
Справа № 761/20313/17
Провадження № 2-а/761/520/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Юзькової О.Л.
при секретарі Голопич Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримував за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У вересні 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та надав всі необхідні документи, на призначення пенсії за віком замість пенсії за вислугою років. Проте, в результаті проведеного перерахунку розмір пенсії за віком виявився меншим за пенсію за вислугу років. Причиною цього стало те, що під час нарахування пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік (1719,13 грн.), а не такий показник за три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком, як встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». На заяву позивача щодо здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог чинного законодавства відповідач надав відповідь, яка не є переконливою За таких обставин, беручи до уваги вимоги Закону позивач просить суд визнати дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними та зобов»язати відповідача зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням зарплати у середньому на одну застраховану особу, в цілому в Україні за 2014-2016 р. з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (3764,40 грн.) з дати звернення.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги, просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неприбуття не повідомив. Заяв та клопотань від нього не надходило.
Суд, керуючись вимогами ст. 128 КАС України вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача - суб»єкта владних повноважень , на підставі наявних доказів.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як свідчать матеріали справи, з 08.09.2016 р. згідно поданої позивачем заяви про призначення пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» відповідачем було проведено розрахунок пенсії і він був обчислений із середньої заробітної плати (доходу) України за 2007 рік (лист відповідача № 24521/09 від 27.09.2016 р.).
Дана обставина не заперечується представником Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Як вбачається з відповіді Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в адресу позивача від 16.05.2017 р. . на заяву щодо призначення пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», відповідач зазначив, що у разі призначення позивачу пенсії за віком заробітну плату для обчислення пенсії буде визначено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 р., як це передбачено постановою КМУ від 23.04.2012 р. № 327.
Також відповідачем вказано на те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи, відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058, може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, фіз. Застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Позивач вважає такі дії протиправними, а тому і звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено переведення з одного виду пенсії за цим Законом на інший.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України від 09.07.2003 року №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом № 2262.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком застосовувався показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., за рік, що передував призначенню пенсії за віком.
Даний розрахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач не звертався до Управління з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Доводи Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не приймаються до уваги, так як в ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про відсутність доказів правомірності відмови Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в здійсненні щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень Закону України ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому приходить до висновку про задоволення вимог позивача.
Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 94 КАС України, відповідно до яких, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Виходячи з наведеного, керуючись ст. ст.94, 158, 159, 160-163, 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо відмови у нарахуванні пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки протиправними.
Зобов»язати Центральне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зробити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з дати його звернення відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за рахунок державного бюджету судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в разі пропущення вищезазначених строків, або якщо її не скасовано після розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Суддя: