Постанова № 69255972, 25.09.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
822/1264/17
Номер документу
69255972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1264/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К. при секретаріВарченко В.В. за участі: представників позивачаОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Лендком Симонів" до Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - відділ Держгеокадастру в Ізяславському районі , товариство з обмеженою відповідальністю "АПК Колос-Агро" , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:

- індексний номер 31786657 від 10.10.2016 року, прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_1 б/н, укладеного 03.10.2016 року між ОСОБА_6 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО";

- індексний номер 31811331 від 11.10.2016 року, прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_2 б/н, укладеного 03.10.2016 року між ОСОБА_5 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО";

- індексний номер 31810347 від 11.10.2016 року, прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_3 б/н, укладеного 03.10.2016 року між ОСОБА_6 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО".

В обґрунтування вимог зазначає про те, що між ТОВ "Лендком Симонів" та фізичними особами - власниками земельних ділянок укладені договори оренди землі строком на 10 років, державну реєстрацію яких здійснено відповідно до вимог чинного на час реєстрації законодавства відділом Держкомзему в Ізяславському районі у жовтні 2012 року, про що зроблені відповідні записи у Державному реєстрі земель.

Як стало відомо позивачу пізніше, державним реєстратором Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області Бублик Н.Р. в жовтні 2016 року було проведено державну реєстрацію договорів оренди тих самих земельних ділянок, укладених між тими ж фізичними особами та ТОВ "АПК Колос-Агро".

Позивач вказує, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації договорів належним чином не перевірила, чи існує вже зареєстроване право оренди на ці земельні ділянки, внаслідок чого було здійснено повторну (подвійну) реєстрацію договорів оренди тих самих земельних ділянок, що є неприпустимим.

Позивач вважає оскаржувані рішення протиправними, оскільки право оренди, зареєстроване за ТОВ "Лендком Симонів" у 2012 році на час проведення реєстраційних дій у 2016 році було чинним.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та надали суду пояснення згідно викладених у позовній заяві обставин.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, подав до суду клопотання, в якому просить розгляд справи здійснювати без його участі.

В попередніх судових засіданнях представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до пункту 3 частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-IV державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації.

Зазначає, що оскільки право оренди земельних ділянок, яке виникло на підставі договорів про оренду землі від 03.10.2016 року, стосувалось речових прав, які виникли після 01.01.2013 року, а тому у державного реєстратора був відсутній обов'язок здійснювати запити до органів, які раніше здійснювали державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок.

Вказує, що під час вивчення документів ТОВ "АПК Колос-Агро" державним реєстраторам не встановлено підстав для відмови у проведенні державної реєстрації договорів оренди, а тому прийняті правомірні рішення про їх реєстрацію, тому у задоволені позову просить суд відмовити.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - відділ Держгеокадастру в Ізяславському районі Хмельницької області, ТОВ "АПК Колос-Агро", ОСОБА_5, ОСОБА_6 у судове засідання повторно не прибули та повноважних представників не направили, про причини неприбуття суд не повідомили, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

В попередніх судових засіданнях представники ТОВ "АПК Колос-Агро" та ОСОБА_6 проти позову заперечили, зазначивши, що реєстрація договорів оренди у 2016 році є законною, тому у задоволенні позову просять відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов слід задовольнити.

Судом встановлено, що 26.09.2012 року між ТОВ "Лендком Симонів" та фізичними особами - власниками земельних ділянок (ОСОБА_5 та ОСОБА_6) укладені договори оренди землі строком на 10 років.

Вказані договори зареєстровані відділом Держкомзему в Ізяславському районі у жовтні 2012 року, зокрема:

- договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1,7021 га, укладений між ТОВ "Лендком Симонів" та ОСОБА_6, зареєстрований управлінням Держкомзему в Ізяславському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинений запис 24.10.2012 року за №682210004005161;

- договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, площею 1,2125 га, укладений між ТОВ "Лендком Симонів" та ОСОБА_5, зареєстрований управлінням Держкомзему в Ізяславському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинений запис 24.10.2012 року за №682210004005146;

- договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 1,7022 га, укладений між ТОВ "Лендком Симонів" та ОСОБА_6, зареєстрований управлінням Держкомзему в Ізяславському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинений запис 24.10.2012 року за №682210004005174.

В судовому засіданні оглянуті оригінали вказаних договорів оренди земельних ділянок.

Під час судового розгляду справи, сторонами не надано доказів, які могли б свідчити про невідповідність вказаних договорів законодавству, яке діяло на дату вчинення їх реєстрації.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відділу Держгеокадастру в Ізяславському районі було відомо про існування укладених у 2012 році договорів оренди землі.

