Постанова № 6924927, 24.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
2а-17119/09/0570
Номер документу
6924927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2009 р.                                                                       справа № 2а-17119/09/0570

час прийняття постанови: 14 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Скутельник Ю.В.

за участю          

представника позивача          Агруц О.Ф. діє за дов. від 23.11.09р.

представника відповідача          Чефанова Є.В. за дов. від 16.07.09р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001481312/0/32216/1516-23/3 та № 0001491312/0/3221710/15-16-23/3 від 07.10.2009р., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001481312/0/32216/1516-23/3 та № 0001491312/0/3221710/15-16-23/3 від 07.10.2009р.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку було проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати податку на додану вартість по деклараціям за квітень 2009р. від 20.05.2009р. № 6783, травень 2009р. від 19.06.2009р. № 7409 та червень 2009р. від 17.07.2009р. № 8086 за результатами якої складено акт від 23.09.2009р. №991/15-16-23/3-00174846. За даними акта перевірки було встановлено несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов,язання по декларації з податку на додану вартість у сумі 7581810,19 грн. з затримкою від 31 до 90 днів, та у сумі 73666,38 грн. з затримкою більше 90 днів. Також зазначає, що підприємство не сплачувало податкові зобов,язання по деклараціям за квітень, травень та червень 2009р., про що свідчить графа 5 таблиці №1 зазначеного акта. Податок на додану вартість перераховувався до бюджету відповідно до: рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області згідно платіжного доручення від 15.07.2009р. № 10511 з призначенням платежу «погашається розстрочка по ПДВ згідно рішення ДПА у Донецькій області №4/24-113, №51/24-113; № 61/24-113, №98/24-113; № 105/24-113»; ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2009р. згідно платіжного доручення від 28.07.2009р. № 11496 з призначенням платежу «розстрочка по ПДВ згідно рішення суду від 22.01.2009р.». Крім того, перераховувався ПДВ по декларації за липень 2009р. в сумі 9221270,00 грн. згідно платіжного доручення від 31.08.2009р. № 14000 з призначенням платежу «ПДВ за липень 2009р.».

Відповідач самовільно та безпідставно зарахував вищевказані суми ПДВ за платежами, які були здійснені в липні та серпні 2009р. за переліченими платіжними дорученнями, в рахунок погашення податкового боргу за квітень, травень та червень 2009р., ігноруючи повністю призначення платежу, вказане в платіжному доручені.

В судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, а саме, просив скасувати нараховану по особовому рахунку пеню в сумі 112947,55 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволені.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

23 вересня 2009р. відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку Орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» з питань своєчасної сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість. Перевіркою встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.00 р. №2181-111 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання по сплаті податку на додану вартість. В зв’язку з порушенням законодавства були винесені податкові повідомлення-рішення від 07.10.09р. № 0001481312/0/32216/1516-23/3 та № 0001491312/0/3221710/15-16-23/3.

Як вбачається з матеріалів справи, в платіжних дорученнях: від 15.07.2009р. № 10511 призначення платежу «погашення розстрочки по ПДВ згідно рішення ДПА у Донецькій області №4/24-113, №51/24-113; № 61/24-113, №98/24-113; № 105/24-113»; від 28.07.2009р. № 11496 призначення платежу «розстрочка по ПДВ згідно рішення суду від 22.01.2009р.»; від 31.08.2009р. № 14000 з призначенням платежу «ПДВ за липень 2009р.». Згідно квитанції № 46 від 30.07.09р. визначено призначення платежу «проценти за користування розстрочкою по податку на додану вартість».

          Відповідно до статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХП, ставки, механізм справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

          Платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законам терміни згідно статті 9 наведеного Закону.

          Спеціальним Законом про оподаткування, який регулює порядок сплати зобов’язань платників податків є Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-Ш.

          Підпункт 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

-          при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

-          при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

-          при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Разом з цим, ця норма взагалі не визначає коло осіб на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобов’язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов’язок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обов’язок саме контролюючого органу (у даному випадку – органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” або іншими законами з питань оподаткування.

Згідно розрахунку суми фінансових санкцій по затримці сплати податкового зобов,язання від 31 до 90 календарних днів на податковий борг, нарахований 01.06.2009 року сплачений 15.07.2009 року нарахована сума фінансових санкцій у розмірі 357355,75 грн.; сплачений 28.07.2009 року нарахована сума фінансових санкцій у розмірі 49934,67 грн.; сплачений 31.07.2009 року нарахована сума фінансових санкцій у розмірі 795,83 грн.; нарахований 30.06.2009 року, сплачений 31.08.2009 року нарахована сума фінансових санкцій у розмірі 543081,40 грн.; сплачений 31.08.2009 року та нарахована сума фінансових санкцій у розмірі 565194,39 грн.

Згідно розрахунку суми фінансових санкцій по затримці сплати податкового зобов,язання, що є більшою 90 календарних днів на податковий борг нарахований 01.06.09р., сплачений 31.08.09р. нарахована сума фінансових санкцій у розмірі 36833,19 грн.

Відповідно до розрахунку пені, утриманої з Орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» її сума складає 112497,55 грн.

В зв’язку з чим, суд зазначає, що податковий орган не мав права змінювати призначення платежу за платіжними дорученнями від 15.07.2009р. № 10511; від 28.07.2009р. № 11496; від 31.08.2009р. № 14000, квитанції № 46 від 30.07.09р., а відповідно застосування податковою інспекцією штрафних санкцій у сумі 1553195,23 грн. та пені у сумі 112947,55 є протиправними.

За таких обставин застосування податковою інспекцією штрафних санкцій за вказаним платіжними дорученнями є протиправним.

Відповідно до пункту 3.8 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. № 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за № 377/8976) реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги Орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001481312/0/32216/1516-23/3 та № 0001491312/0/3221710/15-16-23/3 від 07.10.2009р. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб,єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується квитанцією.

Витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001481312/0/32216/1516-23/3 та № 0001491312/0/3221710/15-16-23/3 від 07.10.2009р. задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку № 0001481312/0/32216/1516-23/3 та № 0001491312/0/3221710/15-16-23/3 від 07.10.2009р. на суму 1553195,23 грн. та нараховану пеню в розмірі 112947,55 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Папазова Г.П.