
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2017 р. Справа №805/2135/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаш Г.П.,
при секретарі - Кочетові В.К.
за участю
представника позивача - Романенка О.М. (за довіреністю),
представника відповідача - Озацької О.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування податкових повідомлень-рішень від 12.05.2017 року №0056501200, №0057501200 та №0058501200, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування податкових повідомлень-рішень від 12.05.2017 року №0056501200, №0057501200 та №0058501200.
Позивачем до суду надавались заяви про зміну (уточнення) позовних вимог. Так, відповідно до заяви про зміну позовних вимог, що надійшла до суду 05.09.2017 року, позивач просить суд:
- визнати дії Відповідача щодо нарахування пені за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» в сумі 284254,24 грн. протиправними та зобов'язати Відповідача здійснити коригування в інтегрованій картці Позивача за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 284254,24грн.;
- визнати дії Відповідача щодо розподілу сплачених грошових коштів в інтегрованій картці Позивача за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» в сумі 270706,27 грн. на оплату (зарахування на погашення (оплату)) пені протиправними та зобов'язати відповідача здійснити коригування в інтегрованій картці Позивача за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» шляхом розподілу, а саме: виключення (зменшення) зарахованих в рахунок оплати пені грошових коштів в сумі 270706,27грн. та зарахування (збільшення) вказаних коштів в сумі 270706,27грн. в рахунок оплати податкових зобов'язань за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00».
- визнати дії Відповідача щодо нарахування пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» в сумі 35265,95 грн. протиправними та зобов'язати Відповідача здійснити коригування в інтегрованій картці Позивача за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 35265,95грн.
- визнати дії Відповідача щодо розподілу сплачених грошових коштів в інтегрованій картці Позивача за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» в сумі 25145,62 грн. на оплату (зарахування на погашення (оплату)) пені протиправними та зобов'язати Відповідача здійснити коригування в інтегрованій картці Позивача за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» шляхом розподілу, а саме: виключення (зменшення) зарахованих в рахунок оплати пені грошових коштів в сумі 25145,62грн. та зарахування (збільшення) вказаних коштів в сумі 25145,62грн. в рахунок оплати податкових зобов'язань за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00».
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Відповідача від 12.05.2017 року № 0056501200;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Відповідача від 12.05.2017 року № 0057501200;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Відповідача від 12.05.2017 року №0058501200 на суму 18 821,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено камеральні перевірки Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» щодо своєчасності сплати узгоджених грошових зобов'язань з податку на додану вартість по декларації за лютий 2016 року та жовтень 2015 року, за результатами яких складено відповідні акти. Проте, позивач вважає, що вказані камеральні перевірки проведені відповідачем за межами 30-денного строку, встановленого п. 76.3 ст. 76 ПКУ, за наявності обставин щодо звільнення підприємства позивача від відповідальності, а також без врахування розстрочення податкового боргу позивача на підставі ухвал Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2016 року по справі №805/1605/16-а. Позивач вказує на те, що підставами для звільнення від адміністративної відповідальності є обставини проведення антитерористичної операції, внаслідок проведення якої відбулись істотні зміни діяльності ПАТ «Донецькоблгаз», що підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України. Тобто позивач вважає, що з 01.07.2014 року він звільнений від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань щодо сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань. Таким чином, позивач вважає свої позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач позовні вимоги не визнав.
В матеріалах справи наявні письмові заперечення відповідача, в яких останній зазначає, що податковим законодавством посадовим особам контролюючого органу надано право на проведення камеральних перевірок щодо своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються у відповідних інформаційних базах з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України. Також, відповідач зазначає, що позивач помилково не враховує, що на суму несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання (боргу) нараховується пеня, яка також повинна бути сплачена. Вказана позиція, як зазначає відповідач, підтримана рішенням ВАСУ від 31.05.2016 року у справі №К/800/51772/15 та ВСУ від 18.09.2014 року по справі №21-279а14. Так, на думку відповідача, судове рішення про розстрочення присудженої судом суми податкового боргу не змінює обсягу податкового обов'язку платника податків боржника (у тому числі суми податкового боргу, а також розмір штрафу за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання), оскільки суд не наділений відповідними повноваженнями. Розстрочення судом у процесі виконання судового рішення присудженої ним з платника податків суми податкового боргу не впливає на факт вчинення правопорушення, оскільки воно є вчиненим до моменту відповідного розстрочення, а тому розстрочення виконання не змінює обсягу відповідальності платника податків. Також, відповідач вказує на те, що оскільки позивач не додержувався черговості платежів або не визначав їх у платіжному документі, контролюючим органом самостійно здійснено розподіл зарахованих сум. Стосовно тверджень позивача про наявність підстав для звільнення його від відповідальності за невиконання зобов'язань, а саме наявність сертифікату Торгово-промислової палати України, відповідач зазначає, що даним сертифікатом передбачено продовження граничних строків подання податкової декларації, тоді як перевірка проводилась щодо своєчасності сплати підприємством позивача узгоджених грошових зобов'язань. Таким чином, відповідач вважає, що при винесенні спірних рішень, він діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачені діючим законодавством.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченнях, просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (код 03361075, 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, б. 1) є юридичною особою, зареєстровано 22.05.2002 року, як платник податків знаходиться на обліку в Харківському управлінні офісу великих платників податків ДФС та є платником податку на додану вартість.
Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, у порядку статей 75, 76, 78 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» з питань дотримання вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України щодо своєчасності сплати в період з 01.01.2016 року по 13.04.2017 року узгодженої суми грошового зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності згідно «податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності» за звітний місяць - жовтень 2015 року, про що складено акт №451/28-10-50-12-07/03361075 від 21.04.2017 року.
В ході перевірки відповідачем встановлено порушення пункту 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасності сплати ПАТ«По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» узгодженої суми грошового зобов'язання згідно податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за звітний місяць жовтень 2015 року в сумі 94108,52грн. протягом строків, визначених Податковим кодексом України.
На підставі акту №451/28-10-50-12-07/03361075 від 21.04.2017 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.05.2017р. №0058501200, яким позивача у зв'язку із встановленням порушень пункту 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 18821,70грн. за платежем «збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів», код платежу 17060100.
Також, згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, у порядку статей 75, 76, 78 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» з питань дотримання вимог п. 50.1 ст. 50, п. 57.1, 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України щодо своєчасності сплати в період з 01.12.2016 року по 23.04.2017 року узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість згідно: уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період березень 2017 року №9044139021 від 17.03.2017 року, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період березень 2017 року №9044163211 від 17.03.2017 року, податкового повідомлення-рішення №0000774800 від 29.11.2016 року, податкового повідомлення-рішення №0007501200 від 31.01.2017 року, податкового повідомлення-рішення №0019501200 від 06.03.2017 року, податкової декларації з ПДВ за звітний період лютий 2016 року. За результатами проведеної перевірки складено акт №452/28-10-5012-07/03361075 від 24.04.2017 року.
В ході перевірки відповідачем встановлено порушення п. 50.1 ст. 50, п. 57.1, 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасності сплати ПАТ«По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість протягом строків, визначених Податковим кодексом України, а саме грошових зобов'язань згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період березень 2017 року №9044139021 від 17.03.2017 року, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період березень 2017 року №9044163211 від 17.03.2017 року, податкового повідомлення-рішення №0000774800 від 29.11.2016 року, податкового повідомлення-рішення №0007501200 від 31.01.2017 року, податкового повідомлення-рішення №0019501200 від 06.03.2017 року, податкової декларації з ПДВ за звітний період лютий 2016 року.
На підставі акту №452/28-10-50-12-07/03361075 від 24.04.2017 року відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 12.05.2017р. №0056501200, яким позивача у зв'язку із встановленням порушень п. 50.1 ст. 50, п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 64526,80грн. за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100; від 12.05.2017р. №0057501200, яким позивача у зв'язку із встановленням порушень пункту 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 217893,88грн. за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100.
Судом встановлено та підтверджено позивачем, що узгоджені грошові зобов'язання, визначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість сплачені з порушенням граничних строків, а саме:
- по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період березень 2017 року №9044139021 від 17.03.2017 року та уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період березень 2017 року №9044163211 від 17.03.2017 року суму податку на додану вартість, що підлягала сплаті до бюджету, відображено у податковій декларації з податку на додану вартість за період лютий 2017 року №9044614583 від 20.03.2017 року шляхом декларування по рядку 20.1 показника зарахування суми від'ємного значення у зменшення суми податкового боргу з ПДВ;
- по податковому повідомленню-рішенню №0000774800 від 29.11.2016 року заборгованість погашена платіжним дорученням №21816 від 14.12.2016 року;
- по податковому повідомленню-рішенню №0007501200 від 31.01.2017 року заборгованість погашена платіжним дорученням №602 від 08.02.2017 року;
- по податковому повідомленню-рішенню №0019501200 від 06.03.2017 року заборгованість погашена платіжним дорученням №1212 від 16.03.2017 року;
- по податковій декларації з ПДВ за звітний період лютий 2016 року заборгованість сплачувалась з урахуванням наданої судом розстрочки суми боргу відповідно до ухвали від 29.08.2016 року по справі №805/1605/16-а згідно узгодженого з контролюючим органом графіку
Щодо платежів зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності заборгованість згідно податкової декларації за жовтень 2015 року від 20.11.2015 року сплачувалась з урахуванням наданої судом розстрочки суми боргу відповідно до ухвали від 29.08.2016 року по справі №805/1605/16-а згідно узгодженого з контролюючим органом графіку.
