
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
28 вересня 2017 року № 813/2525/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : представника позивача Тиховського Т.О., представника третьої особи Березіної
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання третьої особи про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича фірма "Львівкнига" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Живко Михайла Олександровича, треті особи: Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Надра України", Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія", про визнання незаконними дій, скасування рішення, скасування свідоцтва про право власності,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Живко Михайла Олександровича, в якому просить: визнати незаконними дії державного реєстратора Львівського міського управління юстиції Живка Михайла Олександровича; скасувати рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:310530 від 09.02.2013 13:09:18, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право власності № 115744 та відкрито розділ на об'єкт нерухомого майна № 7492546101; скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно, індексний номер: 388801, виданого 09.02.2013 Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції, на об'єкт нерухомого майна - будівлю загальною площею 8273,8 кв.м., що розташована за адресою: Львівська область, м. Львів, пл. Міцкевича А., буд. 8.
Представник третьої особи через канцелярію суду за вхідним №20254 від 06.09.2017 року подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав клопотання про закриття провадження у справі.
Представник позивача в судовому засіданні щодо закриття провадження у справі заперечив.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Про причини неявки в судове засідання не повідомив.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
З аналізу спірних правовідносин вбачається, що предметом даного позову є рішення відповідача від 09 лютого 2013 року про державну реєстрацію за Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Надра України" права власності на нежитлові приміщення першого поверху будинку, що знаходяться за адресою : м. Львів, пл. Міцкевича, буд. 8; скасування реєстраційної дії №310530 від 09 лютого 2013 року; скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно індексний номер :388801 від 09.02.2013 року на об'єкт нерухомого майна -будівлю загальною площею 8273,8 кв.м., що розташована за адресою : м. Львів, пл. Міцкевича,8.
З огляду на сутність спірних дій по державній реєстрації та прийнятих актів, як похідних від них, з урахуванням наслідків їх вчинення/прийняття, суд приходить до висновку, що державна реєстрація, а тим більше видання свідоцтва про право власності на спірний об'єкт безпосередньо пов`язано з невирішеним спором про право власності (про наявність якого у справі наголошує як позивач, так і третя особа), тобто та в даному випадку, право господарське, а сам спір має приватноправовий характер, оскільки обумовлений порушенням приватного права (як правило та в даному випадку - майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, приймаючи до уваги, що фактично предметом спору у даній справі є спір про право власності відповідного суб'єкту, суд приходить до висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ГПК України.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно ч.2 ст.4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що даний позов не може бути розглянутий за правилами КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із ч. 3 ст. 157 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності, суд приходить до висновку, що дані спірні правовідносини не належать до юрисдикції адміністративного судочинства, натомість, можуть бути розглянуті в порядку господарського судочинства.
Керуючись ст.ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі задовольнити.
Провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-виробнича фірма "Львівкнига" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Живко Михайла Олександровича, треті особи: Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Надра України", Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія", про визнання незаконними дій, скасування рішення, скасування свідоцтва про право власності - закрити.
Повторне звернення цих ж осіб до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 02 жовтня 2017 року.
Суддя Гулкевич І.З.