Однак, рішеннями державного реєстратора Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області за заявою ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО" в жовтні 2016 року було проведено повторну реєстрацію договорів оренди вищезазначених земельних ділянок, укладених між ТОВ "Лендком Симонів" та тими ж фізичними особами, а саме:

- рішенням № 31786657 від 10.10.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 б/н, площею 1,7021 га, укладений між ОСОБА_6 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО";

- рішенням № 31811331 від 11.10.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 б/н, площею 1,2125 га, укладений між ОСОБА_5 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО";

- рішенням № 31810347 від 11.10.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 б/н, площею 1,7022 га, укладений між ОСОБА_6 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО".

Дізнавшись про таку реєстрацію та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду.

Відповідно до частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно із статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим законом, визнаються дійсними якщо їх реєстрація була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

В силу частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону.

У роз'ясненнях Державної реєстраційної служби України № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 року "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами" зазначається про те, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію.

Як видно з матеріалів справи, договори оренди земельних ділянок, укладені ТОВ "Лендком Симонів" з фізичними особами та зареєстровані у жовтні 2012 року, а також інші документи, подані для реєстрації, в управлінні Держкомзему в Ізяславському районі були в наявності.

Реєстрація договорів оренди землі з новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.

Суд звертає увагу на те, що державний реєстратор при проведенні державної реєстрації договорів оренди землі у 2016 році самостійно не звернувся до органу Держгеокадастру з запитом про підтвердження інформації про те, чи таке право вже було зареєстроване раніше.

Зважаючи на це, суд критично оцінює посилання відповідача на пункт 3 частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-IV, згідно із яким, на думку відповідача, у нього відсутній обов'язок здійснювати запити до органів, які раніше здійснювали державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок.

Суд вважає, що обов'язок перевірки вищевказаних відомостей покладається саме на державного реєстратора, а не на будь-яку іншу особу (державний реєстратор встановлює відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями).

Не вирішуючи будь-який спір стосовно дійсності або правомірності договорів оренди землі, наданих позивачем, суд звертає увагу на відмітки, які містяться на кожному договорі та, які свідчать про те, що реєстрація була проведена, про що зроблені записи у Державному реєстрі земель за відповідними унікальними номерами.

Відповідач не надав належних доказів на підтвердження того, що реєстрація цих договорів не проводилась або відомості про них не внесені до Державного реєстру земель.

Крім того, навіть невнесення інформації про зареєстроване право до Поземельної книги, якщо це відбулось з вини суб'єкта владних повноважень, а не з вини особи, не може бути підставою для того, аби вважати таку реєстрацію відсутньою.

У цьому випадку особа, яка подала документи для реєстрації договорів, а згодом отримала належним чином оформлений примірник договору з відмітками про державну реєстрацію, не могла знати або передбачити несумлінність поведінки відповідної посадової особи державного органу, яка з невідомих причин або у зв'язку з недбалістю належним чином не виконала свої посадові обов'язки і не внесла відомості у необхідні реєстри ( поземельні книги).

Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 20.01.2012 року "Рисовський проти України" зазначив, що ризик будь - якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи.

Так, розглядаючи цю справу, Європейський суд зазначив, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Це є "гарантією стабільності суспільних відносин", яка породжує у громадян впевненість у тому, що їх існуюче правове становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, тому саме на державний орган покладається обов'язок виправити свої помилки.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що реєстрація договорів оренди земельних ділянок, укладених між ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО" та фізичними особами здійснена відповідачем помилково, за наявності вже зареєстрованого права оренди іншої особи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що оскаржувані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, є законними, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.158 - 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 31786657 від 10.10.2016 року, прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_1 б/н, укладеного 03.10.2016 року між ОСОБА_6 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО".

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 31811331 від 11.10.2016 року, прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_2 б/н, укладеного 03.10.2016 року між ОСОБА_5 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО".

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 31810347 від 11.10.2016 року, прийняте на підставі договору оренди земельної ділянки кадастровий № НОМЕР_3 б/н, укладеного 03.10.2016 року між ОСОБА_6 та ТОВ "АПК КОЛОС-АГРО".

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Лендком Симонів" (вул. Київська буд.20А, с. Синів, Гощанський район, Рівненська обл., 35426 ідентифікаційний код - 36913953) 4800 грн. (чотири тисячі вісімсот гривень) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 29.09.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 вересня 2017 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський