Постанова № 69201510, 29.09.2017, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.09.2017
Номер справи
343/1206/17
Номер документу
69201510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1206/17

Провадження №: 2-а/0343/144/17

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2017 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - Андрусіва І. М.,

за участю: секретаря судового засідання- Височанської О.З.,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача-Павлів В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визначення дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка просить визнати неправомірними дії Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо невключення їй до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), сума оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, оплата днів по середньому, доплата (компенсація відпустки). Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області здійснити впорядкування (перерахунок) призначеної їй пенсії за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу"(в редакції, чинній на момент призначення пенсії) з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) та які не були включені до розрахунку заробітної плати при призначенні пенсії, а саме: дорахувавши до заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), сума оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, оплата днів по середньому, доплата (компенсація відпустки) згідно довідки від 03.05.2017 року № 73 з проведенням індексації пенсії згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" без зміни базового місяця для обчислення індексації та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 30.04.2014 року.

В обгрунтування позову покликається на те, що до виходу на пенсію працювала на посадах державного службовця. Перед призначенням пенсії - на посаді начальника загально-організаційного відділу в Долинській міській раді. З 30.04.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі їй призначено пенсію за віком як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Проте, при призначенні пенсії та здійсненні перерахунку не було враховано всі види виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

19.05.2017 року вона звернулась до управління із заявою про надання інформації з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок, нарахування та перерахунок пенсії та провести перерахунок призначеної, перерахованої їй пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, якщо такі враховані при призначення пенсії не були. У своїй відповіді від 09.06.2017 року пенсійним органом наленого роз»яснення не було надано. Її заява взагалі не була розглянута по суті, оскільки в ній відсутні дані про те, чи заяву задоволено (в т.ч. частково) чи у задоволенні відмовлено. Зазначено, що згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» їй було проведено перерахунки. Таку відповідь вважає формальною, оскільки вона не була розглянута по суті. Невключення у розрахунок заробітної плати для призначення їй пенсії за віком як держслужбовцю всіх сум виплят, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, вважає неправомірними, оскільки їх виплата передбачена чинними нормативно-правовими актами, в тому числі ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач неправильно призначив їй пенсію, що призвело до зменшення її розміру.

Самостійно усунути порушення, а саме належним чином визначити розмір виплат для обчислення розміру її пенсії як державному службовцю Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовляється, а тому вона змушена звернутись до суду з даним адміністративним позовом. Строк звернення до суду не вважає пропущеним, оскільки термін, встановлений ст.99 КАС Ураїни до даної категорії спорів не застосовується.

Представник позивача за дорученням ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області Павлів В.І. в задоволенні адміністративного позову просила відмовити, зіславшись на обставини, викладені у запереченні. Зі змісту заперечення вбачається, що при зверненні до суду з даним позовом, ОСОБА_3 долучено довідку про нараховані виплати за період з 01.05.2009 року по 29.04.2014 року за №73 від 03.05.2017 року, виданої Долинською міською радою, яка суттєво відрізняється від затвердженої фоми довідки. Зокрема, затвердженою довідкою не передбачено зазначення посадового окладу, відпускних, вислуги років, лікарняних тощо.

Окрім цього, позивачу під час призначення пенсії було враховано відповідні суми посадового окладу, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на день звільнення із державної служби. Крім цього позивачу було враховано суми виплат, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року суми виплачених надбавок за високі досягнення у праці, премій, премій до державних та ювілейних дат, у зв'язку із чим позовні вимоги до суду в частині зобов'язання управління включити до заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років та середньомісячні розміри надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат- є безпідставним.

Згідно пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ. Відтак, починаючи з 01.06.2015 р., органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують.

Безпідставним є і зобов'язання управління включити до заробітку для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток). Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії-" визначено механізм обчислення розміру заробітної плати державного службовця, якою не передбачено включення до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Що стосується включення до заробітку сум індексації заробітної плати до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця, то ці вимоги позивачки є також безпідставними. Порядок проведення індексації визначений Законом України „Про індексацію грошових доходів населення", який є загальним в проведенні індексації заробітної плати і поширюється на всі категорії населення, в той же час Закон України „Про державну службу" є спеціальним, оскільки його дія поширюється тільки на державних службовців, і відповідно в складові заробітної плати, які враховується для обчислення пенсії індексації заробітної плати включатися не може.

Безпідставним є зобов'язання проведення індексації пенсії згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця, оскільки суд при вирішенні питання про задоволення позовних вимог в цій частині, фактично визначить порядок, як управління діятиме при виконанні судового рішення та захистить ще не порушені права та свободи позивача та порушить норму частини 2 статті 5 КАС України.

