).
У відповідності до п. 1.3 Договору оренди, майно передається в оренду з метою розміщення телекомунікаційного обладнання для надання послуг з доступу до Інтернет.
Пунктом 2.1 Договору визначено, що вступ Орендаря у користування майном наступає одночасно з підписанням сторонами Договору та Акта приймання-передавання орендованого майна (Додаток №1).
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Власни ком майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди (п. 2.2. Договору).
Згідно із п. 5.11 Договору у разі припинення або розірвання Договору Орендар зобовязується повернути ОСОБА_4 орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря.
Розділом 6 Договору визначено права Орендаря, зокрема, використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього Договору.
Пунктом 10.1 Договору встановлено, що договір укладений строком на 2 (два) роки 364 дні, з 18.06.2010р. по 16.06.2013р., включно.
Відповідно до п. 10.4 Договору, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються договором про зміни, який є невідємною частиною договору при наявності згоди органу, уповноваженого управляти переданим в оренду майном.
Згідно з п. 10.6. договору договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Пунктом 10.10 Договору передбачено, що у разі припинення або розірвання цього договору, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства Орендаря, майно протягом трьох робочих з дати розірвання (припинення) повертається Орендарем ОСОБА_4.
Майно вважається поверненим ОСОБА_4 з моменту підписання сторонами за участю ОСОБА_4 приймання-передавання. Обовязок по складанню ОСОБА_4 приймання-передавання про повернення майна покладається на Орендаря (п. 10.11 Договору).
Відповідно до п. 10.12 Договору, якщо Орендар не виконує обовязку щодо повернення майна в термін визначений в п. 10.10 Договору, Орендар сплачує Орендодавцю неустойку в розмірі подвійної орендної плати за останній повний місяць оренди за весь час, що відраховується від дати припинення або розірвання Договору до підписання ОСОБА_4 приймання-передавання, який підтверджує фактичне повернення орендованого майна.
На виконання п. 2.1 Договору сторони підписали ОСОБА_4 прийому-передачі державного нерухомого майна 18.06.2010р., відповідно до якого Орендодавець передав Орендарю обумовлене Договором державне нерухоме майно.
Договором про зміни № 2 від 16.07.2013р. термін дії Договору оренди продовжено по 14.06.2016р., включно.
Листом від 30.03.2016р. №052 ТОВ «Січ-Інфоком» звернулось до Регіонального відділення Фонду державного майна України з пропозицією продовжити термін дії Договору.
Позивач листом від 13.04.2016р. за вих. №11-13-02053 повідомив відповідача про необхідність надати до регіонального відділення документи для проведення конкурсного відбору суб'єктів оціночної діяльності.
Листом від 24.05.2016р. №067 відповідачем надано пакет документів для проведення конкурсного відбору суб'єктів оціночної діяльності.
Міністерством інфраструктури України листом від 08.06.2016р. було погоджено продовження на новий термін Договору за умови повної відповідності Типовому договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності.
30.06.2016р. та 14.07.2016р. в регіональному відділенні відбулися конкурси з відбору суб'єктів оціночної діяльності, за результатами яких були відібраний оцінювач та підписаний проект договору по об'єкту оренди.
Позивачем підготовлено договір про зміни до Договору, відповідно до якого, термін дії Договору буде продовжений за умови укладання тристороннього договору на проведення незалежної оцінки нерухомого майна з суб'єктом оціночної діяльності та орендодавцем, перерахування орендарем до Державного бюджету України різниці з орендної плати, у разі її збільшення, протягом двох місяців з моменту рецензування звіту з незалежної оцінки об'єкта оренди.
Як вказує позивач, 21.07.2016р. Орендар отримав для підписання по 3 примірника проекту договору на проведення незалежної оцінки на об'єкт оренди. Проте Договір, як і договір про зміни, не були повернуті до регіонального відділення.
За доводами позивача, у зв'язку з тим, що сторони не досягли згоди щодо підписання договору на проведення незалежної оцінки на об'єкт оренди та договору про зміни, останні слід вважати неукладеними, а Договір таким, що припинив свою дію внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Листами від 02.09.2016р. №11-13-04937 та від 19.10.2016р. №11-22-05753 позивачем повідомлено відповідача про припинення терміну дії Договору та необхідність повернути орендоване майно.
