Постанова № 69222522, 27.09.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2017
Номер справи
805/1766/17-а
Номер документу
69222522
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2017 р. Справа №805/1766/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:15:00

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., при секретарі судового засідання Хорош С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної Служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Шубіна В.П. до Приватного підприємства «Олнайт» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

за участю сторін,-

від позивача - Кудлаєнко В.Г., довіреність від 18.07.2017 року № 43

від відповідача - не з'явились,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна служба України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Шубіна В.П., звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Олнайт» (Далі - Відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки у зв'язку із загрозою життю людей, а саме:

- зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом;

- ремонтних, монтажних, будівельних та іншіх робіцт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею грунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників;

- обслуговування посудин, що працюють під тиском (балонів);

- електрозварювальні роботи;

- газополум'яні роботи;

- роботи верхолазні;

- роботи з лісів на висоті;

- роботи в колодязях, траншеях, котлованах;

- монтаж і демонтаж будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин;

- вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до направлення на перевірку від 28.03.2017 року № 05.6/348 та наказу «Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Олнайт» від 28.03.2017 року № 583 у період з 29.03.2017 року по 04.04.2017 року позивачем проведено позапланову перевірку відповідача на дотримання вимог законодавства та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України.

Під час перевірки Приватного підприємства «Олнайт», позивачем виявлено 53 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 31 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Вважає, що, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом; ремонтних, монтажних, будівельних та іншіх робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею грунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; обслуговування посудин, що працюють під тиском (балонів); електрозварювальних робіт; газополум'яних робіт; робіт верхолазних; робіт з лісів на висоті; робіт в колодязях, траншеях, котлованах; монтаж і демонтаж будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин; вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів.

04 вересня 2017 року відповідач через відділ документообігу та архівної роботи суду надав заперечення, в яких зазначив, що 24.05.2017 року, позивачем проведено контрольну перевірку, якою встановлено часткове виконання припису від 04.04.2017 року, а саме було виконано наступні пункти: 1,3,6,20,22,27,30-33,37,44,49,53, а всього 14 пунктів та видано відповідний припис.

24.07.2017 року позивачем проведено контрольну перевірку, якою встановлено часткове виконання припису від 24.05.2017 року, а саме було виконано наступні пункти: 4, 8, 9, 11, 12, 16, 19, 29, 30, 32, 33, 38, а всього 12 пунктів та видано відповідний припис. Також, в даному приписі зазначено, що порушення в пунктах 5, 22, 31, 34, 35, 37 - усунуті частково.

Таким чином, відповідач зазначає, що більшість порушень станом на дату контрольної перевірки від 24.07.2017 року було усунуто, а деякі пункти відображені в акті не мають прямого відношення до підприємства ПП «Олнайт», та вважає, що майже всі вказані порушення усунуті та зазначає, що фактичне виконання більшості робіт проводять підрядні організації, у зв'язку з чим, просить відмовити у задоволенні позову.

21 вересня 2017 року через відділ документообігу та архівної роботи суду представником позивача надано клопотання про зміну (уточнення) позовних вимог. В якому зазначив, що у зв'язку з частковим усуненням порушень нормативно-правових актів з охорони праці, що стали підставою для звернення до суду з позовною заявою, що підтверджується актами повторної перевірки від 24.05.2017 року та 24.07.2017 року, вважає за необхідне змінити позовні вимоги, уточнивши їх в частині робіт підвищеної небезпеки, а саме:

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП «Олнайт», шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею грунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; електрозварювальні роботи; газополум'яні роботи; роботи верхолазні; роботи з лісів на висоті; монтаж і демонтаж будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин.

В судове засідання з'явився повноважний представник позивача та підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив їх задовольнити.

Повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

У відповідності до приписів ч. 2 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці, підпорядковується їй та здійснює державний нагляд у сфері господарювання.

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері державного нагляду за суб'єктами господарювання.

Так, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" (далі - Постанова №442) утворено Державну службу з питань праці (далі - Держпраці), шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.

Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016року № 8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.

Згідно вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

ПП «Олнайт» перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 24065501), зареєстроване за юридичною адресою: 87505, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Гутеля 12.

