Постанова № 69226549, 26.09.2017, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.09.2017
Номер справи
903/61/17
Номер документу
69226549
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" вересня 2017 р. Справа № 903/61/17

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Філіпова Т.Л.

судді Бучинська Г.Б. ,

судді Грязнов В.В.

при секретарі Гладкій Л.А.

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_2

третіх осіб - не з'явились

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ на рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі № 903/61/17

за позовом: Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ

до відповідача: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Волиньгаз

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1) Департаменту фінансів Волинської обласної державної адміністрації,

2) Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області

про стягнення 84 567 154, 25 грн.

Рішенням господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17 (суддя Пахолюк В.А.) в позові ПАТ Укртрансгаз про стягнення 84 567 154, 25 грн. відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням скаржник, Публічне акціонерне товариство УКРТРАНСГАЗ звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Волинської області від 29.05.2017 по справі №903/61/17. Прийняти нове рішення по справі №903/61/17, яким задовольнити позовні вимоги ПАТ «УКРТРАНСГАЗ». Витрати по сплаті судового збору покласти на Відповідача.

В основу заперечень скаржника покладено твердження про те, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, при невідповідності висновків суду дійсним обставинам справи.

Зокрема, не застосувавши положення ч. 1, 3 ст.509, ст.ст. 526, 629, 530, 549, 611, 612, 629, 651 ЦК України, ст.ст.193, 230 ГК України, господарський суд Волинської області порушив вказані норми матеріального права, прийшовши до хибного висновку про те, що держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, зокрема Постанову Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №20 від 11.01.2005 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» змінює цим самим характер регулювання правовідносин сторін, що склались між ними на підставі укладеного Договору.

Скаржник зазначає, що твердження Відповідача, з якими погодився суд першої інстанції, про те що грошові зобовязання між сторонами регулюються виключно нормами спеціального законодавства, а саме Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №20 від 11.01.2005 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (далі - Порядок) та відповідно розрахунки за Договором здійснюються на підставі спільних протокольних рішень є такими, що не відповідають дійсності та спростовуються положеннями чинного законодавства та умовами Договору, зокрема , п.1 та частиною 3 п.7 Порядку, пункту 5.3 спільних протокольних рішень.

Таким чином, враховуючи відсутність фінансування за спільними протокольними рішеннями для покриття всієї суми основного боргу Відповідача за Договором, господарський суд Волинської області неправильно застосував норми матеріального права, зокрема Постанову Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій», прийшовши до невірного висновку про те, що сторони, підписавши згадані спільні протокольні рішення визначили інший спосіб та строк проведення розрахунків, ніж передбачено Договором, що умови цих рішень Відповідачем не порушені, а тому вимоги Позивача є безпідставними.

Апелянт звертає увагу суду на ту обставину, що небаланс обсягів природного газу по Договору стосується виключно використання Відповідачем природного газу на ВТВ (виробничо-технологічні витрати та нормовані втрати), що в свою чергу немає жодного відношення до населення та субсидій.

Наведене підтверджується розділом 2 спільних протокольних рішень, на які посилався Відповідач, а саме: п.2.6. відповідно до якого Відповідач перераховує Позивачу кошти для погашення заборгованості за надані послуги балансування обсягів природного газу за Договором без конкретизації цілей використання природного газу; п. 2.7. згідно з яким Позивач перераховує кошти ПАТ Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» для погашення заборгованості згідно з договором №14-ВТВ/НОМЕР_1 від 27.12.2013 (поставка природного газу для виробничо - технологічних витрат). Додатковим підтвердженням зазначеного також є звіт Відповідача про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за жовтень 2016р.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від "21" червня 2017 р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ на рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17 прийнято до провадження, справу призначено до слухання.

03.07.2017р. Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області надало апеляційному суду пояснення по справі, одночасно подало клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника.

07.07.2017р. від Департаменту фінансів Волинської обласної державної адміністрації надійшов відзив на апеляційну скаргу. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, просить рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі № 903/61/17 залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ без задоволення.

02.08.2017р. від Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Волиньгаз надійшов відзив на апеляційну скаргу. Відповідач просить у задоволенні апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ відмовити, рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17 залишити без змін.

