
Справа№ 583/2475/17
2-а/583/96/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2017 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Ярошенко Т.О.,
при секретарі Безрядіній О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирської міської ради Сумської області, третя особа Охтирський відділ Головного управління Держгеокадастру в Сумській області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, який в послідуючому уточнив (а.с.46), мотивуючи свої вимоги тим, що 25.01.2017 року він звернувся із заявою до міського голови Охтирської міської ради Алєксєєва І.Ю. з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1. 24.02.2017 року рішенням Охтирської міської ради № 647-МР позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1. 07.03.2017 року позивач подав заяву начальнику Охтирського міськрайонного виробництва відділу СРФ ДП «Центр ДЗК» з проханням виготовити технічну документацію та додав до заяви всі необхідні документи. Проект землеустрою був виготовлений та 04.07.2017 року позивач звернувся до Охтирської міської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою. Листом за № 01-27/2190 від 31.07.2017 року міський голови Охтирської міської ради Алєксєєв І.Ю. повідомив позивача про те, що заява про затвердження проекту землеустрою була винесена на розгляд Охтирської міської ради 27.07.2017 року, але в ході голосування даний пункт було виключено з проекту рішення «Про затвердження документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок», оскільки земельна ділянка за адресою вул. АДРЕСА_1, сформована за рахунок частини земельної ділянки, яка використовується для ведення городництва іншими громадянами. Земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2 була перенесена в натурі на місцевості та було складено акт прийомки - передачі межових знаків. Акт прийомки - передачі межових знаків був погоджений та підписаний землевласником (землекористувачем) суміжної земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 - ОСОБА_3 та представником СРФ ДП «Центр ДЗК» - Корець Н.В. При встановлені межових знаків земельної ділянки загальної площі 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 не було виявлено, що частина земельної ділянки обробляється іншими громадянами. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був погоджений відділом містобудування та архітектури Охтирської міської ради та у висновку від 22.05.2017 року вказано, що розроблений проект опрацьовано згідно з планом зонування території міста Охтирка, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 28.08.2014 року за № 1192- МР «Про затвердження містобудівної документації» та генерального плану м.Охтирка, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 10.07.2007 року за № 325-МР «Про затвердження проектної документації «Генеральний план м.Охтирка Сумської області».
Просить визнати протиправною бездіяльність Охтирської міської ради Сумської області в частині розгляду питання щодо затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок пункту про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 та зобов'язати Охтирську міську раду Сумської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення у відповідності до ст. 118 ЗК України.
Позивач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений в установленому законом порядку.
Представник позивача ОСОБА_4. в судовому засіданні позов підтримав повністю.
Представник Охтирської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що заява позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 була винесена на розгляд Охтирської міської ради. Однак, в ході пленарного засідання сесії Охтирської міської ради VІІ скликання, яке відбулося 27.07.2017 року відповідно до ст. 36 Регламенту роботи Охтирської міської ради під час обговорення проекту рішення за пропозицією депутата міськради Макарової Т.Ю., яка була підтримана більшістю присутніх депутатів даний пункт було виключено з проекту рішення «Про затвердження документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок». На сесії Охтирської міської ради, яке відбулося 27.07.2017 року не було прийнято рішення про виключення із проекту рішення «Про затвердження документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок» пункту про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га за адресою АДРЕСА_1. Крім того, вимоги позивача щодо зобов'язання прийняти відповідне рішення суперечить положенню п.34 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» і суд не має права зобов'язувати відповідача приймати те чи інше рішення , оскільки вирішення земельних правовідносин є виключним правом міської ради.Просив у позові відмовити.
Представник Охтирського відділу Головного управління Держгеокадастру в Сумській області в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, дійшов наступного висновку.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено), добросовісно і розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1ст.71 КАС Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.2ст.71 КАСУкраїни в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що 25.01.2017 року позивач звернувся із заявою до міського голови Охтирської міської ради Алєксєєва І.Ю. з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 (а.с.9).
Рішенням Охтирської міської ради від 24.02.2017 року за № 647-МР позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1.
07.03.2017 року позивач звернувся із заявою до начальника Охтирського міськрайонного виробництва відділу СРФ ДП «Центр ДЗК» з проханням виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель громадського призначення комунальної власності, розташованої за адресою АДРЕСА_1 (а.с.10).
Згідно довідки відділу в Охтирському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 27.03.2017 року за № 0-18-0.28-5/161-17 відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 передбачене згідно форми 6-зем за рахунок земель запасу та інші (не надані у тимчасове користування) (рядок 93) - землі громадського призначення (графа43) (а.с.12).
