Постанова № 69215234, 29.09.2017, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
29.09.2017
Номер справи
382/1448/17
Номер документу
69215234
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Яготинський районний суд Київської області

Справа 382/1448/17

Провадження 2-а/382/64/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 вересня 2017 року Яготинський районний суд

Київської області, в складі;

Головуючого; судді Карпович В.Д.

При секретарі Шипота Я.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, Представник позивача: ОСОБА_2 до Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання неправомірною відмову Переяслав- Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області та зобов'язання вчинити певні дії.

Встановив:

В позові до суду позивач вказав, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням 3-ї категорії учасника ліквідації аварії на ЧАЕС серія НОМЕР_1 від 11.04.2017 року.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів зменшення пенсійного віку на 8 років ; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році зменшення пенсійного віку на 5 років.

29 березня 2017 року, йому виповнилось 55 років, в зв'язку з чим 30 травня 2017 року він звернувся до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Разом із заявою ним було надано відповідачу наступні документи: -копія паспорту та ідентифікаційного номеру; - копія трудової книжки;- копія посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС;-копія військового квитка;-копія протоколу; -копія наказу №261-П від 22 .09.1986 року;-копія наказу №255-П від 12.09.1986 року;-копія довідки №241 К від 16.12.1992 року;-копія довідки від 01.04.1991 року.

В той же час, вказані документи та надані довідки, відповідач безпідставно не прийняв до уваги, та 29 серпня 2017 року виніс рішення за № 615/06-01, яким йому було відмовлено в призначенні пільгової пенсії, в зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджують статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.

Вважає, дану відмову відповідача незаконною та такою, що не ґрунтується на вимогах діючого законодавства, а тому просив:

Визнати неправомірним рішення Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 615/06-01 від 29 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Визнати за ним, ОСОБА_1 право на пільгову пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», починаючи з 30 травня 2017 року та зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення».

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги позивача. Представник відповідача позов не визнала мотивуючи тим, що позивач не надав докази про наявність первинних документів, які підтверджують факт, період та місце його перебування в зоні посиленого радіоактивного контролю.

В судовому засіданні встановлено наступне:

ОСОБА_1, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням 3-ї категорії учасника ліквідації аварії на ЧАЕС серія НОМЕР_1 виданого 11.04.2017 року./ а.с. 9 /

Відповідно статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.10 цього Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів зменшення пенсійного віку на 8 років ; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році зменшення пенсійного віку на 5 років.

29 березня 2017 року позивачу виповнилось 55 років, в зв'язку з чим 30 травня 2017 року він звернувся до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. / а.с. 7 /

Разом із заявою позивачем було надано відповідачу наступні документи:- копія паспорту та ідентифікаційного номеру; - копія трудової книжки;- копія посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС;-копія військового квитка; -копія протоколу; -копія наказу №261-П від 22 .09.1986 року; -копія наказу №255-П від 12.09.1986 року; -копія довідки №241 К від 16.12.1992 року; -копія довідки від 01.04.1991 року.

Рішенням Переяслав- Хмельницького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 29 серпня 2017 року за № 615/06-01, позивачу було відмовлено в призначенні пільгової пенсії. в зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджують статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС./ а.с. 10 /

Відмовляючи позивачу в призначені пенсії на пільгових умовах, в своєму рішенні відповідач посилається на той факт, що «….в наданому посвідчені учасника ліквідації аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 є відмітка «Перереєстровано» та зазначена дата видачі посвідчення 11.04.2017 рік. Інші документи, що підтверджують статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС позивачем не надавалися. По наявним документам право на пенсію позивач матимете на загальних підставах згідно ст. 26 діючого Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, як видно із наказу директора Яготинської ПТФ за № 261-п від 22.09.1986 року, ОСОБА_4 разом із іншими водіями був відряджений в Чорнобильський район для перевезення техніки, терміном на 2 дні із 22.09 по 23.09. 1986 року . Із наказу директора Яготинської ПТФ за № 255-п від 12.09.1986 року, ОСОБА_4 разом із іншими водіями був відряджений в Чорнобильський район для перевезення майна переселенців, терміном із 13.09.1986 по 14.09. 1986 рік. Із довідки за підписом директора Яготинської ПТФ від 26.12. 1992 року за № 241 к видно, що ОСОБА_1, який на час аварії на ЧАЕС працював водієм на автомашині КАМАЗ № 27-67 КХМ на Яготинській ПТФ та направлявся в зону відчуження для проведення робіт по евакуації майна в с. Стечанка Чорнобильського району Київської області із 13.09. 1986 по 14.09. 1986 року / наказ № 255 від 12.09. 1986 року / та із 22.09. 1986 по 23.09. 1986 року / наказ № 261 від 22.09.1986 року /.

Таким чином, ОСОБА_1 працював в зоні відчуження в період із 1 липня 1986 року по 31. Грудня 1986 року 4 календарні дні, а тому відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на зменшення пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ч.3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Суд вважає, що статус позивача, як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, підтверджує факт його перебування в зоні відчуження та надає йому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування , посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ураховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах є неправомірними, а позов ОСОБА_1 є обґрунтованим, та таким що підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст.11, 71,86, 160 КАСУ, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пункту 7 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, Представник позивача: ОСОБА_2 до Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання неправомірною відмову Переяслав- Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 615/06-01 від 29 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Визнати за ОСОБА_1 право на пільгову пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», починаючи з 30 травня 2017 року та зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення».

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Київської області, протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя Карпович В.Д.