29.11.2016р. на адресу відповідача направлено Претензію від 28.11.2016р. за вих. №11-22-06547 з вимогою звільнити державне нерухоме майно за договором оренди від 18.06.2010 р. № 2612/д та сплатити на користь Державного бюджету України суму неустойки в розмірі 10132,50 грн.
Листом від 15.12.2016 р. вих. № 206 відповідач у задоволенні претензії позивача відмовив та зазначив, що зважаючи на відсутність будь-яких заяв від орендодавця про припинення дії договору, договір є пролонгованим на новий термін, відповідно, відсутні підстави для нарахування неустойки.
Позовні вимоги про виселення Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» з державного нерухомого майна за договором оренди №2612/д від 18.06.2010р., який укладено між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та ТОВ «Січ-Інфоком», повернення його Запорізькій дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», та стягнення суми 30380,97 грн. неустойки за договором оренди №2612/д від 18.06.2010 р. (з урахуванням збільшення розміру позовних вимог), стали предметом судового розгляду у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України кожна сторона має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Бюджетного кодексу України, органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.
Частиною 7 ст. 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011р. № 106 Фонд державного майна України є органом, що контролює справляння надходжень до державного бюджету України.
Разом із тим, Регіональне відділення ФДМ України по Запорізькій області у відповідності до Положення про Регіональне відділення ФДМУ по Запорізькій області, затвердженого Головою Фонду державного майна України від 19.07.2012р., є державним органом, що здійснює державну політику у сфері приватизації та оренди державного майна. На регіональне відділення ФДМУ по Запорізькій області покладено захист державних інтересів в цій сфері.
Також відповідно до п. 5.3 Положення РВ ФДМ України по Запорізькій області здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна по договорах оренди, зокрема, укладених підприємствами, організаціями, установами, розмір орендної плати по яких погоджений регіональним відділенням.
Спірні правовідносини сторін виникли у звязку з виконанням позивачем його функцій контролю за виконанням умов договору оренди, в тому числі реалізацією його права стягнення з порушників зобовязання заборгованості. Законодавчими актами України, що передбачають порядок та підстави розірвання договору, є Цивільний кодекс України та Господарський кодекс України.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України (далі ГК України), згідно з якою господарські зобовязання між субєктами господарювання виникають, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом.
За своєю правовою природою Договір, за яким між позивачем і відповідачем склалися господарські правовідносини, є договором найму.
Згідно з ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України Про оренду державного та комунального майна орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 1 ст. 763 ЦК України встановлено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що термін користування майном визначається сторонами в договорі. Строк може бути визначений періодом в часі або конкретною датою.
Як зазначалося вище, у договорі №2612/д від 18.06.2010р. сторонами узгоджений строк дії договору оренди та строк припинення правовідносин між сторонами відносно оренди спірного обєкту по 16.06.2013р. включно. В подальшому, договором про зміни № 2 від 16.07.2013р. термін дії Договору оренди продовжено по 14.06.2016р., включно.
Законом України «Про оренду державного та комунального майна» (статтею 26 Закону) встановлено, що договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено, приватизації обєкта оренди орендарем (за участю орендаря), банкрутства орендаря, загибелі обєкта оренди.
Також, статтею 291 Господарського кодексу України передбачено, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, викупу (приватизації) обєкту оренди, ліквідації субєкта господарювання (орендаря), загибелі (знищення) обєкта оренди. Правові наслідки припинення договору оренди визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.
Пунктом 10.6 Договору передбачено, що чинність цього договору припиняється, зокрема, внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Статтею 785 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобовязаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договору.
Виходячи з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» обовязок орендаря повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених в договорі, є правовим наслідком закінчення строку дії договору оренди.
Обовязок орендаря повернути майно в разі закінчення строку дії договору оренди передбачений також і п. 5.11 та 10.10 Договору.
Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обовязковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 1 ст. 193 ГК України, ст. 526 ЦК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до частини першої статті 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Таким чином, з урахуванням пункту 10.10 Договору, відповідач повинен звільнити та повернути балансоутримувачу майно після спливу строку його дії, тобто з 15.06.2016р. (оскільки договір діяв до 14.06.2016р. включно) протягом трьох робочих днів, аналогічно порядку, встановленому при передачі майна орендарю. Майно вважається повернутим з моменту підписання сторонами ОСОБА_4 прийому-передачі та його погодження орендарем з балансоутримувачем.
В той же час, доказів, які б підтверджували факт дотримання відповідачем наведених норм чинного законодавства та положень договору суду не надано.