Суд зауважує, що відповідно до інформації, викладеній в актах проведених відповідачем камеральних перевірок ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», та наявних первинних документів в матеріалах справи сплата позивачем узгоджених грошових зобов'язань зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності здійснювалась безпосередньо у відповідності до затвердженого податковим органом графіку навіть за наявності описки (як зазначає позивач) в ухвалі суду від 29.08.2016 року по справі №805/1605/16-а в частині не визначення порядку розстрочення суми боргу зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.
Предметом доказування в цій справі є обставина правомірності застосування до позивача штрафних санкцій за результатами проведених відповідачем камеральних перевірок.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент проведення камеральної перевірки) визначає, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
За приписами п. 76.3 ст. 76 цього Кодексу камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно п.200.10 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
У відповідності п. 54.1 ст. 54 цього Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п. 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В силу вимог пункту 102.1 статті 102 ПК, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
На підставі аналізу зазначених норм Податкового кодексу, суд дійшов до висновку, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів з питань проведення камеральних перевірок, урегульовані Податковим кодексом України. Так, розділ V "Податок на додану вартість" цього Кодексу який визначає право контролюючого органу на проведення камеральних перевірок з питань адміністрування податку на додану вартість не містить граничних строків проведення перевірок своєчасності сплати узгодженого грошового зобов'язання. У свою чергу, таке обмеження випливає з положень статті 102 ПК зі строком у 1095 днів.
При цьому, суд не приймає посилання позивача на те, що камеральну перевірку контролюючий орган може проводити не пізніше 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, оскільки це обмеження, відповідно до вимог п.200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, стосується перевірки заявлених даних в декларації.
Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначив тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053". Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто Донецьк (місто первинної реєстрації, здійснення господарської діяльності), м. Краматорськ Донецької області (місто теперішньої реєстрації юридичної особи позивача).
З аналізу наведених норм вбачається, що стаття 10 Закону України №1669 передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов'язань є наявність у такого суб'єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.
Таким чином Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.
У даному випадку позивачеві нараховані штрафні санкції саме за несвоєчасну сплату ним грошових зобов'язань, проте, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач звертався до ТПП із заявою про засвідчення йому форс-мажорні обставини на період АТО у відповідності до статті 10 Закону №1669, про що ТПП засвідчила ПАТ "По газопостачанню та газопостачанню "Донецькоблгаз" настання обставин непереборної сили при здійсненні діяльності на території м. Донецьк та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів з 01.07.2014 в сертифікаті №2059/05-4 від 30.07.2014.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, які є підставою для звільнення останнього з 14 квітня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань щодо сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.07.2016 №805/939/16-а.
Також, суд погоджує твердження позивача стосовно безпідставного використання податковим органом під час проведення камеральних перевірок ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2016 року по справі №805/1605/16-а про розстрочення виконання судового рішення щодо стягнення з позивача заборгованості з податку на додану вартість в сумі 22166351,61грн. та зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в сумі 1672273,91грн.
Так, з аналізу ст. 75 Податкового кодексу України слідує, що камеральна перевірка проводиться виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Таким чином, контролюючим органом неправомірно та в порушення вимог діючого законодавства під час проведення камеральних перевірок позивача використано судове рішення щодо розстрочення суми податкового боргу.
Стосовно позовних вимог ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в частині визнання протиправними дій податкового органу щодо нарахування пені за платежами «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» та «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» суд зазначає наступне.
