Ухвала суду № 69224638, 28.09.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
553/1619/17
Номер документу
69224638
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2017 р.Справа № 553/1619/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 13 липня 2017 року по справі № 553/1619/17 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Полтава з позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в якому просив суд: визнати протиправними дії відповідача про відмову у призначенні ОСОБА_1; скасувати рішення відповідача № 200 від 26.04.2017 року про відмову ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».

Постановою Ленінського районного суду м. Полтава від 13 липня 2017 року задоволено позов.

Визнано протиправними дії Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії та скасувати рішення Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Подільського району) № 200 від 26.04.2017 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, згідно поданої ним заяви від 02.02.2017 року зареєстрованої за № 264, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснювати її виплату.

Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а.с. 44-46). Апелянт наголошує, що подані позивачем документи, з урахуванням Розділу 2 Порядку №22-1 не є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей для призначення дострокової пенсії.

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Сторони в судове засідання не зявились. Неявка сторін, явка яких обовязковою не визнавалась, не є перешкодою для вирішення для розгляду та вирішення справи за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), що підтверджується копією посвідчення серія А №224394 С виданого Полтавською обласною державною адміністрацією 18.06.2010 року і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач в період з 30.03.1987 року по 30.04.1987 року працював у м. Чорнобиль, тому з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» маючи право на пенсію із зменшенням пенсійного віку, 02.02.2017 року він звернувся до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії.

26.04.2017 року рішенням № 200 Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з відсутністю підтвердженого в установленому порядку періоду роботи в зоні відчуження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Здійснюючи апеляційний перегляд колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (надалі - Порядок).

Відповідно до п.2.1. Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Відповідно до п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначений сполучних або що свідчить про альтернативність вказаних документів, а не про обов'язковість подання перелічених у повному обсязі документів.

Таким чином, зі змісту абз. 6 п.п.5 п.2.1 розділу ІІ вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.2 Закону України Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з Національною академією наук, центральними органами виконавчої влади, сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, безпеки використання ядерної енергії, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, на основі експертних висновків.

Згідно до Додатку №1 до постанови КМ УРСР від 23.07.1991 року №106 Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи місто Чорнобиль Київської області віднесено до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи - зони відчуження.

Статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.65 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Як вже було встановлено, що відповідно довідки начальник звідної колони Мінавтотранса УССР б/н ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 30.03.1987 року по 30.04.1987 року по наданню допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕНС на будівництві автодороги Чорнобиль-ЧАЕС в першій зоні радіоактивного ураження (а.с. 10).

Відповідно до архівного витягу з виконкому Полтавської міськради від 28.112016 року по наказу №62 від 30.03.1987 р.з Автотранспортного підприємства 15354 Полтавського облуправління автотранспорту, водій 3 колони ОСОБА_2 с автомобілем Камаз №2385 ПОШ був відкомандирований до м.Чорнобиль, строком 32 дні з 30.03.по 30.04.1987 р. (а.с.7).

в матеріалах справи мається також Довідка від 10.1992 року видана Полтавським автотранспортним підприємством про те, що ОСОБА_2 був направлений до м.Чорнобиль відповідно до наказу №62 від 30.03.1987 р. з 30.03.1987 по 30.04.1987 р. заробітна плата була перерахована в ощадкасу 8392/035 платіжним дорученням №418 від 11.05.1987 р. Заробітна плата виплачена в сумі 1301 крб 50 коп. з урахуванням коефіцієнту 3. (а.с.11).

Відповідно до Наказу №62 від 30.03.1987 р. відкомандировано водія 3 колони ОСОБА_2 с автомобілем Камаз №2385 ПОШ був відкомандирований до м.Чорнобиль, строком 32 дні з 30.03.по 30.04.1987 р. (а.с.8). Дійсно, в наведеному наказі мають виправлення особи ОСОБА_3 на Позивача, в то й же час, матеріалами справи підтверджується відповідність цього наказу фактичним обставинам справи щодо перебування позивача у Чорнобилі та ліквідації наслідків на ЧАЕС. Жодних сумнів з цього приводу у суду не виникає, та підтверджується сукупністю документів.

Відповідно до положень статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Сукупність наявних документів, які узгоджуються у повному обсязі з вимогами п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 05.11.2005 року №22-1, надавали правову можливість для призначення пенсії позивачу, а тому відмова у такому призначенні є протиправною.

З урахуванням чого, колегія суддів погоджує висновки суду першої інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в звязку з чим, позивачу безпідставно відмовлено прийнятим рішенням відповідача від № 200 від 26.04.2017 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов позивача є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки вимога відповідача про ненадання первинних документів, які підтверджують період роботи в зоні відчуження не ґрунтується на нормах закону та спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст.2, 11, 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області - залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 13 липня 2017 року по справі № 553/1619/17 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6