Постанова № 69224004, 28.09.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
823/1034/17
Номер документу
69224004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1034/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.

Суддя-доповідач: Грибан І.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 вересня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

розглянув у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Черкаської обласної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Черкаської обласної державної адміністрації Черкаської області в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 1 від 19.01.2017 про припинення розгляду справи за заявою позивача з посиланням на відсутність додаткових документів, які б підтверджували участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження;

- зобов'язати Черкаську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_2 посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 1 від 19.01.2017 в частині про припинення розгляду справи за заявою ОСОБА_2;

- зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію здійснити розгляд питання щодо встановлення ОСОБА_2 статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи і видати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу, в якій вказує на порушення судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, а тому просить її скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи те, що справу можливо вирішити на підставі наявних у ній доказів, а також те, що відсутні клопотання сторін про розгляд справи за їх участю, колегія суддів ухвалила про апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 05.03.1996 ОСОБА_2 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Серії НОМЕР_1 категорії 1, яке рішенням Черкаської ОДА вилучене у зв'язку з поданням Кам'янської РДА від 22.09.1998 вмотивованим надмірним використанням позивачем пільг передбачених Законом № 796-XII (рішення комісії при МНС від 24.12.1998, протокол № 301). Дані рішення позивачем не оскаржувались.

На неодноразові звернення позивача про поновлення та визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Комісія відмовляла у наданні ОСОБА_2 даного статусу з посиланням на рішення комісії при МНС від 24.12.1998 та відсутністю додаткових доказів участі у роботах по ліквідації наслідків аварії.

10.11.2016 комісією Черкаської ОДА у зв'язку з недостатністю інформації про тривалість роботи (кількість виїздів) у зоні відчуження в період з 18.05.1987 по 16.06.1987 додатково вирішено надіслати запити до архіву Поліської РДА Київської області та Кам'янської районної ради Черкаської області про нарахування заробітної плати.

19.01.2017 рішенням комісії Черкаської ОДА з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вирішено припинити розгляд справи за відсутністю додаткових документів, які б підтверджували участь ОСОБА_2 у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження.

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся в суд з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції вказував на необґрунтованість спірного Рішення Комісії з посиланням на не підтвердження факту перебування ОСОБА_2 1987 році в зоні ЧАЕС, оскільки позивачем надано достатньо документів, які підтверджують факт виконання робіт в зоні відчуження терміном 28 днів без вихідних та святкових у період з 18.05.1987 по 16.06.1987 та яких достатньо для видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії у відповідності до ст. 14 Закону.

Колегія суддів вважає передчасним такий висновок суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Пунктом 3 частини 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів; у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів; у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів; на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Відповідно до статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 із змінами і доповненнями.

Абзацом третім пункту 10 цього Порядку передбачено, що видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Відповідно до п.10 вищевказаного Порядку рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Пунктом 12 Порядку визначено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт. Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Отже, з правового аналізу зазначених вище законодавчих норм вбачається, що Порядок визначає обов'язок органу, який вирішує питання видачі посвідчень за наслідками розгляду заяв прийняти одне з відповідних рішень.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА із заявою та додатковою заявою до яких долучив додаткові докази на підтвердження участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження про поновленні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в яких просив винести рішення про визнання статусу постраждалого від наслідків аварії на ЧАЕС та видати відповідне посвідчення. Крім того, позивачем ставилося питання щодо скасування попереднього рішення від 24.12.1998 № 301, яким його було позбавлено раніше встановленого статусу.

Комісія Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за наслідками розгляду заяви позивача протокольним рішенням від 19.01.2017 вирішила припинити розгляд справи за відсутності додаткових документів, які б підтверджували участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження.

Тобто, відповідачем за результатом розгляду заяв позивача та наданих ним додаткових документів рішення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 не приймалося.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що вирішення питання щодо визначення статусу особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згідно п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.97 р. №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» віднесене до компетенції Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а не Комісії з питань видачі посвідчень.

Згідно з підпунктом 1.1 п.1 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року № 187 (далі - Положення), комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Основними завданнями Комісії є розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії, перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно підпунктів 4.1, 4.2 пункту 4 Комісія має право звертатися за допомогою до підприємств, установ, організацій для отримання документів і матеріалів, необхідних для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При цьому Комісія зобов'язана керуватися критеріями, визначеними Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.5.4 Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

В окремих випадках, у порядку оскарження попереднього рішення, Комісія розглядає справи громадян за їх особистих зверненням.

У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.97 № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач мав скерувати особову справу позивача до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка, в свою чергу, мала розглянути вказане питання та прийняти рішення по суті.

Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, яким керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Зокрема, відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, одночасно є й вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що заява позивача у встановлений законодавством порядок не розглянута.

При цьому, Порядок не містить положень щодо наділення відповідного органу повноваженнями визначати інший порядок розгляду відповідних заяв, як то прийняття рішень про припинення розгляду справ.

Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений Законом України.

Отже, рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 1 від 19.01.2017 в частині про припинення розгляду справи за заявою ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає необхідним захистити права позивача шляхом зобов'язання Черкаську обласну державну адміністрацію розглянути по суті подані позивачем заяви та прийняти відповідне рішення.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Черкаської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС, то колегія суддів зазначає, що визначення статусу постраждалої особи від наслідків аварії на ЧАЕС є дискреційною функцією суб'єкта владних повноважень, а тому суд позбавлений можливості вирішувати дане питання. Відтак, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно з ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено 1 280 грн., що підтверджується оригіналом квитанцій (а.с.3).

За результатами розгляду справи судом апеляційної інстанції апеляційну скаргу задоволено частково та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Колегія суддів приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача витрат зі сплати судового збору пропорційно до задоволених вимог.

Оскільки задоволено половину позовних вимог то стягненню підлягає сума: 1280 грн./2 = 640 грн.

Отже, понесені позивачем витрати на сплату судового збору в розмірі 640 грн. підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 1 від 19.01.2017 в частині про припинення розгляду справи за заявою ОСОБА_2.

Зобов'язати Черкаську обласну державну адміністрацію розглянути по суті заяву ОСОБА_2 щодо встановлення статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняти відповідне рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 00022668) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: 20800, АДРЕСА_1) - 640 (шістсот сорок) грн. судового збору сплаченого у відповідності до квитанції від 30.06.2017 № 0.0.796667935.1.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.