На підставі наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 28.03.2017 року № 583 "Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Олнайт» та направлення на проведення позапланової перевірки № 05.6/348 від 28.03.2017 року посадовими особами позивача 04.04.2017 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України ПП «Олнайт», код ЄДРПОУ 24065501, розташованого за адресою: 87505, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Гутеля 12, (фактична адреса проведення перевірки: 87509, Донецька область, м. Маріуполь, вул.Брестська,38).

Підставою видачи позивачем наказу про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Олнайт» зазначено ухвалу слідчого судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 17.03.2017 року по справі № 264/1161/17, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства України ПП «Олнайт».

За результатом перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.04.2017 року № 05.6-12/009.

Вказаною перевіркою виявлено 53 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 31 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- до перевірки не надано: Проектно- технологічна документація об'єкта реконструкції корпусу ЗОШ №39 м. Маріуполя: проект організації будівництва, проект виконання робіт, проект виконання підготовчих робіт згідно з 3.1 ДБН А.3.1-5, акт комісії про закінчення позамайданчикових і внутрішньомайданчикових підготовчих робіт і готовність об'єкта до початку будівництва, що є порушенням п.4.2., 4.6. НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- будівельний майданчик, робочі місця не забезпечені первинними засобами пожежегасіння, а також засобами зв'язку та сигналізації, що є порушенням п.4.9 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутні відомості про проходження навчання і перевірку знань з питань охорони праці, надання першої долікарської допомоги потерпілим у разі нещасного випадку або аварії працівників, зайнятих на будівництві, що є порушенням п.4.11 НПАОП 45.2- 7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутні відомості видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту. Працівники, займані на будівництві працюють без спеціального одягу, спеціального взуття і інших 313, що є порушенням п.4.10 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутні огорожі будівельного майданчика згідно з ГОСТ 23407, що є порушенням п.6.2.1,п.21.2.2 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутні сигнальні огородження (згідно ГОСТ 23407) зон потенційно небезпечних факторів: ділянка території поблизу будівлі, що зводиться; поверхи (яруси) будівлі на одній захватці, над якими здійснюється монтаж (демонтаж) конструкцій, устаткування; зони переміщення будівельно-дорожніх машин, що є порушенням п.4.16, п.4.19 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутні огорожі (згідно ГОСТ 23407, ГОСТ 12.4.059) постійно діючих небезпечних виробничих факторів: місця поблизу неогороджених перепадів по висоті 1,3 м. і більше, що є порушенням п.4.16, п.4.18 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- не обмежений доступ на будівельний майданчик сторонніх осіб або працівників, які не зайняті на роботах на даній території, що є порушенням п.4.21, п.21.2.2 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- працівники та інженерно - технічні робітники, що перебувають на будівельному майданчику, або відвідують будівельний об'єкт знаходяться без захисних касок і сигнальних жилетів, що є порушенням п.4.30 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці іпромислова безпека у будівництві;

- не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві: відсутні відомості про створення відповідних служб і призначення посадових осіб, які забезпечують вирішення питань охорони праці в цілому на підприємстві, в структурних підрозділах, на виробничих територіях, а також під час експлуатації машин і механізмів, виконанні конкретних видії робіт на робочих місцях. Що є порушенням п.5.2 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутній захисний козирок над входом в будівлю, що споруджується, що є порушенням п.6.2.5 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- колодязі та інші виїмки не закрити кришками, щитами, або не огороджені, що є порушенням п.6.2.11 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- не закрити щитами отвори в робочій підлозі опалубки, що є порушенням п.6.2.17 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- під час виконання робіт на висоті знизу під місцем виконання робіт відсутні огорожі небезпечної зони, що є порушенням п.6.2.18 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- під час розбирання зовнішніх стен робітники не застосовують запобіжні пояси, що є порушенням п.21.2.10 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- не надані відомості про кваліфікаційні групи з електробезпеки персоналу, який здійснює улаштування і технічне обслуговування тимчасових і постійних електричних мереж на виробничій території. Що є порушенням п.6.4.2 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- відсутній захист електричних мереж і електроустановок від несанкціонованого втручання на виробничій території, що є порушенням п.6.4.11 НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- не представлений дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом; зварювальні, газополум'яні роботи, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ № 1107 від 26.10.2011 p., що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;

- не представлено декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт підвищеної небезпеки, і саме: ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ № 1107 від 26.10.2011 p., що с порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;

