
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
з питань звільнення від сплати судового збору
29 вересня 2017 року № 813/3312/17
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності щодо розгляду звернення та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на скаргу від 17.08.2017 року;
- зобов'язати відповідача невідкладно надати відповідь на скаргу від 17.08.2017 року.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір».
Так, положеннями ст.8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить ст.88 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Як слідує зі змісту довідок Червоноградської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 27.09.2017 року №233/13-13-11-00-08, Червоноградського міського центру зайнятості Львівської області від 27.09.2017 року року №1415, Сокальського об'єднаного Управління ПФУ Львівської області від 26.09.2017 року №5063 та Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради від 27.09.2017 року №2185, єдиним джерелом доходу ОСОБА_1 є державна соціальна допомога як малозабезпеченому, місячний розмір якої з липня 2017 року становить 265,23 грн.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 88, 98, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в :
клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі №813/3312/17 за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності щодо розгляду звернення та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.