Розпорядженням керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду - ОСОБА_3 від 04.09.17 р. у справі №903/61/17у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Олексюк Г.Є., та відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п.8.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, призначено повторний автоматизований розподіл справи №903/61/17.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів автоматизованою системою документообігу суду внесено зміни до колегії суддів у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б., суддя Василишин А.Р.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від "04" вересня 2017 р. призначено розгляд апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ на рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17, колегією суддів у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б., суддя Василишин А.Р.

Розпорядженням керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду - ОСОБА_3 від 26.09.17 р. у справі №903/61/17 у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Василишина А.Р., та відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п.8.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, призначено повторний автоматизований розподіл справи №903/61/17.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів автоматизованою системою документообігу суду внесено зміни до колегії суддів у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б., суддя Грязнов В.В.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від "26" вересня 2017 р. призначено розгляд апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ на рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17, колегією суддів у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б., суддя Грязнов В.В.

В судовому засіданні представник Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ - ОСОБА_1 підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі та надала пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважає, що рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17 є незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить його скасувати і прийняти нове рішення.

Представник Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Волиньгаз - ОСОБА_2 заперечила проти доводів апеляційної скарги та надала пояснення на обґрунтування своєї правової позиції. Вважає, що рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17 є законним та обґрунтованим, тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Рівненський апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2015 р. між Публічним акціонерним товариством Укртрансгаз (оператор) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Волиньгаз (замовник) укладений договір транспортування природного газу № НОМЕР_2, за умовами якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг (п. 2.1.).

Відповідно до п.2.2.,2.3. договору транспортування природного газу послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 р. № 2493 (далі - Кодекс), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором. Послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором є:

- послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності);

- послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування);

- послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування).

За умовами п.2.5. договору приймання - передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи.

Згідно з п.п.2.6., 2.7 договору транспортування природного газу сторони погодили, що замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі газотранспортної системи, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також - оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі. Оператор має виконувати вимоги, визначені в кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів.

Відповідно до п.4.1 договору замовник зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та кодексом.

Згідно з умовами п.7.1 вартість послуг розраховується, зокрема, балансування за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом. Пунктом 7.2 передбачено, що оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті.

Відповідно до умов розділу ІХ договору визначено, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу.

Згідно з п.9.2 договору вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника/відповідача за формулою: В(балансування) = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Пунктом 9.4. встановлено, оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактору. Замовник зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п`яти банківських днів.

У відповідності до п.11.4 договору транспортування природного газу послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу IX цього договору.

Відповідно до п.13.1. договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором.

Пунктом 13.5. договору транспортування природного газу передбачено, що у разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Відповідно до п.17.1 договору він набирає чинності з дня його укладання і діє до 31 грудня 2016 року, а умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме - з 01 грудня 2015 року.

Договір транспортування природного газу № НОМЕР_2 від 17.12.2015 р. підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками.

Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області (сторона 1), Департаментом фінансів облдержадміністрації (сторона 2), Товариством з обмеженою відповідальністю „Волиньгаз збут (сторона 3), „ПАТ „Волиньгаз (сторона 4), „ПАТ „Укртрансгаз (сторона 5) та НАК „Нафтогаз України (сторона 6) з метою погашення взаємної заборгованості підписано Спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій по спірному договору № НОМЕР_2 від 17.12.2015 р. № 3618/у від 26.12.2016 р. на суму 89 000 000, 00 грн.

20.01.2017 року ПАТ Волиньгаз звернулось з листом №37 від 20.01.2017 року до головного управління Державної казначейської служби України про причини не проведення перерахувань коштів по СПР зокрема №3618/у від 26.12.2016р. на суму 89 000 000,00 грн.

Головне управління Державної казначейської служби України надало відповідь № 06-18/26-358 від 24.01.2017 року, що по зазначених СПР зокрема №3618/у від 26.12.2016р. на суму 89 000 000,00 грн., кошти у 2016 році не виділялися. А згідно п.5.3 спільних протокольних рішень, вони є чинними лише у разі проведення відповідного фінансування.

