Ухвала суду № 69224024, 28.09.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
826/2338/17
Номер документу
69224024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2338/17 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

У Х В А Л А

Іменем України

28 вересня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Кузик М.А.

пр-к відповідача Гізатулін М.Б.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-німецьке спільне підприємство «Шмайсер» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-німецьке спільне підприємство «Шмайсер» до Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу № 1279 від 02.12.2016 р.,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив скасувати наказ № 1279 від 02.12.2016.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 серпня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 14.09.2016 Міністерством внутрішніх справи України за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у частині провадження діяльності з виробництва та ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони їх продажу Товариства з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР" складено акт № 24/2-1363, яким встановлено допущення порущення вимог постанови Кабінету Міністрів України від від 02.12.2015 № 1000 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва та ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу».

20.09.2016 Міністерством внутрішніх справи України видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР" розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов №13173/05/24-20.

09.11.2016 заступником міністра Міністерства внутрішніх справи України видано наказ №1184 «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «УНСП «ШМАЙСЕР», яким з метою проведення позапланової перевірки виконання ТОВ "УНСП "ШМАЙСЕР" розпоряджень щодо усунення порушень Ліцензійних умов, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1000, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) 14.09.2016, від 20.09.2016 № 13173/05/24-2016 та 15.09.2016, від 20.09.2016 № 13174/05/24-2016 наказано здійснити позапланову перевірку 29.11.2016.

28.11.2016 заступником міністра Міністерства внутрішніх справи України видано посвідчення на проведення позапланової перевірки № 16258/05/24-2016.

29.11.2016 посадовими особами Міністерства внутрішніх справи України складено акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органами ліцензування № 24/2-1855 в якому зазначено про те, що під час спроби проведення позапланової перевірки додержання ліцензіатом вимог Ліцензійних умов провадження діяльності з виробництва, ремонту вогнепальної зброї, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва засобів, активної оборони, спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої дії, продаж спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, активної оборони, індивідуального захисту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1000 на підставі перевірки виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов від 20.09.2016 № 13173/05/24-2016 Товариством з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР", ліцензії від 21.04.2010 серії АВ № 446197 та № 446198 на провадження діяльності з виробництва, ремонту вогнепальної зброї, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва засобів, активної оборони, спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої дії, продаж спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, активної оборони, індивідуального захисту, відмовлено у проведенні перевірки органом ліцензування.

Супровідним листом від 30.11.2016 № 24/3-1863 акт від 29.11.2016 № 24/2-1855 направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР".

Заступником начальника відділу дозвільної системи та ліцензування Управління ліцензування МВС України складено висновок про результати розгляду матеріалів позапланової перевірки додержання ТОВ «УНСП «ШМАЙСЕР» та запропоновано на підставі акту про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування анулювати ліцензію серії АВ № 446197 на провадження діяльності з виробництва, ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с та ліцензію серії АВ № 446198 з виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, активної оборони, продаж спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони, видані товариству з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР" (ідентифікаційний код 20042911), відповідно до наказу МВС від 21.04.2010 № 129.

02.12.2016 заступником міністра Міністерства внутрішніх справ України видано наказ № 1279 "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР" яким відповідно до вимог абзацу восьмого частини другої статті 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та на підставі акта про відмову ТОВ "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР" у проведенні перевірки органом ліцензування наказано Анулювати ліцензію серії АВ № 446197 на провадження діяльності з виробництва, ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с та ліцензію серії АВ № 446198 на провадження діяльності з виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, активної оборони, продажу спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони, виданих товариству з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР" (ідентифікаційний код 20042911) відповідно до наказу МВС від 21.04.2010.

Вважаючи зазначений наказ протиправним позивач звернувся з даним позовом в суд. В обґрунтування доводів позовної заяви вказує на порушення вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та інших норм чинного законодавства під час проведення позавланової перевірки.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були наявні правові підстави для складання акту про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування від 29.11.2016 № 24/2-1855.

Колегія суддів апеляційної інстанції не може не погодитися з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно з ч. 7 ст. 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюють у межах своїх повноважень органи ліцензування шляхом проведення планових і позапланових перевірок відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» встановлено, що орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або уповноважений законом державний колегіальний орган.

Відповідно до Переліку органів ліцензування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609 органом ліцензування щодо виду господарської діяльності: «виробництво та ремонт вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівля вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництво спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продаж» є Міністерство внутрішніх справ України.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» встановлено, що орган ліцензування видає ліцензії на право здійснення видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону.