Внаслідок спливу строку дії договору оренди державного нерухомого майна, відсутності правових підстав для користування ТОВ «Січ-Інфоком» переданого йому в оренду майна, яке є власністю держави та перебуває на балансі Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта, позивач просить суд виселити ТОВ «Січ-Інфоком» із спірного приміщення та передати його ОСОБА_4 (Запорізькій дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта), шляхом підписання акту прийому-передачі.
На момент розгляду справи доказів повернення відповідачем ОСОБА_4 обєкту договору оренди суду не надано.
Доводи відповідача, що листом від 30.03.2016р. № 052 він звернувся до регіонального відділення з проханням про продовження терміну дії Договору і за відсутності заперечень Орендодавця, спірний Договір вважається продовженим на новий термін, суд відхиляє як необґрунтовані.
Частиною другою статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено місячний термін, протягом якого орендодавець або орендар можуть заявити про припинення або зміну умов договору після закінчення його строку. Таку заяву заінтересована сторона може також подати і до закінчення строку дії договору оренди.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та ст. 764 ЦК України умовою припинення договору є, зокрема, наявність відповідної заяви орендодавця протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору.
Орендодавцем Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області листами від 02.09.2016р. №11-13-04937 та від 19.10.2016р. №11-22-05753 було повідомлено відповідача про припинення терміну дії Договору та необхідності повернути орендоване майно.
Також, долученими до матеріалів справи копіями листів підтверджується, що у звязку із змінами в законодавстві вирішенню питання про припинення терміну дії Договору передувала переписка між сторонами.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції станом на час припинення договору оренди) оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Відповідно до п. 2 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №629 оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
Згідно діючих законодавчих та нормативно-правових актів як подовження дії договору, так і продаж майна, що належить до державної власності можливі лише за наявності певних умов та дотримання порядку визначеного законом та Постанови КМУ «Про затвердження Методики оцінки майна». Жодної оцінки майна, яке залишилося неповернутим після припинення договору оренди, з моменту його укладення не проводилося.
Таким чином, необхідною передумовою для продовження дії Договору, в силу вимог ч. 2 ст. 11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та п. 2 Методики оцінки об'єктів оренди є проведення нової оцінки орендованого майна з метою визначення нового розміру орендної плати, що є істотною умовою договору, про що відповідач був обізнаний.
Так, листом від 13.04.2016р. за вих. №11-13-02053 позивач повідомив відповідача про необхідність надати до регіонального відділення документи для проведення конкурсного відбору суб'єктів оціночної діяльності. Листом від 24.05.2016р. №067 відповідачем надано пакет документів, необхідних для проведення конкурсного відбору суб'єктів оціночної діяльності.
30.06.2016р. та 14.07.2016р. в Регіональному відділенні ФДМ України по Запорізькій області відбулися конкурси з відбору суб'єктів оціночної діяльності, за результатами яких були відібраний оцінювач та підписаний проект договору по об'єкту оренди. Позивачем підготовлено договір про зміни до Договору, відповідно до якого, термін дії Договору буде продовжений за умови укладання тристороннього договору на проведення незалежної оцінки нерухомого майна з суб'єктом оціночної діяльності та орендодавцем, перерахування орендарем до Державного бюджету України різниці з орендної плати, у разі її збільшення, протягом двох місяців з моменту рецензування звіту з незалежної оцінки об'єкта оренди.
За доводами позивача, оскільки 21.07.2016р. Орендар отримав для підписання по 3 примірника проекту договору на проведення незалежної оцінки на об'єкт оренди, проте Договір, як і договір про зміни, не були повернуті до регіонального відділення, сторони не досягли згоди щодо підписання договору на проведення незалежної оцінки на об'єкт оренди та договору про зміни, останні слід вважати неукладеними, а Договір таким, що припинив свою дію внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Отже, посилання відповідача на автоматичне продовження Договору оренди згідно із п. 4 ст. 284 Господарського кодексу України є таким, що не відповідає чинному законодавству та спростовується матеріалами справи. Згідно діючих законодавчих та нормативно-правових актів подовження дії договору, що належить до державної власності, можливі лише за наявності певних умов та дотримання порядку визначеного законом та Постанови КМУ «Про затвердження Методики оцінки майна».