Представник відповідача вказує на безпідставність включення позивачем сум пені за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» у розмірі 223,8грн., яка виникла 30.01.2017 року, 223,8грн., що виникла 28.02.2017 року, та у розмірі 223,8грн., яка виникла 30.03.2017 року, до розрахунку пені, на яку підприємство просить здійснити коригування в інтегрованій картці. Так, як зазначає відповідач, зазначені суми пені увійшли до суми розстроченого податкового боргу по справі №805/1605/16-а. Відповідач вказує на те, що дана сума пені за відповідні періоди нарахована по декларації з податку на додану вартість. З тих саме підстав представник відповідача вважає безпідставним включення позивачем сум пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» у розмірі 1086,78грн., яка виникла 30.01.2017 року, 1086,78грн., що виникла 28.02.2017 року, та у розмірі 1086,78грн., яка виникла 30.03.2017 року, до розрахунку пені, на яку підприємство просить здійснити коригування в інтегрованій картці з цього збору.
Судом в судовому засіданні досліджено матеріали адміністративної справи №805/1605/16-а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС до Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" про стягнення коштів з рахунків у банках платника податку на суму податкового боргу у загальній сумі 23838625 грн. 52 коп.
Постановою суду від 08.08.2016 року позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС задоволено.
Стягнуто з розрахункових рахунків Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (84313 Донецька область, м. Краматорськ, Південна,1, ЄДРПОУ 03361075) на користь державного бюджету кошти на погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 22166351 грн. (двадцять два мільйони сто шістдесят шість тисяч триста п'ятдесят одна гривня) 61 коп. та зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в сумі 1672273грн. (один мільйон шістсот сімдесят дві тисячі двісті сімдесят три гривні) 91 коп.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.08.2016 року по даній справі заяву Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" задоволено повністю та розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2016 року в адміністративній справі №805/1605/16-а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС до Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" про стягнення коштів з рахунків у банках платника податку на суму податкового боргу у загальній сумі 23838625 грн. 52 коп. строком на 60 місяців шляхом погашення відповідачем боргу протягом 60 місяців відповідно до узгодженого між сторонами графіку, у період з серпня 2016 року по червень 2021 року у сумі по 369439 грн. 19 коп. щомісячно та у липні 2021 року у сумі 369439 грн. 40 коп.
В мотивувальній частині постанови суду від 08.08.2016 року зазначено, що заборгованість Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" з податку на додану вартість, яка заявлена позивачем до стягнення у сумі 22166351 грн. 61 коп., виникла на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість від 21 березня 2016 року № 9039352172 на суму 8560694 грн., від 20 квітня 2016 року № 9060264159 на суму 8056997 грн., від 19 травня 2016 року № 9081113139 на суму 9097782 грн., від 17 червня 2016 року в сумі 677941 грн., від 18 липня 2016 року в сумі 1416251 грн.
Зазначені обставини підтверджуються карткою облікового рахунку позивача з податку на додану вартість, відповідно до якої станом на 31.05.2016 року (дата подання адміністративного позову про стягнення коштів 02.06.2016 року) за Публічним акціонерним товариством "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" обліковувався податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 22166351,61 грн. (недоїмка). Сума пені у розмірі 13427,92грн. відповідно до картки облікового рахунку позивача з податку на додану вартість була нарахована податковим 02.08.2016 року.
З огляду на викладене, сума нарахованої податковим органом пені у розмірі 13427,92грн. не входить до складу суми заборгованості підприємства з податку на додану вартість у розмірі 22166351,61 грн., стягнутої постановою суду від 08.08.2016 року. Відповідно, вказана сума пені не ввійшла до складу розстроченої ухвалою суду від 29.08.2016 року по справі №805/1605-16-а суми боргу позивача у розмірі 22166351,61 грн.
Розділом VІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 року №422, визначено порядок відображення в ІКП сум погашення податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, розстрочення (відстрочення) зобов'язань (боргів), а також списання податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску.
Згідно пп. 1 п. 3 цього розділу надання розстрочок (відстрочок) грошових зобов'язань (податкового боргу) відображається в ІКП як зменшення суми грошових зобов'язань (податкового боргу) за датою укладання договору про розстрочення (відстрочення).
Для відображення розстрочених (відстрочених) сум грошових зобов'язань (податкового боргу) в ІКП відображається обліковий показник (операція) щодо надання розстрочення (відстрочення) усієї суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) згідно з договором про розстрочення (відстрочення).
Відображення в ІКП чергової суми розстрочення (відстрочення) здійснюється шляхом використання облікових показників (операцій) щодо нарахування платежу згідно з графіком погашення розстрочених (відстрочених) сум, передбаченим договором про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) (спеціальним законом або рішенням суду).