Відповідно до пункту 3 частини другої вказаної статті орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.

Згідно з абзацами першим та п'яти статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів, зокрема, є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що підставою для здійснення позапланової перевірки є перевірка виконання позивачем розпоряджень щодо усунення порушень Ліцензійних умов, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1000, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) 14.09.2016, від 20.09.2016 № 13173/05/24-2016 та 15.09.2016, від 20.09.2016 № 13174/05/24-2016.

При цьому, позивачем не оскаржується наказ заступника міністра Міністерства внутрішніх справи України від 09.11.2016 №1184 «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «УНСП «ШМАЙСЕР».

Частинами першою та другою статті 7 вказаного Закону встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до частини п'ятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Абзацами першим та другим статті 11 вказаного Закону встановлено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

При цьому, вказаним Законом встановлений виключний перелік підстав, за наявності яких об'єкт контролю має право не допускати контролюючий орган до проведення перевірок, зокрема, статтею 10 Закону передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Частиною першою статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» встановлено, що анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії. Ліцензія вважається анульованою з дня, коли ліцензіат дізнався чи повинен був дізнатися про анулювання ліцензії, але у строк, не менший за один тиждень з дня прийняття органом ліцензування рішення про анулювання виданої йому ліцензії.

Відповідно до пункту 8 частини другої статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування. Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування вважається не допуск уповноважених посадових осіб органу ліцензування до здійснення перевірки додержання ліцензіатом вимог відповідних ліцензійних умов за відсутності передбачених для цього законом підстав (зокрема, ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування, відмова в доступі посадових осіб органу ліцензування до місць провадження діяльності, що підлягає ліцензуванню, об'єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність протягом першого дня перевірки за місцезнаходженням ліцензіата особи, уповноваженої представляти інтереси ліцензіата на час проведення перевірки).

Таким чином, на підставі акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування ліцензія може бути анульована лише у разі відмови ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування.

При цьому, відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається фактичний не допуск уповноважених осіб органу ліцензування, або ж неподання документів щодо предмета перевірки на письмову вимогу.

Підставою для прийняття оскаржуваного наказу визначено відмову ліцензіата (позивача) у проведенні перевірки органом ліцензування.

Так, судом першої інстанції встановлено та позивачем не заперечується факт ненадання відповідачу необхідних для проведення перевірки документів та не допуску його до приміщень для проведення перевірки у зв'язку з відсутністю уповноважених осіб на підприємстві 29.11.2016.

При цьому, позивач не зазначає інших визначених законом підстав за наявності яких, останній мав право не допускати контролюючий орган до проведення перевірок. Як і не заперечує пред'явлення працівником відповідача документів передбачені чинним законодавством з метою проведення перевірки.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, з урахуванням факту відмови позивача допустити відповідача до проведення перевірки, правомірним наказ заступника міністра Міністерства внутрішніх справ України від 02.12.2016 № 1279 відповідно до якого анульовано ліцензію серії АВ № 446197 та ліцензію серії АВ № 446198 Товариства з обмеженою відповідальністю "Українсько-німецьке спільне підприємство "ШМАЙСЕР".

Щодо доводів апелянта про оформлення наказу про анулювання з порушенням строків визначених статтею 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», колегія суддів зазначає про наступне.

Частинами четвертою та шостою статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» встановлено, що орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії протягом п'яти робочих днів з: дня одержання документа, передбаченого пунктом 1 частини другої цієї статті; дня виявлення відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті; наступного дня після закінчення строку, передбаченого пунктом 3 частини другої цієї статті; дня виявлення підстав, передбачених пунктами 4 - 9 частини другої цієї статті, тобто протягом певної кількості днів.

Тобто, положеннями Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено граничний проміжок часу, протягом якого органом ліцензування має прийняти рішення про анулювання ліцензії.

За таких підстав, посилання апелянта про порушення процедури прийняття рішення про анулювання ліцензії, з огляду на той факт, що останнє прийняте до сплину 5 днів, є помилковим.

Щодо посилань апелянта на проведення позапланової перевірки за фактичної відсутності керівника, його заступника та уповноваженої особи суб'єкта господарювання, то в даному випадку мав місце факт відмови ліцензіата в проведенні перевірки органами ліцензування, який і зафіксовано у відповідному акті.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновки суду першої інстанції.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 41,160, 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Українсько-німецьке спільне підприємство «Шмайсер» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 серпня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено - 28.09.2017.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Парінов А.Б.

Беспалов О.О.