Висновком відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради від 22.05.2017 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 (а.с.15-16).
Земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2 була перенесена в натурі на місцевості та було складено акт прийомки - передачі межових знаків. Акт прийомки - передачі межових знаків був погоджений та підписаний землевласником (землекористувачем) суміжної земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 - ОСОБА_3 та представником СРФ ДП «Центр ДЗК» - Корець Н.В. (а.с.14-15).
Протокольним рішенням пленарного засідання тридцять п'ятої сесії Охтирської міської ради VІІ скликання від 27.07.2017 року вирішено виключити п.7 проекту рішення,а саме про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. АДРЕСА_1 (землі житлової і громадської забудови), кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с.43-44).
Листом за № 01-27/2190 від 31.07.2017 року міського голови Охтирської міської ради Алєксєєв І.Ю. позивача повідомлено про те, що заява про затвердження проекту землеустрою була винесена на розгляд Охтирської міської ради 27.07.2017 року, але в ході голосування даний пункт було виключено з проекту рішення «Про затвердження документації із землеустрою та приватизацію земельних ділянок», оскільки земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1, сформована за рахунок частини земельної ділянки, яка використовується для ведення городництва іншими громадянами (а.с.17).
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Статтею 140 Конституції України та ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтями 13,14 Конституції України та статтею 1 ЗК України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Згідно ч. 2, 3 ст. 2 ЗК України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ст.3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно ч. 6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно ч. 7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно ч. 8, 9 ст.118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно ч. 10, 11 ст.118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.
Згідно ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Наведені норми встановлюють право Охтирської міської ради передавати земельні ділянки комунальної власності у власність громадян.
З матеріалів справи вбачається, що вищевказана заява позивача від 4.07.2017 року розглянута на засіданні постійної комісії Охтирської міської ради з питань містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища 18.07.2017 року та винесена на розгляд сесії Охтирської міської ради на 27.07.2017 року.
Відповідно до абз. 1 ст. 28 та абз. 8 ст. 30 Регламенту роботи Охтирської міської ради VI скликання, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 02.12.2010 р. № 10-МР, постійні комісії міської ради готують та попередньо розглядають проекти рішень на своїх засіданнях і за підсумками розгляду готують висновки у форі рішень, які додаються до проектів рішень за підписом голови постійної комісії.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що рішення про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), приймають виключно органи, визначені вст.118 Земельного кодексу України.
Надання земельної ділянки або відмова у її наданні здійснюється виключно органами, визначеними у статті 118 ЗК. Рішення, дію або бездіяльність цих органів щодо надання земельних ділянок може бути оскаржено до суду.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-358а13.
Представник позивача уточнив позовні вимоги, подавши письмову заяву в судовому засіданні 28.09.2017 року, вказавши пунктом першим позовних вимог визнати незаконною бездіяльність Охтирської міської ради в частині розгляду питання щодо затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок пункту про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1, однак зі змісту позовних вимог та з його усних пояснень наданих у суді, вбачається, що фактично оскаржується бездіяльність Охтирської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 та передачу її у приватну власність.
Суд не може погодитися з такими запереченнями відповідача, оскільки вони не грунтуються на законі, з витягу з протоколу пленарного засідання сесії Охтирської міської ради від 27.07.2017 року не вбачається будь-яких передбачених законом підстав для виключення пункту 7 з проекту рішення сесії, яким передбачалося затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність ОСОБА_1, суд вважає, що в даному випадку відповідач діяв не у спосіб передбачений законом з вищевикладених підстав, чим порушено права позивача.
Таким чином, аналізуючи приведені докази та даючи їм оцінку суд прийшов до висновку, що оскільки Охтирською міською радою, в порушення положень ст.118 Земельного кодексу України не розглянута заява ОСОБА_1 від 04.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 та передачу її у власність, суд вважає за необхідне з метою захисту його прав та інтересів визнати протиправною бездіяльність Охтирської міської ради Сумської області щодо не розгляду в порядку ст.118 Земельного Кодексу України його заяви та зобов'язати Охтирську міську раду Сумської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею за адресою АДРЕСА_1 та передачу її у приватну власність та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 640 грн. понесених судових витрат у вигляді сплаченого судового збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 161-163, 181, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Охтирської міської ради Сумської області щодо не розгляду в порядку ст.118 Земельного Кодексу України заяви ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 від 04.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, кадастровий номер НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_1.
Зобов'язати Охтирську міську раду Сумської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, кадастровий номер НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області, код ЄДРПОУ 04058002 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судові витрати в розмірі 640 грн.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.О. Ярошенко