16.02.2017р. Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області (сторона 1), Департаментом фінансів облдержадміністрації (сторона 2), Товариством з обмеженою відповідальністю „Волиньгаз збут (сторона 3), „ПАТ „Волиньгаз (сторона 4), „ПАТ „Укртрансгаз (сторона 5) та НАК „Нафтогаз України (сторона 6) з метою погашення взаємної заборгованості підписано Спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій по спірному договору № НОМЕР_2 від 17.12.2015 р. № 1155/у від 16.02.2017р. на суму 89 000 000, 00 грн.

ПАТ Волиньгаз відповідно до Постанови КМУ № 20 та Спільного протокольного рішення №1155/у від 16.02.2017р. направило до Державної казначейської служби України у Волинській області платіжне доручення № 8 від 20.02.2017 р. на суму 89 000 000, 00 грн.

Вбачається, що протягом 2017р. здійснювалась оплата частинами, а саме:13 517 109,86 грн., 10 400 000,00 грн., 20 404 555,00 грн., 38 491 922,98 грн. та разом на загальну суму 82 813 587, 84 грн.

Спір між сторонами виник у звязку із невиконанням відповідачем в повному обсязі своїх грошових зобовязань на суму 82 813 587, 84 грн. за надані в жовтні 2016 року послуги з балансування обсягів газу, що транспортувався, та стягнення за прострочення виконання зобов'язань щодо оплати зазначених послуг 1 583 866, 43 грн. пені, три проценти річних від простроченої суми в розмірі 169699,98 грн. відповідно до п.п. 13.1, 13.5 договору, ч.2 ст.625 ЦК України.

Апеляційний суд, перевіривши наведені доводи апеляційної скарги, встановивши обставини, які підлягали встановленню на підставі доказів, наявних у матеріалах справи, не знайшов підстав для задоволення поданої скарги.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Відносини, що склалися між сторонами регулюються Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Кодексом газотранспортної системи, постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій

Відповідно до ч.1 ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, ст.526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п.1, 4 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини; інші юридичні факти.

Згідно ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Матеріалами справи стверджено, що сторонами - Публічним акціонерним товариством Укртрансгаз та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Волиньгаз укладений договір транспортування природного газу №1512000700 від 17.12.2015 р. Послуги за зазначеним договором надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 р. № 2493, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 06.11.2015 р. за №1378/27823, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором. Відповідно до п.1 глави 1 Розділу VIII Кодексу газотранспортної системи одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Згідно з п.9 глави 1 розділу XI Кодексу замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи послуги, що є складовими послуги транспортування, зокрема, замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою.

Відповідно до п.5 глави 1 розділу І Кодексу небаланс це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації (підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього кодексу).

Відповідно до положень п.8 глави 1 розділу XII та п.5 глави 2 розділу XII Кодексу газотранспортної системи алокація здійснюється на основі підписаних щомісячних актів приймання - передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, та на основі підписаних щомісячних актів приймання - передачі газу відповідно до положень п.2 глави 7 Розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок виходу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), взятого з газотранспортної системи.

Відповідно до п.п.1-2 глави 3 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів). Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом. Оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

Відповідно до п.7 глави 3 розділу XIV кодексу газотранспортної системи місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок, зокрема, надання послуг балансування при негативному місячному небалансі.

Згідно з п.п.1-4 глави 4 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу, і замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Умови розділу IX договору відповідають вищенаведеним нормам Кодексу.

Вбачається, що послуга балансування є складовою послуги транспортування за договором №1512000700 від 17.12.2015 р.

За умовами п.11.4. договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом позивача на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого відповідачем відповідно до кодексу та розділу IX цього договору.

Матеріалами справи стверджено, що Публічним акціонерним товариством Укртрансгаз встановлено негативний місячний небаланс замовника послуг транспортування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Волиньгаз в жовтні 2016 року в обсязі 9 721,000 тис.куб.м.