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги відносно виселення ТОВ «Січ-Інфоком» з державного нерухомого майна за договором оренди №2612/д від 18.06.2010р., який укладено між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та ТОВ «Січ-Інфоком» та повернення його ОСОБА_4 шляхом підписання акту прийому-передачі є нормативно обґрунтованими, документально доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2015 року № 728-р «Про перетворення Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», Наказу Мінінфраструктури України від 11.11.2015 №465 Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» реорганізовано 01.03.2017р. шляхом перетворення в Публічне акціонерне товариство «Укрпошта». Відповідно до Статуту Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» останнє є правонаступником Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта».
Згідно з приписами ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
З урахуванням викладеного, на підставі ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне замінити третю особу у справі Запорізьку дирекцію Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» на його правонаступника Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» в особі Запорізької дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта».
Враховуючи наведене, державне нерухомого майна за договором оренди №2612/д від 18.06.2010р. у звязку з припинення підлягає поверненню Публічному акціонерному товариству «Укрпошта» в особі Запорізької дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта», як правонаступнику Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» (ОСОБА_4).
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобовязання настають правові наслідки, встановлені договором або законом
Частиною другою ст. 785 ЦК України передбачено, що у разі невиконання наймачем обов'язку щодо повернення речі наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Неустойка, стягнення якої передбачено частиною другою статті 785 ЦК України, є самостійною майновою відповідальністю у сфері орендних правовідносин і визначається законодавцем як подвійна плата за користування річчю за час прострочення, а тому застосування до неї спеціальної позовної давності та спеціальних строків нарахування є неправильним (постанова Верховного Суду України від 20.03.2012 року у справі № 40/117).
Таким чином, ця неустойка не може бути ототожнена з неустойкою (штрафом, пенею), передбаченою пунктом 1 частини другої статті 258 ЦК України, оскільки, на відміну від приписів статті 549 ЦК України, її обчислення не здійснюється у відсотках від суми невиконання або неналежного виконання зобовязання (штраф), а також у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобовязання за кожен день прострочення виконання (пеня).
За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача щодо наявності порушень ТОВ «Січ-Інфоком» зобовязань за договором оренди та правомірністю застосування до порушника санкцій у вигляді стягнення неустойки, передбаченої ч. 2 ст. 785 ЦК України та п. 10.12 договору.
З огляду на зазначені норми права, наданий позивачем розрахунок суми неустойки у розмірі 30380,97 грн. за період з 15.06.2016р. по 19.09.2017р., суд визнав вірним та виконаним з дотриманням вказаних норм права та умов договору, тому судом задовольняється вимога позивача щодо стягнення неустойки у розмірі 30380,97 грн. за період з 15.06.2016р. по 19.09.2017р.
Враховуючи викладене, суд констатує наявність підстав для задоволення позовних вимог, які є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 45, 22, 25 33, 34, 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Замінити третю особу у справі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Запорізьку дирекцію Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» на його правонаступника Публічне акціонерне товариство «Укрпошта» в особі Запорізької дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта».
Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (м. Запоріжжя) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» (м. Запоріжжя) задовольнити повністю.
Виселити Товариство з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» (69063, м.Запоріжжя, вул. Свердлова, 21, код ЄДРПОУ 30001108) з державного нерухомого майна за договором оренди №2612/д від 18.06.2010 р., який укладено між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області та ТОВ «Січ-Інфоком», а саме: з нежитлових приміщень (літера А-3, приміщення №87 та частина приміщення №80, загальною площею 10,00кв.м.), вбудованих в другий поверх триповерхової адміністративної будівлі, реєстровий номер 21560045.800.АААЖЖБ303, відповідно до плану другого поверху та експлікації приміщень з технічного паспорту будівлі, що розміщена за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пр-т Богдана Хмельницького, буд. 15, шляхом повернення його Публічному акціонерному товариству «Укрпошта» в особі Запорізької дирекції Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 133, код ЄДРПОУ 20509800) за ОСОБА_4 приймання-передавання.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» (69063, м.Запоріжжя, вул. Свердлова, 21, код ЄДРПОУ 30001108) в доход Державного бюджету України суму неустойки в розмірі 30380 (тридцять тисяч триста вісімдесят) грн. 97 коп. за наступними реквізитами: Одержувач: державний бюджет Олександрівського району, 22080300; код ЄДРПОУ 38025440; Банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 31114094700003; Стягувач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 20495280).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» (69063, м.Запоріжжя, вул. Свердлова, 21, код ЄДРПОУ 30001108) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 20495280) суму 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 84, 85 ГПК України 02 жовтня 2017 р.
Суддя Н.Г.Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.