Погашення суми розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) здійснюється у загальному порядку погашення згідно з черговістю виникнення.
При нарахуванні чергової частки розстрочення (відстрочення) сум податкового боргу в ІКП відбувається нарахування пені за несвоєчасну сплату на суму нарахованої частки податкового боргу за період з 91-го дня після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України, і по дату надання розстрочення (відстрочення) податкового боргу (у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати платником податків грошового зобов'язання, визначеного у поданій ним звітності);
На підставі зазначених норм податковим органом 29.08.2016 року здійснено зменшення суми грошових зобов'язань позивача з податку на додану вартість на суму 22152923,69грн. за основним платежем та на суму нарахованої пені - 13427,92грн., що підтверджено наданою відповідачем роздруківкою картки особового рахунку позивача з цього податку.
Проте, як вже зазначалось судом, сума пені у розмірі 13427,92грн., не була розстрочена ухвалою суду від 29.08.2016 року по справі №805/1605/16-а, що виключає наявність підстав для здійснення контролюючим органом відповідного коригування в інтегрованій картці платника податку - позивача.
Суд критично ставиться до посилань відповідача на наявність затвердженого податковим органом графіку погашення заборгованості як на підставу коригування сум грошових зобов'язань позивача на суму 13427,92грн., оскільки відсутність узгодження зазначеної суми пені підтверджуються матеріалами справи №805/1605-16-а.
Щодо здійснених податковим органом коригувань сум грошових зобов'язань позивача за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» суд вважає їх правомірними, оскільки суми пені у розмірі 1086,78грн., яка виникла 30.01.2017 року, 1086,78грн., що виникла 28.02.2017 року, та у розмірі 1086,78грн., яка виникла 30.03.2017 року, увійшли до суми розстроченого ухвалою від 29.08.2016 року податкового боргу по справі №805/1605/16-а. Таким чином, контролюючим органом правомірно на підставі рішення суду про розстрочення боргу від 29.08.2016 року зменшено суму грошових зобов'язань позивача на 1607067,35грн. - за основним платежем, 65206,56грн. - сума пені, та здійснено її нарахування позивачу по термінах сплати 30.01.2017 року, 28.02.2017 року та 30.03.2017 року на загальну суму 3260,34грн.
З огляду на зазначене, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" в частині виключення з інтегрованої картки за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» нарахованої пені в сумі 3260,34грн. не підлягають задоволенню.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин і зібраних доказів, наявних в матеріалах справи, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем правомірності та законності прийнятих спірних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню.
У відповідності до положень ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування податкових повідомлень-рішень від 12.05.2017 року №0056501200, №0057501200 та №0058501200 - задовольнити частково.
Визнати дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування Публічному акціонерному товариству "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" пені за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» в сумі 284254,24 грн. протиправними.
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 284254,24грн.
Визнати дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо розподілу сплачених грошових коштів в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» в сумі 270706,27 грн. на оплату (зарахування на погашення (оплату)) пені протиправними.
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00» шляхом розподілу, а саме: виключення (зменшення) зарахованих в рахунок оплати пені грошових коштів в сумі 270706,27грн. та зарахування (збільшення) вказаних коштів в сумі 270706,27грн. в рахунок оплати податкових зобов'язань за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 30 14010100 00».
Визнати дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо нарахування Публічному акціонерному товариству "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" пені за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» в сумі 32005,61грн. протиправними.
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» шляхом виключення (зменшення) нарахованої пені в сумі 32005,61грн.
Визнати дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо розподілу сплачених грошових коштів в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» в сумі 21885,28 грн. на оплату (зарахування на погашення (оплату)) пені протиправними.
Зобов'язати Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби здійснити коригування в інтегрованій картці Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00» шляхом розподілу, а саме: виключення (зменшення) зарахованих в рахунок оплати пені грошових коштів в сумі 21885,28грн. та зарахування (збільшення) вказаних коштів в сумі 21885,28грн. в рахунок оплати податкових зобов'язань за платежем «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється за поставлений природний газ споживачам на підставі укладених з ними договорів, код платежу 30 17060100 00».
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.05.2017 року №0056501200.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.05.2017 року №0057501200.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.05.2017 року №0058501200 на суму 18 821,70 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" судові витрати у сумі 10918 (десять тисяч дев'ятсот вісімнадцять) грн. 64 коп.
Постанову ухвалено 27 вересня 2017 року.
Повний текст постанови складено 02 жовтня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаш Г.П.