У зв'язку з неврегулюванням Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Волиньгаз негативного місячного небалансу в жовтні 2016 р., Публічне акціонерне товариство Укртрансгаз надавало замовнику послуги балансування, про що складені односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну суму 82 813 587, 84 грн.

Вартість послуг з балансування обсягів природного газу замовнику розрахована оператором відповідно до умов п.9.2 договору про транспортування природного газу, і не оспорюється відповідачем.

Базова ціна газу визначена оператором відповідно до умов п.9.2-9.3 договору і становила на жовтень 2016 року 7166,40 грн. з ПДВ за 1000 куб.м, що підтверджується інформацією з офіційного веб-сайту публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" щодо встановлення базових цін на газ.

Судом встановлено і матеріалами справи стверджено, що Публічним акціонерним товариством Укртрансгаз акт про надання послуг балансування обсягів природного газу №10-16-1512000700-Баланс від 31.10.2016 р. з розрахунком вартості послуг балансування направлено на адресу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Волиньгаз, що підтверджується описом вкладень та фіскальним чеком.

Однак, вбачається, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області (сторона 1), Департаментом фінансів облдержадміністрації (сторона 2), Товариством з обмеженою відповідальністю „Волиньгаз збут (сторона 3), „ПАТ „Волиньгаз (сторона 4), „ПАТ „Укртрансгаз (сторона 5) та НАК „Нафтогаз України (сторона 6) з метою погашення взаємної заборгованості підписано Спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій по спірному договору № НОМЕР_2 від 17.12.2015 р. № 3618/у від 26.12.2016 р. на суму 89 000 000, 00 грн.

20.01.2017 року ПАТ Волиньгаз звернулось з листом №37 від 20.01.2017 року до головного управління Державної казначейської служби України про причини не проведення перерахувань коштів по СПР зокрема №3618/у від 26.12.2016р. на суму 89 000 000,00 грн.

Головне управління Державної казначейської служби України надало відповідь № 06-18/26-358 від 24.01.2017 року, що по зазначених СПР зокрема №3618/у від 26.12.2016р. на суму 89 000 000,00 грн., кошти у 2016 році не виділялися. А згідно п.5.3 спільних протокольних рішень, вони є чинними лише у разі проведення відповідного фінансування.

16.02.2017р. Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області (сторона 1), Департаментом фінансів облдержадміністрації (сторона 2), Товариством з обмеженою відповідальністю „Волиньгаз збут (сторона 3), „ПАТ „Волиньгаз (сторона 4), „ПАТ „Укртрансгаз (сторона 5) та НАК „Нафтогаз України (сторона 6) з метою погашення взаємної заборгованості підписано Спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій по спірному договору № НОМЕР_2 від 17.12.2015 р. № 1155/у від 16.02.2017р. на суму 89 000 000, 00 грн.

ПАТ Волиньгаз відповідно до Постанови КМУ № 20 та Спільного протокольного рішення №1155/у від 16.02.2017р. направило до Державної казначейської служби України у Волинській області платіжне доручення № 8 від 20.02.2017 р. на суму 89 000 000, 00 грн.

Згідно з порядком проведення взаєморозрахунків по цих документах Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України стороні 1, яка перераховує їх стороні 2 для проведення розрахунків за субсидії, надані у квітні 2016 року, сторона 2 перераховує кошти стороні 3, яка перераховує стороні 4 за послугу з транспортування природного газу газорозподільними мережами за 2016 рік згідно з договором, сторона 4 перераховує стороні 5 за послуги балансування обсягів природного газу в 2016 році, сторона 5 - стороні 6 за природний газ 2016 року, яка перераховує кошти до загального фонду державного бюджету.

У відповідності до розділу 3 протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків сторони зобов'язались перерахувати кошти наступній стороні не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок; забезпечити проведення розрахунків відповідно до цього спільного протокольного рішення та з урахуванням укладених договорів на розрахункове-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання учасниками розрахунків платіжних документів перерахувати кошти за схемою, передбаченою спільним протокольним рішенням.

Відповідно до розділу 4 спільного протокольного рішення, сторони, що підписали спільне протокольне рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 та Порядку проведення розрахунків і невиконання своїх зобов'язань за цим спільним протокольним рішенням про організацію взаєморозрахунків відповідно до вимог чинного законодавства.