- балони з газами «кисень» і «пропан-бутан» зберігаються спільно в одному приміщенні першого поверху будівлі, що ремонтується, на нерівній поверхні у вертикальному положенні без огорожі, що виключає удари або падіння балонів; не представлений проект спеціального складу для зберігання балонів і сам склад, що є порушенням п. 10.1.29 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», п. 9.4.3., 9.4.4., 9.4.5.НПАОП 45.2-7.02-12 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві», п.2.6. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», розділ V п.2.26., 2.30. Правила охорони праці під час роботи з інструментом і пристроями НПАОП 0.00-1.71-13;

- не представлені розпорядчі документи про призначення відповідального за справний стан і безпечну дію посудин, і відповідального по нагляду за технічним станом та експлуатацією посудин, що є порушенням п. 7.1.1.1) НПАОП 0.00-1.59-87 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»;

- не представлені розпорядчі документи про призначення працівників, відповідальних за організацію і безпечне виконання робіт на висоті, що є порушенням п. 1.12 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті»

- не підтверджено наявність у працівників «посвідчення на право виконання робіт з підвищеною небезпекою», а саме «На право обслуговування посудин, що працюють під тиском», «Електрозварювальних робіт», «Газополуменевих робіт», «Роботи верхолазні», «Роботи з лісів на висоті», «Роботи в колодязях, траншеях, котлованах», «Монтаж і демонтаж будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин», «Вантажно - розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів» за формою додатка «Положення про порядок трудового і професійного навчання неповнолітніх професіям, пов'язаним з роботами шкідливими і важкими умовами праці, а також з роботами підвищеної небезпеки» НПАОП 00.0-4.24-03, що є порушенням п. 2.4 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00- 4.12-05;

- не підтверджено проведення перевірки знань: «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07, «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87, «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів» НПАОП 0.00-1.01-07, «Правила безпеки систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15, «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» НПАОП 0.00-1.71-13, «Правила охорони праці під час вантажно- розвантажувальних робіт» НПАОП 0.00-1.75-15 виконавця робіт ОСОБА_3, що є порушенням п.5.6.2 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

- не представлений наряд-допуск на виконання робіт на висоті з і додатками до нього, що є порушенням п. 1.7., 1.7.1. НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті;

- не представлено посвідчення зварника ОСОБА_4 на право виконання зварювальних робіт на металоконструкціях будівель, що є порушенням п. 9.1.3. НПАОП 45.2-7.02-12 Охорона праці і промислова безпека у будівництві;

- не представлені накази чи розпорядження про призначення стажування та допуск до самостійної працівників, що допущені до виконання робіт з підвищеною небезпекою, що є порушенням п.7.3., 7.9. «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

- не представлені протокол засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці за формою додатка № 1 і посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці працівників, що допущені до виконання робіт з підвищеною небезпекою за формою додатка № 2 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, що є порушенням п.3.14., 3.15 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 00.0-4.12-05

- не представлені інструкції з охорони праці по виконанню робіт певного виду або за певною професією на робочих місцях, що є порушенням п. 1.2., 1.5. «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», НПАОП 00.0-4.15-98;

- не проведено вступний інструктаж працівників. Не представлений Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці за формою додатка № 5 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, що є порушенням п.6.3. «Типове положення про порядок проведенні навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 00І 4.12-05;

- не проведені інструктажі працівників на робочому місці. Не представлений Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці за формою додатка № 6 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, що є порушенням п.6.10. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 00.0-4.12-05.

Як слідує з матеріалів справи, відповідачем вживались заходи щодо усунення встановлених порушень. З 22.05.2017 року по 24.05.2017 року Головним управлінням Держпраці в Донецькій області проведено позапланову перевірку відповідача, за результатом якої складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 24.05.2017 року № 05.6-12/019. За результатом акту, складено Припис від 24.05.2017 року № 05.6-12/009, в якому зазначено, що з 53 порушень, виявлених під час попередньої перевірки усунуто 14 порушень.

