
Справа № 712/9870/17
Провадження № 2-а/712/700/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2017 року суддя Соснівського районного суду м.Черкаси Пересунько Я.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в:
4 серпні 2017 року позивач звернулась до Соснівського районного суду м.Черкаси, як місцевого адміністративного суду, з указаним адміністративним позовом, просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області (далі УПФ України в м.Черкасах Черкаської області) та зобовязати останнє здійснити їй перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, починаючи з 19 травня 2014 року, відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 19 травня 2014 року № 18/184 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованих та виплачених інших виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона перебуває на обліку в УПФ України в м.Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати.
Відповідачу було надано необхідні документи для призначення пенсії, проте відповідач призначив пенсію без включення в розрахунок суми інших виплат, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
26 червня 2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про включення при розрахунку її пенсії державного службовця інших виплат, які входили до структури її заробітної плати та які відображені в довідці №18/184 прокуратури Черкаської області від 19 травня 2014року, а також просила перерахувати нараховану їй пенсію.
Листом від 11 липня 2017 року за № 299/К-10 їй повідомлено, що дані довідки із колонки «Інші виплати», серед яких є матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів населення, не враховуються для обчислення пенсії.
Така відмова є неправомірною, оскільки при визначенні розміру пенсії державного службовця до заробітної плати включаються виплати, які відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
До дня звільнення із державної служби у звязку з виходом на пенсію їй нараховувалась і виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення; такі допомоги мали систематичний характер і їх було нараховано всім або більшості працівникам; із цих допомог було сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Вказана справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд робить наступні висновки.
21 вересня 2017 року судом отримано від УПФ України в м.Черкасах Черкаської області заперечення на позов, а також оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 для огляду.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно із ч. 2ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Із матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 установлено, що з 2грудня 2013року вона перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 80 % від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
26 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в м.Черкасах Черкаської області про перерахунок раніше призначеної пенсії із урахуванням інших виплат, які входили до структури її заробітної плати та які відображені в довідці №18/184 прокуратури Черкаської області від 19травня 2014року про складові заробітної плати.
Із відповіді УПФ України в м.Черкасах Черкаської області від 11 липня 2017року № 299/К-10 випливає, що у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація мають разовий характер та не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із сум матеріальної допомоги допомоги на оздоровлення та індексації збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця.
Такі висновки УПФ України в м. Черкасах Черкаської області є вочевидь незаконними з огляду на наступне.
Згідно із ч.ч. 2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16грудня 1993 року (в редакції, чинній на 7 травня 2010 року) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно), а також постанові від 16 вересня 2014 року (справа №21-314а14).
З огляду на викладене, вимоги позивача про перерахунок пенсії, із урахуванням довідки №18/184 від 19 травня 2014 року, підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки ОСОБА_1 звернулась до суду із цим адміністративним позовом 4 серпня 2017 року, то необхідно зобовязати відповідача здійснити перерахунок розміру її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані у довідці прокуратури Черкаської області № 18/184вих. від 19 травня 2014 року, з розрахунку 80 відсотків від її заробітної плати, а також зобов'язати відповідача виплатити позивачу заборгованість (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 4 лютого 2017 року і до часу здійснення перерахунку пенсії.
Крім того, постанову суду в частині стягнення суми платежу за один місяць необхідно допустити до негайного виконання.
Керуючись ст.ст.12,17,19,72, 159-162 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які вказані в довідці прокуратури Черкаської області від 19 травня 2014 року №18/184вих., в заробітну плату для нарахування пенсії.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці прокуратури Черкаської області від 19 травня 2014 року №18/184вих., зрозрахунку 80відсотків від заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, заборгованість за пенсією (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 4 лютого 2017 року і до перерахунку пенсії.
В іншій частині позову відмовити.
Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена позивачем до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а відповідачем- з дня отримання копії повного тексту постанови, шляхом подання апеляційної скарги через Соснівський районний суд м.Черкаси, із одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я.В. Пересунько