
Справа № 522/23327/16-ц
Номер провадження № 2/522/3515/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді - Бойчука А. Ю.
при секретарі - Іскрич В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області про приведення приміщення у попередній стан, -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2016 року представник Приморської районної адміністрації Одеської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області, по якому просить зобов'язати гр. ОСОБА_1 за власні кошти привести самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 у попередній стан, шляхом знесення прибудови з надбудовою та приведення самовільно реконструйованого горищного приміщення у попередній стан, шляхом знесення поверхів. При цьому посилається на те, що «КП ЖКС «Фонтанський», встановлено, що відповідач що гр. ОСОБА_1, який є власником квартири АДРЕСА_1 самовільно виконав роботи по реконструкції вказаної квартири з улаштуванням прибудови з надбудовою поверхів та виконав реконструкцію горищного приміщення з надбудовою поверху над квартирою АДРЕСА_1, чим значно погіршив технічний стан будинку та умови мешканців житлового будинку.
В судовому засідання представник Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за довіреністю ОСОБА_3 та представники 3-х осіб - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 просили суд позов задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог. При цьому посилаючись на те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо порушення прав інших мешканців будинку.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов Приморської районної адміністрації Одеської міської ради підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
В ході судового розгляду було встановлено, що Комунальним підприємством «Житлово-комунальний сервіс «Фонтанський» виявлено, що ОСОБА_1, який є власником квартири АДРЕСА_1 самовільно виконав роботи по реконструкції вказаної квартири з улаштуванням прибудови з надбудовою поверхів та виконав реконструкцію горищного приміщення з надбудовою поверху над квартирою АДРЕСА_1.
ОСОБА_1 надавався припис з пропозицією надати дозвільні документи на проведення реконструкції квартири АДРЕСА_1, розташованої в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2. Вказаний факт підтверджується актами складеними комісією дільниці № 9 КП «ЖКС «Фонтанський (а.с. 11, 12).
23.03.2016 року Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил, складеним Головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_8, встановлено. Що замовником будівництва ОСОБА_1 без отримання у встановленому законодавством порядку вихідних даних та проектування було проведено реконструкцію квартири АДРЕСА_1 з розподілом на 6 окремих самостійних квартир, за адресою: квартири АДРЕСА_1 а в поданих деклараціях зазначено, що містобудівні умови та обмеження не вимагаються.
Департаментом було надіслано лист від 15.03.2016 року №1015-01/11-9284до архітектора ОСОБА_7, зазначеної у деклараціях про початок виконання будівельних робіт, як головний архітектор проекту реконструкцій квартири із розподілом її на 6 самостійних квартир без зміни геометричних розмірів за адресою АДРЕСА_1 та особа, відповідальна за здійснення авторського нагляду, на що архітектор ОСОБА_7 повідомила Департамент, що проектна документація на вищевказані будівельні роботи під її керівництвом не розроблялась та авторський нагляд не здійснювався. Замовником будівництва проектна документація не пред'явлена.
Приписом від 23.03.2016 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил було зобов'язано ОСОБА_1 усунути порушення вимог містобудівного законодавства у термін до 23.04.2016 року.
АДРЕСА_1
Тієї ж дати Головним державним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_8 було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, за ч. 7 ст. 96 КпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до ч. 1ст. 376 ЦК України визначені підстави, за якими будівництво (реконструкція) житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визнається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно ч. 7ст. 376 ЦК України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил, суд, за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Статтею 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво включає в себе нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт будівель та споруд.
Наразі проведення робіт по реконструкції до правовідносин застосовуються правила, встановлені рішенням Одеської міської ради N 2153-XXIII від 17.04.2001 р. „Про затвердження "Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень у м. Одесі".
Так, згідно п. 1.3 Положення, його дія поширюється на реконструкцію (реконструкцію з розширенням) житлових і нежилих приміщень у житлових будинках місцевих рад, відомчих і кооперативних житлових будинках зі зміною або без зміни функціонального призначення приміщень.
Згідно вимог п. 3.2 "Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень у м. Одесі", замовник направляє в районну адміністрацію за місцем розташування об'єкту клопотання про дозвіл на виконання проектних робіт по реконструкції об'єкту.
Районна адміністрація розглядає клопотання та протягом 10 календарних днів готовить запити до управління архітектури та містобудування та органи держнагляду.
Згідно вимог п. 3.5 "Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень у м. Одесі", лист за підписом начальника Управління архітектури та містобудування являється підставою для розробки проекту реконструкції приміщення без зміни його функціонального призначення.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (реконструкція) об'єкта здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.
Відповідно до п. 4.8. Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі, проектна документація, узгоджена із зацікавленими службами, надається на розгляд в управління архітектури і містобудування Одеської міської ради.
При цьому, у відповідності зі ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» субєкти містобудування зобовязані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва обєктів.
Статтею 100 Житлового кодексу України передбачено, що виконання наймачем робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, внаслідок яких змінюється площа, кількість чи склад приміщень у будинках державного чи громадського житлового фонду, допускається за письмовою згодою наймодавця (орендодавця), якщо інше не передбачено договором найму (оренди).
При цьому, як вбачається з актів КП «ЖКС «Фонтанський» та фототаблиці, наданих суду, відповідачем здійснено реконструкцію квартири АДРЕСА_1, розташованої в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 із розширенням та збільшенням його фактичної площі за відсутності на те дозвільних документів.
Відповідно до п. 3.2.8. Положення про Приморську району адміністрацію Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради 13.02.2014р. №4584-VI райадміністрація здійснює контроль за недопущенням самовільного будівництва у районі.
У відповідності зі ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів місцевого самоврядування є обовязковими до виконання усіма підприємствами, установами, організаціями і громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
За правилом ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Згідно з п. 12 «Порядку взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, повязаних із виявленням самочинного будівництва у місті ОСОБА_1 та вжиттям заходів реагування» затвердженим рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради за № 16 від 29.01.2015 року, встановивши невиконання розпорядження районної адміністрації Одеської міської ради про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності, відповідна районна адміністрація зобовязана у десятиденний строк звернутись до суду із позовом відповідно до встановлених повноважень або перенаправити наявні матеріали до органу, яким має забезпечуватись відповідне звернення до суду із позовом у десятиденний строк з моменту отримання відповідних документів.
Здійснення робіт без відповідного дозволу на їх виконання вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно діючого законодавства.
Суду не надані належні та допустимі докази щодо проведення реконструкції з дотриманням вимог діючого законодавства.
Відповідно до передбаченого ст.11 ЦПК України принципу диспозитивності цивільного судочинства суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ч.1 ст.60 ЦПК України).
При таких обставинах, враховуючи, що реконструкція квартири АДРЕСА_1 здійсненна без належного оформлення, тому суд вважає необхідним зобов`язати відповідача за власні кошти привести приміщення квартири в попередній стан, шляхом знесення прибудови з надбудовою та приведення самовільно реконструйованого горищного приміщення у попередній стан, шляхом знесення поверхів.
Крім того, відповідно статті 88 ЦПК України, на користь позивача, суд присуджує з відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст.ст. 1, 3, 10, 11, 15, 57, 60, 208-209, 224-233, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Зобов'язати гр. ОСОБА_1 за власні кошти привести самовільно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 у попередній стан, шляхом знесення прибудови з надбудовою та приведення самовільно реконструйованого горищного приміщення у попередній стан, шляхом знесення поверхів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приморської районної адміністрації Одеської міської ради суму сплаченого судового збору у розмірі 1378 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, яки брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя А. Ю. Бойчук