Постанова № 69224222, 27.09.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2017
Номер справи
344/540/17
Номер документу
69224222
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/6858/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-суддіКостіва М.В.

суддівУлицького В.З., Шавеля Р.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18.05.2017 в справі №344/540/17 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

встановив:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до

управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, в якому просив: визнати дії щодо відмови у зарахуванні сум, з яких обраховано розмір пенсії, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, грошові винагороди, суми індексації та грошову допомогу (10 посадових окладів при виході на пенсію) неправомірними; зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% заробітної плати державного службовця з включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, грошові винагороди, суми індексації та грошову допомогу (10 посадових окладів при виході на пенсію), з яких утримувався а також нараховувався і сплачувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідок про складові заробітної плати з 16.07.2016 року без обмеження будь-яким кінцевим терміном.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18.05.2017 адміністративний позов в частині позовних вимог за період з січня 2014 року по 15.07.2016 залишено без розгляду з підстав пропущення строку звернення до суду.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18.05.2017 адміністративний позов задоволено частково: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_1 обраховано розмір пенсії, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та суми індексації; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з включенням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексації, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про виплачені суми матеріальні допомоги та індексації за період з 01.10.2003 року по 30.09.2005 року від 12.01.2017 року №1 в розмірі 90% з 16.07.2016 року без обмеження розміром та будь-яким кінцевим терміном; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено; вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджується, що з 14.10.2005 року ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми його заробітної плати.

27.02.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, індексації заробітної плати, а також грошової допомоги (10 посадових окладів при виході на пенсію), відповідно до довідки №1 від 12.01.2017 про складові заробітної плати, з яких нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, виданої Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області. Проте, в такому перерахунку листом від 13.01.2017 року № 15/П-15 йому було відмовлено.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач оскаржив їх до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, керувався наступними мотивами, з якими частково погоджується суд апеляційної інстанції.

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну позицію висловив також і Верховний Суд України в постановах від 28.05.2013р. (№ 21-97а13), від 16.09.2014р. (№ 21-314а14), в яких визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом із тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 27.02.2017 року, тому, проведення перерахунку пенсії позивача та її виплату слід здійснювати з 27.02.2017 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права

Вказані вище обставини є безсумнівною підставою для зміни постанови суду першої інстанції в частині дати, з якої відповідача зобовязано здійснити перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця з включенням до заробітної плати всіх складових заробітної плати, з яких сплачувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки №1 від 12.01.2017.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні в частині дати, з якої відповідача зобовязано вчинити певні дії.

Керуючись статями 160, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області задовольнити частково.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18.05.2017 в справі №344/540/17 змінити в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з включенням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексації, з яких утримувався, а також нараховувався і сплачувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про виплачені суми матеріальні допомоги та індексації за період з 01.10.2003 року по 30.09.2005 року від 12.01.2017 року №1 в розмірі 90%, вказавши дату з 27.02.2017.

В решті постанову суду залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4