Враховуючи наведене, у задоволенні позову просила відмовити в повному обсязі або застосувати ст. 100 КАС України як наслідок пропущеного строку звернення до суду з даним позовом без поважних причин.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно з ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 з 30.04.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

З письмової заяви від 19.05.2017 року вбачається, що позивачка зверталася до Долинського об'єднаного управління ПФУ про надання інформації з проханням повідомити з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії й у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески (а.с.10).

Листом №189/С-15 від 09.06.2017 року Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області надало відповідь, в якій зазначено, що в долученій до заяви копії довідки довільного взірця від 03.05.2017 року № 73 до суми відпускних та лікарняних включено посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, які вже враховані при обчисленні середньомісячної заробітної плати, з якої призначено пенсію, і повторне їх включення призведе до штучного завищення розміру пенсії. Орган Пенсійного фонду України не вправі самостійно виключати із сум відпускних, лікарняних, відряджень середньомісячної суми окремих видів оплати праці (оклад, надбавки за ранг та інше)(а.с. 11).

Вказаною відповіддю управління підтверджуються посилання позивачки про те, що перерахунок розміру призначеної їй пенсії з урахуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування за вказаний у позові період, проведений не був.

Суд вважає протиправною відмову відповідача в проведенні ОСОБА_3 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, виходячи з наступного.

У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Згідно із ч.ч. 2-4 ст. 33 Закону України "Про державну службу"в ред.1993 року заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), що входить до складу фонду оплати праці.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми матеріальної допомоги, виплачена заробітна плата за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), оплата днів тимчасової непрацездатності, премії, надбавки та інші, вказані вище виплати, входять до системи оплати праці державного службовця.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14, постанова від 03 червня 2014 року справа № 21-134а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

Про те, що ОСОБА_3 дійсно виплачено індексацію заробітної плати, відпускні, лікарняні, матеріальну допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплату днів по середньому, доплату/компенсації відпустки свідчить довідка, видана виконавчим комітетом Долинської міської ради Івано-Франківського району за №73 від 03.05.2017 року (а.с.12).

За таких обставин суд вважає, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням вказаних вище виплат, оскільки з цих сум нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Вимога позивача про проведення індексації перерахованого йому розміру пенсії підлягає до задоволення, оскільки ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено проведення індексації пенсії.

Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.).

Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженого наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004 року.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що функція з визначення процедури та порядку проведення перерахунку пенсії є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України, які повинні при перерахунку пенсії неухильно дотримуватися вимог законодавства, зокрема, і щодо визначення розміру середньомісячних виплат та корегування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії.

Також суд враховує, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суд вважає безпідставним твердження позивача про те, що лише після отримання нею листа управління їй стало відомо про невключення до складу заробітної плати всіх отриманих нею сум при розрахунку її пенсії державного службовця, оскільки пенсія призначена з 30.04.2014 року і саме з цього часу їй відомо про її розмір та враховані при її призначенні види заробітку. Посилання на ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як на підставу за якої строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, до даної категорії справи не застосовується, суд не бере до уваги, оскільки вказана норма застосовується до вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ. У даному випадку позивачу здійснювалося нарахування і виплата пенсії, однак без врахування всіх виплат, тому суд вважає, що вимоги позивача про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії за період з 30.04.2014 року по 12.01.2017 року слід залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку позовної давності.

Щодо дати з якої позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії, то необхідно зазначити, що вона звернулась до управління із заявою про перерахунок такої пенсії лише 19.05.2017 року, долучивши до неї відповідну довідку про складові заробітної плати, які не були враховані при призначенні такої пенсії, відтак після цієї дати у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з включенням до розрахунку пенсії сум відпускних, лікарняних, матеріальної допомоги та індексації.

Згідно ст. 45 ч.4 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулася із заявою до відповідача 19.05.2017 року, то пенсія відповідачці підлягає перерахунку, починаючи з 01.06.2017 року.

Відтак, до 01.04.2017 року позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки звертаючись із заявою 19.05.2017 року позивач не набула права на перерахунок пенсії, відтак її права не були порушені.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії, ст.ст. 8, 19, 22, 46, 58, 64, 129-1 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 33, 35 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 2, 4, 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р., Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р., Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженій наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_3 у врахуванні при обчисленні пенсії за віком як державному службовцю всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми індексації заробітної плати, відпускних, лікарняних, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплата днів по середньому, доплати/компенсації відпустки.

Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 01.06.2017 року, з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши до заробітної плати індексацію заробітної плати, відпускні, лікарняні, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплату днів по середньому, доплату/компенсацію відпустки, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги за період з 30.04.2014 року по 12.01.2017 року залишити без розгляду.

В задоволенні решти позовних вимог- відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Суддя:

Постанова у повному обсязі складена: 29.09.2017 року