З 21.07.2017 року по 24.07.2017 року Головним управлінням Держпраці в Донецькій області проведено позапланову перевірку відповідача, за результатом якої складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 24.07.2017 року № 05.6-12/023. За результатом акту, складено Припис від 24.07.2017 року № 05.6-12/012, в якому зазначено, що з 39 порушень, виявлених під час попередньої перевірки усунуто 12 порушень.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем усунуті не всі порушення, зазначені в Акті позапланової перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.04.2017 року № 05.6-12/009, а саме: п. 3, п.5, п.6, п.7, п.8, п.11, п.14, п.17, п.18, п.19, п.22, п.23, п.24, п.27, п.28, п.31.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

- розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

- забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

- організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються

- законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

- здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

- вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростоване відповідачем, під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем на дату розгляду справи не усунені.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вимог, зазначених у ч. 1 статті.Оцінюючи наявні докази, необхідно дотримуватися позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив в справі «Федорченко та Лозенко проти України» (заява N 387/03 §53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».

Викладені в акті порушення та фактичні обставини, встановлені під час розгляду справи, свідчать про загрозу здоров'ю та життю людей.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.

Як передбачає ч.2 ст.8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Обов'язковою для застосування в Україні є практика Європейського суду з прав людини, яка статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визнана джерелом права.

Вирішуючи питання стосовно застосування практики Європейського суду з прав людини, суд бере до уваги, що стаття друга Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікованої Україною 17.07.1997р., набула чинності для України 11.09.1997 р.) (далі - Конвенція), яка закріплює право на життя, також покладає на органи державної влади, в тому числі, позитивний обов'язок створити необхідні правові умови для захисту життя людини. Зокрема в 2002 році Європейський суд з прав людини значно розширив стандарт ст. 2 Конвенції, визнавши обов'язок держави вжити належних заходів для захисту життя від реальної та нагальної небезпеки, про яку органи державної влади знали або повинні були знати.

Так, в рішеннях Європейського суду з прав людини зазначено: "(...) стаття 2 стосується не тільки позбавлення життя, що є наслідком використання сили представниками держави, але й також відповідно до першого речення частини першої встановлює позитивний обов'язок держави вжити належних заходів для охорони життя тих, хто знаходиться під її юрисдикцією. Суд вважає, що цей обов'язок повинен тлумачитись таким чином, аби мати застосування в контексті будь-якої діяльності, як публічної так і ні, за якою на кон може бути поставлене право на життя і тим більше у випадках промислової діяльності, яка в силу свого характеру є небезпечною (...)" (Oneryildiz V. Turkey, 2002. Mastromatteo v. Italy, 2002. Paul and Audrey Edwards v. United Kigdom, no 46477/99 §54 ECHR, 2002-11 таін.).

Таким чином, вирішуючи дану справу, суд насамперед, виходить з принципів забезпечення безпеки життя людей.

Крім того, з урахуванням характеру порушень, про які йдеться у позовній заяві, висновок про їх усунення чи не усунення підприємством потребує спеціальних знань та не може бути наданий судом у цій адміністративній справі.

Водночас необхідно зазначити, що до компетенції Управління Держпраці належить перевірка виконання усунення порушень у сфері охорони праці шляхом проведення позапланового заходу, за результатами якого може бути підтверджено чи не підтверджено факт усунення конкретного порушення, раніше зафіксованого в акті перевірки.

Однак, суд враховує, що відповідно до приписів Закону № 877-V, в даній ситуації у позивача відсутнє право здійснення за власним рішенням позапланового заходу щодо перевірки виконання відповідачем усунення виявлених порушень.

Так, згідно абз. 2 ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Як встановлено судом, виявлені в ході перевірки порушення створюють загрозу життю/або здоров'ю людей.

Станом на день розгляду справи, порушення, які були встановлені перевіркою, не були усунуті відповідачем в повному обсязі.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги Головного управління Держпраці у Донецькій області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно з ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

На підставі викладеного, керуючись статтями 8-11, 69-72, 87-89, 104-107, 122-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної Служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Шубіна В.П. до Приватного підприємства «Олнайт» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати до Приватного підприємства «Олнайт» (код ЄДРПОУ 24065501) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею грунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; електрозварювальних робіт; газополум'яних робіт; робіт верхолазних; робіт з лісів на висоті; монтажу і демонтажу будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин у зв'язку з загрозою життю і здоров'ю людей.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засіданні 27.09.2017 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 28.09.2017 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кочанова П.В.