Отже, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що укладаючи спільні протокольні рішення, сторони керувалися спеціальними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 року, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства фінансів України 03.08.2015 року №493/688, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

Підписання сторонами спільного протокольного рішення і виконання їх положень, а також положень постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 року, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року №493/688 свідчить, що сторони фактично погодились, що часткова оплата наданих послуг у жовтні, за договором транспортування природного газу №1512000700 від 17.12.2015 року підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі спільних протокольних рішень. Тим самим сторони змінили порядок і строк проведення розрахунків за послуги з транспортування газу, надані відповідно до договору №1512000700 від 17.12.2015 року. Тобто, враховуючи спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків, сторони узгодили порядок проведення розрахунків, змінивши строки виконання боржником зобов'язань перед кредитором, які виникли на підставі договору №1512000700 від 17.12.2015 року.

Судова колегія погоджується з висновком господарського суду Волинської області, що підписанням спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за послуги з транспортування природного газу сторони змінили порядок і строк проведення розрахунків за договором № НОМЕР_2 від 17.12.2015р.

Вбачається, із наданого ПАТ «Укртрансгаз» розрахунку, що протягом 2017р. здійснювалась оплата частинами, а саме: 13 517 109,86 грн., 10 400 000,00 грн., 20 404 555,00 грн., 38 491 922,98 грн. та разом на загальну суму 82 813 587, 84 грн.

Зважаючи на те, що у відповідача відсутнє прострочення виконання зобов'язань за договором, нарахування позивачем штрафних санкцій, а саме пені в сумі 1 583 866,43 грн. за період з 01.10.2016 р. по 29.12.2016 р. та 3% річних 169 699, 98 грн. за період з 01.10.2016 р. по 29.12.2016 р. застосування санкцій, передбачених п. 13.5 договору та наслідків порушення грошового зобов'язання, встановлених ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України є необґрунтованим а відтак, правомірно відмовлено місцевим господарським судом.

Стосовно доводів Позивача про те, що сторони Договору №1512000700 від 17.12.2015 р. не вносили зміни до його умов в частині виконання Відповідачем грошових зобов'язань з оплати послуг по транспортуванню природного газу, а також не визначали, що останній здійснює розрахунки за вказаною угодою виключно шляхом оформлення спільних протокольних рішень відповідно до вимог Постанови КМУ № 20 від 11.01.2005р., колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Відповідно до ст. 7 ГК України відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Згідно ст. 12 ГК України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного та соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Зокрема, засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюється відповідно до цього Кодексу та інших законів.

З огляду на це, запроваджуючи механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу (далі - ПЕК), визначений Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій (Постанова КМУ № 20 від 11.01.2005р.), держава забезпечує відшкодування частини витрат підприємств ПЕК, пов'язаних з газопостачанням населення, яке використовує субсидії та має пільги з оплати комунальних послуг, а саме - витрат на придбання природного газу, його транспортування магістральними та переміщення розподільчими газопроводами.

Фактично, визнаючи неможливість розрахунків у цій частині підприємствами ПЕК, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює цим самим характер регулювання відповідних правовідносин, що склались між сторонами на підставі укладених між ними договорів.

Тобто, правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами в цій частині зазнають імперативного регулюючого впливу держави.

Відтак, з урахуванням вище викладеного, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ на рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі № 903/61/17 суд апеляційної інстанції відхиляє.

Як розяснено у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012 р. "Про судове рішення", рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Рішення суду першої інстанції указаним вимогам відповідає.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що доводами апеляційної скарги висновків господарського суду не спростовано, підстав для скасування або зміни рішення, встановлених статтею 104 Господарського процесуального кодексу України, не встановлено, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення господарського суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105,109,110 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства УКРТРАНСГАЗ на рішення господарського суду Волинської області від 29.05.17 р. у справі №903/61/17 залишити без задоволення, рішення господарського суду Волинської області - без змін.

Справу №903/61/17 повернути до господарського суду Волинської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову суду апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Грязнов В.В.